Україна
Донецький окружний адміністративний суд
03 вересня 2020 р. Справа№200/6831/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Логойди Т.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження (за правилами спрощеного позовного провадження) адміністративну справу за позовом Головного управління ДПС у Донецькій області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,
У липні 2020 року Головне управління ДПС у Донецькій області звернулося до суду з вказаним адміністративним позовом, в якому з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог зазначало, що відповідач має податковий борг в загальному розмірі 28198,37 грн., який утворився внаслідок несплати узгоджених сум а саме:
- адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів в розмірі 17 000 грн.;
- адміністративні штрафи та штрафні санкції (надходження коштів, контроль за справляння яких закріплено за «ГУ Міндоходів-рай») в розмірі 510 грн.;
- рентна плата за спеціальне використання води (крім рентної плати за спеціальне використання води, водних об'єктів місцевого значення) в розмірі 353,68 гри.;
- з орендної плати з фізичних осіб в розмірі 10 164,69 грн.;
- з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування в розмірі 170 грн.
Оскільки вказана загальна сума заборгованості не сплачена, тому просив стягнути її з відповідача.
Відзив на позовну заяву у встановлений строк подано не було.
Судом встановлено, що фізична особа-підприємець ОСОБА_1 як платник податків перебуває на обліку у Головному управлінні ДПС у Донецькій області (Слов'янсько-Лиманське управління, Слов'янська ДПІ (м. Слов'янськ).
Відповідач має податковий борг в загальному розмірі 28198,37 грн., який утворився внаслідок несплати узгоджених сум:
1) адміністративні штрафи та штрафні санкції за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів (код платежу 21081500) в розмірі 17 000 грн. - по рішенню про застосування штрафних (фінансових) санкцій форми «С» від 24.06.2019 року №0002484003 на суму 17 000 грн. , термін сплати 09.07.2019 року, яке направлено на податкову адресу платника податків (штрих-код поштового відправлення №8751400899198) та вручене 29.06.2019 року;
2) адміністративні штрафи та штрафні санкції (надходження коштів, контроль за справляння яких закріплено за «ГУ Міндоходів-рай», код платежу 21081103) в розмірі 510 грн. - по рішенню про застосування штрафних (фінансових санкцій) форми «ПС» від 24.06.2019 року №0002494003 на суму 510 грн., термін сплати 09.07.2019 року; яке направлено на податкову адресу платника податків (штрих-код поштового відправлення №8751400899198) та вручене 29.06.2019 року;
3) рентна плата за спеціальне використання води (крім рентної плати за спеціальне використання води, водних об'єктів місцевого значення, код платежу 13020100) в загальному розмірі 353,68 грн., а саме:
3,90 грн. - по розрахунку з рентної плати за спеціальне використання води, додаток 5 N39594812 від 19.07.2018, термін сплати 19.08.2018 року.
340 грн. - борг виник на підставі податкового повідомлення-рішення форми «ПС» від 11.12.2018 року №0074274710 на суму 340 грн., термін сплати 09.01.2019 року, яке направлено на податкову адресу платника податків (штрих-код поштового відправлення №8412204061071) та вручене 19.12.2018 року;
6,16 грн. - по розрахунку з рентної плати за спеціальне використання води, додаток 5 N13798 від 03.05.2019 року, термін сплати 03.05.2019 року;
0,18 грн. - по розрахунку з рентної плати за спеціальне використання води, додаток 5 N13798 від 03.05.2019 року, термін сплати 03.05.2019 року;
3,44 грн. - по розрахунку з рентної плати за спеціальне використання води, додаток 5 N23119 від 01.12.2016 року, термін сплати 08.11.2019 року;
4) з орендної плати з фізичних осіб (код платежу 18010900) в загальному розмірі 10 164,69 грн., а саме:
- по податковим деклараціям з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) від 19.04.2018 року № 30803165 та від 20.02.2019 року №15924913 з термінами сплати: 30.07.2018 року на суму 34,65 грн., 30.08.2018 року на суму 498 грн., 30.09.2018 року на суму 498 грн., 30.10.2018 року на суму 498 грн., 30.11.2018 року на суму 498 грн., 30.12.2018 року на суму 498 грн., 30.01.2019 року на суму 498,02 грн., 02.03.2019 року на суму 498 грн., 30.03.2019 року на суму 498 грн., 30.04.2019 року на суму 498 грн., 30.05.2019 року на суму 498 грн., 30.06.2019 року на суму 498 грн., 30.07.2019 року на суму 498 грн., 30.08.2019 року на суму 498 грн., 30.09.2019 року на суму 498 грн., 30.10.2019 року на суму 498 грн., 30.11.2019 року на суму 498 грн., 30.12.2019 року на суму 498 грн., 30.12.2019 року на суму 498 грн., 30.01.2020 року на суму 498,02 грн., що загалом становить 9994,69 грн.;
170 грн. - борг виник на підставі податкового повідомлення-рішення форми «ПС» від 21.12.2018 року №0081964710 на суму 170 грн., термін сплати 18.01.2019 року, яке направлено на податкову адресу платника податків (штрих-код поштового відправлення №8412204040090) та вручене 08.01.2019 року.
5) з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (код платежу 11010500) в розмірі 170 грн. - борг виник на підставі податкового повідомлення-рішення форми «ПС» від 17.10.2019 року №0004395533 на суму 170 грн., термін сплати 15.11.2019 року, яке направлено на податкову адресу платника податків (штрих-код поштового відправлення №8440100424869) та вручене 05.11.2019 року.
Вказані рішення у встановленому порядку надсилалися на адресу відповідача, не оскаржувалися та у встановлений строк в повному обсязі виконані не були.
З метою погашення податкового боргу контролюючим органом на адресу відповідача надсилалася податкова вимога форми «Ф» від 24.12.2014 року №3827-25, яка направлена на податкову адресу платника податків (штрих-код поштового відправлення №8412204536967) та отримана платником податків 25.08.2016 року.
Вказані заходи не призвели до сплати податкового боргу.
Сума податкового боргу відображена в інтегрованій картці платника податків та станом на день розгляду справи не сплачена.
Дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, які правові норми належить застосувати до цих правовідносин, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України встановлено, що платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Податковим обов'язком є обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи (п. 36.1 ст. 36 вказаного Кодексу).
Згідно з п. 54.1 ст. 54, п. 56.11 ст. 56 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Не підлягає оскарженню грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків.
Пунктом 57.1 ст. 57 вказаного Кодексу, яка визначає строки сплати податкового зобов'язання, встановлено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Пункт 54.3 ст. 54 вказаного Кодексу визначає випадки, коли контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством.
Платник податків несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого контролюючим органом узгодженого грошового зобов'язання (п. 54.5 ст. 54 вказаного Кодексу).
Згідно з п. 58.1 ст. 58 Кодексу контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов'язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян) або якщо за результатами перевірки контролюючим органом встановлено факт:
завищення розміру задекларованого від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість, розрахованої платником податків відповідно до розділу V цього Кодексу;
заниження або завищення суми податкових зобов'язань, заявленої у податковій декларації, або суми податкового кредиту, заявленої у податковій декларації з податку на додану вартість, крім випадків, коли зазначене заниження або завищення враховано при винесенні інших податкових повідомлень-рішень за результатами перевірки.
Відповідно до п. 111.2 ст. 111, п. 116.1 ст. 116 вказаного Кодексу за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства встановлюється фінансова відповідальність, яка застосовується у вигляді штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) та/або пені.
У разі застосування контролюючими органами до платника податків штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення законів з питань оподаткування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, такому платнику податків надсилаються (вручаються) податкові повідомлення - рішення.
Штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у разі визначення контролюючим органом суми податкового зобов'язання накладаються на платника податків в порядку, встановленому ст. 123 вказаного Кодексу.
Нарахування пені врегульовано ст. 129 Податкового кодексу України.
Нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків (п. 131.1 ст. 131 вказаного Кодексу).
Згідно з пп. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 вказаного Кодексу сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом є податковим боргом.
Відповідно до п. 59.1 ст. 59 вказаного Кодексу у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Відповідно до п. 42.2 ст. 42 Кодексу документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Згідно з абз. 6 п. 42.4 ст. 42 Кодексу у разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їх відмову прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.
Аналогічні положення містять спеціальні норми.
Так, відповідно до п. 58.3 ст. 58 вказаного Кодексу податкове повідомлення-рішення вважається належним чином врученим платнику податків (крім фізичних осіб), якщо його надіслано у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.
Податкове повідомлення-рішення вважається надісланим (врученим) фізичній особі, якщо його вручено їй особисто чи її представникові, надіслано на адресу за місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження фізичної особи з повідомленням про вручення або у порядку, визначеному пунктом 42.4 статті 42 цього Кодексу. У такому самому порядку надсилаються податкові вимоги та рішення про результати розгляду скарг.
У разі коли пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення-рішення або податкові вимоги, або рішення про результати розгляду скарги через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб, їх відмову прийняти податкове повідомлення-рішення або податкову вимогу, або рішення про результати розгляду скарги, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, податкове повідомлення-рішення або податкова вимога, або рішення про результати розгляду скарги вважаються врученими платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причин невручення.
Відповідно до п.п. 95.1 - 95.3 ст. 95 вказаного Кодексу контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Виходячи з вимог законодавства несплачений платником податків податковий борг підлягає стягненню з такого платника.
Вирішуючи спір судом враховані правові висновки, що викладені у постанові Верховного Суду від 19.02.2019 року в справі №807/495/17, де Суд аналізуючи процесуальні положення Кодексу адміністративного судочинства України, які визначають предмет доказування у справі (ч. 1 ст. 138 Кодексу в редакції, яка діяла до 15 грудня 2017 року, а натепер аналогічні положення містить ч. 2 ст. 73 Кодексу), згідно з якими предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення, дійшов висновку, що з огляду на зміст наведеної норми процесуального права та зважаючи на те, що вимогою заявленого позову є стягнення податкового боргу, предметом доказування у даній справі є обставини, які свідчать про наявність підстав, з якими закон пов'язує можливість стягнення податкової заборгованості в судовому порядку; встановлення факту її сплати в добровільному порядку або встановлення відсутності такого факту; перевірка вжиття контролюючим органом заходів щодо стягнення податкового боргу на підставі та в черговості, встановлених Податковим кодексом України, тощо. При цьому питання правомірності нарахованих контролюючим органом грошових зобов'язань, у тому числі й штрафних (фінансових) санкцій, не охоплюється предметом даного позову, оскільки податкові повідомлення-рішення суб'єкта владних повноважень, згідно з якими відповідні зобов'язання визначено, не є предметом позову у справі, а отже суд не має процесуальних повноважень у межах розгляду даної справи здійснювати їх правовий аналіз. Наведене є однією із гарантій дотримання у податкових відносинах принципу правової визначеності, як складової принципу верховенства права.
Керуючись статтями 32, 139, 243 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов Головного управління ДПС у Донецькій області (87515, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Італійська, 59, код ЄДРПОУ 43142826) до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу задовольнити.
Стягнути фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) на користь відповідного бюджету податковий борг в загальному розмірі 28198,37 грн., а саме:
- з адміністративних штрафів та штрафних санкцій за порушення законодавства у сфері виробництва та обігу алкогольних напоїв та тютюнових виробів (код платежу 21081500, бюджетний рахунок отримувача №UA968999980314030561000005075, код платежу 21081500, отримувач Слов'янське УК/м.Слов'янськ Донецької області, код ЄДРПОУ 37803368, банк утримувача Казначейство України, МФО 899998, призначення платежу *;140; НОМЕР_1 ) в розмірі 17 000 грн.;
- з адміністративних штрафів та штрафних санкцій (надходження коштів, контроль за справляння яких закріплено за ГУ Міндоходів-рай) (код платежу 21081103, бюджетний рахунок отримувача № UА588999980313030106000005075, код платежу 21081103, отримувач Слов'янське УК/м.Слов'янськ Донецької області, код ЄДРПОУ 37803368, банк утримувача Казначейство України, МФО 899998, призначення платежу *;140; НОМЕР_1 ) в розмірі 510 грн.;
- з рентної плати за спеціальне використання води (крім рентної плати за спеціальне використання води, водних об'єктів місцевого значення) (код платежу 13020100, бюджетний рахунок отримувача №UА568999980333199357000005075, код платежу 13020100 отримувач Слов'янське УК/м.Слов'янськ Донецької області код ЄДРПОУ 37803368 банк утримувача Казначейство України, МФО 899998, призначення платежу *;140; НОМЕР_1 ) в розмірі 353,68 грн.;
- з орендної плати з фізичних осіб (код платежу 18010900, бюджетний рахунок отримувача № UА958999980334119815000005075, код платежу 18010900 отримувач Слов'янське УК/м.Слов'янськ Донецької області код ЄДРПОУ 37803368 банк утримувача Казначейство України, МФО 899998, призначення платежу *;140; НОМЕР_1 ) в розмірі 10 164,69 грн.;
- з податку на доходи фізичних осіб, що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування (код платежу 11010500, бюджетний рахунок отримувача № UА178999980333189341000005075, код платежу 11010500 отримувач Слов'янське УК/м.Слов'янськ Донецької області код ЄДРПОУ 37803368 банк утримувача Казначейство України, МФО 899998, призначення платежу *;140; НОМЕР_1 ) в розмірі 170 грн.
Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції шляхом подання апеляційної скарги через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення судом складено 03 вересня 2020 року.
Суддя Т.В. Логойда