16.08.07р.
Справа № А10/261-07
За позовом Прокурора Самарського району м. Дніпропетровськ в інтересах держави вособі Дніпропетровського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів, м. Дніпропетровськ
до Українсько-Кіпрського Товариства з обмеженою відповідальністю з іноземними інвестиціями "Обрій", м. Дніпропетровськ
про стягнення 5153,64 грн.
Суддя Кощеєв І.М.
Представники сторін:
Від прокурора: не з"явився
Від позивача: Іващенко С.Г.(дов.№ 03-06/0022 від 10.01.07р.)-провідний спеціаліст
Прокурор звернувся з позовом в інтересах держави в особі Позивача до Відповідача про стягнення заборгованості по сплаті штрафних санкції у розмірі 5 056 грн. 36 коп. та пені в сумі 97 грн. 28 коп.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Відповідач повинен був створити у 2006 році робочі місця для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від загальної численності працюючих. Середньо облікова чисельність працюючих на підприємства за 2006 р. склала 55 осіб; чисельність інвалідів - штатних працівників, які повинні були працювати на підприємстві склала 2 особи. На протязі 2006 р. у Відповідача інваліди працювали у кількості 1. У випадку, якщо кількість працюючих на підприємстві інвалідів була менша, ніж встановлено зазначеним нормативом, то відповідно до ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" Відповідач зобов'язаний сплатити штраф у розмірі середньорічної заробітної плати на даному підприємстві за кожне робоче місце, не зайняте інвалідом. Сума штрафних санкцій склала 5 056 грн. 36 коп.
Представники Прокурора та Відповідача на виклик суду у судове засідання не з»явилися, витребувані судом документи не надали. Господарський суд знаходить достатньо матеріалів у справі для її розгляду по суті за відсутністю представників Прокурора та Відповідача
У судовому засіданні було оголошено вступну та резолютивну частину судової постанови.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представника Позивача, господарський суд, -
Відповідно до положення про Дніпропетровське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів основними завданнями відділення є участь у реалізації на території області державної політики у сфері соціального захисту інвалідів, а також здійснення на території області контролю за додержанням підприємствами, (об»єднаннями), установами та організаціями нормативів робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів.
У відповідності до вищеназваного Положення відділення є юридичною особою, має самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах державного казначейства, печатку із зображенням Державного герба України і своїм найменуванням.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 “Порядку сплати підприємствами (об»єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів» від 28.12.2001 р. ( далі Порядок) - у разі несплати штрафних санкцій в установлений термін відділення Фонду вживають заходів щодо їх стягнення у судовому порядку.
Згідно з Постановою КМУ від 03.05.1995 р. "Про організацію робочих місць та працевлаштування інвалідів", ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991 р. № 875- XII, Постанови КМУ від 28.12.2001 р. № 1767 "Про затвердження порядку сплати підприємствами (об'єднаннями, установами та організаціями) штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку і витрачання цих коштів" -Відповідач повинний був створити в 2006 році робочі місця для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі 4 % від загальної чисельності працюючих, що складає 2 робочих місць для інвалідів ( середньооблікова чисельність штатних працівників складала 55 особу ).
Згідно із Звітом про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2006 рік, на підприємстві Відповідача інваліди працювали у кількості 1.
У відповідності до п. 1 ст. 18 Закону України “Про зайнятість населення» ( далі Закон ) для реалізації державної політики зайнятості населення створюється державна служба зайнятості. Згідно з чинним законодавством державна служба зайнятості має право направляти громадян для працевлаштування на підприємства, в установи і організації при наявності там вільних робочих місць. У відповідності до Закону підприємства, установи і організації незалежно від форми власності реєструються у місцевих центрах зайнятості за їх місцезнаходженням та щомісяця подають цим центрам дані про наявність вільних робочих місць, у тому числі для працевлаштування інвалідів. Крім того, відповідно до пунктів 5 та 14 “Положення про робоче місце інвалідів і про порядок працевлаштування інвалідів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 314 від 03.05.1995 р. підприємства зобов»язані у межах встановленого нормативу створити за власні кошти робочі місця для працевлаштування інвалідів та проінформувати центри зайнятості, місцеві органи соціального захисту населення та відділення Фонду соціального захисту інвалідів про створення (пристосування) робочих місць для працевлаштування інвалідів. Наказом Держкомстату України № 244 від 06.07.1998 було затверджено форму державної статистичної звітності з питань працевлаштування й зайнятості населення та інструкції щодо їх заповнення. У графі 4 вищезгаданого звіту передбачено безпосереднє інформування підприємствами про потребу у працівниках інвалідах.
Згідно з листом Самарського районного центру зайнятості від 11.05.2007 р. за № 1231, Відповідач звертався до районного центру зайнятості з проханням надсилати для працевлаштування на підприємство осіб з обмеженими фізичними можливостями, згідно звітів за формою 3-ПН. Випадків безпідставної відмови у прийнятті інвалідів на роботу у продовж 2006 р. на підприємстві не було.
Таким чином, Відповідачем були виконані вимоги чинного законодавства щодо створення робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Враховуючи наведене, господарський суд вважає позовні вимоги Прокурора не обгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Згідно вищезазначеного, керуючись ст. ст. 87, 94, 98, 158, 159, 160, 161, 162, 163 КАС України, господарський суд, -
У задоволенні адміністративного позову Прокурора -відмовити.
Постанова набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена у порядку та строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя
І.М. Кощеєв
Дата підписання постанови, оформленої у відповідності до ст.163 КАС України -17.08.2007 р.