про передачу адміністративної справи за підсудністю
02 вересня 2020 року ЛуцькСправа № 140/12493/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Димарчук Т.М.,
розглянувши матеріали позовної заяви ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України звернувся в суд з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за отримане грошове забезпечення з 15 по 31 січня 2019 року та одноразову грошову допомогу після укладення першого контракту на загальну суму 20401,33 грн.
Суд, вивчивши позовну заяву та додані до не документи, дійшов висновку про те, що дану адміністративну справу необхідно передати на розгляд іншого адміністративного суду, з огляду на таке.
Відповідно до частини 3 статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відпвідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Відповідно до частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Правила розмежування територіальної юрисдикції (підсудності) адміністративних справ встановлено статтями 25, 26 КАС України.
Частиною 1 статті 26 КАС України визначено, що позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Як вбачається з позовної заяви, та доданих до неї матеріалів місцем проживання (перебування) фізичної особи-відповідача ОСОБА_1 є АДРЕСА_1 .
На запит суду щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання ОСОБА_1 - УДМС України у Волинській області 02.09.2020 надало відповідь про відсутність зареєстрованого місця проживання ОСОБА_1 у Волинській області.
Частиною 1 статті 318 КАС України встановлено, що рішення суду підлягає скасуванню з направленням справи на розгляд за встановленою законом підсудністю, якщо рішення прийнято судом з порушенням правил юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25 - 28 цього Кодексу
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
Враховуючи те, що відповідно до позовної заяви, місцезнаходженням відповідача - фізичної особи ОСОБА_1 є АДРЕСА_1 , тому відповідно до ч.1 ст.26 КАС України дана справа територіально не підсудна Волинському окружному адміністративному суду.
Згідно з Указом Президента України "Про утворення місцевих та апеляційних адміністративних судів, затвердження їх мережі" від 16.11.2004 №1417/2004, територією, на яку поширюються повноваження Житомирського окружного адміністративного суду є Житомирська область.
Оскільки дана справа територіально не підсудна Волинському окружному адміністративному суду, тому її необхідно передати до Житомирського окружного адміністративного суду.
Керуючись статтями 26, 29, 241, 242, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративну справу за позовом ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) Державної прикордонної служби України до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості передати на розгляд до Житомирського окружного адміністративного суду.
Копію ухвали невідкладно надіслати позивачу.
Передача адміністративної справи з одного суду до іншого здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з вручення ухвали
Суддя Т.М. Димарчук