Рішення від 01.09.2020 по справі 826/15522/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 вересня 2020 року м. Київ № 826/15522/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Каракашьяна С.К., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу

за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія «Октава Фінанс»

доГоловного управління Державної фіскальної служби у м. Києві

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія Октава Фінанс» (далі - позивач/ТОВ «ФК Октава Фінанс») звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (далі - відповідач/ ГУ ДФС у м. Києві), в якому просить суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 12.07.2018 №0036901409.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначає про протиправність спірного податкового повідомлення-рішення, зазначивши, що на момент проведення перевірки мав місце збій у роботі в системі РРО, у зв'язку з яким проведені операції з купівлі-продажу іноземної валюти були відображені згодом.

Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечував, вказавши про правомірність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, прийнятого у межах наданих контролюючому органу повноважень, у зв'язку з виявленими під час перевірки порушеннями вимог Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

Співробітниками Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області проведено фактичну перевірку господарської одиниці Луганського відділення №4, що розташована за адресою: Луганська область, м. Сєвєродонецьк, проспект Космонавтів, 28, суб'єкта господарської діяльності ТОВ «ФК Октава Фінанс», результати якої оформлені актом від 26.06.2018 №0140/12/32/14/04/39628794/515.

Згідно висновків акту перевірки, встановлені порушення ТОВ «Фінансова компанія «Октава Фінанс» п. 7 ст. 3 Закону України від 06.07.1995 року №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» зі змінами та доповненнями, а саме: перевіркою встановлено проведення операції з купівлі продажу іноземних валют через реєстратор розрахункових операцій УЕ РККС, фіскальний номер 3000381167, заводський номер FК 80200602, не передається до органів доходів і зборів по дротових або бездротових каналах зв'язку, інформація про обсяг розрахункових операцій з купівлі-продажу іноземних валют, яка міститься в фіскальній пам'яті РРО.

На підставі вказаних висновків акту перевірки від 26.06.2018 №0140/12/32/14/04/39628794/515, Головним управління Державної фіскальної служби у м. Києві прийнято податкове повідомлення-рішення від 12.07.2018 №0036901409, відповідно до якого, на підставі пп. 54.3.3 п. 54.3 статті 54 Податкового кодексу України, згідно п. 9 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», до позивача застосовано штрафні санкції в сумі 170 грн.

Вважаючи вказане податкове повідомлення-рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, суд бере до уваги наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг регулюються Законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»№265/95-ВР від 06.07.1995 в редакції на час виникнення спірних правовідносин.

Стаття 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг дає визначення, зокрема: реєстратор розрахункових операцій - пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг), операцій з приймання готівки для подальшого переказу. До реєстраторів розрахункових операцій відносяться: електронний контрольно-касовий апарат,електронний контрольно-касовий реєстратор, вбудований електронний контрольно-касовий реєстратор, комп'ютерно-касова система, електронний таксометр, автомат з продажу товарів (послуг) тощо; контрольна стрічка - копії розрахункових документів послідовно сформованих реєстратором розрахункових операцій, що надруковані або створені в електронній формі таким реєстратором, а також копії фіскальних звітних чеків у разі створення контрольної стрічки в електронній формі; модем - окремий або у складі реєстратора розрахункових операцій пристрій, призначений для передачі копії сформованих реєстратором розрахункових операцій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків в електронній формі по дротових або бездротових каналах зв'язку, до складу якого входить пам'ять для тимчасового зберігання цих копій.

Згідно з пункту 7 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для подальшого її переказу зобов'язані подавати до органів доходів і зборів звітність, пов'язану із застосуванням реєстратора розрахункових операцій та розрахункових книжок, не пізніше 15 числа наступного за звітним місяця у разі, якщо цим пунктом не передбачено подання інформації по дротових або бездротових каналах зв'язку.

Суб'єкти господарювання, які використовують реєстратори розрахункових операцій (крім електронних таксометрів, автоматів з продажу товарів (послуг) та реєстраторів розрахункових операцій, що застосовуються для обліку та реєстрації операцій з купівлі-продажу іноземної валюти) повинні подавати до органів доходів і зборів по дротових або бездротових каналах зв'язку електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, які містяться на контрольній стрічці в пам'яті реєстраторів розрахункових операцій або в пам'яті модемів, які до них приєднані.

Порядок передачі інформації до органів доходів і зборів по дротових або бездротових каналах зв'язку встановлюється органами доходів і зборів на базі технології, розробленої Національним банком України та погодженої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.

За змістом пункту 9 статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг"за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів доходів і зборів застосовуються фінансові санкції в разі неподання до органів державної податкової служби звітності, пов'язаної із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій, розрахункових книжок та копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків з реєстраторів розрахункових операцій по дротових або бездротових каналах зв'язку, в разі обов'язковості її подання у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Наказом Міністерства фінансів України від 08.10.2012 № 1057, зареєстрованого в Міністерствіюстиції України17.10.2012 за № 1743/22055, затверджено Вимоги щодо створення контрольної стрічки в електронній формі у реєстраторах розрахункових операцій та модемів для передачі даних (далі Вимоги № 1057), якими встановлюються критерії щодо створення контрольної стрічки в електронній формі в реєстраторах розрахункових операцій (далі - РРО) для різних сфер застосування та вимоги до модемів, за допомогою яких РРО передаватимуть дані в електронній формі дротовими або бездротовими каналами зв'язку згідно з технологією, розробленою Національним банком України. Цим же наказом Міністерства фінансів України, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.10.2012 за № 1744/22056, затверджено Порядок передачі електронних копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків реєстраторів розрахункових операцій дротовими або бездротовими каналами зв'язку до органів державної податкової служби (далі Порядок № 1057), який встановлює механізм передачі електронних копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків реєстраторів розрахункових операційдротовими або бездротовими каналами зв'язку до органів державної податкової служби для суб'єктів господарювання, що використовують РРО.

За визначенням п. 1.2 Вимог №1057 вбудований модем - модем, що знаходиться під кожухом РРО, а зовнішній модем - модем, що підключається до зовнішнього порту РРО.

Пункт 3.1.2 Вимог №1057 передбачає, що РРО з модемом повинен забезпечувати: автоматичну із заданою сервером обробки інформації періодичністю передачу контрольно - звiтної інформації до сервера обробки інформації за протоколом передачі інформації (для РРО з КСЕФ та ЕККР, у тому числі передачу інформації про кожен надрукований розрахунковий документ);на запит органів ДПС України передачу інформації (для РРО з КСЕФ та ЕККР, у тому числі передачу інформації про кожен надрукований розрахунковий документ);захист контрольно - звiтної інформації від підміни, модифікації та перегляду під час передачі засобами МБ SAM;збереження у контрольній стрічці дати та часу передачі контрольно - звiтної інформації до сервера;прийняття та збереження у контрольній стрічці повідомлення від сервера обробки інформації про отримання контрольно - звiтної інформації, дати та часу прийняття цього повідомлення сервером;проведення персоналізації МБ SAM, вбудованого в РРО або модем;проведення персоналізації РРО, друкування даних для підтвердження виконання процедури персоналізації;повторну передачу контрольно - звiтної інформації у разі, якщо отримане від сервера повідомлення буде містити таку вимогу;накопичення контрольно - звiтної інформації у разі неможливості передачі її через порушення зв'язку із сервером обробки інформації з будь-яких причин та автоматичну передачу накопиченої інформації до сервера обробки інформації після відновлення зв'язку;індикацію справного та несправного стану модема та каналу передачі інформації;блокування проведення розрахункових операцій у разі:технічної несправності модема, який до нього приєднаний, за винятком несправності каналу передачі інформації (тільки для РРО з КСЕФ);неможливості передачі контрольно - звiтної інформації до сервера обробки інформації протягом 72 годин;переповнення у модемі пам'яті для накопичення збереження контрольно - звiтної інформації (тільки для РРО, що друкують паперову контрольну стрічку).

Відповідно до п.1.5 Порядку № 1057 суб'єкти господарювання, які використовують РРО, що створюють контрольну стрічку в електронній формі (КСЕФ), та/або електронні контрольно-касові реєстратори, що створюють контрольну стрічку в друкованому вигляді, повинні забезпечити передачу до сервера обробки інформації електронні копії розрахункових документів і фіскальних звітних чеків, які містяться на контрольній стрічці у пам'яті РРО або в пам'яті модемів, які до них приєднані.

Відповідно до статті 2 Закону "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" фіскальні функції - здатність реєстраторів розрахункових операцій забезпечувати одноразове занесення, довготермінове зберігання у фіскальній пам'яті, багаторазове зчитування і неможливість зміни підсумкової інформації про обсяг розрахункових операцій, виконаних в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо), або про обсяг операцій з купівлі-продажу іноземної валюти.

З системного аналізу наведених правових норм суд приходить до висновку, що передача електронних копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків здійснюється реєстратором розрахункових операцій в автоматичному режимі, систематично, із захистом контроль-звітної інформації від підміни, модифікації та перегляду, що у свою чергу виключає можливість здійснення будь-яких маніпуляцій з інформацією, що передається.

Тобто, будь-яка розрахункова операція фіксується фіскальною пам'яттю РРО, яку не можливо змінити чи знищити без пошкодження самого пристрою.

Як вбачається з акту перевірки, при здійсненні операцій з купівлі-продажу іноземної валюти розрахункові операції у готівковій та безготівковій формах підприємство проводило з використанням належним чином зареєстрованих, опломбованих та переведених у фіскальний режим роботи реєстраторів розрахункових операцій (реєстратор розрахункових операцій УЕ РККС, фіскальний номер 3000381167, заводський номер FК 80200602).

Враховуючи положення Вимог №1057 та Порядку №1057, вбачається, що у випадку неможливості передачі контрольно-звітної інформації до сервера обробки інформації фіскального органу з будь-яких причин, передбачене накопичення такої інформації та автоматичної її передачі до сервера обробки інформації після відновлення зв'язку. Тобто, у разі збоїв у роботі РРО, порушення зв'язку з сервером, в РРО закладено функцію автоматичного передавання таких даних після відновлення зв'язку, а у випадку не передавання контрольно-звітної інформації до сервера обробки інформації фіскального органу протягом 72 годин, проведення розрахункових операцій блокується автоматично.

Відповідач не надав доказів щодо технічної несправності РРО в разі блокування проведення розрахункових операцій і як наслідок неможливості передачі контрольно-звітної інформації до сервера обробки інформації фіскального органу.

При цьому, досліджуючи акт перевірки, вбачається, що не оприбуткування готівкових коштів в касі підприємства перевіркою не встановлено, а також не встановлено порушень щодо ведення КОРО, що свідчить про те, що господарська одиниця підприємства позивача здійснювало передачу контрольно-звітної інформації до сервера обробки інформації фіскального органу.

Аналізуючи наведені вище норми законодавства та дослідивши надані позивачем докази, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведено порушень порядку передачі до органів державної податкової служби по дротових або бездротових каналах зв'язку електронних копій розрахункових документів, які повинні міститися на контрольній стрічці в пам'яті реєстратора розрахункових операцій або в пам'яті модему, що в свою чергу виключає в діях позивача порушення вимог п.7 ст.3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадському харчуванні та послуг».

Як вбачається з оскаржуваного податкового повідомлення-рішення до позивача застосовано штраф на підставі пункту 9 статті 17 Закону № 265/95-ВР.

Відповідно до пункту 9 статті 17 Закону № 265/95-ВР за порушення вимог цього Закону до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів доходів і зборів застосовуються фінансові санкції у таких розмірах: десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - в разі неподання до органів державної податкової служби звітності, пов'язаної із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій, розрахункових книжок та копій розрахункових документів і фіскальних звітних чеків з реєстраторів розрахункових операцій по дротових або бездротових каналах зв'язку, в разі обов'язковості її подання.

Тобто, підставою для притягнення до відповідальності у вигляді штрафу відповідно до пункту 9 статті 17 Закону № 265/95-ВР є наявність вини платника податків щодо неподання до органів державної податкової служби звітності, пов'язаної із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій.

З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що відповідачем протиправно застосовані штрафні санкції до позивача відповідно до пункту 9 статті 17 Закону № 265/95-ВР в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - 170,00 грн.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На виконання цих вимог відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду належних і достатніх доказів, які спростовували б твердження позивача, а отже не довів правомірності свого рішення.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 77, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія Октава Фінанс» задовольнити повністю.

2. Визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві від 12.07.2018 №0036901409.

3. Витрати по сплаті судового збору в сумі 1762 грн. (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні 00 коп.) стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю «Фінансова компанія Октава Фінанс» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя С.К. Каракашьян