м. Черкаси
04 вересня 2020 року справа № 580/1544/19
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Гайдаш В.А., розглянувши заяву ОСОБА_1 про визнання відмови протиправною та зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі №580/1544/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
25.08.2020 до Черкаського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із заявою, в якій просить:
- визнати протиправною відмову відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, що полягає у неповному виконанні рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 30.10.2019 у справі №580/1544/19 щодо перерахунку пенсії відповідно до Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 в розмірі 90% усього грошового забезпечення починаючи з 01.01.2018;
- зобов'язати відповідача Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області подати в установлений строк звіт про повне виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 30.10.2019 у справі №580/1544/19 щодо перерахунку пенсії відповідно до Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 в розмірі 90% усього грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018;
- встановити відповідачу Головному управлінню Пенсійного фонду України в Черкаській області строк для подання до Черкаського окружного адміністративного суду звіту про повне виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 30.10.2019 у справі №580/1544/19 щодо перерахунку пенсії відповідно до Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 в розмірі 90% усього грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018.
В обґрунтування заяви зазначив, що рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 30.10.2019 у справі №580/1544/19, яке набрало законної сили 30.11.2019, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області здійснити відповідно до Закону України №2262-ХІІ від 09.04.1992 «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» в розмірі 90% грошового забезпечення. 30.11.2019 на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 30.10.2019 в адміністративній справі №580/1544/19 відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2018 та нараховано суму 34682 грн. 52 коп., яку відповідач не виплачує, посилаючись на Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649. 09.04.2020 органом державної виконавчої служби до Черкаського відділу поліції було направлено повідомлення про вчинення кримінального правопорушення посадовими особами Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області та винесено постанову про закінчення виконавчого провадження №60800449 у зв'язку з вчиненням боржником кримінального правопорушення, що полягає у невиконанні рішення суду. Вказане свідчить про невжиття відповідачем конкретних заходів для повного виконання рішення суду щодо перерахунку пенсії з усього грошового забезпечення.
Розглянувши заяву позивача, суд зазначає наступне.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 30.10.2019 у адміністративній справі №580/1544/19 позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області задоволено повністю: визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо перерахунку та виплати ОСОБА_1 з 01.01.2018 відсоткового розміру пенсії з 90% до 70% сум грошового забезпечення; зобов'язано Головне управління Пенсійного Фонду України в Черкаській області здійснити з 01.01.2018 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії відповідно до Закону України №2262 від 09.04.1992 “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб” у розмірі 90% грошового забезпечення.
Рішення суду від 30.10.2019 у справі №580/1544/19 набрало законної сили 30.11.2019.
На виконання вказаного судового рішення Черкаським окружним адміністративним судом 04.12.2019 видано виконавчий лист.
Державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області відкрито виконавче провадження ВП №60800449 з примусового виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 30.10.2019 в адміністративній справі №580/1544/19.
Листом від 21.01.2020 № 5556/08-02 Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повідомило державного виконавця, що 30.11.2019 на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 30.10.2019 в адміністративній справі №580/1544/19 відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2018 та нараховано суму 34682 грн. 52 коп. Щодо виплати суми перерахованої пенсії зазначено, що така виплата буде здійснюватись відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 № 649.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України; судове рішення є обов'язковим до виконання; держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку; контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Конституційний Суд України зазначив, що складовою права кожного на судовий захист є обов'язковість виконання судового рішення (абзац третій пункту 2.1 мотивувальної частини Рішення від 26 червня 2013 року №5-рп/2013). Це право охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13 грудня 2012 року №18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25 квітня 2012 року №11-рп/2012).
Конституційний Суд України у Рішенні від 26 червня 2013 року взяв до уваги практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ), який, зокрема, в пункті 43 рішення у справі “Шмалько проти України”, заява №60750/00, від 20 липня 2004 року вказав, що право на виконання судового рішення є складовою права на судовий захист, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, для цілей якої виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватися як складова частина судового розгляду.
Крім того, у Рішенні від 15 травня 2019 року №2-р(II)/2019 Конституційний Суд України з посиланням на практику ЄСПЛ підкреслив, що визначене статтею 6 Конвенції право на суд було б ілюзорним, якби правова система держави допускала, щоб остаточне обов'язкове судове рішення не виконувалося на шкоду одній зі сторін; і саме на державу покладено позитивний обов'язок створити систему виконання судових рішень, яка була б ефективною як у теорії, так і на практиці, і гарантувала б їх виконання без неналежних затримок; ефективний доступ до суду включає право на те, щоб рішення суду було виконане без невиправданих затримок; держава та її державні органи відповідальні за повне та своєчасне виконання судових рішень, які постановлені проти них (пункт 84 рішення у справі “Валерій Фуклєв проти України” від 07 червня 2005 року, заява №6318/03; пункт 43 рішення у справі “Шмалько проти України” від 20 липня 2004 року, заява №60750/00; пункти 46, 51, 54 рішення у справі “Юрій Миколайович Іванов проти України” від 15 жовтня 2009 року, заява №40450/04; пункт 64 рішення у справі “Apostol v. Georgia” від 28 листопада 2006 року, заява №30779/04).
На підставі аналізу статей 3, 8, частин першої та другої статті 55, частин першої та другої статті 129-1 Конституції України в системному взаємозв'язку Конституційний Суд України в пункті 2.1 мотивувальної частини Рішення від 15 травня 2019 року №2-р(II)/2019 констатував, що обов'язкове виконання судового рішення є необхідною умовою реалізації конституційного права кожного на судовий захист, тому держава не може ухилятися від виконання свого позитивного обов'язку щодо забезпечення виконання судового рішення задля реального захисту та відновлення захищених судом прав і свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави. Позитивний обов'язок держави щодо забезпечення виконання судового рішення передбачає створення належних національних організаційно-правових механізмів реалізації права на виконання судового рішення, здатних гарантувати здійснення цього права та обов'язковість судових рішень, які набрали законної сили, що неможливо без їх повного та своєчасного виконання.
Відповідно до статті 14 КАС України судове рішення, яким закінчується розгляд справи в адміністративному суді, ухвалюється іменем України.
Судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими та службовими особами, фізичними та юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Аналогічні положення містяться в статті 370 КАС України, відповідно до якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Отже, обов'язковість виконання судового рішення є важливою складовою права особи на справедливий суд, що гарантоване статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, та однією з основних засад судочинства, визначених статтею 129-1 Конституції України, статтею 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, статтями 14, 370 КАС України.
З метою забезпечення виконання судового рішення статтею 382 КАС України передбачено дві форми судового контролю за виконанням судового рішення: 1) зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання рішення суду; 2) накладення на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штрафу в сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Так, згідно з положеннями частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати в установлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень про виконання рішення суду або в разі неподання такого звіту суддя своєю ухвалою може встановити новий строк подання звіту, накласти на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф в сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб (частина друга статті 382 КАС України).
Зокрема, в постанові від 3 квітня 2019 року у справі №820/4261/18 Верховний Суд встановив необхідність існування в спірних правовідносинах обставин, з якими стаття 382 Кодексу адміністративного судочинства України пов'язує наявність підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення. У зв'язку з цим, суди попередніх інстанцій при вирішенні спору мають дослідити характер правовідносин, що виникли між сторонами та звертати увагу, що підставою звернення до суду з даним позовом є невиконання судового рішення. Порушенням норм процесуального права є незастосування спеціальних правових норм, передбачених у статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
Водночас стосовно наявності правових підстав для визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо невиконання рішення суду у справі №580/1544/19, суд зазначає про таке.
Згідно з ч. 1 ст. 383 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.
Суд зазначає, що бездіяльністю визнається пасивна форма поведінки особи, що полягає у невчиненні нею конкретної дії (дій), які вона повинна була і могла вчинити в даних конкретних умовах.
Як вбачається з матеріалів справи державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області відкрито виконавче провадження ВП №60800449 з примусового виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 30.10.2019 в адміністративній справі №580/1544/19.
Листом від 21.01.2020 №5556/08-02 Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області повідомило державного виконавця, що 30.11.2019 на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 30.10.2019 в адміністративній справі №580/1544/19 відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2018 та нараховано суму 34682 грн. 52 коп. Щодо виплати суми перерахованої пенсії зазначено, що така виплата буде здійснюватись відповідно до Порядку погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22.08.2018 №649.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч. 1 ст. 3 Закону України “Про гарантії держави щодо виконання судових рішень” виконання рішень суду про стягнення коштів, боржником за якими є державний орган, здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в межах відповідних бюджетних призначень шляхом списання коштів з рахунків такого державного органу, а в разі відсутності у зазначеного державного органу відповідних призначень - коштами, передбаченими за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду.
Відповідно до підпунктів 4, 5 пункту 4 Положення про Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22 грудня 2014 року №28-2, Головне управління Фонду відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, забезпечує своєчасне та в повному обсязі фінансування пенсій та виплату пенсій, щомісячного довічного утримання суддям у відставці, допомоги на поховання та інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються коштом Фонду та з інших джерел, визначених законодавством, здійснює з цією метою перерозподіл коштів між районами (містами); здійснює призначення (перерахунок) та виплату пенсій військовослужбовцям, особам рядового та начальницького складу та іншим особам (крім військовослужбовців строкової служби та членів їх сімей), які мають право на пенсію на підставі Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”.
Таким чином, виплати здійснює Головне управління Пенсійного фонду України винятково коштом Фонду та з інших джерел, визначених законодавством.
Згідно зі статтями 23, 116 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом. Взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань або з перевищенням повноважень, встановлених цим Кодексом чи законом про Державний бюджет України є порушенням бюджетного законодавства.
Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649 (далі - Порядок №649, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пункту 1 Порядку №649 цей Порядок визначає механізм погашення заборгованості, що утворилася внаслідок нарахування (перерахунку) пенсійних виплат на виконання судових рішень, коштами, передбаченими в державному бюджеті Пенсійному фонду України на цю мету.
Згідно з пунктом 3 Порядку №649 боржник веде облік рішень у реєстрі рішень, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою (далі - реєстр), відповідно до порядку, встановленого Пенсійним фондом України.
Пунктами 4, 5 Порядку №649 передбачено, що черговість виконання рішень визначається датою їх надходження до боржника.
Для підтвердження суми, що підлягає виплаті, боржник подає до Пенсійного фонду України:
документ, що підтверджує дату надходження судового рішення до боржника;
копію судового рішення (судових рішень) або виконавчого листа;
розрахунок суми, що підлягає виплаті, засвідчений керівником боржника або уповноваженою ним особою.
Відповідно до пункту 10 Порядку №649 виділення коштів для виплати здійснюється Пенсійним фондом України в межах наявних бюджетних призначень Пенсійному фонду України на цю мету у спосіб перерахування коштів боржнику.
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти до висновку про те, що виплата нарахованих (перерахованих) сум пенсій за рішенням суду здійснюється, зокрема, коштами, передбаченими за бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду. Черговість виконання судових рішень визначається датою їх надходження.
Судом встановлено, що 30.11.2019 на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 30.10.2019 в адміністративній справі №580/1544/19 відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2018, визначено розмір доплати, що підлягає до виплати та який буде виплачений відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року №649 - 34682 грн. 52 коп.
Таким чином, відповідач в особі керівника Головного управління вжив конкретні заходи з метою виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 30.10.2019 у справі №580/1544/19.
Фактична невиплата нарахованих 34682 грн. 52 коп. зумовлена тим, що виділені бюджетні кошти на виконання судових рішень, боржником в яких є Пенсійний фонд України, спрямовуються на безумовне виконання таких рішень у порядку черговості прийняття.
Судом враховано, що переслідуючи мету забезпечення реалізації конституційного принципу обов'язковості судових рішень, адміністративні суди мають зважено підходити до вибору процесуальних засобів такого забезпечення, а саме: встановлювати дійсні причини виникнення затримки у виконанні судового рішення, аналізувати акти законодавства, враховувати здійснені відповідною посадовою особою дії, спрямовані на виконання судового рішення, та їх відповідність вимогам законодавства, встановлювати наявність та форму вини такої посадової особи, а також зазначати про співмірність розміру штрафу та доходів (фінансової спроможності) такої посадової особи. Це не повинно зумовлювати порушення основоположних засад адміністративного судочинства, зокрема, пропорційності, необхідності дотримання оптимального балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи та цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія) тощо. Такі засоби не можуть бути надмірними за визначених умов та не мають призводити до порушення прав, гарантованих Конституцією України та Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод.
Аналогічний правовий висновок викладено у постанові Верховного Суду від 23.04.2020 у справі № 560/523/19.
Суд також зазначає, що стаття 113 Конституції України встановлює, що Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади та у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.
Відповідно до статті 3 Закону України “Про Кабінет Міністрів України” діяльність Кабінету Міністрів України ґрунтується на принципах верховенства права та законності.
Приписи статті 117 Конституції України визначають, що Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови та розпорядження, які є обов'язковими до виконання.
Відповідно до частини першої статті 49 Закону України “Про Кабінет Міністрів України” Кабінет Міністрів України на основі та на виконання Конституції та законів України, актів Президента України, постанов Верховної Ради України, прийнятих відповідно до Конституції та законів України, видає обов'язкові для виконання акти - постанови та розпорядження.
Отже, Порядок №649, розроблений та затверджений Кабінетом Міністрів України на виконання своїх конституційних повноважень для виконання судових рішень, якими на органи Пенсійного фонду України покладені зобов'язання з нарахування (перерахунку) пенсійних та інших пов'язаних з ними виплат, є обов'язковим для виконання всіма органами та посадовими особами, включаючи органи Пенсійного фонду України.
Зважаючи на те, що Головне управління Пенсійного фонду у Черкаській області виконало конкретні заходи, спрямовані на виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 30.10.2019 у справі №580/1544/19, дотримуючись Порядку №649, суд висновує, що у спірних відносинах відсутня протиправна бездіяльність відповідача щодо невиконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 30.10.2019 в адміністративній справі №580/1544/19. Судом не встановлено свідомого невжиття відповідачем залежних від нього заходів з метою виконання судового рішення та порушення у зв'язку з цим прав позивача.
Відповідно до ч. 6 ст. 383 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення. За наявності підстав для задоволення заяви суд постановляє ухвалу в порядку, передбаченому статтею 249 цього Кодексу.
З огляду на відсутність у спірних відносинах протиправної бездіяльності відповідача щодо виконання рішення суду у цій справі, тому суд дійшов висновку відмовити заявнику у задоволенні заяви в цій частині.
Щодо заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі та зобов'язання відповідача подати до суду звіт про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.
Оскільки відповідач вжив конкретні заходи з метою виконання рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 30.10.2019 у справі № 580/1544/19, підстави для встановлення судового контролю відсутні.
Керуючись статтями 243, 248, 382, 383 Кодексу адміністративного судочинства України,-
У задоволенні заяви ОСОБА_1 про визнання відмови протиправною та зобов'язання подати звіт про виконання судового рішення в адміністративній справі №580/1544/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про визнання дій неправомірними, зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - відмовити повністю.
Копію ухвали направити заявнику.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею, однак апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її підписання суддею.
Суддя В.А. Гайдаш