Справа № 686/11878/20
Провадження № 1-кс/686/10948/20
03 вересня 2020 року м. Хмельницький
Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 , розглянувши в судовому засіданні в залі суду клопотання прокурора відділу організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням, яке здійснюється слідчими територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому, що поширює свою діяльність на Житомирську область прокуратури Житомирської області ОСОБА_6 , про продовження строку відсторонення від посади відносно
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Коростень, Житомирської області, українця, громадянина України, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , з вищою освітою, одруженого, маючого на утриманні малолітню дитину, працюючого на посаді головного державного інспектора відділу митного оформлення №1 митного поста «Житомир» Київської митниці Держмитслужби, раніше не судимого,
у кримінальному провадженні №42020060000000027,
02.09.2020 року прокурор відділу організації і процесуального керівництва досудовим розслідуванням, яке здійснюється слідчими територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Хмельницькому, що поширює свою діяльність на Житомирську область прокуратури Житомирської області ОСОБА_6 , звернувся до слідчого судді з клопотанням про продовження строку відсторонення ОСОБА_4 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст. 364, ч. 2 КК України, від займаної посади - головного державного інспектора відділу митного оформлення №1 митного поста «Житомир» Київської митниці Держмитслужби , посилаючись на те, що ризики того, що останній продовжуючи на сьогодні обіймати посаду, в силу службових обов'язків, матиме реальну можливість вчинити дії спрямовані на знищення чи підроблення документів, які мають значення для досудового розслідування і судового розгляду провадження, яке на цей час розслідується відносно нього, зможе незаконно впливати на свідків чи інших учасників кримінального провадження, у тому числі, на працівників Київської митниці «Держмитслужби», а також зможе протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, що не забезпечить та не сприятиме всебічному, повному і неупередженому дослідженню обставин вчинення кримінального правопорушення та прийняття кінцевого процесуального рішення у провадженні, не зникли.
Заслухавши думку прокурора та слідчого, які підтримали клопотання, підозрюваного та його захисника, які заперечили щодо задоволення клопотання, дослідивши надані матеріали кримінального провадження, приходжу до висновку, що клопотання підлягає задоволенню, з наступних підстав.
Територіальним управлінням Державного бюро розслідувань, розташованим у місті Хмельницькому, здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42020060000000027 від 23.04.2020 року за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч.1 ст.364, ч. 2 ст. 364 КК України.
09 липня 2020 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.364 КК України, а саме про те, що відповідно до наказу Житомирської митниці ДФС від 21 квітня 2016 року №81-о його переведено з посади головного державного інспектора митного посту «Житомир-центральний» на посаду головного державного інспектора відділу митного оформлення №1 митного поста «Житомир-центральний».
У зв'язку з обійманням посади головного державного інспектора відділу митного оформлення №1 митного поста «Житомир-центральний» ОСОБА_4 відповідно до посадової інструкції у своїй діяльності керується Конституцією України, актами Верховної ради України, Президента України й Кабінету Міністрів України, наказами Міністерства фінансів України, Міністерства доходів і зборів України, Державної фіскальної служби України та Житомирської митниці ДФС, положенням про відділ митного оформлення №1 митного посту «Житомир-центральний» Житомирської митниці ДФС, цією посадовою інструкцією (п. 1.4 Посадової інструкції головного державного інспектора відділу митного оформлення № 1 митного посту «Житомир-Центральний» Житомирської митниці ДФС, затвердженої начальником Житомирської митниці ДФС ОСОБА_7 05.04.2016 за № 91/4.11-2016 ( ОСОБА_4 ознайомлений 20.04.2016)
Проте, ОСОБА_4 , достовірно знаючи свої службові обов'язки, зловживаючи своїм службовим становищем, усвідомлюючи протиправність своїх дій, всупереч інтересам служби, протягом 2018 року, перебуваючи за місцем роботи на митному посту «Житомир-центральний», що за адресоюЖитомирська область, Житомирський район, с. Оліївка, вул. Садова, 4, діючи умисно, в інтересах посадових осіб ТОВ «Домінант-Трейдер» (ЄДРПОУ 40762719, м. Житомир, вул. Львівська, 11, кв. 32) здійснив митні оформлення транспортних засобів на підставі товаросупровідних документів, які містять недостовірні дані стосовно року виробництва автомобіля, чим спричинив тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам.
За результатами проведення перевірки, відповідно до Акту, встановлено, що головним державним інспектором ОСОБА_4 митна формальність (код 000) за митними деклараціями UA101070/2018/009166, UA101070/2018/011116, UA101070/2018/014746, UA101070/2018/014823, UA101070/2018/014919 виконана не в повному обсязі.
По митним деклараціям №№UA101070/2018/010616 та UA101070/2018/025663 митна формальність (код 000) не виконана взагалі.
Відповідно до судової експертизи, проведеної судовим експертом ОСОБА_8 (Висновок № 94 від 15.06.2020), підтверджуються результати перевірки, що викладені в Акті перевірки митного посту «Житомир» Київської митниці Держмитслужби №7.8-09/60 від 09.04.2020 про те, що головним державним інспектором відділу митного оформлення №1 митного посту «Житомир-Центральний» Житомирської митниці ДФС ОСОБА_4 під час здійснення митного оформлення за МД: UA101070/2018/009166, UA101070/2018/011116, UA101070/2018/014746, UA101070/2018/014823, UA101070/2018/014919, UA101070/2018/010616, UA101070/2018/025663, не дотримано положення пунктів 4, 5 розділу VII Порядку № 684 та не вжито передбачених розділами 2, 5 Методичних рекомендацій усіх можливих заходів, чим порушено вимоги п.п.2.2.29.15, 2.2.31.27 та 2.2.33.4 Положення про ВМО, п.п. 1.4, 2.4.10 та 2.16.6 Посадових інструкцій зазначених працівників, що призвело до не виявлення факту подання декларантом до митного оформлення інформації про рік виробництва транспортних засобів, яка не відповідає дійсності, не дотримано положення пунктів 4, 5 розділу VIIПорядку здійснення аналізу та оцінки ризиків, розроблення і реалізації заходів з управління ризиками для визначення форм та обсягів митного контролю, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.07.2015 № 684, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 21 серпня 2015 р. за № 1021/27466 та не вжито передбачених розділами 2, 5 Методичних рекомендацій щодо роботи посадових осіб органів доходів і зборів з аналізу, виявлення та оцінки ризиків при здійсненні контролю за правильністю визначення митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України, затверджених Наказом ДФС від 11 вересня 2015 року № 689 усіх можливих заходів, чим порушено вимоги п.п.2.2.29.15, 2.2.31.27 та 2.2.33.4 Положення про Відділ митного оформлення, затвердженого в.о. начальника Житомирської митниці ОСОБА_9 №158/4.10-2016 від 18.11.16 , п.п. 1.4, 2.4.10 та 2.16.6 Посадової інструкції ОСОБА_4 , що призвело до не виявлення факту подання декларантом до митного оформлення недостовірної інформації про рік виробництва транспортних засобів та до недорахування акцизного збору 882801,19 гривень, податку на додану вартість 176560,24 гривень на загальну суму 1059361,43 гривень.
Таким чином головний державний інспектор митного поста № 1 «Житомир» Житомирської митниці ДФС ОСОБА_4 під час оформлення всіх вищезазначених МД, зловживаючи службовим становищем, усвідомлюючи протиправність своїх дій, умисно не здійснив повного виконання митних формальностей (код 000) та не фіксування інформації про причини їх не виконання, а також не вжито, передбачених розділами 2, 5 Методичних рекомендацій, заходів щодо перевірки за допомогою інформації з доступних джерел мережі Інтернет даних про рік виробництва заявленого до митного оформлення ТЗ, чим порушено вимоги п.п. 2.2.29.15, 2.2.31.27 та 2.2.33.4 Положення про ВМО, п.п. 1.4, 2.4.10 та 2.16.6 Посадової інструкції.
Зокрема, відповідно до зазначеного Висновку судової експертизи розмір збитків, спричинений Державі головним державними інспекторами відділу митного оформлення № 1 митного посту «Житомир-Центральний» Житомирської митниці ДФС ОСОБА_4 в ході митного оформлення МД UA101070/2018/009166, UA101070/2018/011116, UA101070/2018/014746, UA101070/2018/014823, UA101070/2018/014919, UA101070/2018/010616, UA101070/2018/025663 становить 1059361,43 гривень, що в 1202 рази (1 059 361, 43: 881) перевищує неоподаткований мінімум доходів громадян, що є тяжкими наслідками.
13.08.2020 року ухвалою слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області до ОСОБА_4 застосовано запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання з покладенням обов'язків передбачених ст.194 КПК України строком до 07.09.2020 року. Того ж самого дня ОСОБА_4 відсторонено від займаної ним посади - головного державного інспектора відділу митного оформлення №1 митного поста «Житомир» Київської митниці Держмитслужби на строк по 07.09.2020 року.
Ухвалою слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 03.09.2020 строк досудового розслідування у кримінальному провадженні продовжено до чотирьох місяців.
03.09.2020 року відносно ОСОБА_4 продовжено строк дії запобіжного заходу у вигляді особистого зобов'язання та покладення на нього обов'язків передбачених ст.194 КПК України на строк по 30.10.2020 року включно.
Згідно з ч.ч.1, 2 ст.154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину, Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.
Частиною 1 статті 158 КПК України визначено, що прокурор, має право звернутися з клопотанням про продовження відсторонення особи від посади.
Крім цього відповідно до ч.5 ст.65 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом.
Відповідно до наказу Київської митниці Держмитслужби від 05.12.2019 № 10-о ОСОБА_4 призначений на посаду головного державного інспектора відділу митного оформлення №1 митного поста «Житомир» Київської митниці Держмитслужби, яку він обіймає на даний час.
Враховуючи викладене, те що ризики того, що перебуваючи на вказаній посаді ОСОБА_4 може вчинити дії спрямовані на знищення чи підроблення документів, які мають значення для досудового розслідування і судового розгляду провадження, яке на цей час розслідується відносно нього, зможе незаконно впливати на свідків чи інших учасників кримінального провадження, у тому числі, на працівників Київської митниці «Держмитслужби», а також зможе протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, що не забезпечить та не сприятиме всебічному, повному і неупередженому дослідженню обставин вчинення кримінального правопорушення та прийняття кінцевого процесуального рішення у провадженні, продовжують існувати, а також те, що слідство у кримінальному провадженні не завершено, строк відсторонення ОСОБА_4 від займаної ним посади слід продовжити в межах строку досудового розслідування, в зв'язку з чим клопотання прокурора підлягає задоволенню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.154-158 КПК України,
Клопотання задовольнити.
Продовжити строк відсторонення підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від займаної посади головного державного інспектора відділу митного оформлення №1 митного поста «Житомир» Київської митниці Держмитслужби на строк по 30 жовтня 2020 року включно.
Ухвала діє по 30 жовтня 2020 року.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя