з питань забезпечення позову
04 вересня 2020 року м. Рівне №460/6509/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Н.С. Гудима, розглянув в порядку письмового провадження заяву Рівненської обласної державної адміністрації про забезпечення позову, подану до відкриття провадження у справі за позовом Рівненської обласної державної адміністрації до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України про визнання протиправними та скасування постанов, зобов'язання вчинити певні дії, та
31.08.2020 через засоби поштового зв'язку Рівненська обласна державна адміністрація відправила до суду позов до Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, яким просить:
визнати протиправними та скасувати постанови про відкриття виконавчого провадження від 09.07.2020, постанови про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження від 09.07.2020, постанови про стягнення виконавчого збору від 09.07.2020, постанови про накладення штрафу від 04.08.2020, прийняті в межах виконавчого провадження ВП №62502520,
та зобов'язати старшого державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України Григорян Олену Грайровну закінчити виконавче провадження ВП №62502520.
Вказана позовна заява надійшла на адресу суду 04.09.2020 року.
Одночасно з позовом Рівненська обласна державна адміністрація (далі по тексту, - Рівненська ОДА) подала клопотання про зупинення стягнення на підставі виконавчого листа №460/1613/19, виданого 29.04.2020 Рівненським окружним адміністративним судом. Зазначене клопотання мотивоване тим, що рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 29.04.2020 у справі №460/1613/19 виконано в повному обсязі, а тому з метою запобігання безпідставного стягнення коштів з рахунків Рівненської обласної державної адміністрації, остання просить зупинити стягнення на підставі вказаного виконавчого листа.
В силу вимог пункту 5 частини 1 статті 151 КАС України зупинення стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку, є одним з видів забезпечення позову.
Таким чином, подане Рівненською ОДА клопотання є по суті заявою про забезпечення позову.
Порядок подання заяви про забезпечення позову, визначений статтею 153 КАС України, згідно з вимогами частини першої якої заява про забезпечення позову подається: 1) до подання позовної заяви - до суду, до якого має бути подано позов за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом; 2) одночасно з пред'явленням позову - до суду, до якого подається позов за правилами підсудності, встановленими цим Кодексом; 3) після відкриття провадження у справі - до суду, у провадженні якого перебуває справа.
За правилами частини 1 статті 154 КАС України заява про забезпечення позову розглядається судом, у провадженні якого перебуває справа або до якого має бути поданий позов, не пізніше двох днів з дня її надходження, без повідомлення учасників справи.
З огляду на викладене, розгляд заяви Рівненської ОДА про забезпечення позову здійснюється судом до відкриття провадження у справі, у письмовому провадженні без повідомлення учасників справи .
Розглянувши заяву про забезпечення позову, суд виходить з такого.
Відповідно до частини 1 статті 150 КАС України суд за заявою учасника справи або з власної ініціативи має право вжити визначені цією статтею заходи забезпечення позову.
Частиною 2 цієї статті встановлено, що забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо:
1) невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду;
2) очевидними є ознаки протиправності рішення, дії чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, та порушення прав, свобод або інтересів особи, яка звернулася до суду, таким рішенням, дією або бездіяльністю.
Згідно з вимогами статті 151 КАС України позов може бути забезпечено:
1) зупиненням дії індивідуального акта або нормативно-правового акта;
2) забороною відповідачу вчиняти певні дії;
4) забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору;
5) зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку.
Таким чином, забезпечення адміністративного позову полягає у вжитті судом, в провадженні якого знаходиться справа або до якого має бути поданий позов, визначених законом заходів щодо створення можливості реального виконання у майбутньому рішення суду, якщо його буде прийнято на користь позивача.
Водночас, вимоги до змісту і форми заяви про забезпечення позову визначені статтею152 КАС України.
Так, відповідно до частини 1 статті 152 КАС України заява про забезпечення позову подається в письмовій формі і повинна містити: 1) найменування суду; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності; або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку, офіційну електронну адресу або адресу електронної пошти; 3) предмет позову та обґрунтування необхідності забезпечення позову; 4) захід забезпечення позову, який належить застосувати, з обґрунтуванням його необхідності; 5) інші відомості, потрібні для забезпечення позову.
Згідно з частиною 4 статті 152 КАС України до заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі.
Всупереч зазначеному, Рівненською ОДА до заяви про забезпечення позову документа про сплату судового збору не додано.
Таким чином, заява про забезпечення позову не відповідає вимогам, встановленим статтею 152 КАС України.
Відповідно до ч.7 ст.154 КАС України суд, встановивши, що заяву про забезпечення позову подано без додержання вимог статті 152 цього Кодексу, повертає її заявнику без розгляду, про що постановляє ухвалу.
За наведених обставин, суд дійшов висновку, що заява про забезпечення позову від 04.09.2020 підлягає поверненню її заявнику без розгляду.
Керуючись статтями 150-157, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Заяву Рівненської обласної державної адміністрації про забезпечення позову від 04.09.2020 - повернути заявнику без розгляду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Повний текст ухвали складено 04.09.2020.
Суддя Н.С. Гудима