03 вересня 2020 р. м. Чернівці Справа № 600/728/20-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Чернівецькій області про визнання протиправним дій та зобов'язання вчинити дії,-
І. РУХ СПРАВИ
1.1. ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Головного управління Національної поліції у Чернівецькій області (далі - відповідач), в якому просить:
- визнати протиправною та скасувати відмову Головного управління Національної поліції України в Чернівецькій області про зарахування ОСОБА_1 для виходу на пенсію до вислуги років в календарному обчисленні, 04 роки 06 місяців 24 дні роки служби в період з 12.07.1998 р. по 20.08.2007 р. на посадах оперуповноваженого та старшого оперуповноваженого відділення кримінальної міліції УМВС України в Чернівецькій області, в пільговому обчисленні;
- зобов'язати Головне управління Національної поліції України в Чернівецькій області для виходу на пенсію зарахувати ОСОБА_1 до вислуги років в календарному обчисленні, 04 роки 06 місяців 24 дні пільгову вислугу років за роки служби в період з 12.07.1998 р. по 20.08.2007 р. на посадах оперуповноваженого та старшого оперуповноваженого відділення кримінальної міліції УМВС України в Чернівецькій області.
1.2. Ухвалою суду від 04.06.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
2.1. Позивач вважає, що відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» вона має право на пенсію за вислугою років, так як згідно довідки Головного управління Національної поліції в Чернівецької області від 24.12.2019 року за №6299/123/12/01-2019 стаж її служби, який вираховується у пільговому обчисленні становить: 04роки 06 місяців 24 дні. У зв'язку із чим звернулась до відповідача із заявою від 30.03.2020 року щодо зарахування до вислуги років стаж служби у пільговому обчисленні 04 роки 06 місяців 24 дні в органах внутрішніх справ, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 року. Листом від 08.04.2020 року за №18-Б/123/05/К-2020, відповідач повідомив позивача, що оголошення вислуги років під час служби, що зараховується у пільговому обчисленні не передбачено жодним діючим нормативно-правовим актом МВС та НПУ. Даний стаж зараховується у процесі звільнення працівника з Національної поліції України, і вказується у наказі про звільнення.
2.2. Таку відмову відповідача позивач вважає протиправною, що і обумовило звернення до суду з цим позовом.
3.1. У позовній заяві позивач вказує, що згідно довідки Головного управління Національної поліції в Чернівецької області від 24.12.2019 року за №6299/123/12/01-2019 стаж її служби, який вираховується у пільговому обчисленні становить: 04 роки 06 місяців 24 дні. У свою чергу, згідно довідки Головного управління Національної поліції в Чернівецької області від 08.04.2020 року за № 19-Б/123/К-2020 стаж її служби, який вираховується в календарному обчисленні становить: 14 років 01 місяць 27 дні.
3.2. Таким чином, сумарна вислуга років, на переконання позивача, свідчить про наявність у неї права на пенсію за вислугу років відповідно до пункту "а" статті 12, статей 17-1, 17-2 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
3.3. 11.08.2020 року до суду надійшов відзив на позовну заяву, згідно змісту якого представник відповідача заперечує щодо задоволення позову з огляду на те, що статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» законодавець щодо призначення пенсії за вислугою років чітко визначив вимогу «календарних роки», без будь-яких посилань на можливість (випадки) врахування вислуги років в пільговому обчисленні. Відтак, помилковим вважає твердження позивача про набуття нею станом на 30.03.2020 року права на отримання пенсії за вислугою років на підставі пункту «а» частини 1 статті 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
IV. ЗАЯВИ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
4.1. Заяв та клопотань від учасників справи до суду не надходило.
V. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
5.1. ОСОБА_1 згідно Наказу №9 о/с від 22 січня 2018 року Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області, відповідно до статті 56 Закону України «Про Національну поліцію», з 22 січня 2018 року прийнята на службу до поліції та призначена дільничим офіцером поліції сектору превенцїї Чернівецького відділу поліції ГУНП в Чернівецькій області з присвоєнням спеціального звання «рядовий поліції» (а.с. 25).
5.2. Дослідженням матеріалів справи, зокрема, довідки Головного управління Національної поліції в Чернівецької області від 24.12.2019 року, яка видана ОСОБА_1 за №6299/123/12/01-2019 та листа Головного управління Національної поліції в Чернівецької області від 08.04.2020 року за № 19-Б/123/К-2020, судом встановлено, що стаж служби позивача в ОВС та НПУ, який вираховується у пільговому обчисленні становить: 04 роки 06 місяців 24 дні; стаж служби в календарному обчисленні становить: 14 років 01 місяць 27 дні (а.с. 15-16).
5.3. 30.03.2020 року позивач звернулась до відповідача із заявою, згідно змісту якої просила зарахувати до її вислуги років стаж служби у пільговому обчисленні 04 роки 06 місяців 24 дні в органах внутрішніх справ, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №393 від 17.07.1992 року (а.с. 13).
5.4. Листом від 08.04.2020 року за №18-Б/123/05/К-2020, відповідач повідомив позивача, що оголошення вислуги років під час служби, що зараховується у пільговому обчисленні не передбачено жодним діючим нормативно-правовим актом МВС та НПУ. Даний стаж зараховується у процесі звільнення працівника з Національної поліції України, і вказується у наказі про звільнення. Окрім цього, зазначено, що 26 грудня 2019 року позивачу була надана довідка за № 6299/123/12/01/-2019, в якій зазначено стаж служби, який зараховується у пільговому обчисленні (а.с. 14).
VІ. ПОЗИЦІЯ СУДУ
6.1. Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, є Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 року (далі - Закон №2262-ХІІ), відповідно до якого держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
6.2. Відповідно до пункту "а" частини 1 статті 12 Закону № 2262-XII пенсія за вислугу років призначається особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби з з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше.
6.3. Водночас частиною 1 статті 17 Закону № 2262-ХІІ визначено вичерпний перелік видів служби та періодів часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби і військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, які мають право на пенсію за цим Законом.
6.4 Частиною 2 статті 17 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що до вислуги років поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
6.5. Згідно частини 4 статті 17 Закону № 2262-ХІІ при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.
6.6. Разом з цим, статтею 17-1 Закону № 2262-ХІІ визначено, що порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
6.7. Відповідно до частини 1 статті 17-2 Закону № 2262-ХІІ обчислення вислуги років для призначення пенсії здійснюється, як правило, за послужним списком особової справи військовослужбовця, особи, яка має право на пенсію за цим Законом.
6.8. При цьому, згідно частини 2 статті 17-2 Закону № 2262-ХІІ перелік документів, що підтверджують окремі періоди військової служби, служби в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, які підлягають зарахуванню до вислуги років у календарному обчисленні або на пільгових умовах визначається Кабінетом Міністрів України.
6.9. На виконання зазначених вимог Закону № 2262-ХІІ, Кабінет Міністрів України прийняв Постанову «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» від 17.07.1992 року № 393 (далі - Постанова № 393).
6.10. Так, згідно пункту 3 Постанови № 393 до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах, серед іншого, один місяць служби за півтора місяця - у військових частинах і підрозділах внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії з охорони дипломатичних представництв, консульських установ іноземних держав, представництв міжнародних організацій в Україні, у підрозділах Управління державної охорони, що визначаються в установленому порядку, а також у підрозділах спеціального призначення Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, установ виконання покарань органів внутрішніх справ, воєнізованих формуваннях Державної кримінально-виконавчої служби, у частинах і підрозділах (загонах) спеціального призначення внутрішніх військ Міністерства внутрішніх справ, Національної гвардії та у підрозділах міліції особливого призначення за Переліком посад і умовами (в порядку), що визначаються керівниками відповідних міністерств і відомств.
6.11. Судом встановлено (див. пункт 5.2. рішення), що стаж служби позивача в ОВС та НПУ, який вираховується у пільговому обчисленні становить: 04 роки 06 місяців 24 дні.
6.12. Разом з цим, суд зауважує, що стаття 17 Закону № 2262-ХІІ визначає вичерпний перелік видів служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії. При цьому, суд дійшов висновку, що в Законі № 2262-ХІІ не вказано, що пенсію за вислугу років можна призначати особам, якщо вони звільнені зі служби з 1 жовтня 2019 року по 30 вересня 2020 року і на день звільнення мають вислугу 24 календарних роки та 6 місяців і більше, обчисленої на пільгових умовах.
6.13. Такий висновок суду узгоджується із правовою позицією, викладеною в постановах Верховного Суду від 27.03.2018р. (справа №295/6301/17), від 19.09.2018р. (справа №725/1959/17), від 22.11.2018р. (справа №161/4876/17), від 31.01.2019р. (справа №295/15121/16-а), від 27.02.2019р. (справа №295/6454/17).
6.14. Окрім цього, суд звертає увагу на правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 22.01.2019 р. (справа № 295/10742/16-а) щодо відсутності у особи права на призначення пенсії за вислугою років з урахуванням пільгової вислуги років, оскільки остання не має встановленої пунктом «а» частини 1 статті 12 Закону №2262-ХІІ календарної вислуги років.
6.15. Поряд з цим, посилання позивача на положення Постанови №393 суд вважає безпідставними, оскільки умови призначення пенсії за вислугу років визначаються саме Законом №2262-XII та оскільки вказаний Закон не передбачає можливості того, що пенсію за вислугу років можливо призначати особам при наявності 24 календарних років і більше вислуги, обчисленої на пільгових умовах, то така можливість не може бути встановлена постановою КМУ, яка є підзаконним нормативно-правовим актом. А тому, враховуючи приписи частини 3 статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), згідно якої у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу, а саме Закон № 2262-ХІІ.
6.16. Окрім цього, суд вважає за необхідне зазначити, що законодавець розмежовує такі поняття як "вислуга років" та "календарна вислуга років". При цьому, до вислуги років є можливим зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні і цей стаж теж враховується при призначенні пенсії. В той же час, для отримання права на призначення пенсії обов'язковою умовою є наявність саме календарної вислуги років у мінімально визначеному Законом розмірі, а до цієї вислуги зарахування стажу роботи у пільговому обчисленні Законом не передбачено.
6.17. Враховуючи приписи чинного законодавства та встановлені судом обставини, суд приходить до висновку щодо відсутності у позивача права на призначення пенсії за вислугою років, обчисленої на пільгових умовах, оскільки позивач не має встановленої пунктом "а" частини 1 статті 12 Закону № 2262-XII календарної вислуги років.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
7.1. Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. На розвиток зазначених положень Конституції України частиною другою статті 2 КАС України визначені критерії законності рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, яким є відповідач.
7.2. Відповідно до частин 1 та 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
7.3. Відповідачем доведено правомірність відмови позивачу у зарахуванні до вислуги років стажу служби у пільговому обчисленні, бездіяльності при розгляді заяви позивача зарахування такого стажу ним не допущено, а тому, зважаючи на наведені вище норми законодавства та встановлені судом обставини справи, суд вважає, що позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.
VІІІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
8.1. Позивачем при пред'явленні цього позову сплачено судовий збір у розмірі 840,80 грн., однак оскільки в задоволенні позову відмовлено, суд не стягує на її користь ці кошти.
На підставі викладеного, керуючись статтями 73-77, 90, 241-246, 250 КАС України, суд -
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Чернівецькій області про визнання протиправним дій та зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач - Головне управління Національної поліції України в Чернівецькій області (58000, м. Чернівці, вул. Головна, 24, код ЄДРПОУ 40109079).
Суддя О.В. Анісімов