ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
02 вересня 2020 року справа №640/17148/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання клопотання Міністерства оборони України про розгляд адміністративної справи в порядку загального позовного провадження в адміністративній справі
за позовомОСОБА_1
до третя особаМіністерства оборони України Хмельницький обласний військовий комісаріат
провизнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії
ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Міністерства оборони України (далі по тексту - відповідач), в якому просить: 1) визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги членам сім'ї загиблого військовослужбовця Збройних Сил України, сержанта ОСОБА_2 , викладене в пункті 4 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошового допомоги та компенсаційних сум №41 від 13 березня 2020 року; 2) зобов'язати відповідача призначити та виплатити одноразову грошову допомогу у зв'язку з загибеллю військовослужбовця Збройних Сил України, сержанта ОСОБА_2 , у розмірі 750-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 01 січня року, в якому здійснюватиметься виплата батьку - ОСОБА_1 .
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 серпня 2020 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі №640/17148/20 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання та залучено до участі у справі Хмельницький обласний військовий комісаріат в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.
Від представника Міністерства оборони України надійшло клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, яке обґрунтовано тим, що відповідно пункту 4 частини четвертої статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Разом з тим, слід зазначити, що на підставі оскаржуваного рішення Міністерством оборони України не може бути заявлено вимогу про стягнення з позивача грошових коштів.
Позивач оскаржує рішення про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги членам сім'ї загиблого військовослужбовця Збройних Сил України та просить призначити та виплатити одноразову грошову допомогу у зв'язку з загибеллю військовослужбовця Збройних Сил України.
Частиною четвертою статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що виключно за правилами загального позовного провадження розглядаються справи у спорах: щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом; щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності; щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб; щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України “Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років”.
Відповідно до частини другої статті 257 Кодексу адміністративного судочинства України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті, зміст якої відповідає змісту частини четвертої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини першої статті 260 Кодексу адміністративного судочинства України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Пунктом 2 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Таким чином, даний спір відноситься до спорів щодо оскарження фізичною особою рішення суб'єкта владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги.
З урахуванням викладеного, Окружний адміністративний суд міста Києва дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення клопотання Міністерства оборони України та необхідність відмовити у задоволенні клопотання про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
Керуючись статтями 12, 241, 248, 257, 260, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Відмовити Міністерству оборони України у задоволенні клопотання про розгляд справи в порядку загального позовного провадження.
Відповідно до частини другої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями) та не підлягає оскарженню.
Суддя В.А. Кузьменко