Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
03 вересня 2020 р. № 520/9712/2020
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сагайдака В.В., розглянувши у спрощеному позовному провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області в частині обмеження розміру щомісячної пенсії ОСОБА_1 за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 сумою у 10740,00 грн. та протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області в частині нездійснення нарахування і виплати ОСОБА_1 згідно з Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" та постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159 "Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати" компенсації за несвоєчасну виплату суми перерахованої йому пенсії за період з 01.01.2016 по 31.05.2020 в розмірі 108723,76 грн. одночасно з виплатою цієї суми;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області нарахувати і виплатити ОСОБА_1 правильно обчислену суму доплати до пенсії за період з 01.01.2016 по 31.05.2020 (з урахуванням раніше виплачених сум) у розмірі 13329,94 грн. разом з компенсацією за несвоєчасну виплату цієї суми та компенсацією за несвоєчасну виплату суми перерахунку його пенсії за період з 01.01.2016 по 31.05.2020 у розмірі 108723,76 грн. згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159 "Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати", а також провести виплату всіх цих сум пенсії та компенсації у найближчий виплатний період однією сумою, без відстрочення такої виплати будь-якими строками та без використання при такій виплаті будь-яких постанов Кабінету Міністрів України чи інших нормативно-правових актів, які надають Головному управлінню Пенсійного фонду України в Харківській області можливість для відстрочення чи розстрочення такої виплати;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати до суду звіт про виконання судового рішення протягом тридцяти днів з дня набрання ним законної сили.
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, надав до суду відзив згідно змісту яких у задоволенні вимог просили суд відмовити.
Згідно з ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області з 10.04.2010 року та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб як колишній працівників органів внутрішніх справ" в розмірі 90% грошового забезпечення.
Відповідачем було здійснено перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016 на підставі довідки Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Харківській області. Однак, пенсію перераховано, виходячи з 70% грошового забезпечення, а не 90% як було встановлено при її призначенні.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 27.01.2020 року по справі №520/13845/19 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено частково. Визнано протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Харківській області, які полягають у зменшенні розміру пенсії з 90% грошового забезпечення до 70% по відповідній посаді в поліції під час її перерахунку у квітні 2018 року. Зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Харківській області перерахувати та виплачувати з 01.01.2016р. пенсію у розмірі 90% грошового забезпечення по відповідній посаді в поліції, а також здійснити виплату суми всієї перерахованої пенсії за весь період з 01.01.2016р. по дату перерахунку пенсії у найближчий виплатний період однією сумою та без відстрочення такої виплати згідно з постановою Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018 року "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб".В іншій частині позовних вимог відмовлено. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (пл. Свободи, буд. 5, Держпром, 3 під., 2 пов.,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ) витрати по сплаті судового збору за подання адміністративного позову в розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 коп.
Постановою Другого апеляційного адміністративного суду від 06.04.2020 по справі №520/13845/20 рішення Харківського окружного адміністративного суду від 27.01.2020 року по справі №520/13845/19 скасовано в частині відмови в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 щодо зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплатити суму перерахованої пенсії без відстрочення такої виплати згідно з постановою Кабінету Міністрів України №649 від 22.08.2018 року "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду". Прийнято в цій частині нове судове рішення, яким зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплатити ОСОБА_1 суму перерахованої пенсії без відстрочення такої виплати згідно з постановою Кабінету Міністрів України №649 від 22.08.2018 року "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду". В іншій частині рішення Харківського окружного адміністративного суду від 27.01.2020 року по справі №520/13845/19 залишено без змін. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, Держпром, 3 під. 2 пов., м.Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору за подання апеляційної скарги у розмірі 576 (п'ятсот сімдесят шість) грн. 30 коп.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області на виконання рішення Харківського окружного адміністративного суду від 27.01.2020 та постанови Другого апеляційного адміністративного суду від 06.04.2020 по справі №520/13845/20 здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2016 р. в розмірі 90% грошового забезпечення із сум грошового забезпечення з урахуванням максимального розміру пенсії.
За результатом перерахунку розмір пенсії складає:
З 01.01.2016 року розмір пенсії з надбавкою на утриманця 10683,81 грн. + 537,00 грн. дорівнює 11220,81 грн., враховуючи максимальний розмір пенсії відповідно до п. 3 ст. 27 та ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003, №1058-ХІV та cт. 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" від 25.12.2015 № 928- VIII, розмір пенсії до виплати дорівнює 10740,00 грн.
З 01.01.2018 року розмір пенсії з надбавкою на утриманця 10683,81 грн. + 726,00 грн. дорівнює -11409,81 грн. відповідно до п.3 ст. 27 та ст. 28 Закону України ''Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ХІV та п. 2 розділу II Закону України ''Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" від 03.10.2017 № 2148-VІІІ.
З 01.09.2018 року і по теперішній час розмір пенсії дорівнює 10683,81 грн. (припинено нарахування надбавки на утриманця у зв'язку з досягненням 18 років).
Не погоджуючись з проведеним перерахунком та розміром виплати пенсії, позивач звернувся з даним позовом до адміністративного суду.
Щодо позовних вимог про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області в частині обмеження розміру щомісячної пенсії та зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити правильно обчислену суму доплати до пенсії, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. ч. 1-4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» (в редакції чинній на момент здійснення перерахунку пенсії) перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. (вказаною частиною статтю 63 вказаного закону було доповнено Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей» від 23.12.2015 року)
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Частиною 18 статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» встановлено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Згідно з абз. 2 п. 15 розд. ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію», за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» від 11.11.2015 р. № 988 (надалі - Постанова № 988) встановлено грошове забезпечення поліцейських Національної поліції, яке складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Отже, збільшення грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим грошового забезпечення колишніх працівників міліції, але за розміром є більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції, на підставі Постанови № 988.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 р. № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (надалі - Порядок №45).
Згідно із п.п.1, 2 та 3 Порядку №45 (в редакції чинній на момент здійснення перерахунку пенсії, в редакції Постанови № 103), пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, м. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Відповідно до п. 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (надалі - Постанова № 103).
Пунктом 3 Постанови №103 постановлено перерахувати з 01.01.2016 р. року пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до Постанови № 988. Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 01.01.2018 р. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01.01.2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:
- з 01 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року;
- з 1 січня 2020 року - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Суд зазначає, що Постанова № 103 не позбавляє позивача права на перерахунок пенсії з 01.01.2016 р. у зв'язку із підвищенням грошового забезпечення поліцейських згідно Постанови № 988 та права на виплату перерахованої пенсії з 01.01.2018 р., а лише визначає особливий порядок виплати заборгованості, що виникла з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р (включно) у зв'язку із таким перерахунком, до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Верховним Судом в ухвалі від 02.05.2018 р. по справі №818/1076/18, зазначено, що Постанова №103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та Постанови № 988, а лише визначає порядок виплати перерахованих пенсій.
Постановою № 103 уряд зобов'язав органи ПФУ перерахувати пенсії усім, кому ці пенсії призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», та одночасно встановив строки виплати перерахованих сум (відстрочивши і розстрочивши їхню виплату, вказавши часові рамки, протягом яких нараховані суми будуть виплачуватися). Відносно останнього варто додати, що визначений Урядом спосіб виплати нарахованих сум, про що зазначено в Постанові № 103, взаємопов'язаний з бюджетним фінансуванням витрат на виплату пенсій.
Постанова № 103, яка прийнята на підставі ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» є тим нормативним актом, який регламентує дії органів ПФУ під час здійснення своїх повноважень із перерахунку пенсії усім, кому вони призначені відповідно до вказаного Закону.
ПФУ при перерахунку та виплаті пенсій зобов'язане керуватися положеннями Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» та виданими на його виконання постановами Кабінету Міністрів України, а тому пенсійний орган діяв у відповідності та в межах діючого на момент перерахунку пенсії позивача законодавством.
Таким чином, позивач має право на перерахунок пенсії з 01.01.2016 р., пенсія у перерахованому розмірі має виплачуватися йому у загальному порядку з 01.01.2018 р., а заборгованість, що виникла за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017 р., буде виплачуватись у порядку, встановленому абз. 3, 4 п. 3 Постанови № 103, починаючи з 01.01.2019 р., до забезпечення повної виплати розрахованої суми.
Проте, частковим рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.05.2019 р. по справі № 826/12704/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 19.11.2019 р., визнано протиправним та скасовано п. 3 Постанови № 103. Рішення Окружного адміністративного суду м. Києва набрало законної сили з 19.11.2019 р. Ухвалою Верховного Суду від 04.03.2020 р. відмовлено у відкритті провадження за касаційною скаргою Кабінету Міністрів України на вказані вище рішення.
Визнаючи протиправним та скасовуючи п. 3 Постанови №103, суди дійшли висновку, що п. 3 Постанови № 103, передбачає перерахунок пенсії з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премій виплачених поліцейським у січні 2016 року, хоча фактично додаткові види грошового забезпечення поліцейським були затверджені лише у квітні 2016 року наказом МВС України №260 від 06.04.2016 р. Отже, п. 3 Постанови № 103 звужує зміст та обсяг існуючих прав і свобод, оскільки скасовує надбавки, доплати, підвищення і премії, які отримували пенсіонери органів внутрішніх справ (міліції) під час служби, та які враховувались при попередніх перерахунках пенсій, тому, на думку суду, змінює умови і норми пенсійного забезпечення осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) або за прирівняними до них посадами, а тому є протиправним та таким, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили.
Таким чином, пункт 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" втратив чинність з 19.11.2019 р.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії відповідача із виплати перерахованої пенсії з 01.01.2016 р. у процентному відношенні до суми підвищення пенсії до 19.11.2019 р. були правомірними, оскільки відповідач діяв відповідно до чинного на той час п. 3 Постанови № 103, а з 19.11.2019 р. бездіяльність відповідача щодо невиплати позивачу заборгованості по перерахованій пенсії з 01.01.2016 р. є протиправною.
Позовні вимоги в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплатити позивачу правильно обчислену суму доплати до пенсії за період з 01.01.2016 р. по 31.05.2020 р. у розмірі 13329,94 грн., не підлягають задоволенню, оскільки перерахунок та визначення в результаті такого перерахунку відповідної суми пенсії відносить виключно до компетенції пенсійного органу.
Щодо здійснення виплати суми недоплаченої частини перерахунку пенсії однією сумою, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 1 Протоколу № 1 до "Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод" кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Суд зазначає, що в даному випадку легітимні сподівання позивача на отримання пенсійний виплат, передбачені чинними нормами Законів України, тобто вони є конкретними, а тому на них поширюється режим "існуючого майна".
Європейський суд з прав людини у рішенні від 26 червня 2014 року у справі "Суханов та Ільченко проти України" зазначив, що за певних обставин "законне сподівання" на отримання "активу" також може захищатися статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (пункт 35).
Отже, з огляду на вказане вище, суд вважає, що в цій частині вимоги необхідно задовольнити та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити виплату суми заборгованості недоплаченої частини перерахунку пенсії однією сумою.
Щодо виплати позивачу компенсації за несвоєчасну виплату суми пенсії, суд зазначає наступне.
Питання, пов'язані зі здійсненням компенсації громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, врегульовані Законом України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати" № 2050-ІІІ від 19.10.2000 року (далі - Закон № 2050-ІІІ) та Порядком проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2001 р. №159 (далі - Порядок №159).
Відповідно до положень ст. ст. 1 та 2 Закону № 2050-ІІІ, підприємства, установи і організації всіх форм власності та господарювання здійснюють компенсацію громадянам втрати частини доходів у випадку порушення встановлених строків їх виплати, у тому числі з вини власника або уповноваженого ним органу (особи).
Компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати (далі - компенсація) провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами у цьому Законі слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України і які не мають разового характеру: пенсії; соціальні виплати; стипендії; заробітна плата (грошове забезпечення) та інші.
Зміст і правова природа спірних правовідносин у розумінні положень ст. 1 - 3 Закону № 2050-ІІІ, окремих положень Порядку дають підстави вважати, що право на компенсацію втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати особа набуває незалежно від того, чи були такі суми їй попередньо нараховані, але не виплачені.
Оскільки судом встановлено, що Головним Управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області протиправно не виплачено суму заборгованості нарахованої пенсії за період з 01.01.2016 року та порушено строки її виплати, пенсійний орган зобов'язаний здійснити нарахування компенсації втрати частини доходів відповідно до Закону України "Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати", а відтак позовні вимоги позивача в цій частині є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо частини позовних вимог виплату пенсії без обмеження такої виплати будь-якими строками та без використання будь-яких постанов, суд зазначає наступне.
В силу ч. 1 ст. 370 Кодексу адміністративного судочинства України, судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Згідно з ч. ч. 2, 3 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
При цьому, ч. 1ст. 372 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Так само на відповідних суб'єктів владних повноважень можуть бути покладені обов'язки щодо забезпечення виконання рішення.
У даному випадку спосіб виконання дій, які має вчинити за рішенням суду суб'єкт владних повноважень є виплата належних позивачу сум у повному обсязі, інший спосіб виконання в спірних правовідносинах нормативно не визначений. При ухваленні судом рішення, суд зобов'язує відповідача здійснити позивачу виплату належних сум пенсії, а тому позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Таким чином, позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Розподіл судових витрат здійснюється відповідно ст.139 КАС України.
Керуючись статтями 14, 243-246, 293, 295-296 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо невиплати ОСОБА_1 заборгованості по перерахованій пенсії за період з 01.01.2016 року по 31.05.2020 року у повному обсязі з 19.11.2019 р.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області виплатити ОСОБА_1 суму перерахованої пенсії за період з 01.01.2016 р. по 31.05.2020 р. без обмеження пенсії максимальним розміром з 19.11.2019 р. однією сумою з урахуванням виплачених сум.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо нездійснення нарахування і виплати ОСОБА_1 компенсації за несвоєчасну виплату суми пенсії за період з 01.01.2016 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 №159 "Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати".
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 компенсацію за несвоєчасну виплату суми пенсії за період з 01.01.2016 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2001 № 159 "Про затвердження Порядку проведення компенсації громадянам втрати частини грошових доходів у зв'язку з порушенням термінів їх виплати".
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344) судові витрати зі сплати судового збору на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) у розмірі 420 (чотириста двадцять) грн. 40 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Другого апеляційного адміністративного суду. Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи через Харківський окружний адміністративний суд.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 03 вересня 2020 року.
Суддя Сагайдак В.В.