Ухвала
02 вересня 2020 року
м. Київ
справа № 756/8240/18
провадження № 61-12110ск20
Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду: Кузнєцова В. О. (суддя-доповідач), Жданової В. С., Ігнатенка В. М, розглянув касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Морган Кепітал» на постанову Київського апеляційного суду від 02 липня 2020 року у справі за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Морган Кепітал» про визнання договорів припиненими,
11 серпня 2020 року Товариство з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) «Фінансова компанія «Морган Кепітал» звернулося до Верховного Суду з касаційною скаргою на постанову Київського апеляційного суду від 02 липня 2020 року, тобто з пропуском строку, встановленого частиною першою статті 390 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), відповідно до вимог якої касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
У касаційній скарзі ТОВ «Фінансова компанія «Морган Кепітал» просить поновити строк на касаційне оскарження, посилаючись на те, що копію оскаржуваної постанови отримано ним 22 липня 2020 року, на підтвердження чого додано копію поштового конверта та роздруківку відстеження поштового відправлення з офіційного сайту «Укрпошта».
Оскільки повне судове рішення не було вручено у день його проголошення або складення, заявник має право на поновлення пропущеного строку на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого судового рішення, відповідно до вимог частини другої статті 390 ЦПК України.
Виходячи з викладеного, пропущений строк на касаційне оскарження підлягає поновленню.
Частиною першою статті 394 ЦПК України передбачено, що одержавши касаційну скаргу, оформлену відповідно до вимог статті 392 цього Кодексу, колегія суддів у складі трьох суддів вирішує питання про відкриття касаційного провадження (про відмову у відкритті касаційного провадження).
Підстави касаційного оскарження судових рішень визначені у частині другій статті 389 ЦПК України.
Частиною восьмою статті 394 ЦПК України передбачено, що в ухвалі про відкриття касаційного провадження зазначаються підстава (підстави) відкриття касаційного провадження та строк для подання учасниками справи відзиву на касаційну скаргу.
Підставою касаційного оскарження постанови Київського апеляційного суду від 02 липня 2020 року ТОВ «Фінансова компанія «Морган Кепітал» зазначає неправильне застосування судом норм матеріального права, а саме: застосування норм права без урахування висновків щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладених у постановах Верховного Суду від 13 лютого 2019 року (провадження № 61-19934св18), від 05 лютого 2020 року (провадження № 61-13775св19), від 12 червня 2019 року (провадження № 61-8168св19), від 25 вересня 2019 року (провадження № 61-12927св18), від 17 червня 2020 року (провадження № 61-43798св18), постанові Великої Палати Верховного Суду від 27 червня 2018 року у справі № 756/1529/15-ц (провадження № 14-242цс18) (пункт 1 частини другої статті 389 ЦПК України).
Також ТОВ «Фінансова компанія «Морган Кепітал» посилається на порушення судом норм процесуального права, що унеможливило встановлення фактичних обставин, які мають значення для правильного вирішення справи (стаття 411 ЦПК України). Вказує на те, що апеляційний суд в порушення положень частини другої статті 264, частини шостої статті 367 ЦПК України вийшов за межі позовних вимог та розглянув вимоги позивачів з підстав, які не були предметом розгляду в суді першої інстанції.
Касаційна скарга подана з дотриманням вимог статті 392 ЦПК України, зокрема, вона містить підстави касаційного оскарження, передбачені пунктами 1, 4 частини другої статті 389 ЦПК України.
Оскільки викладені в касаційній скарзі доводи викликають необхідність їх перевірки, слід відкрити касаційне провадження у даній справі та витребувати її матеріали.
Керуючись статтями 389, 390, 394, 395 ЦПК України, Верховний Суд у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду
Задовольнити клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Морган Кепітал»про поновлення строку на касаційне оскарження.
Поновити Товариству з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Морган Кепітал» строк на касаційне оскарження постанови Київського апеляційного суду від 02 липня 2020 року.
Відкрити касаційне провадження у справі за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Морган Кепітал» про визнання договорів припиненими, за касаційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Морган Кепітал» на постанову Київського апеляційного суду від 02 липня 2020 року.
Витребувати з Оболонськогорайонного суду міста Києва цивільну справу № 756/8240/18.
Надіслати учасникам справи копії касаційної скарги та доданих до неї документів, роз'яснити їм право подати відзив на касаційну скаргу, який за формою і змістом має відповідати вимогам статті 395 ЦПК України, у строк протягом десяти днів з дня вручення цієї ухвали.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Судді В. О. Кузнєцов
В. С. Жданова
В. М. Ігнатенко