Рішення від 02.09.2020 по справі 240/10683/20

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 вересня 2020 року м. Житомир справа № 240/10683/20

категорія 112030100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом в якому просить:

- визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії за вислугою років по втраті годувальника у зв'язку з підвищенням заробітної плати згідно до частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" (в первинній редакції) відповідно до рішення Конституційного суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 у справі №3-209/2018(2413/18,2807/19);

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 01.01.2020 року перерахунок та виплату пенсії по втраті годувальника в розмірі 60% усіх складових заробітної плати ОСОБА_2 без обмеження граничного розміру пенсії з урахуванням раніше проведених виплат відповідно до довідки прокуратури Житомирської області №18- 261 вих.-20 від 02.03.2020р. відповідно розміру заробітної плати, що складає 39647.63 (тридцять дев'ять тисяч шістсот сорок сім) грн. 63 коп. Виплату різниці суми між нарахованою після перерахунку та фактично отриманою пенсією здійснити разово та однією сумою, без застосування постанови КМУ № 649 від 22.08.2018 року "Питання погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, якою затверджено "Порядок погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду" та виплатити різницю в пенсії за минулий час, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року № 7-р(ІІ)/2019.

В обґрунтування позову Позивач зазначає, що Відповідач неправомірно та без врахування рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року № 7-р(ІІ)/2019 не провів перерахунку пенсії по втраті годувальника на підставі та у порядку, визначеному у п. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру", внаслідок чого порушено її право на державне пенсійне забезпечення.

Ухвалою від 14.07.2020року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі, яка розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, 17.08.2020року подав відзив на позовну заяву, в якому просив відмовити в задоволенні позову з тих підстав, що право на перерахунок пенсії згідно ч. 20 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" № 1697-VIII у Позивача не виникло, а довідка прокуратури Житомирської області №18- 261 вих.-20 від 02.03.2020р. про розмір заробітної плати складена всупереч вимогам чинного законодавства.

Одночасно Відповідачем подано клопотання про зупинення провадження у справі до набрання чинності рішення Верховного Суду у зразковій справі № 560/2120/20.

Розглянувши в порядку письмового провадження подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.

Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та підстав для проведення індексації грошових доходів громадян, в тому числі військовослужбовців, регулюються правовими нормами Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон N 1058-IV) та Закону України "Про прокуратуру" від14 жовтня 2014 року N 1697-VII (далі - Закон N 1697-VII), в редакції що були чинні на день виникнення спору.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що Позивач з квітня 2007року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію по втраті годувальника ( ОСОБА_2 ), передбачену ст.36 Закону N 1058-IV, відповідно до вимог Закону N 1697-VII у розмірі 60% місячного заробітку померлого.

Судом встановлено та не заперечується сторонами, що Позивач 03.03.2020року звернулася до Відповідача про проведення перерахунку розміру пенсії на підставі довідки прокуратури Житомирської області №18- 261 вих.-20 від 02.03.2020р. про розмір заробітної плати.

За результатами розгляду такого звернення Відповідачем відмовлено у проведені перерахунку, про що повідомлено Позивача листом від 15.05.2020року.

Як зазначено в даному рішенні (листі) Відповідача, право на перерахунок пенсії у відповідності до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року № 7-р(ІІ)/2019 виникає лише з 13.12.2019року, зміна розмірів посадових окладів працівників прокуратури відповідно до положень постанови КМ України № 1155 від 11.12.2019року не є підставою для перерахунку пенсії.

Такі доводи Відповідача не узгоджуються із вимогами чинного законодавства з огляду на таке.

Безспірно, за приписами частини 19 ст.86 Закону N 1697-VII пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї прокурора або слідчого, які були на його утриманні на момент смерті (при цьому дітям пенсія призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника), за наявності у померлого годувальника стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років, у розмірі 60 відсотків середньомісячного (чинного) заробітку на одного члена сім'ї, 70 відсотків - на двох і більше членів сім'ї.

Одночасно частиною 20 ст.86 цього ж Закону N 1697-VII зазначалося, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Разом з тим, відповідність положень частини 20 ст.86 Закону N 1697-VII вимогам Конституції України була предметом розгляду Конституційним Судом України.

Рішенням Другого сенату Конституційного Суду України №7-р(II)/2019 від 13.12.2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини 20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" зі змінами, якими передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України та відновлено дію вказаної частини в попередній редакції і вони втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.

Конституційний Суд України в пункті 3 вказаного рішення по справі №7-р(II)/2019 від 13.12.2019 установив такий порядок виконання ухваленого Рішення:

- частина 20 статті 86 Закону від 14.10.2014 №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;

- частина 20 статті 86 Закону від 14.10.2014 №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції:" Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв'язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки».

Одночасно в своєму рішенні Конституційний Суд України зазначив, що працівник прокуратури, який досяг передбаченого законом віку для припинення повноважень після здійснення професійної діяльності протягом визначеного строку, набуває право на отримання пенсії. Пенсійне забезпечення таких працівників здійснюється відповідно до статті 86 Закону.

Частина 20 статті 86 Закону в первинній редакції передбачала низку підстав для перерахунку призначених пенсій. Проте згідно з чинною редакцією оспорюваного положення Закону умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури вже не врегульовуються Законом, а повноваження щодо їх визначення делеговано Кабінету Міністрів України.

Враховуючи міжнародні стандарти діяльності органів прокуратури та юридичні позиції Конституційного Суду України, метою нормативного регулювання, зокрема питань соціального захисту працівників прокуратури, є уникнення втручання інших органів влади в діяльність прокуратури з метою додержання принципу поділу влади та закріплення виключно на рівні закону питань пенсійного забезпечення працівників прокуратури.

До повноважень Кабінету Міністрів України законодавець відніс право визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури без закріплення на законодавчому рівні відповідних критеріїв, чим поставив у залежність фінансування пенсійного забезпечення прокурорів від виконавчої влади. Таке нормативне регулювання призводить до втручання виконавчої влади в діяльність органів прокуратури, а також до недотримання конституційної вимоги щодо здійснення органами державної влади своїх повноважень у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.

Зазначене свідчить, що з набуттям чинності вказаного Рішення Конституційного Суду України призначені пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Одночасно суд враховує, що постановою КМ України від 11 грудня 2019 р. N 1155 "Про умови оплати праці прокурорів" (надалі - постанова N 1155) затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур, що призвело до підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам.

Тобто, з 01.01.2020року Позивач набула право на перерахунок призначеної їй пенсії по втраті годувальника у зв'язку із підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам.

Про наявність підстав для перерахунку Позивачу призначеної пенсії свідчить досліджена судом довідка прокуратури Житомирської області №18- 261 вих.-20 від 02.03.2020р. про новий розмір заробітної плати, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 (а.с.14).

Суд вважає безпідставними доводи Відповідача, наведені в оскаржуваному рішенні (листі), що відповідно до вимог п.7 постанови N 1155 зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру".

Так, Конституційний Суд України констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.

Отже, визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури, в тому числі пенсії по втраті годувальника, врегульовано правими нормами Закону N 1058-IV з урахуванням особливостей ст.86 Закону N 1697-VII.

Відповідно до ч. 2 ст. 38 Закону N 1058-IV зміна розміру пенсії або припинення її виплати членам сім'ї здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому склалися обставини, що спричинили зміну розміру або припинення виплати пенсії.

Більш того, довідка прокуратури Житомирської області від №18- 261 вих.-20 від 02.03.2020р. видана у відповідності до вимог чинного законодавства, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657, після прийняття Конституційним Судом України рішення №7-р(ІІ)/2019.

Суд не враховує інші доводи представника Відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву, щодо обґрунтувань підстав для відмови в задоволенні позову, так як такі доводи не слугували підставою для відмови в перерахунку пенсії Позивачу.

Таким чином, відмова Відповідача, оформлена листом від 15.05.2020року, в перерахунку ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника на підставі довідки прокуратури Житомирської області від №18- 261 вих.-20 від 02.03.2020р. не відповідає обставинам справи та не ґрунтується на вимогах чинного законодавства, а тому є протиправно та підлягає скасуванню.

Одночасно суд враховує, що положення Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 8 липня 2011 року N 3668-VI щодо обмеження максимального розміру пенсії не можуть розповсюджуватися на пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про прокуратуру" до 1 жовтня 2011року.

Таким чином, порушене право Позивача підлягає судовому захисту шляхом зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії по втраті годувальника на підставі довідки прокуратури Житомирської області від 02.03.2020 №18-261 вих.-20 без обмежень максимального розміру з 01.01.2020 та провести виплати з урахуванням раніше сплачених коштів.

Відповідно до вимог ст.ст.139-143 КАС України судові витрати ОСОБА_1 у вигляді судового збору в сумі 840,80грн. підлягають відшкодуванню шляхом стягнення за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Керуючись статтями 2,77,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт НОМЕР_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код 13559341) задовольнити.

Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, оформлену листом від 15.05.2020 № 0600-0305-8/18204, в перерахунку ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника на підставі довідки прокуратури Житомирської області №18- 261 вих.-20 від 02.03.2020р.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії по втраті годувальника на підставі довідки прокуратури Житомирської області від 02.03.2020 №18-261 вих.-20 без обмежень максимального розміру з 01.01.2020 та провести виплати з урахуванням раніше сплачених коштів.

Стягнути на користь ОСОБА_1 понесені нею судові витрати в сумі 840,80 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.Ф. Нагірняк