03 вересня 2020 р. м. ХерсонСправа № 540/2108/20
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Кисильової О.Й.
розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Херсонської міської ради Херсонської області в особі відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до суду адміністративним позовом до Херсонської міської ради Херсонської області в особі відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у знятті з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 (свідоцтво про смерть від 06.03.2020 № НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 .
- зобов'язати відповідача зняти з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 (свідоцтва про смерть від 06.03.2020 № НОМЕР_1 ) за адресою: АДРЕСА_1 .
Ухвалою від 11.08.2020 у справі відкрите спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), сторонам наданий строк для подання заяв по суті справи.
02.09.2020 відповідач надіслав до суду клопотання про закриття провадження у справі у зв'язку з неналежністю розгляду заявлених позовних вимог в порядку адміністративного судочинства. Клопотання обґрунтоване тим, що позивач просить суд зобов'язати Херсонську міську раду зняти з реєстрації місця проживання ОСОБА_2 . Таким чином, спір у даній справі пов'язаний з реалізацією житлових прав особи та права розпоряджатися майном, що належить позивачу, тобто з цивільним правом. Відповідач у таких відносинах владних управлінських функцій щодо позивача не здійснює, а є органом, який виконує свої обов'язки щодо зняття з реєстрації місця проживання особи. Права, за захистом яких звернувся до суду позивач, виникають із житлових та майнових правовідносин. Відтак, спір про захист права конкретної фізичної особи на користування житлом є приватноправовим, а не публічним. Держава, юридичні особи публічного права можуть бути учасниками цивільних відносин, а розгляд такого спору між ними проводиться за правилами цивільного судочинства.
Відповідно до ч. 3 ст. 166 КАС України заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Таким чином, суд розглядає клопотання відповідача в порядку письмового провадження.
Суд встановив, що відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 25.07.2008 Серія НОМЕР_2 , виданого Херсонською міською радою, ОСОБА_1 є власником однокімнатної квартири загальною площею 35,1 кв. м за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно з довідкою від 13.06.2020 № 32, виданою головою ОСББ "Проспект Кутузова 4", за адресою: АДРЕСА_1 зареєстровані особи: ОСОБА_1 (власник), дата реєстрації - 25.09.1981, ОСОБА_2 (чоловік), дата реєстрації - 21.06.1983.
Крім того, відповідно до свідоцтва про смерть 06.03.2020 № 77207001592, переклад якого посвідчений нотаріусом, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у м. Батумі Грузія.
10.06.2020 ОСОБА_1 подала до відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб Херсонської міської рази заяву (№ 16-15/3696) про зняття ОСОБА_2 з реєстрації місця проживання, за адресою: АДРЕСА_1 .
10.06.2020 відповідач відмовив ОСОБА_1 у задоволенні заяви про зняття з місця реєстрації, у зв'язку з невідповідністю громадянства померлого у свідоцтві про смерть.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд вважає за необхідне врахувати наступні обставини та положення законодавства.
Відповідно до пункту 1 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 4 КАС України публічно-правовий спір - це спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Частиною 1 ст. 19 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) встановлено, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
За усталеною судовою практикою Великої Палати Верховного Суду, публічно-правовий спір має особливий суб'єктний склад. Участь суб'єкта владних повноважень є обов'язковою ознакою для того, щоб класифікувати спір як публічно-правовий. Однак сама по собі участь у спорі суб'єкта владних повноважень не дає підстав ототожнювати спір із публічно-правовим та відносити його до справ адміністративної юрисдикції. Необхідно з'ясовувати, у зв'язку з чим виник спір та за захистом яких прав особа звернулася до суду.
Під час визначення предметної юрисдикції справ суди повинні виходити із суті права та/або інтересу, за захистом якого звернулася особа, заявлених вимог, характеру спірних правовідносин, змісту та юридичної природи обставин у справі.
Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.
Разом із тим приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу (як правило майнового) конкретного суб'єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб'єктів владних повноважень.
Відтак, якщо порушення своїх прав особа вбачає у наслідках, які спричинені рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень, які вона вважає неправомірними, і ці наслідки призвели до виникнення, зміни чи припинення цивільних правовідносин, мають майновий характер або пов'язаний з реалізацією її майнових або особистих немайнових інтересів, то визнання незаконними (протиправними) таких рішень є способом захисту цивільних прав та інтересів.
Відтак, суд вважає, що спірні правовідносини пов'язані з правом користування та розпорядження майном, адже ініційований позивачем спір щодо зняття з реєстрації місця проживання померлого чоловіка у належній позивачу квартирі має цивільно-правову природу, оскільки спрямований на зміну (виникнення) цивільних прав останньої.
Отже, цей спір не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Великої Палати Верховного Суду від 16.05.2018 у справі № 337/2535/2017, від 12.12.2018 у справі № 826/8687/16, від 10.04.2019 у справі № 826/3620/17, від 19.02.2020 у справі № 161/20662/18, від 19.08.2020 у справі № 420/6332/18.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
За таких обставин суд дійшов висновку про закриття провадження у справі, оскільки дану справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету. Ухвала суду про закриття провадження у справі може бути оскаржена (ч. 2 ст. 238 КАС України).
Відповідно до ч. 5 ст. 7 ЗУ "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях.
На підставі викладеного, суд повертає позивачу судовий збір, сплачений за подання до адміністративного суду позовної заяви.
Керуючись ст. 166, ст. 238, 243, 248 КАС України, суд, -
ухвалив:
Закрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Херсонської міської ради Херсонської області в особі відділу реєстрації місця проживання фізичних осіб про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Повернути ОСОБА_1 судовий збір у сумі 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп, сплачений відповідно до квитанції від 05.08.2020 № 0.0.1791660877.1 за подання до адміністративного суду позовної заяви.
Роз'яснити позивачеві, що даний спір належить розглядати за правилами цивільного судочинства
Роз'яснити позивачеві, що повторне звернення з такою самою позовною заявою не допускається.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня її проголошення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження апеляційна скарга подається протягом 15 днів з дня складання повного судового рішення
Ухвала набирає законної сили негайно з моменту її проголошення.
У разі постановлення ухвали в порядку письмового провадження ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя О.Й. Кисильова
кат. 114000000