Рішення від 04.09.2020 по справі 500/1690/20

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/1690/20

04 вересня 2020 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючої судді Дерех Н.В.

розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за позовом Керівника Чортківської місцевої прокуратури до Копичинецької міської ради Гусятинського району Тернопільської області про визнання протиправною бездіяльність щодо не затвердження плану технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків та зобов'язання провести технічну інвентаризацію та паспортизацію дитячих майданчиків,

ВСТАНОВИВ:

Керівник Чортківської місцевої прокуратури (надалі, позивач) звернувся до Тернопільського окружного адміністративного суду з позовом до Копичинецької міської ради Гусятинського району Тернопільської області (надалі, відповідач), в якому просив визнати протиправною бездіяльність Копичинецької міської ради Гусятинського району Тернопільської області щодо не затвердження плану технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, розташованих на території Копичинецької міської ради Гусятинського району Тернопільської області, зобов'язати Копичинецьку міську раду Гусятинського району Тернопільської області вчинити дії, а саме провести технічну інвентаризацію та паспортизацію дитячих майданчиків, розташованих на території Копичинецької міської ради Гусятинського району Тернопільської області (за адресою вул.Мазепи, 4А, м.Копичинці Гусятинського району Тернопільської області.

Позов обґрунтований тим, що під час вивчення Гусятинським відділом Чортківської місцевої прокуратури виявлено ряд недоліків щодо проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків Гусятинського району Тернопільської області, які негативно впливають на організацію належного утримання та раціонального використання територій, будівель та інженерних споруд, і можуть призвести, у разі їх не усунення, до настання тяжких наслідків. Отже, на думку позивача, відповідач не виконав свого обов'язку щодо планової інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою, зокрема, вказаного дитячого майданчика.

Ухвалою суду від 20.07.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи. Даною ухвалою відповідачу встановлено 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву.

У встановлений судом строк представник відповідача подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що за результатами аналізу видаткової частини бюджету Копичинецької ОТГ в межах бюджетних установ які фінансуються за рахунок коштів громади виявлено заборгованість з оплати праці з нарахуваннями, приймаючи рішення фінансового характеру про виділення, перерозподіл коштів, компенсації та інші дії, міська рада, в першочерговому порядку керується вимогами Бюджетного кодексу України, а саме п.4 ст.77 та п.7 ст.78 та дорученнями Тернопільської обласної державної адміністрації, які зобов'язують здійснювати першочергове спрямування коштів на виплату заробітної плати та покриття витрат на енергоносії бюджетних установ територіальної громади («захищені статті»), з метою недопущення виникнення простроченої кредиторської заборгованості. Тому, зазначив, що не було прийнято рішення, щодо здійснення видатків на проведення технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків. Також вказав, що Копичинецькою міською радою, укладено договір на виготовлення технічної документації із Фізичною-особою підприємцем ОСОБА_1 , що діє на підставі Свідоцтва НОМЕР_1, виданого 12 квітня 2013 року та Кваліфікаційного сертифікату відповідального виконавця окремих видів робіт (послуг) пов'язаних із створенням об'єкта архітектури АЕ №002219 від 19 квітня 2013 року, якого є виконання робіт з проведення технічної інвентаризації та виготовлення технічної документації на дитячі майданчики (карусель, гойдалка «Баранчик», майданчик 2 вежі, спортмайданчик), що розміщені у Копичинецькому дошкільному навчальному закладі (ясла-садок) «Барвінок», згідно п.1.1. Даного договору. У зв'язку із цим просив закрити провадження в даній справі.

Представник позивача подав до суду відповідь на відзив, в якому зазначив, що станом на сьогоднішній день відповідачем порушення не усунуті, умови укладеного договору не виконані, а термін дії договору до 31.12.2020, у зв'язку із чим просив задовольнити даний позов.

Частиною п'ятою ст.262 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі, КАС України) передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін Оскільки клопотань у розумінні вказаної статті до суду не надходило, розгляд справи здійснюється за наявними у ній матеріалами.

Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, з наступних міркувань.

Згідно інформації Копичинецької міської ради Гусятинського району Тернопільської області №339 від 02.04.2020 року проінформовано про наявність на території Копичинецької міської ради дитячих майданчиків, які розміщені у Копичинецькому дошкільному навчальному закладі (ясла-садок) "Барвінок", балансоутримувачем яких являється Копичинецька міська рада.

В даному листі також зазначено, що технічні паспорти на вказані дитячі майданчики не виготовлялись.

Надаючи правову оцінки встановленим обставинам та спірним правовідносинам сторін суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 143 Конституції України передбачено, що територіальні громади села, селища, міста безпосередньо або через утворені ними органи місцевого самоврядування управляють майном, що є в комунальній власності; утворюють, реорганізовують та ліквідовують комунальні підприємства, організації і установи, а також здійснюють контроль за їх діяльністю; вирішують інші питання місцевого значення, віднесені законом до їхньої компетенції.

Пунктом 44 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачена виключна компетенція сільських, селищних, міських рад щодо встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку.

Благоустроєм населених пунктів, відповідно до визначення, закріпленого у статті 1 Закону України від 6 вересня 2005 року № 2807-IV «Про благоустрій населених пунктів» (далі - Закон України № 2807) є комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращання мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

Згідно частиною першою ст.10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», до повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить: затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; затвердження правил благоустрою територій населених пунктів; створення в разі необхідності органів і служб для забезпечення здійснення спільно з іншими суб'єктами комунальної власності благоустрою населених пунктів, визначення повноважень цих органів (служб); визначення на конкурсних засадах підприємств, установ та організацій (балансоутримувачів), відповідальних за утримання об'єктів благоустрою.

Відповідно до пункту 5 частини другої ст.18 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», підприємства, установи та організації у сфері благоустрою населених пунктів зобов'язані: проводити згідно з планами, затвердженими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, інвентаризацію та паспортизацію закріплених за ними об'єктів благоустрою їх частин), що здійснюються у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово- комунального господарства.

Згідно ст.13 Закону України «Про благоустрій населених пунктів», до об'єктів благоустрою населених пунктів належать: території загального користування: парки (гідропарки, лугопарки, лісопарки, парки культури та відпочинку, парки - пам'ятки садово-паркового мистецтва, спортивні, дитячі, історичні, національні, меморіальні та інші), рекреаційні зони, сади, сквери та майданчики, пам'ятки культурної та історичної спадщини, майдани, площі, бульвари, проспекти, вулиці, дороги, провулки, узвози, проїзди, пішохідні та велосипедні доріжки, пляжі, кладовища, інші території загального користування; прибудинкові території; території будівель та споруд інженерного захисту територій; території підприємств, установ, організацій та закріплені за ними території на умовах договору. До об'єктів благоустрою можуть належати також інші території в межах населеного пункту.

Згідно з частиною першою статті 20 Закону України № 2807, організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом.

В силу частини другої статті 20 Закону України № 2807 благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту (села, селища, міста).

Пунктом 8 частини першої ст.21 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» передбачено, що елементами (частинами) об'єктів благоустрою є обладнання (елементи) дитячих, спортивних та інших майданчиків.

Порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації визначений Інструкцією з проведення технічної інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою населених пунктів, затвердженою наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №550 від 29.10.2012 року (далі - Інструкція).

Згідно п. 1.2 Інструкції, ця Інструкція визначає порядок проведення робіт з технічної інвентаризації та паспортизації парків (гідропарків, лугопарків, лісопарків, парків культури та відпочинку, парків - пам'яток садово-паркового мистецтва, спортивних, дитячих, історичних, національних, меморіальних та інших), рекреаційних зон, садів, скверів та майданчиків, пам'яток культурної та історичної спадщини, майданів, площ, бульварів, проспектів, вулиць, доріг, провулків, узвозів, проїздів, пішохідних та велосипедних доріжок, пляжів, кладовищ, інших територій загального користування; прибудинкових територій; територій будівель та споруд інженерного захисту територій; територій підприємств, установ, організацій та закріплених за ними територій на умовах договору, а також інших об'єктів благоустрою в межах населеного пункту (крім земельних ділянок, на яких розташовано вказані об'єкти).

Відповідно до п.1.3 Інструкції, паспортизація об'єктів благоустрою - складання технічних паспортів об'єктів благоустрою за результатами їх інвентаризації; технічна інвентаризація об'єктів благоустрою - сукупність заходів з обстеження, спрямованих на підтвердження наявності об'єктів нерухомого майна, елементів благоустрою та оцінку їх технічного стану, а також наявності інженерних мереж на об'єкті благоустрою.

Пунктами 1.4 таю 1.5 Інструкції передбачено, що технічна інвентаризація та паспортизація об'єктів благоустрою проводяться власником, балансоутримувачем або виконавцем на підставі договору із замовником або самостійно. Технічна інвентаризація об'єктів благоустрою може бути плановою або позаплановою. Планова технічна інвентаризація повинна проводитись згідно з планами, затвердженими органами державної влади та органами місцевого самоврядування. Позапланова технічна інвентаризація проводиться у разі: введення в експлуатацію закінченого будівництвом об'єкта благоустрою; закінчення ремонту об'єкта благоустрою; зміни власника (балансоутримувача) об'єкта благоустрою; протиправного знищення чи пошкодження об'єкта благоустрою; надзвичайної ситуації техногенного або природного характеру на об'єкті благоустрою; прийняття рішення про її проведення власником (балансоутримувачем) об'єкта благоустрою.

Згідно пунктів 3.1 та 3.2 Інструкції, на основі проведеної інвентаризації об'єкта благоустрою складається його технічний паспорт за зразком, наведеним у додатку 5 до цієї Інструкції, який затверджується власником (балансоутримувачем) цього об'єкта благоустрою та підписується представником виконавця. Технічний паспорт долучається до матеріалів інвентаризаційної справи.

Системний аналіз наведених норм дає підстави вважати, що організацію благоустрою повинна забезпечувати сільська рада, до компетенції якої віднесено, зокрема, затвердження правил і заходів благоустрою населеного пункту.

Разом з тим, матеріалами справи підтверджується, що відповідачем у справі не ведеться необхідна документація, обстеження та перевірка технічного стану конструктивних елементів дитячих майданчиків, розташованих на території міської ради, у встановленому порядку не проводиться, паспорти на дитячі майданчики та інша документація про їх огляд, ремонт, демонтаж відсутні.

Частиною другою статті 6 Закону України «Про охорону дитинства» № 2402-III від 26 квітня 2001 року передбачено, що держава гарантує дитині право на охорону здоров'я, безоплатну кваліфіковану медичну допомогу в державних і комунальних закладах охорони здоров'я, сприяє створенню безпечних умов для життя і здорового розвитку дитини, раціонального харчування, формуванню навичок здорового способу життя.

Відповідно до частини другої статті 3 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, яка ратифікована Україною 27 лютого 1991 року, Держави-учасниці зобов'язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.

Отже, загрозою порушення інтересів держави у сфері охорони дитинства в даному випадку є бездіяльність відповідача, як балансоутримувача об'єктів благоустрою, що виражається у незатвердженні планів інвентаризації та паспортизації об'єктів благоустрою (дитячого майданчику), що є компетенцією сільської ради. Вказаний факт, на переконання суду, негативно впливає на організацію належного утримання територій і споруд, а зважаючи на цільове призначення таких об'єктів, невиконання суб'єктами благоустрою своїх обов'язків у цій сфері може призвести до настання тяжких наслідків або шкоди користувачам, у тому числі дітям.

За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що відсутність затверджених планових заходів щодо інвентаризації та паспортизації об'єкту благоустрою (дитячого майданчику), свідчить про протиправну бездіяльність відповідача. Крім того, зважаючи на цільове призначення таких об'єктів благоустрою, невиконання суб'єктами благоустрою своїх обов'язків у цій сфері порушує права користувачів цих об'єктів на безпечні умови для життя і розвитку.

Відповідно до частин першої та другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, на підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є доведеними, обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення у повному обсязі.

При задоволенні позову суб'єкта владних повноважень, у відповідності до частини 2 ст. 139 КАС Українии, з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз, а тому сплачений судовий збір при поданні позову, позивачу не повертається.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

1.Позов Керівника Чортківської місцевої прокуратури до Копичинецької міської ради Гусятинського району Тернопільської області про визнання протиправною бездіяльність щодо не затвердження плану технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків та зобов'язання провести технічну інвентаризацію та паспортизацію дитячих майданчиків - задовольнити повністю.

2.Визнати протиправною бездіяльність Копичинецької міської ради Гусятинського району Тернопільської області щодо не затвердження плану технічної інвентаризації та паспортизації дитячих майданчиків, розташованих на території Копичинецької міської ради Гусятинського району Тернопільської області.

3. Зобов'язати Копичинецьку міську раду Гусятинського району Тернопільської області вчинити дії, а саме провести технічну інвентаризацію та паспортизацію дитячих майданчиків, розташованих на території Копичинецької міської ради Гусятинського району Тернопільської області за адресою вул.Мазепи, 4А, м.Копичинці Гусятинського району Тернопільської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 04 вересня 2020 року.

Копію рішення надіслати учасникам справи.

Реквізити учасників справи:

позивач - Керівник Чортківської місцевої прокуратури (місцезнаходження: вул. Горбачевського, 2, м.Чортків, Тернопільська область,48501);

відповідач - Копичинецька міська рада Гусятинського району Тернопільської області (місцезнаходження: вул. 22 Січня, 29, Копичинці, Гусятинський район, Тернопільська обл.,48260 ЄДРПОУ:04058380 )

Головуюча суддя Дерех Н.В.