03 вересня 2020 рокум. Ужгород№ 807/1106/16
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Рейті С.І.
при секретарі судового засідання Міца О.-Д.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 10 липня 2017 року, -
Головне управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області звернулося до Закарпатського окружного адміністративного суду із заявою про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 10.07.2017 року у адміністративній справі № 807/1106/17 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області про зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою судді від 08.01.2020 року відкрито провадження за нововиявленими обставинами у адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області про зобов'язання вчинити дії.
02.09.2020 року Головним управлінням Державної міграційної служби України в Закарпатській області до суду подано заяву в порядку п. 5 ч. 1 ст. 240 КАС України, якою просить заяву про перегляд рішення за нововиявленими обставинами залишити без розгляду.
Розглянувши подану заяву, суд зважає на наступне.
Відповідно до частини шостої статті 7 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права). Аналогія закону та аналогія права не застосовується для визначення підстав, меж повноважень та способу дій органів державної влади та місцевого самоврядування.
Оскільки дії суду в разі подання заяви про залишення без розгляду, зокрема, заяви про перегляд рішення за нововиявленими обставинами окремо не врегульовано, суд вважає за можливе, на підставі ч.6 ст.7 КАС України, застосувати до вказаних правовідносин, за аналогією закону, положення ст.240 КАС України.
У відповідності до п.5 ч.1 ст.240 Кодексу адміністративного судочинства України, суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду якщо надійшла заява позивача про залишення позову без розгляду.
Враховуючи викладене, суд вважає, що заява представника відповідача підлягає задоволенню, а заява залишенню без розгляду.
Керуючись ч.6 ст. 7, п.5 ч.1 ст. 240 Кодексу адміністративного судочинства, суд -
1. Заяву Головного управління Державної міграційної служби України в Закарпатській області про перегляд за нововиявленими обставинами рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 10 липня 2017 року - залишити без розгляду.
2. Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому ст. 256 КАС України, та може бути оскаржена до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд у встановлений ст. 295 КАС України п'ятнадцятиденний строк з дня її проголошення.
СуддяС.І. Рейті