Ухвала від 04.09.2020 по справі 300/1079/20

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про зупинення провадження у справі

"04" вересня 2020 р. справа № 300/1079/20

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Чуприни О.В., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження питання про зупинення провадження у адміністративній справі за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, в інтересах якої діє Балабан Дмитро Олександрович до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз" про стягнення штрафу в дохід державного бюджету в сумі 5 100 000,00 гривень, -

ВСТАНОВИВ:

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, в інтересах якої діє Балабан Дмитро Олександрович (надалі по тексту також - позивач, НКРЕКП, Регулятор), 25.05.2020 звернулася в суд з адміністративним позовом до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз" (надалі по тексту також - відповідач) про стягнення штрафу в дохід державного бюджету в сумі 5 100 000,00 гривень.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 29.05.2020 позовну заяву Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, залишено без руху у зв'язку з невідповідністю вимогам, встановлених частиною 3 і 4 статті 161 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, та 20.07.2020 ухвалою суду, відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін за наявними матеріалами.

Підставою звернення НКРЕКП із вказаним позовом є несплата Акціонерним товариством "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз" штрафу, накладеного на відповідача згідно постанов №№2984, 2985, 2986 від 20.12.2019 та пені в загальному розмірі 5 100 000,00 гривень.

17.08.2020 на адресу суду від представника відповідача надійшло клопотання про зупинення провадження у справі мотивоване тим, що в рішеннями Івано-Франківського окружного адміністративного суду по справах №300/338/20, №300/339/20, №300/340/20 було визнано протиправними та скасовано постанови №2984, №2985, №2986 "Про накладення штрафу на АТ "Івано-Франківськгаз" за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу" від 20.12.2019.

Представник позивача 28.08.2020 подав до суду заперечення щодо зупинення провадження у справі, яке обґрунтовано тим, що за змістом частини 3 статті 5 Закону України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" від 22.09.2016 за №1540-VIII (надалі по тексту також - Закон №1540-VIII), оскарження рішень Регулятора не зупиняє їх виконання. Крім того, вказав на обов'язок Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз" сплатити суму штрафу встановленого постановами від 20.12.2019 за №№2984, 2985, 2986. Зазначив, що дія таких постанов не зупинена, заходи забезпечення позову не вжиті, а відсутність судового рішення, яке набрало законної сили із висновками про правомірність/протиправність постанов №№2984, 2985, 2986 від 20.12.2019 не є підставою для зупинення провадження у справі.

Вивчивши клопотання представника відповідача, заперечення представника позивача, інші письмові докази, наявні у матеріалах справи, суд дійшов переконання про наявність підстав для зупинення провадження у даній адміністративній справі.

Встановлено, що відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру судових рішень:

- рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 09.05.2020 у справі №300/339/20 за позовною заявою акціонерного товариства "Івано-Франківськгаз" визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 20.12.2019 № 2985 "Про накладення штрафу на АТ "Івано-Франківськгаз" за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу" (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/89061735);

- рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21.05.2020 у справі №300/340/20 за позовною заявою акціонерного товариства "Івано-Франківськгаз" визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 20.12.2019 №2986 "Про накладення штрафу на АТ "Івано-Франківськгаз" за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу" (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/89349757);

- рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.06.2020 у справі №300/338/20 за позовною заявою акціонерного товариства "Івано-Франківськгаз" визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 20.12.2019 № 2984 "Про накладення штрафу на АТ "Івано-Франківськгаз" за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу" (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/90145884).

Станом на 04.09.2020 згідно відомостей Єдиного державного реєстру судових рішень ухвалами Восьмого апеляційного адміністративного суду:

- від 22.06.2020 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 05 травня 2020 року у справі №300/339/20 за адміністративним позовом акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача, Державна регуляторна служба України про визнання протиправною та скасування постанови №2985 від 20.12.2019 (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/89955548);

- від 06.08.2020 відкрито апеляційне провадження за апеляційною скаргою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг на рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 21 травня 2020 року у справі №300/340/20 за адміністративним позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Державна регуляторна служба України про визнання протиправною та скасування постанови №2986 від 20.12.2019 (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/90804098).

Згідно даних Автоматизованої системи документообігу Івано-Франківського окружного адміністративного суду 06.08.2020 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг подала апеляційну скаргу на рішення суду від 21 травня 2020 року у справі №300/340/20, яка разом із матеріалами даної адміністративної справи направлена до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Так, у відповідності до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Таким чином, рішення суду по справах №300/338/20, №300/339/20, №300/340/20 станом на 04.09.2020 не набрали законної сили.

Суд зазначає, що згідно пункту 3 частини 1 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України, суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі. Суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Відповідно до своєї правової природи зупинення провадження у справі є тимчасовим зупиненням розгляду справи у зв'язку з обставинами, які перешкоджають розглядові справи, до їх усунення або виконання необхідних дій.

Обов'язок суду щодо зупинення провадження у справі виникає у разі неможливості розгляду справи до вирішення взаємопов'язаного спору іншим судом в іншій справі. При цьому, неможливість розгляду справи полягає в тому, що обставини, які підлягають з'ясуванню та мають значення при розгляді конкретної справи, не можуть бути встановлені судом самостійно у даній справі.

В контексті вказаного суд надає оцінку застосуванню у спірному випадку положень частини 3 статті 22 Закону №1540-VIII за змістом яких, у разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор розглядає питання відповідальності суб'єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб'єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб'єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.

Як зазначено у частині 5 статті 22 Закону №1540-VIII, серед іншого, суб'єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов'язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону.

У разі відмови від сплати штрафу та пені їх примусове стягнення здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Регулятора, крім випадків, встановлених частиною п'ятою статті 13 цього Закону.

Рішення Регулятора не підлягають погодженню органами державної влади, крім випадків, передбачених цим Законом. Рішення Регулятора можуть бути оскаржені в судовому порядку. Оскарження рішень Регулятора не зупиняє їх виконання (частина 3 Закону №1540-VIII).

Суд констатує, що предметом даної справи є стягнення з Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз" заборгованості в сумі 5 100 000,00 гривень, яка виникла у зв'язку з несплатою відповідачем: штрафу у розмірі 850 000,00 гривень, накладеного постановою позивача № 2984; штрафу у розмірі 850 000,00 гривень, накладеного постановою № 2985, штрафу у розмірі 850 000,00 гривень, накладеного постановою № 2986 та пені нарахованої у зв'язку з простроченням сплати штрафу за коментованими постановами в сумі 2 550 000,00 гривень.

Як з'ясовано відповідачем оскаржені постанови від 20.12.2019 №№2984, 2985, 2986 "Про накладення штрафу на Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз" за порушення ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу", на підставі яких виникла заборгованість всього в розмірі 5 100 000,00 гривень.

Оскільки правомірність винесених постанов Регулятора є предметами спору в інших справах, рішення по яких не набрали законної сили то, на переконання суду, предмет розгляду у даній справі №300/1079/20 про стягнення суми боргу за оскаржуваними рішеннями позивача пов'язаний з результатами розгляду адміністративних справ №№300/338/20, 300/339/20 та №300/340/20 про скасування постанов від 20.12.2019 №№2984, 2985 і 2986 "Про накладення штрафу на Акціонерне товариство "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз" за порушення ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу".

При цьому, суд погоджується із доводами представника позивача про те, що оскарження рішень Регулятора не зупиняє їх виконання, так як вказане слідує із норми Закону №1540-VIII, втім зупиняючи провадження у справі суд не зупиняє дію постанов позивача від 20.12.2019 №№2984, 2985 і 2986, а також не припиняє та не змінює зміст обов'язку відповідача, визначеного частиною 5 статті 22 Закону №1540-VIII, згідно якого суб'єкти господарювання, на яких накладено штраф, зобов'язані сплатити його у 30-денний строк з дня одержання копії рішення про накладення штрафу.

Зупиняючи провадження у справі суд дотримується вимог пункту 3 частини 1 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України так як вважає, що існує об'єктивна неможливості розгляду цієї справи до вирішення інших адміністративних справ №№300/338/20, 300/339/20 та №300/340/20, і при цьому, суд не втручається в імперативні положення частина 3 Закону №1540-VIII, мотиви з приводу чого зазначено вище.

У відповідності до частини 10 статті 120 КАС України, зупинення провадження в адміністративній справі зупиняє перебіг усіх процесуальних строків у цій адміністративній справі та жодним чином не зупиняє виконання рішень Регулятора.

Враховуючи вищевикладене, для об'єктивного, повного і всебічного розгляду справи, суд дійшов висновку про необхідність зупинення провадження у справі до набрання чинності рішеннями Івано-Франківського окружного адміністративного суду по справах №300/338/20, №300/339/20 і №300/340/20.

Згідно із частиною 4 статті 236 КАС України про зупинення провадження у справі суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про зупинення провадження у справі може бути оскаржена.

Враховуючи наведене, керуючись пунктами 21, 22 частини 1 статті 4, пунктом 9 частини 2 статті 236, частиною 1 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання представника Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз" від 17.08.2020 про зупинення провадження у справі - задовольнити.

Зупинити провадження в адміністративній справі №300/1079/20 за позовом Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, в інтересах якої діє Балабан Дмитро Олександрович, до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз" про стягнення штрафу в дохід державного бюджету в сумі 5 100 000,00 гривень, до набрання чинності рішеннями Івано-Франківського окружного адміністративного суду по справах №300/338/20, №300/339/20 і №300/340/20.

Зобов'язати сторони невідкладно повідомити суд окремо про результати розгляду Восьмим апеляційним адміністративним судом кожної із справ за №300/338/20, №300/339/20 і №300/340/20.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку.

Відповідно до статей 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Згідно до підпункту 15.5 пункту 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.

Суддя /підпис/ Чуприна О.В.