31 серпня 2020 р. справа № 480/2318/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бондаря С.О.
за участю секретаря судового засідання - Демченко К.І.
позивача - ОСОБА_1
представника позивача - Рязанець А.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо прийняття рішення про відмову в призначенні пенсії у зв'язку із незарахуванням до пільгового стажу за списком №1 періоду роботи: на Казенному підприємстві Шосткинський казенний завод "Зірка": з 27.07.1995 по 14.06.1996 за професією/посадою контролер паперових гільз у технологічному процесі виробництва зарядів (цех 21-1 відділення); з 15.06.1996 по 01.10.1997 за професією/посадою контролер паперових гільз у технологічному процесі виробництва зарядів (цех 6 IV дільниця); з 01.10.1997 по 10.04.1998 за професією/посадою різальник спец виробів; у 152 військовому представництві Міністерства оборони України: з 03.10.2011 по 01.02.2012 за професією/посадою інженера з контролю за проведенням виготовлення та приймання пороху, складання боєприпасів та їх утилізації в цеху №1 Казенного підприємства Шосткинський казенний завод "Зірка"; з 02.02.2012 по 31.12.2015 за професією/посадою інженера II категорії з контролю за проведенням утилізації і знищення ракет, боєприпасів та елементів на дільниці утилізації випробувальної станції Держ НДІХП; з 01.01.2016 по 31.01.2019 - за професією/посадою інженера І категорії, який зайнятий утилізацією і знищенням ракет, боєприпасів та елементів споряджених різними видами твердого палива, пороху, вибухових речовин і піротехнічних сумішей на випробувальних станціях №1 та №2 Держ НДІХП;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, період роботи:
- на Казенному підприємстві Шосткинський казенний завод "Зірка": з 27.07.1995 по 14.06.1996 за професією/посадою контролер паперових гільз у технологічному процесі виробництва зарядів (цех 21- І відділення); з 15.06.1996 по 01.10.1997 за професією і посадою контролер паперових гільз у технологічному процесі виробництва зарядів (цех 6- IV дільниця); з 01.10.1997 по 10.04.1998 за професією/посадою різальник спец виробів;
- у 152 військовому представництві Міністерства оборони України: з 03.10.2011 по 01.02.2012 за професією/посадою інженера з контролю за проведенням виготовлення та приймання пороху, складання боєприпасів та їх утилізації в цеху №1 Казенного підприємства Шосткинський казенний завод "Зірка"; з 02.02.2012 по 31.12.2015 за професією/посадою інженера II категорії з контролю за проведенням утилізації і знищення ракет, боєприпасів та елементів на дільниці утилізації випробувальної станції Держ НДІХП; з 01.01.2016 по 31.01.2019 - за професією/посадою інженера І категорії, який зайнятий утилізацією і знищенням ракет, боєприпасів та елементів споряджених різними видами твердого палива, пороху, вибухових речовин і піротехнічних сумішей на випробувальних станціях №1 та №2 Держ НДІХП;
- зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити пенсію за віком на пільгових умовах з дня подання заяви про її призначення - 28 січня 2020 року, провести нарахування та здійснити виплату призначеної пенсії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що після досягнення 45-річного віку та маючи достатній стаж роботи, позивачка 28.01.2020 звернулася до головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1. Однак, у призначені пільгової пенсії їй було відмовлено у зв'язку з тим, що до пільгового стажу не зараховані вищевказані періоди її роботи. На думку позивачки, нею були надані всі необхідні документи, що підтверджують її роботу за посадами/професіями, віднесеними до Списку № 1, а тому вищевказані дії відповідача та прийняте ним рішення є протиправними.
Управління Пенсійного фонду України в Сумській області подало до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначає, що ОСОБА_1 було відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах у зв'язку з відсутністю спеціального стажу, а саме: 7 років 6 місяців (в наявності 6 років 5 місяців 21 день). Оскільки позивачка на день звернення за призначенням пенсії не набула право на пенсію відповідно до статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", їй було відмовлено в призначенні пенсії за віком.
Позивачкою надана суду відповідь на відзив, в якій вона зазначила, що позиція відповідача, викладена у відзиві на позов, є необґрунтованою, а тому наполягала на своїх вимогах.
Ухвалою суду від 14.04.2020 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Згідно з ухвалою від 02.06.2020 суд перейшов до розгляду справи за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.
Протокольною ухвалою від 17.06.2020 суд закрив підготовче судове засідання та призначив справу до розгляду по суті.
У судовому засіданні позивачка ОСОБА_1 та її представник Рязанець А.А. позовні вимоги підтримали у повному обсязі.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином.
Суд, заслухавши пояснення позивачки та її представника, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, встановив наступне.
28.01.2020 ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту "а" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (а.с.6).
Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській листом від 11.02.2020 31800-0302-8/2801 відмовило ОСОБА_1 у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю стажу роботи на пільгових умовах 7 років 6 місяців (в наявності 6 років 5 місяців 21 день). Страховий стаж складає 27 років 3 місяці 1 день (зарахований по 31.12.2019). Одночасно повідомлено, що до пільгового стажу не зараховані періоди роботи на Казенному підприємстві Шосткинський казенний завод "Зірка":
- з 08.09.1994 по 21.12.1994 - за професією/посадою контролер виробництва у технологічному процесі виробництва зарядів (цех 21);
- з 27.07.1995 по 14.06.1996 - за професією/посадою контролер паперових гільз у технологічному процесі виробництва зарядів (цех 21 - І відділення);
- з 15.06.1996 по 01.10.1997 - за професією/посадою контролер паперових гільз у технологічному процесі виробництва зарядів (цех 6 - IV дільниця);
- з 01.10.1997 по 10.04.1998 - за професією/посадою різальник спец.виробів;
- з 15.03.2002 по 11.05.2003 - за професією/посадою контролер виробництва порохів та ВР,
оскільки первинними документами не підтверджена зайнятість в технологічному процесі.
Також до пільгового стажу не зараховані періоди роботи у 152 військовому представництві Міністерства оборони України:
- з 02.02.2012 по 31.12.2015 - за професією/посадою інженера в цеху №1 Казенного підприємства Шосткинський казенний завод "Зірка";
- з 01.01.2016 по 31.01.2019 - за професією/посадою інженера на випробувальних станціях №1 та №2 ДержНДІХП;
- з 01.02.2019 по 28.01.2020 - за професією/посадою інженера в цеху №1 Казенного підприємства Шосткинський казенний завод "Зірка";
- з 01.01.2016 по 31.01.2019 - за професією/посадою провідного інженера на випробувальних станціях №1 та №2 ДержНДІХП - через те, що первинними документами не підтверджена зайнятість в технологічному процесі.
Крім того, пільгові довідки від 22.10.2018 №277, №278, №279 видані Казенним підприємством Шосткинський казенний завод "Зірка" на підставі журналів обліку пільгового стажу, проте в цих довідках з 27.07.1995 по 31.12.1997 немає відпрацьованих днів; пільгова довідка від 28.01.2020 №58, видана 152 військовим представництвом Міністерства оборони України, не містить інформації про відпрацьовані години у 2019 році за Списком №1 і за Списком №2 (а.с.8).
Вважаючи вказану відмову протиправною, позивачка звернулася до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Підстави надання пенсії особам за віком на пільгових умовах визначені статтею 114 Закону України №1058-IV від 09.07.2003 "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Так, згідно з частиною 1 ст. 114 вказаного Закону право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. За приписами пункту 1 ч. 2 ст. 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Також пунктом "а" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком №1 виробництв, робіт професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки 1975 року народження і старші після досягнення ними такого віку: 45 років - по 31 березня 1970 року включно; 45 років 6 місяців - з 1 квітня 1970 року по 30 вересня 1970 року; 46 років - з 1 жовтня 1970 року по 31 березня 1971 року; 46 років 6 місяців - з 1 квітня 1971 року по 30 вересня 1971 року; 47 років - з 1 жовтня 1971 року по 31 березня 1972 року; 47 років 6 місяців - з 1 квітня 1972 року по 30 вересня 1972 року; 48 років - з 1 жовтня 1972 року по 31 березня 1973 року; 48 років 6 місяців - з 1 квітня 1973 року по 30 вересня 1973 року; 49 років - з 1 жовтня 1973 року по 31 березня 1974 року; 49 років 6 місяців - з 1 квітня 1974 року по 30 вересня 1974 року; 50 років - з 1 жовтня 1974 року по 31 грудня 1975 року. Враховуючи, що ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 , за діючою редакцією Закону вона отримає право на пенсію за віком на пільгових умовах при досягненні 50 років. Проте, рішенням Конституційного Суду України від 23.01.2020 № 1-р/2020 визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), статтю 13, частину другу статті 14, пункти "б"-"г" статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VIII. Так, відповідно до пункту 1 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України №1-р/2020 від 23.01.2020 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), статтю 13, частину другу статті 14, пункти "б"-"г" статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VIII. Згідно з пунктом 2 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України №1-р/2020 від 23.01.2020 стаття 13, частина друга статті 14, пункти "б"-"г" статті 54 Закону України „Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VIII, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Пунктом 3 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду №1-р/2020 від 23.01.2020 встановлено, що застосуванню підлягають стаття 13, частина друга статті 14, пункти "б"-"г" статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII в редакції до внесення змін Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 2 березня 2015 року № 213-VIII для осіб, які працювали до 1 квітня 2015 року на посадах, визначених у вказаних нормах, а саме: "На пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи: а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи із особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам. При цьому, Конституційний Суд України в пункті 4.1 Рішення №1-р/2020 від 23.01.2020 зазначив, що статтею 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 за №1788-XII до внесення змін Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 за №213-VIII було передбачено зменшення пенсійного віку для чоловіків і жінок стосовно загального пенсійного віку (60 років для чоловіків і 55 років для жінок) з урахуванням різниці між пенсійним віком у чоловіків і жінок на 10 років для працівників, зайнятих повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, та на 5 років для працівників, зайнятих повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці; зменшення пенсійного віку та стажу для чоловіків і жінок стосовно загального пенсійного віку з урахуванням різниці між пенсійним віком у чоловіків і жінок на 5 років. Отже, у статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 за №1788-XII до внесення змін Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 за №213-VIII було встановлено такий пенсійний вік: у пункті "а" для чоловіків - 50 років, для жінок - 45 років; у пунктах "б"-"з" для чоловіків - 55 років, для жінок - 50 років. У Законі України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 за №1788-XII зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 за №213-VIII збережено вказану пропорцію щодо зменшення пенсійного віку для чоловіків і жінок стосовно загального пенсійного віку без урахування різниці між пенсійним віком для чоловіків і жінок. У частині першій статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 за №1788-XII зі змінами внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 №213-VIII встановлено однаковий пенсійний вік для чоловіків та жінок, а саме: у пункті "а" - 50 років (на 10 років менше, ніж загальний пенсійний вік), у пунктах "б"-"з" - 55 років (на 5 років менше, ніж загальний пенсійний вік). Таким чином, передбачено поетапне збільшення пенсійного віку та стажу для працівників, зайнятих на роботах, визначених у цих нормах. Відповідно до пункту 4.4 Рішення Конституційного Суду України №1-р/2020 від 23.01.2020, перевіряючи статтю 13, частину 2 статті 14, пункти "б"-"г" статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 № 213-VIII, на відповідність Конституції України, Конституційний Суд України виходив з такого. Вказаними положеннями передбачено поетапне підвищення на 5 років віку виходу на пенсію на пільгових умовах з урахуванням відповідного стажу роботи та на пенсію за вислугу років. Згідно зі статтею 13, частиною 2 статті 14, пунктами "б"-"г" статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 за №1788-XII у редакції до внесення змін Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 за №213-VIII у осіб, які належать до категорій працівників, вказаних у цих нормах, виникли легітимні очікування щодо реалізації права виходу на пенсію. Однак оспорюваними положеннями Закону №213-VIII змінено нормативне регулювання призначення пенсій таким особам. Конституційний Суд України, дослідивши правовідносини, пов'язані зі змінами підстав реалізації права на пенсію на пільгових умовах з урахуванням відповідного стажу роботи та права на пенсію за вислугу років, зазначає, що ці зміни вплинули на очікування осіб стосовно настання юридичних наслідків, пов'язаних із реалізацією права виходу на пенсію. Отже, особи, які належать до певної категорії працівників, були учасниками правовідносин, у яких вони об'єктивно передбачали настання відповідних наслідків, а саме призначення пенсій, тобто їх легітимні очікування були пов'язані саме з положеннями Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-XII у редакції до внесення змін Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 №213-VIII. Зміна умов призначення пенсій особам, які належать до певної категорії працівників, з урахуванням наявності відповідного стажу роботи, призвела до такого нормативного регулювання призначення пенсій, яке суттєво вплинуло на очікування вказаних осіб, погіршило їх юридичне становище стосовно права на призначення пенсій, що має реалізовуватися при зміні нормативного регулювання лише у разі справедливого поліпшення умов праці та впевненості у настанні відповідних юридичних наслідків, пов'язаних із реалізацією права виходу на пенсію. Таким чином стаття 13, частина 2 статті 14, пункт "б"-"г" статті 54 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" від 02.03.2015 № 213-VIII, якими передбачено поетапне підвищення на 5 років віку виходу на пенсію на пільгових умовах з урахуванням відповідного стажу роботи та на пенсію за вислугу років для працівників, визначених у вказаних нормах, порушують легітимні очікування таких осіб, а отже, суперечать частині 1 статті 8 Конституції України, тобто порушують принцип верховенства права, складовою якого є юридична визначеність. Враховуючи викладене, така обов'язкова умова для призначення пенсії на пільгових умовах як необхідний вік та стаж роботи, має застосовуватися в порядку, визначеному пунктом 3 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду України №1-р/2020 від 23.01.2020, та виходячи з принципу правої визначеності як складового елементу верховенства права, гарантованого статтею 8 Конституції України. Таке застосування судом вищевказаних норм права усуває колізію в їх застосуванні, у спосіб застосування тієї норми, яка створює більш сприятливі умови для реалізації права особи на пенсійне забезпечення, та забезпечує у спірних правовідносинах правову визначеність. Отже на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Враховуючи, що ОСОБА_1 досягла віку 45 років, вона має право на пенсію за віком на пільгових умовах, але за умови наявності відповідного пільгового стажу роботи. Щодо підтвердження пільгового стажу роботи позивачки суд зазначає наступне. Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Згідно з п. 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.93 № 637 (далі по тексту - Порядок № 637), основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Відповідно до п. 20 Порядку № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. Згідно з п. 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992. За приписами пункту 2 вказаного Порядку, під повним робочим днем слід вважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов'язаних з виконанням своїх трудових обов'язків. Так, згідно записів трудової книжки, ОСОБА_1 27.07.1995 була прийнята в цех №21 І (перше) відділення контролером паперових гільз (наказ №449 від 11.07.1995); 15.06.1996 ОСОБА_1 переведена контролером паперових гільз в цех №6 (наказ №263 від 10.07.1996); з 01.10.1997 позивачка переведена різальником спец. виробів дільниці виготовлення СГ та СЦ цеху №6 основного виробництва (розпорядження №39 від 13.07.1998); з 15.03.2002 переведена контролером виробництва порохів та ВВ дільниці виготовлення СГ та СЦ цеху № 6 (розпорядження № 26 від 02.04.2002). Стосовно роботи ОСОБА_1 у 152 представництві Міністерства оборони України, вчинені наступні записи: №17 від 02.02.2012 переведена інженером ІІ категорії з контролю за проведенням утилізації і знищення ракет, боєприпасів та елементів на дільниці утилізації випробувальної станції Держ НДІХП з повним робочим днем, пільгове пенсійне забезпечення згідно Списку №1 Розділ IX, підрозділ 7 позиція 9.7-3б (наказ №5 від 02.02.2012); № 19 від 25.12.2015 атестація робочих місць, підтверджено право на пільгове пенсійне забезпечення, передбачене законодавством згідно Списку 1 Розділ IX, підрозділ 7, позиція 9.7-3б (наказ від 25.12.2015 №162); № 20 від 01.01.2016 переведена на постійну роботу інженером І категорії, який зайнятий утилізацією і знищенням ракет, боєприпасів та елементів споряджених різного виду твердого палива, пороху, вибухових речовин і піротехнічних сумішей на випробувальних станціях №1 та №2 Держ НДІХП з повним робочим днем, пільгове пенсійне забезпечення згідно Списку №1 Розділ IX, підрозділ 7, позиція 9.7-3б (наказ від 25.12.2015 №162) (наказ №162 від 31.12.2015); № 21 від 01.02.2019 переведена на посаду провідного інженера, який зайнятий під час підготовки та проведення випробувань усіх видів боєприпасів, бойових частин, споряджених ракетних двигунів їх агрегатів, рушійних установок і блоків ракет, піротехнічних виробів, засобів ініціювання на випробувальних станціях №1 та №2 Держ РІДІХП з повним робочим днем, пільгове пенсійне забезпечення згідно Списку 2 (наказ №17 від 25.01.2019) (а.с.13-14). Зайнятість ОСОБА_1 повний робочий день у технологічному процесі виробництва засобів ініціювання (складання, розбирання, спорядження засобів ініціювання) за професією, що передбачена Списком №1 за вищевказані періоди підтверджується відповідними довідками Казенного підприємства Шосткинський казенний завод "Зірка": - від 03.02.2020 № 18 ОСОБА_1 за період роботи з 08.09.1994 по 21.12.1994 виконувала роботи у технологічному процесі виробництва зарядів (цех №21) за професією/посадою контролер виробництва (а.с.17);
- від 22.10.2018 № 277 ОСОБА_1 працювала повний робочий день на казенному підприємстві Шосткинський казенний завод "Зірка" за період роботи з 27.07.1995 по 14.06.1996 за професією/посадою контролер паперових гільз у технологічному процесі виробництва зарядів (цех 21 - І відділення) (а.с.18);
- від 22.10.2018 № 278 ОСОБА_1 за період з 15.06.1996 по 01.10.1997 виконувала роботи у технологічному процесі виробництва зарядів (цех 6 IV дільниця) за професією/посадою контролер паперових гільз (а.с.19);
- від 22.10.2018 № 279 за період роботи з 01.10.1997 по 10.04.1998 за професією/посадою різальник спец виробів (а.с.20);
- від 22.10.2018 № 280 за період роботи з 15.03.2002 по 11.05.2003 за професією/посадою контролер виробництва порохів та ВР (а.с.21). Крім того, наявність пільгового трудового стажу ОСОБА_1 та зайнятість повний робочий день у технологічному процесі виробництва засобів ініціювання (складання, розбирання, спорядження засобів ініціювання) за професією, що передбачена Списком №1, підтверджується довідкою, яка видана 152 військовим представництвом Міністерства оборони України від 06.02.2020 № 71, відповідно до якої ОСОБА_1 за період роботи з 02.02.2012 по 31.12.2015 працювала на посаді інженера з контролю за проведенням утилізації і знищення ракет, боєприпасів та елементів на дільниці утилізації випробувальної станції Держ НДІХП та за період роботи з 01.01.2016 по 31.01.2019 на посаді інженера, який зайнятий утилізацією і знищенням ракет, боєприпасів та елементів споряджених різного виду твердого палива, пороху, вибухових речовин і піротехнічних сумішей на випробувальних станціях №1 та №2 Держ НДІХП (а.с.24). Отже як в трудовій книжці позивачки, так і в довідках про підтвердження наявного трудового стажу чітко зазначено як професії так і виробництва, а також те, що ОСОБА_1 була задіяна повний робочий день у технологічному процесі у виробництві виробів за професією, що передбачена Списком №1.
Сам факт атестації професій, на яких працювала ОСОБА_1 управлінням під сумнів не ставиться.
Окремо слід зазначити щодо врахування до пільгового трудового стажу періоду перебування позивачки у відпустці по догляду за дитиною.
З матеріалів справи вбачається, що головне управління ПФУ в Сумській області листом від 23.04.2020 № 1800-0302-8/15928 повідомило, що період роботи ОСОБА_1 з 27.07.1995 по 10.04.1998 на КП ШКЗ "Зірка" не зараховано до пільгового стажу за списком №1 через відсутність зайнятості на роботах із шкідливими умовами праці до дня надання відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, яка була надана з 27.07.1995, тобто з дня працевлаштування (а.с.43).
Відповідно до ч. 2 ст. 181 Кодексу законів про працю України (у редакції, чинній на момент перебування позивача у відпустці) час частково оплачуваної відпустки по догляду за дитиною до досягнення нею віку двох років і додаткової відпустки без збереження заробітної плати по догляду за дитиною до досягнення нею віку трьох років (до шести років - частина друга статті 179) зараховується як в загальний, так і в безперервний стаж роботи і в стаж роботи за спеціальністю. Крім того, Пенсійний Фонд України своїм листом від 25.06.2008 N 10842/02-10 надав наступне роз'яснення щодо обчислення спеціального і пільгового стажу: «Згідно з частиною 16 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" положення Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років.
Тобто до спеціального й пільгового стажу, що дає право на пенсію за вислугу років і на пільгових умовах, зараховується час догляду працюючої особи за дитиною до досягнення нею 3- і 6- річного віку (у разі оформлення відповідної відпустки)». Згідно довідки від 22.10.2018 № 277 ОСОБА_1 працювала повний робочий день на казенному підприємстві Шосткинський казенний завод "Зірка" за період роботи з 27.07.1995 по 14.06.1996 за професією/посадою контролер паперових гільз у технологічному процесі виробництва зарядів (цех 21 - І відділення). 1995-1996 роки декретна відпустка (а.с.18). У довідці від 22.10.2018 № 278 зазначено, що ОСОБА_1 за період з 15.06.1996 по 01.10.1997 виконувала роботи у технологічному процесі виробництва зарядів (цех 6 IV дільниця) за професією/посадою контролер паперових гільз. 1996-1997 роки декретна відпустка (а.с.19). Довідка від 22.10.2018 № 279 підтверджує, що позивачка за період роботи з 01.10.1997 по 10.03.2002 виконувала роботи у технологічному процесі виробництва зарядів за професією/посадою різальник спец виробів (а.с.20). 1997 рік декретна відпустка. 1998 рік декретна відпустка + 73 робочих дні. 1999 рік декретна відпустка + 49 робочих днів (а.с.20). Також, відповідно до записів трудової книжки ОСОБА_1 в період з 27.07.1995 була працевлаштована на КП ШКЗ "Зірка" в цех №21 І (перше) відділення контролером паперових гільз (наказ №449 від 11.07.1995); 15.06.1996 переведена контролером паперових гільз в цех №6 (наказ №263 від 10.07.1996); з 01.10.1997 переведена різальником спец. виробів дільниці виготовлення СГ та СЦ цеху №6 основного виробництва (розпорядження №39 від 13.07.1998); з 15.03.2002 переведена контролером виробництва порохів та ВВ дільниці виготовлення СГ та СЦ цеху № 6 (розпорядження № 26 від 02.04.2002) (а.с.11-12). Отже період знаходження ОСОБА_1 у декретній відпустці (відпустці по догляду за дитиною) повинен бути врахований до спеціального трудового стажу. Таким чином відповідачем безпідставно не враховано до спеціального трудового стажу період роботи позивачки з 27.07.1995 по 10.04.1998 на КП ШКЗ "Зірка".
Враховуючи викладене, на день звернення ОСОБА_1 до головного управління ПФУ в Сумській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах (28.01.2020) мала 27 років 3 місяці 1 день (більше 15 років) загального стажу роботи та 17 років 07 місяців 07 днів роботи на посадах за списком №1. Згідно з частиною 1 статті 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, коли пенсія призначається з більш раннього строку. Оскільки ОСОБА_1 звернулася із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області 28.01.2020, право позивача на призначення пенсії за віком по Списку №1 виникло саме з моменту набуття цього права - з 28.01.2020. Частинами 1, 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, як суб'єкт владних повноважень, не довело правомірності своєї відмови у призначенні пенсії позивачці. Таким чином, суд вважає за необхідне визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо прийняття рішення про відмову в призначенні пенсії у зв'язку із незарахуванням ОСОБА_1 до пільгового стажу за списком №1 періоду роботи: на Казенному підприємстві Шосткинський казенний завод "Зірка": з 27.07.1995 по 14.06.1996 за професією/посадою контролер паперових гільз у технологічному процесі виробництва зарядів (цех 21-1 відділення); з 15.06.1996 по 01.10.1997 за професією/посадою контролер паперових гільз у технологічному процесі виробництва зарядів (цех 6 IV дільниця); з 01.10.1997 по 10.04.1998 за професією/посадою різальник спец виробів; у 152 військовому представництві Міністерства оборони України: з 03.10.2011 по 01.02.2012 за професією/посадою інженера з контролю за проведенням виготовлення та приймання пороху, складання боєприпасів та їх утилізації в цеху №1 Казенного підприємства Шосткинський казенний завод "Зірка"; з 02.02.2012 по 31.12.2015 за професією/посадою інженера II категорії з контролю за проведенням утилізації і знищення ракет, боєприпасів та елементів на дільниці утилізації випробувальної станції Держ НДІХП; з 01.01.2016 по 31.01.2019 - за професією / посадою інженера І категорії, який зайнятий утилізацією і знищенням ракет, боєприпасів та елементів споряджених різними видами твердого палива, пороху, вибухових речовин і піротехнічних сумішей на випробувальних станціях № 1 та № 2 Держ НДІХП. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, період роботи: на Казенному підприємстві Шосткинський казенний завод "Зірка": з 27.07.1995 по 14.06.1996 за професією/посадою контролер паперових гільз у технологічному процесі виробництва зарядів (цех 21-1 відділення); з 15.06.1996 по 01.10.1997 за професією і посадою контролер паперових гільз у технологічному процесі виробництва зарядів (цех 6- IV дільниця); з 01.10.1997 по 10.04.1998 за професією/посадою різальник спец виробів; у 152 військовому представництві Міністерства оборони України: з 03.10.2011 по 01.02.2012 за професією/посадою інженера з контролю за проведенням виготовлення та приймання пороху, складання боєприпасів та їх утилізації в цеху №1 Казенного підприємства Шосткинський казенний завод "Зірка"; з 02.02.2012 по 31.12.2015 за професією/посадою інженера II категорії з контролю за проведенням утилізації і знищення ракет, боєприпасів та елементів на дільниці утилізації випробувальної станції Держ НДІХП; з 01.01.2016 по 31.01.2019 - за професією/посадою інженера І категорії, який зайнятий утилізацією і знищенням ракет, боєприпасів та елементів споряджених різними видами твердого палива, пороху, вибухових речовин і піротехнічних сумішей на випробувальних станціях №1 та №2 Держ НДІХП. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах з дня подання заяви про її призначення - 28 січня 2020 року, провести нарахування та здійснити виплату призначеної пенсії. Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. Позивачем при зверненні до суду з даним адміністративним позовом сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн. Отже сплачена позивачем сума судового збору в розмірі 840,80 грн. підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо прийняття рішення про відмову в призначенні пенсії у зв'язку із незарахуванням ОСОБА_1 до пільгового стажу за списком №1 періоду роботи: на Казенному підприємстві Шосткинський казенний завод «Зірка»: з 27.07.1995 по 14.06.1996 за професією/посадою контролер паперових гільз у технологічному процесі виробництва зарядів (цех 21-1 відділення); з 15.06.1996 по 01.10.1997 за професією/посадою контролер паперових гільз у технологічному процесі виробництва зарядів (цех 6 IV дільниця); з 01.10.1997 по 10.04.1998 за професією/посадою різальник спец виробів; у 152 військовому представництві Міністерства оборони України: з 03.10.2011 по 01.02.2012 за професією/посадою інженера з контролю за проведенням виготовлення та приймання пороху, складання боєприпасів та їх утилізації в цеху №1 Казенного підприємства Шосткинський казенний завод «Зірка»; з 02.02.2012 по 31.12.2015 за професією/посадою інженера II категорії з контролю за проведенням утилізації і знищення ракет, боєприпасів та елементів на дільниці утилізації випробувальної станції Держ НДІХП; з 01.01.2016 по 31.01.2019 - за професією / посадою інженера І категорії, який зайнятий утилізацією і знищенням ракет, боєприпасів та елементів споряджених різними видами твердого палива, пороху, вибухових речовин і піротехнічних сумішей на випробувальних станціях №1 та №2 Держ НДІХП.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 1, період роботи :
- на Казенному підприємстві Шосткинський казенний завод «Зірка»: з 27.07.1995 по 14.06.1996 за професією/посадою контролер паперових гільз у технологічному процесі виробництва зарядів (цех 21-1 відділення); з 15.06.1996 по 01.10.1997 за професією і посадою контролер паперових гільз у технологічному процесі виробництва зарядів (цех 6- IV дільниця); з 01.10.1997 по 10.04.1998 за професією / посадою різальник спец виробів;
- у 152 військовому представництві Міністерства оборони України: з 03.10.2011 по 01.02.2012 за професією/посадою інженера з контролю за проведенням виготовлення та приймання пороху, складання боєприпасів та їх утилізації в цеху №1 Казенного підприємства Шосткинський казенний завод «Зірка»; з 02.02.2012 по 31.12.2015 за професією/посадою інженера II категорії з контролю за проведенням утилізації і знищення ракет, боєприпасів та елементів на дільниці утилізації випробувальної станції Держ НДІХП; з 01.01.2016 по 31.01.2019 - за професією/посадою інженера І категорії, який зайнятий утилізацією і знищенням ракет, боєприпасів та елементів споряджених різними видами твердого палива, пороху, вибухових речовин і піротехнічних сумішей на випробувальних станціях №1 та №2 Держ НДІХП.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 41100, код ЄДРПОУ 21108013) призначити ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) пенсію за віком на пільгових умовах з дня подання заяви про її призначення - 28 січня 2020 року, провести нарахування та здійснити виплату призначеної пенсії.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області 40009, м. Суми, вул. Пушкіна, 1, код ЄДРПОУ 21108013) суму судового збору в розмірі 840,80 грн. (вісімсот сорок грн. 80 коп.).
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.О. Бондар
Повний текст рішення складений 04.09.2020.