іменем України
"03" вересня 2020 р. Справа153/1192/20
Провадження3/153/674/20-п
Код суду: 231
Суддя Ямпільського районного суду Вінницької області Дзерин М.М. розглянувши адміністративну справу, яка надійшла від Ямпільського ВП Могилів-Подільського ВГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , громадянина України, за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ст.44-3 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Відповідно до протоколу серії АПР18 №726222 від 15 серпня 2020 року, 14 серпня 2020 року о 23 год. 30 хв. ОСОБА_1 порушив вимоги Постанови КМУ №392 від 20.05.2020 року (зі змінами), а саме допустив роботу кафе-клубу «Атлантіс», що знаходиться по вул. Свободи, 136 в м.Ямпіль Вінницької області.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину не визнав.
Дослідивши адміністративний матеріал відносно ОСОБА_1 , а саме: дані, що містяться у протоколі про адміністративне правопорушення серії АПР18№726222 від 15 серпня 2020 року; рапорт від 14.08.2020, відеозапис від 14.08.2020 р. приходжу до наступних висновків:
Ст.7 КУпАП передбачено, що ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв'язку із адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. При цьому, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законів.
Статтею 44-3 КУпАП передбачено відповідальність за порушення правил щодо карантину людей, санітарно-гігієнічних, санітарно-протиепідемічних правил і норм, передбачених Законом України «Про захист населення від інфекційних хвороб», іншими актами законодавства, а також рішень органів місцевого самоврядування з питань боротьби з інфекційними хворобами. Диспозиція норми ст.44-3 КУпАП є бланкетною, тобто відсилає до інших нормативно-правових чи підзаконних нормативно-правових актів, які передбачають конкретні правила щодо карантину людей.
Постанова Кабінету Міністрів України від 8 липня 2020 р. № 588 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 20 травня 2020 р. № 392”, якою були встановлені обмеження щодо заборони роботи після 23-ї та до 7-ї години розважальних закладів (нічних клубів), а також суб'єктів господарської діяльності з надання послуг громадського харчування з організацією дозвілля або без нього (ресторанів, кафе, барів, закусочних, їдалень, кафетеріїв, буфетів тощо), закладів культури, крім кінотеатрів та крім діяльності з надання послуг громадського харчування із застосуванням адресної доставки замовлень та замовлень на винос - втратила чинність з 1 серпня 2020 р.
Постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020 р. № 641 “Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 20 травня 2020 р. № 392” встановлюються “зелений”, “жовтий”, “помаранчевий” або “червоний” рівені епідемічної небезпеки поширення COVID-19. На території регіону або окремої адміністративно-територіальної одиниці регіону, на якій установлено “жовтий”, “помаранчевий” та “червоний” рівень епідемічної небезпеки, встановлені обмеження щодо роботи після 24-ї та до 7-ї години суб'єктів господарювання з надання послуг громадського харчування без організації дозвілля (ресторанів, кафе, барів, закусочних, їдалень, кафетеріїв, буфетів тощо), крім діяльності з надання послуг громадського харчування із здійсненням адресної доставки замовлень та замовлень на винос.
З наведеної постанови Кабінету Міністрів України, а також із норм КУпАП, які регулюють порядок притягнення особи до адміністративної відповідальності витікає, що для притягнення особи до адміністративної відповідальності за ст.44-3 КУпАПза порушення правил щодо карантину людей необхідна наявність наступних умов: 1) на території регіону або окремої адміністративно-територіальної одиниці регіону, має бути встановлений “жовтий”, “помаранчевий” та “червоний” рівень епідемічної небезпеки; 2) суб'єкт господарювання повинен здійснювати роботу з надання послуг громадського харчування без організації дозвілля (ресторанів, кафе, барів, закусочних, їдалень, кафетеріїв, буфетів тощо), яка передбачає прийняття відвідувачів після 24-ї та до 7-ї години; 2) складання протоколу про адміністративне правопорушення має відбуватися з дотриманням вимог КУпАП.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що в матеріалах справи відсутні докази того, що територія м.Ямпіль Вінницької області станом на 14 серпня 2020 року була віднесена до жовтої, помаранчевої чи червоної зони епідемічної небезпеки; не надано доказів того, що ОСОБА_1 є суб'єктом господарювання, який надає послуги з громадського харчування чи є відповідальною особою даного закладу. Враховуючи те, що відповідальність за порушення вказаних у протоколі норм покладається виключно на суб'єктів господарювання, що здійснюють заборонену діяльність, і судді не надано докази того, що ОСОБА_1 є таким суб'єктом, окрім цього відповідно до рішення Держкомісії з питань ТЕБ і НС від 13 серпня 2020 року - м.Ямпіль Вінницької області віднесено до зеленої зони епідемічної небезпеки, а тому суд приходить до висновку про закриття провадження у даній справі, у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу правопорушення.
На підставі наведеного, керуючись п.1 ч.1 ст. 247, ст.ст. 283, 284 КУпАП, суддя
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП - закрити у зв'язку із відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 44-3 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного суду протягом десяти днів з часу її винесення через Ямпільський районний суд Вінницької області.
СУДДЯ М.М. ДЗЕРИН