3/134/492/2020 Справа №: 134/929/20
10 серпня 2020 року Суддя Зарічанський В. Г.
Крижопільського районного суду Вінницької області
розглянувши матеріали, які надійшли від Крижопільського ВП Бершадського ВП ГУНП у Вінницькій області, про притягнення до адміністративної відповідальності громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, не працюючого, ІПН - не відомий.
Раніше не притягувався до адміністративної відповідальності.
За ст. 130 ч. 1 КУпАП.
До Крижопільського районного суду надійшли матеріали про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 по ст. 130 ч. 1 КУпАП.
Згідно протоколу серії ДПР18 № 516318 17.05.2020 року о 14 годині 15 хвилин в с. Городківка на перехресті вулиць Л. Українки та Жовтого водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом AUDI А 6 днз НОМЕР_1 з явними ознаками сп'яніння (запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, порушення мови, поведінка, що не відповідає обстановці), від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння відмовився у присутності двох свідків.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП не визнав і просив закрити справу за відсутністю події і складу правопорушення, оскільки автомобілем не керував, за кермом була його дружина. Працівники поліції звинуватили в керуванні автомобілем у стані алкогольного сп'яніння зі слів свідків, чим порушили вимоги Інструкції при складанні протоколу. На заперечення, що автомобілем не керував працівники поліції не реагували.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 та з метою встановлення обставин правопорушення, судом було викликано у судове засідання для опитування в якості свідка ОСОБА_2 .
Свідок ОСОБА_2 в судовому засіданні дала показання, що керувала автомобілем і припаркувалась на узбіччі дороги, сиділа з чоловіком в автомобілі. Під'їхали працівники поліції і звинуватили її чоловіка, що він керував автомобілем у стані алкогольного сп'яніння та запропонували пройти огляд на стан сп'яніння, на що він відмовився по тій причині, що автомобілем не керував. Працівники поліції вказали, що їм сказали люди, що ОСОБА_1 керував автомобілем у стані алкогольного сп'яніння.
Вислухавши пояснення ОСОБА_1 , свідка, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що провадження в даній справі слід закрити за відсутністю у діях ОСОБА_1 події і складу адміністративного правопорушення передбаченого ст. 130 ч. 1 КУпАП виходячи з наступного.
Відповідно до диспозиції ч. 1 ст. 130 КУпАП відповідальність за даною нормою настає в разі керування транспортними засобами особами, які перебувають в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до вимог ст. 280 КУпАП, суд, при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до вимог ст. ст. 251, 252 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, вину даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, свідків, а також іншими документами.
Згідно п.2.5 ПДР України, водій повинен на вимогу працівника міліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Об'єктивним доказом належного виконання процедури огляду особи на стан сп'яніння у встановленому законом порядку, є відео запис події, оскільки головним завданням відеозапису є саме фіксування фактів та доказів, які засвідчують факт правопорушення, і такий факт сп'яніння повинен бути документально доведений, чого по справі не встановлено, оскільки на відеозаписі зафіксовано, що працівники поліції пропонують пройти огляд на стан сп'яніння ОСОБА_1 , тому що свідки вказали, що він керував автомобілем. ОСОБА_1 заперечив, що керував автомобілем, ОСОБА_2 вказала, що за кермом була вона. Хто був свідком з відеозапису не зрозуміло. Письмові пояснення свідків суд не може визнати допустими доказами, тому що вони написані на заготовлених заздалегідь бланках із надрукованим текстом за допомогою копіювальної техніки, а прізвище, ініціали порушника, свідків та дані транспортного засобу у заздалегідь виділених місцях записані від руки кульковою ручкою, пояснення свідків не були написані ними власноруч, обидва пояснення однакові за змістом та стилістичним викладенням тексту, що робить їх ідентичними між собою, а тому суд вважає, що такі показання не можуть бути допустимим доказом факту чи обставинам, на доведення яких вони були надані, тому, що в поясненнях зазначено, що ОСОБА_1 пройшов огляд на стан сп'яніння на приладі Драгер у встановленому законом порядку, у графі результат тесту є відмітка «відмовився», однак не вказано від якого огляду відмовився, так як в направленні на огляд на стан сп'яніння вказано, що особу доставлено в заклад охорони здоров'я, а також що «огляд не проводився, відмовився на місці» тому суд не бере до уваги їх показання.
Враховуючи те, що факти наведені в протоколі про адміністративне правопорушення від 17.05.2020 серії ДПР18 № 516318, не підтвердились, про що в суді здобуто достатні, належні та допустимі докази, наведені вище, суд вважає, що ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності не може бути притягнутий,
Будь-яких інших доказів в ході судового розгляду здобуто не було та суду не надано. При цьому, відповідно до положень ст. 251 КУпАП, ст. 62 Конституції України суд вважає такими, що не можуть бути визнані належним та допустимим доказом відомості, що містяться у самому протоколі про адміністративне правопорушення, у зв'язку з їх не відповідністю нормам ст. 256 КУпАП та виходячи з того, що сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не може бути беззаперечним доказам вини особи в тому чи іншому діянні, оскільки не являє собою імперативного факту доведеності вини особи, тобто не узгоджується із вищевказаним стандартом доказування "поза розумним сумнівом", оскільки наявні у ньому дані не випливають зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту.
Як наслідок на переконання суду дані відображенні у протоколі про наявність у діях особи складу адміністративного правопорушення за ст. 130 ч.1 КУпАП є сумнівними з вищезазначених підстав, а наявність сумнівів не узгоджується із стандартом доказування «поза розумним сумнівом» (див. рішення від 18 січня 1978 року у справі «Ірландія проти Сполученого Королівства» (Ireland v. theUnitedKingdom), п. 161, Series A заява № 25), який застосовується при оцінці доказів, а такі докази можуть «випливати зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту» (рішення Європейського суду з прав людини, справа «Коробов проти України» № 39598/03 від 21.07.2011 року; стаття 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини").
Стаття 62 Конституції України зазначає, що вина особи, яка притягується до відповідальності, має бути доведена належним чином, а не ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
В ході судового розгляду в діях ОСОБА_1 не встановлено ознак, які б свідчили про умисну чи необережну форму вини у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КУпАП, що унеможливлює кваліфікацію його дій за даною статтею.
Згідно із п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись п. 1 ст. 247, 283, 284 КУпАП України, суддя -
Провадження по справі відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 130 КУпАП закрити на підставі п.1 ст. 247 КУпАП, у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення.
На постанову може бути подано апеляційну скаргу до Вінницького апеляційного суду в 10-ти денний строк з дня винесення постанови.
Суддя: