Кіровоградської області
"27" серпня 2007 р.
Справа № 18/132
Господарський суд Кіровоградської області в складі судді ТимошевськоїВ.В. розглянув у відкритому судовому засіданні при секретарі судового засідання Горловій М.С. об 11:30 год. адміністративну справу №18/132
за позовом: Кіровоградського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м. Кіровоград
до відповідача: Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Нива", с. Кам'яний Брід Ульяновського району Кіровоградської області
про стягнення 5 165 грн.
Представники сторін:
від позивача - головний спеціаліст-юрист Поліщук О.М., довіреність № 04-04/20 від 11.01.07;
від відповідача - участі не брали.
Кіровоградським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів подано позовну заяву про стягнення з СТОВ "Агрофірма "Нива" несплачених адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів за 2006 рік в сумі 5 000 грн. та пені в сумі 165 грн.
Ухвалою господарського суду від 07.08.2007 року адміністративний позов прийнято до розгляду і відкрито провадження у справі № 18/132.
Представник відповідача в судове засідання не з"явився. Поряд з цим, 23.08.2007 року на адресу господарського суду надійшло клопотання СТОВ "Агрофірма "Нива" №235 від 23.08.2007 року про розгляд справи без участі відповідача (а.с. 21).
Розглянувши наявні в матеріалах справи докази та заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд
Статтею 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" (далі - Закон), передбачено, що для підприємств, установ і організацій, фізичних осіб, які використовують найману працю, встановлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 чоловік - у кількості одного робочого місця.
Відповідно до статті 20 Закону України “Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» підприємства (об'єднання), установи і організації, фізичні особи, які використовують найману працю, де кількість працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим частиною першою статті 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду України соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається у розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві (в об'єднанні), в установі, організації за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Порядок сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями адміністративно-господарських санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 року № 70 (далі - Порядок).
Відповідно до пункту 2 вищезазначеного Порядку, підприємства за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів сплачують суму адміністративно-господарських санкцій та пені відділенням Фонду соціального захисту інвалідів за місцем їх державної реєстрації як юридичних осіб або фізичних осіб-підприємців на балансовий рахунок 3510 в установах Національного банку, відкритий в органах Державного казначейства, або на балансовий рахунок 2510 в установах комерційних банків до 15 квітня року, що настає за роком, в якому відбулося порушення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Обчислення суми адміністративно-господарських санкцій проводиться роботодавцями самостійно згідно з порядком заповнення звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів, затвердженим Мінпраці за погодженням з Держкомстатом.
За даними звіту відповідача про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2006 р. по формі № 10-ПІ, наданого до Кіровоградського обласного відділення Фонду та копія якого долучена до матеріалів справи (а.с. 6) вбачається, що середньооблікова чисельність працюючих на підприємстві відповідача в 2006 році складала 218 осіб, з них середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлено інвалідність - 8 осіб.
Однак, виходячи з нормативу, передбаченого ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів", у СТОВ "Агрофірма "Нива" має бути працевлаштовано 9 інвалідів.
Виходячи з того, що середня річна заробітна плата у відповідача в 2006 році становила 5000 грн., сума адміністративно-господарських санкцій за одне нестворене робоче місце для інваліда складає 5000 грн.
Крім того, позивачем на підставі статті 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" та відповідно до Порядку нарахування пені та її сплати, затвердженого Міністерством праці та соціальної політики України 15.05.2007 р. №223, за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій нараховано відповідачу пеню в сумі 165 грн.
Поряд з цим, 23.08.2007 року на адресу господарського суду надійшло пояснення СТОВ "Агрофірма "Нива" № 236 від 23.08.2007 року, згідно з яким відповідач повідомив, що у поданому до Фонду звіті про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2006 рік допущено помилку в частині обліку кількості працюючих інвалідів, а саме - помилково вказано, що середньооблікова кількість штатних працівників, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, становить 8 осіб, в той час, коли норматив по працевлаштуванню 9 осіб відповідачем фактично виконано (а.с.22).
На підтвердження викладеного, відповідачем подано документальне підтвердження працевлаштування інвалідів (а.с.16-20) та надано уточнений звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2006 р. по формі № 10-ПІ, за даними якого середньооблікова кількість штатних працівників відповідача, яким відповідно до чинного законодавства встановлена інвалідність, становить 9 осіб (а.с. 15).
Виконання відповідачем нормативу про працевлаштуванню інвалідів в 2006 році позивач у судовому засіданні не заперечив.
З урахуванням викладеного, виходячи з наявних в матеріалах справи доказів, позовні вимоги по стягненню з СТОВ "Агрофірма "Нива" адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів за 2006 рік і пені є необґрунтованими та в їх задоволенні має бути відмовлено.
Згідно до вимог частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. 71, ч. 4 ст. 94, ч.ч. 1-3 ст. 160, ст. ст. 162, 163, 254, 258, п. 6 розділу VІІ Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, господарський суд
У задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.
Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений Кодексом адміністративного судочинства України, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи. Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.
Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя