Рішення від 03.09.2020 по справі 540/2050/20

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 вересня 2020 р.м. ХерсонСправа № 540/2050/20

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Попова В.Ф., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі позивач) звернулася до ГУ ПФУ в Херсонській області (далі відповідач), в якому просить:

- визнати дії відповідача щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2 протиправними;

- зобов'язати Головне управління ПФУ в Херсонській області призначити пенсію ОСОБА_1 за віком на пільгових умовах за списком № 2 з дати звернення - 07.07.2020 року.

В обґрунтування позовних вимог позивачка зазначає, що 07.07.2020 року вона звернулася до відповідача із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2. До заяви додала увесь необхідний пакет документів. Листом ГУ ПФУ в Херсонській області від 22.07.2020 року повідомлено про відмову, оскільки загальний стаж складає 46 років 4 місяці 2 дні, але, враховуючи дату народження заявниці, прийнято рішення відмовити в призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 2 статті 114 Закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у зв'язку із недосягненням віку 55 років. Позивачка вважає відмову протиправною, оскільки має достатній страховий стаж для призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2 на підставі ст. 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Відповідач вважає вимоги безпідставними, зазначає, що позивачка дійсно має достатній страховий стаж для призначення пенсії на пільгових умовах за списком № 2, проте не досягла встановленого законом віку 55 років. Враховуючи наведене, у задоволенні позову просить відмовити.

Ухвалою суду від 05.08.2020 року у справі відкрито спрощене провадження, розгляд призначено без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Дослідивши матеріали справи, заяви по суті, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог з огляду на такі обставини.

07 липня 2020 року ОСОБА_1 звернулась до Херсонського відділу обслуговування громадян управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2 та надала наступні документи:

- трудову книжку, за записами якої позивачка працювала в Херсонському обласному протитуберкульозному диспансері медсестрою легенево-хірургічного відділення, медсестрою палати інтенсивної терапії відділення анестезіології і реанімації, сестрою медичною стаціонару (палатною) торакального відділення № 3 з 01.04.1989 року по теперішній час;

- пільгову довідку від 07.07.2020 року № 407, видану комунальним некомерційним підприємством "Фтизіопульмонологічний медичний центр" Херсонської обласної ради, в якій зазначено, що позивачка працювала повний робочий день в Херсонському обласному протитуберкульозному диспансері і безпосередньо обслуговувала туберкульозних хворих:

- з 01.04.1989 року по 08.11.2001 року на посаді медичної сестри легенево-хірургічного відділення;

- з 09.11.2001 року по 31.07.2015 року на посаді медичної сестри палати інтенсивної терапії відділення анестезіологій реанімації;

- з 01.08.2015 року по 31.10.2019 року на посаді сестри медичної стаціонару (палатної) торакального відділення № 3, з посиланням на список № 2, розділ XXIV постанови Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 року № 461;

- копію наказу облтубдиспансеру від 31.05.1999 року № Зіб-Д "Про результати атестації робочих місць за умовами праці в облтубдиспансері" та Перелік робочих місць до цього наказу, згідно із яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за списком № 2 середньому медичному персоналу;

- копію висновку № 19 державної експертизи умов праці управління праці та зайнятості населення Херсонської обласної державної адміністрації від 06.08.1999 року № 10905, яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за списком № 2 за розділом XXIV, код 2260000а (середній медичний персонал у туберкульозних та інфекційних установах, відділеннях, кабінетах);

- копію наказу облтубдиспансеру від 25.06.2004 року № 64-Д "Про результати атестації робочих місць за умовами праці в облтубдиспансері" та Перелік робочих місць до цього наказу, згідно із яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за списком №2 медсестрам ПІТ відділення анестезіологіїі реанімації;

- копію висновку № 76 державної експертизи умов праці Головного управління праці та соціального захисту зайнятості населення Херсонської обласної державної адміністрації від 29.06.2004 року № 110/06-10, яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за списком № 2 молодшим спеціалістам з медичною освітою у туберкульозних та інфекційних установах, відділеннях, кабінетах;

- копію наказу облтубдиспансеру від 29.05.2009 року № 52-Д "Про результати атестації робочих місць за умовами праці" та Перелік робочих місць до цього наказу, згідно із яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за списком № 2 сестрам медичним стаціонару (палати інтенсивної терапії) відділення анестезіології реанімації;

- копію висновку № 68 державної експертизи умов праці Головного управління праці та соціального захисту зайнятості населення Херсонської обласної державної адміністрації від 29.05.2009 року № 82/05-10, яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за списком № 2 молодшим спеціалістам з медичною освітою у туберкульозних та інфекційних установах, відділеннях, кабінетах;

- копію наказу комунального закладу "Херсонський обласний протитуберкульозний диспансер" від 27.05.2014 року № 96-Д "Про результати атестації робочих місць за умовами праці" та Перелік робочих місць до цього наказу, згідно із яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за списком № 2 сестрам медичним стаціонару (палати інтенсивної терапії) відділення анестезіології і реанімації та сестрам медичним стаціонару відділення торакальної хірургії № 3;

- копію висновку № 59 державної експертизи умов праці Головного управління праці та соціального захисту зайнятості населення Херсонської обласної державної адміністрації від 07.08.2014 року №290-106/1895-7/7, яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за списком № 2 працівникам, які безпосередньо обслуговують хворих у туберкульозних закладах, відділеннях, кабінетах;

- копію наказу комунального закладу "Херсонський обласний протитуберкульозний диспансер" від 24.05.2019 року № 142-Д "Про результати атестації робочих місць за умовами праці" та Перелік робочих місць до цього наказу, згідно із яким підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення за списком № 2 сестрам медичним стаціонару відділення торакальної хірургії № 3.

Страховий стаж роботи позивачки за списком № 2 за період з 21.12.2000 року по 31.05.2020 року складає 26 років 9 місяців 19 днів, у тому числі:

- з 01.04.1989 року по 13.07.1989 року - зараховано в подвійному розмірі відповідно до статті 60 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та складає 6 місяців 26 днів;

- з 14.07.1989 року по 31.07.198 року - 18днів;

- з 01.08.1989 року по 21.08.1992 року - зараховано в подвійному розмірі та складає 6 років 1 місяць 12 днів;

- з 09.11.2001 року по 31.12.2003 року - зараховано в подвійному розмірі та складає 4 роки 3 місяці 16 днів;

- з 01.01.2004 року по 30.05.2004 року - 5 місяців;

- з 25.06.2004 року по 31.10.2019 року - 15 років 4 місяці 7 днів.

Загальний стаж складає 46 років 7 місяців 2 дні.

Таким чином, позивачка має передбачений нормами п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV страховий стаж (як загальний так і пільговий - за списком № 2), із чим погоджується відповідач.

Однак рішенням від 10.07.2020 року, яке оформлене у вигляді протоколу № 213050014655, у призначенні пенсії на пільгових умовах позивачці було відмовлено, оскільки вона не досягла необхідного пенсійного віку 55 років, який передбачений ч. 2 ст. 114 Закону № 1058-ІV, про що останню повідомлено листом від 20.07.2020 року № 5927/03-16.

Позивачка не погоджується із таким рішення, вважає відмову протиправною та такою що порушує її права на пенсійне забезпечення.

З аналізу вищенаведеного суд робить висновок, що спірним питанням є досягнення позивачкою пенсійного віку. Питання щодо наявності достатнього страхового стажу суд у цьому спорі не досліджує, оскільки пенсійний орган дійшов до висновку, що позивачка має передбачений нормами п. 2 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV страховий стаж (як загальний так і пільговий - за списком № 2) і спір з цього приводу відсутній.

Розглядаючи цей спір по суті, суд керувався наступними нормативно-правовими актами.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2 регулюється Законом України № 1788-XII від 05.11.1991 р. "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон № 1788) та Законом України № 1058-IV від 09.07.2003 р. "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058).

Відповідно до ст. 13 Закону № 1788, в редакції до внесення змін Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 № 213-VIII (надалі Закон № 213), серед іншого, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:

... б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:

... жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Законом № 213 внесено зміни у вищевказані приписи ст. 13 Закону № 1788, а саме:

"на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:

... б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Згідно з Прикінцевими положеннями Закону № 213, цей Закон набирає чинності з 1 квітня 2015 року.

Виходячи з наведеного, після внесення змін Законом № 213 до Закону № 1788, пенсійний вік жінок зайнятих повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць, був збільшений з 50 до 55 років.

Разом із тим, Конституційний Суд України рішенням від 23.01.2020 року № 1-р/2020 справа № 1-5/2018(746/15) визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), серед іншого, статтю 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VIII.

Стаття 13, серед іншого, Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VIII, визнана неконституційною, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Застосуванню підлягають серед іншого, стаття 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII в редакції до внесення змін Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме:

... "На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:

... б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць:

... жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

Конституційний Суд України у цьому рішенні зазначив, що зміни внесені у статтю 13 Закону № 1788 вплинули на очікування осіб стосовно настання юридичних наслідків, пов'язаних із реалізацією права виходу на пенсію.

Особи, що належать до певної категорії працівників, були учасниками правовідносин, у яких вони об'єктивно передбачали настання відповідних наслідків, а саме призначення пенсій, тобто їх легітимні очікування були пов'язані саме з положеннями Закону № 1788 у редакції до внесення змін Законом № 213. Отже, зміна умов призначення пенсій особам, які належать до певної категорії працівників, з урахуванням наявності відповідного стажу роботи, призвела до такого нормативного регулювання призначення пенсій, яке суттєво вплинуло на очікування вказаних осіб, погіршило їх юридичне становище стосовно права на призначення пенсій, що має реалізовуватися при зміні нормативного регулювання лише у разі справедливого поліпшення умов праці та впевненості у настанні відповідних юридичних наслідків, пов'язаних із реалізацією права виходу на пенсію.

Таким чином, зокрема стаття 13 Закону № 1788 зі змінами, внесеними Законом № 213, якими передбачено поетапне підвищення на 5 років віку виходу на пенсію на пільгових умовах з урахуванням відповідного стажу роботи, порушують легітимні очікування таких осіб, а отже, суперечать частині першій статті 8 Конституції України, тобто порушують принцип верховенства права, складовою якого є юридична визначеність.

З наведеного слідує, що з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення № 1-р/2020, тобто з 23.01.2020 р., вступають в дію положення ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII в редакції до внесення змін Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах.

Разом з цим, слід зазначити, що набрання чинності рішенням Конституційного Суду України, яким визнаються неконституційними відповідні норми законодавства, тягне за собою виникнення, зміну чи припинення прав та обов'язків суб'єктів правовідносин до яких застосовуються (застосовувалися) положення законодавства, яке згодом було визнано неконституційним. Відтак, такі правовідносини безпосередньо пов'язуються з дією закону. Тобто, якщо це один день (втрата чинності повністю чи в окремій частині закону за рішенням Конституційного Суду України з дня його ухвалення), то цей строк закінчується о 24 годині 00 хвилин цього дня. Відповідно, з 00 годин 00 хвилин наступного дня, з дати ухвалення відповідного рішення Конституційного Суду України, до правовідносин, що регулюється таким законодавством застосовується норма, що відповідає Конституції України, вступила у силу і діє.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону № 1058 пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку:

1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку...

Враховуючи, що 50-річного віку позивачка досягла ІНФОРМАЦІЯ_1 , із заявою про призначення пенсії звернулася 07.07.2020 року, має стаж роботи більше ніж 45 років, з них за списком № 2 понад 25 років, що є достатнім стажем за Законом № 1788 та Законом № 1058, працювала повний робочий день на роботі за списком № 2, суд приходить до висновку, що вона має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах з дати звернення - 07.07.2020 року, тому оскаржуване рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Окремо слід зазначити, що Законом № 1058, а саме ст. 114 також врегульовані правовідносини з приводу призначення пенсій за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників, проте ця норма з'явилася вже після внесення змін Законом № 213 до Закону № 1788, тому суд відхиляє обґрунтування відповідача з приводу того, що саме Закон № 1058 визначає призначення пенсії за віком на пільгових умовах, та застосовує положеннями статті 13 Закону № 1788.

Позивачка у своїх вимогах до пенсійного органу не просить скасувати рішення про відмову, а просить визнати дії протиправними та зобов'язати призначити пенсію. Суд вважає, що належним способом захисту з поміж заявлених вимог буде скасування рішення, яким відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах. Вказане, суд не вважає виходом за межі позовних вимог, оскільки позивачку про відмову було повідомлено листом і позивачка розцінила прийняте відповідачем рішення як протиправні дії.

З огляду на викладене, позовні вимоги підлягають повному задоволенню.

Керуючись статтями 242 - 246 КАС України, суд,

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області задовольнити повністю.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови у призначенні пенсії ОСОБА_1 за віком на пільгових умовах за списком № 2 протиправними.

Скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області викладене у вигляді протоколу 213050014655 від 10.07.2020 року про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за списком № 2.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах за списком № 2 з дати звернення - 07.07.2020 року.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (код ЄДРПОУ 21295057, місцезнаходження: 73036, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у сумі 840,80 грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.Ф. Попов

кат. 112010200