Справа № 500/2448/20
04 вересня 2020 рокум.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі головуючого Осташа А. В., , судді Подлісної І.М. , судді Чепенюк О.В. розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії, територіальної виборчої комісії про зобов'язання вчинити дії,
03 вересня 2020 року до Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії, територіальної виборчої комісії про зобов'язання вчинити дії, а саме: зобов'язати відповідачів звільнити позивача від сплати застави на місцевих виборах та звільнити позивача від подання електронної декларації про доходи.
Ч. 1 ст. 2 КАС України регламентує необхідність справедливого, неупередженого та своєчасного вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У п. 3 ч. 1 ст. 4 КАС України міститься визначення поняття «адміністративний суд», згідно з яким це суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Отже, належним та компетентним судом, у розумінні процесуального закону, є суд, який розглядає та вирішує справу за позовною заявою, поданою із дотриманням правил територіальної, інстанційної та предметної підсудності.
За правилами п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
При цьому, відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом чи процесом референдуму.
Відповідно до ч. 3 ст. 273 КАС України рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії щодо встановлення нею результатів виборів чи всеукраїнського референдуму оскаржуються до Верховного Суду. Усі інші рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії, члена цієї комісії, прийняті у межах виборчого процесу, оскаржуються до апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає місто Київ.
Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що складові виборчого спору, за якими останній вважається таким, що виникає під час виборчого процесу, та правовідносини, у межах яких виник цей спір, повинні бути пов'язані з виборчим процесом.
Відповідно до ч.1 ст.20 Виборчого кодексу України, виборчий процес - це здійснення протягом встановленого цим Кодексом періоду часу суб'єктами, визначеними статтею 22 цього Кодексу, виборчих процедур, пов'язаних із підготовкою і проведенням відповідних виборів, встановленням та офіційним оголошенням (офіційним оприлюдненням) їх результатів.
Частиною 1 статті 196 Виборчого кодексу України регламентовано, що виборчий процес місцевих виборів включає такі етапи: 1) утворення виборчих округів; 2) утворення дільничних виборчих комісій; 3) складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; 4) висування та реєстрація кандидатів; 5) проведення передвиборної агітації; 6) голосування у день виборів; 7) підрахунок голосів виборців, установлення підсумків голосування і результатів місцевих виборів.
Тобто, пов'язаність правовідносин з виборчим процесом полягає в тому, щоб ці правовідносини виникли в межах виборчого процесу й стосувалися підготовки та проведення виборів.
Як видно зі змісту позовної заяви питання порушенні позивачем стосуються грошової застави та подачі електронної декларації, що відноситься до такого етапу місцевих виборів як реєстрація кандидатів, тобто позовна заява подана в межах виборчого процесу по місцевих виборах. Проте, позовні вимоги заявлені до двох відповідачів: ЦВК та територіальної виборчої комісії. Як зазначено вище, рішення, дії або бездіяльність Центральної виборчої комісії, члена цієї комісії, прийняті у межах виборчого процесу, оскаржуються до апеляційного адміністративного суду в апеляційному окрузі, що включає місто Київ, що свідчить про виключну підсудність такої категорії справ.
Відповідно до ч. 6 ст. 147 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» Київський апеляційний адміністративний суд продовжував здійснювати правосуддя на території Київської, Черкаської, Чернігівської областей та міста Київ до опублікування в газеті «Голос України» повідомлення голови новоутвореного Шостого апеляційного адміністративного суду, який забезпечує здійснення правосуддя на відповідній території, про початок роботи новоутвореного суду.
Повідомлення про початок роботи Шостого апеляційного адміністративного суду було опубліковане 03.10.2018 року у Газеті «Голос України» №185 (6940).
Отже, вимога позивача до ЦВК може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання територіальної виборчої комісії вчинити певні дії, суд зазначає наступне.
Згідно ч. 4 ст. 273 КАС України рішення, дії або бездіяльність територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів оскаржуються до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.
Враховуючи те, що територіальна виборча комісія (хоч позивач і не зазначає назви, проте, вказує адресу її місцезнаходження) знаходиться в м. Тернополі, то рішення, дії або бездіяльність цієї комісії оскаржуються до Тернопільського окружного адміністративного суду.
Підсумовуючи викладене, слід констатувати, що позивачем об'єднано в позовній заяві дві вимоги, які за виключною підсудністю належить розглядати різним адміністративним судам.
Відповідно до п. 6 ч. 4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо порушено правила об'єднання позовних вимог (крім випадків, в яких є підстави для застосування положень статті 172 цього Кодексу).
Частиною 5 статті 172 КАС України імперативно вказано на неможливість об'єднання в одне провадження кількох вимог, щодо яких законом визначена виключна підсудність різним судам.
Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку щодо неможливості об'єднання в одне провадження позовних вимог, які належить розглядати різним адміністративним судами.
Роз'єднання позовних вимог з їх подальшим розглядом адміністративним судом за таких обставин є неможливим.
З огляду на зміст та юридичну природу обставин, описаних у позовній заяві, суд приходить до висновку, що процесуальні правила КАС України не передбачають можливості розгляду Тернопільським окружним адміністративним судом як судом першої інстанції позовів, в яких об'єднано вимоги, що належить розглядати за правилами різної підсудності.
Аналогічний за змістом висновок викладений в ухвалі Верховного Суду від 03.05.2019 року у справі №П/9901/234/19.
Згідно ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що оскільки позовна заява подана без урахування правил об'єднання позовних вимог, остання підлягає поверненню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 169, 172, 248, 272, 273, 278 КАС України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Центральної виборчої комісії, територіальної виборчої комісії про зобов'язання вчинити дії, а саме: зобов'язати відповідачів звільнити позивача від сплати застави на місцевих виборах та звільнити позивача від подання електронної декларації про доходи, повернути позивачу з усіма доданими до неї документами.
Відповідно до ч.1 ст.272 КАС України судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених ст.273 КАС України, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Апеляційні скарги на судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених ст.273 КАС України, можуть бути подані у дводенний строк з дня їх проголошення.
Ухвала складена та підписана 04.09.2020.
Головуючий суддя Осташ А.В.
судді Подлісна І.М.
Чепенюк О.В.