Рішення від 02.09.2020 по справі 640/2359/20

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 вересня 2020 року м. Київ № 640/2359/20

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого Бояринцевої М.А., розглянувши в порядку письмового провадження справу

за позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві

про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві щодо невірного розрахунку пенсії відповідно до вимог чинного законодавства України та про зобов"язання Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві виплатити додаткову пенсію з урахуванням інфляції за період з 01.01.2014 по 31.12.2018 в сумі 25 586,63 грн. та за весь час прострочення три проценти річних, що складає 767,57 грн.

В обґрунтування наведених вимог позивач посилається на Конституцію України, закони України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування», «Про індексацію грошових доходів населення» та зазначає про порушення її права на отримання пенсії в належному розмірі з підстав виплати пенсії без урахуванням інфляції за період з 01.01.2014 по 31.12.2018.

Від відповідача надійшов відзив на позов, в якому відповідач посилається на Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про індексацію грошових доходів населення», «Про Державний бюджет України на 2014 рік», «Про Державний бюджет України на 2015 рік», «Про Державний бюджет України на 2016 рік», «Про Державний бюджет України на 2017 рік», Постанову Кабінету Міністрів України «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» від 20.02.2020 № 124 та зазначає, що позивачу у відповідності до вимог чинного законодавства проведено перерахунок пенсії з 01.03.2019.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

02.10.2019 позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою, в якій просила видати довідку про отримання пенсії по місяцях за період з 01.01.2014 по 31.12.2018 та нарахувати недоотриману додаткову пенсію по інфляції за цей період, яка складає згідно даних статистики Міністерства фінансів України за 2014 рік - 124,9%, 2015 рік - 143,3%, 2016 рік - 112,4%, 2017 рік - 113,7%, 2018 рік - 109,8%, а також згідно із пунктом 2 статті 625 Цивільного кодексу України нарахувати та виплатити три проценти річних від простроченої нарахованої суми по індексу інфляції.

Листом від 24.10.2019 за № 258775/03 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві роз'яснено позивачці підстави для перерахунку пенсії та вказано, що позивачці здійснено перерахунок пенсії з 01.03.2019.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.

Нормативно-правовим актом, який визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України, є Закон України «Про індексацію грошових доходів населення».

Відповідно до статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка (101 відсотка - до 01.01.2016).

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

У силу статті 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення», у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін.

Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

На виконання вказаних положень Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення (надалі - Порядок № 1078), тут і надалі у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин, тобто станом на період, за який позивач просить здійснити індексацію пенсії.

Приписами пункту 2 Порядку №1078 передбачено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема, пенсії (з урахуванням надбавок, доплат, підвищень до пенсії, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги на прожиття, державної допомоги та компенсаційних виплат), державна соціальна допомога особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії.

З аналізу наведених законодавчих положень вбачається, що індексація пенсії проводиться з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. При цьому, величина індексу споживчих цін за відповідний місяць має перевищувати поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка та 101 відсотка (до 01.01.2016).

Натомість, як вбачається з матеріалів пенсійної справи, ОСОБА_1 в період, за який просить провести індексацію пенсії була працюючим пенсіонером та працювала на час звернення до відповідача.

Згідно з пунктом 4 Порядку №1078, у разі коли особа працює та отримує інший грошовий дохід, в першу чергу індексується оплата праці. Якщо така особа працює і одночасно навчається за денною формою навчання або з відривом від виробництва у клінічній ординатурі, аспірантурі і докторантурі, в першу чергу індексується стипендія.

У силу пункту 9 Порядку №1078, працюючим пенсіонерам в першу чергу індексується сума оплати праці. Індексація пенсії, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачується замість пенсії, проводиться після індексації суми оплати праці на підставі виданої підприємством, установою або організацією, де працює пенсіонер, довідки, в якій зазначається розмір його оплати праці, проіндексована її сума і сума індексації.

У всіх випадках загальний дохід працюючого пенсіонера, який підлягає індексації, не повинен перевищувати прожиткового мінімуму, встановленого для працездатної особи.

Підприємства, установи та організації зобов'язані у двотижневий строк після проведення індексації оплати праці подавати органам, які призначають і виплачують пенсію, інформацію про розмір оплати праці працюючого пенсіонера, проіндексовану її суму та суму індексації. На підставі поданої інформації органи, які призначають і виплачують пенсію, державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячне довічне грошове утримання, що виплачуються замість пенсії, здійснюють перерахунок сум індексації пенсій, державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію, та інвалідам, щомісячного довічного грошового утримання, що виплачуються замість пенсії.

Необхідно зазначити, що, як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів, при зверненні до пенсійного органу позивачем відповідної довідки щодо проведення індексації праці у строк до 15.03.2018 подано не було.

Разом з тим, на підставі Постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2018 № 141 "Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення" пункт 9 Порядку №1078 виключено.

20.02.2020 Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», згідно з якою установлено, що у 2019 році перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженим цією постановою, проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 1,17.

На виконання даної постанови Головним правління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснено перерахунок пенсії позивачки з 01.03.2019.

При цьому, суд бере до уваги позицію відповідача, що у відповідності до пункту 6-7 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», норми і положення Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

Аналогічні норми містяться в законах України «Про Державний бюджет України на 2015 рік», «Про Державний бюджет України на 2016 рік», «Про Державний бюджет України на 2017 рік».

З огляду на все викладене, підстави для проведення позивачу індексації пенсії відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" з урахування показника індексу інфляції по Україні за період за період з 01.01.2014 по 31.12.2018 відсутні.

Крім того, суд звертає увагу, що розрахунок індексації пенсії позивача, наведений у позовній заяві (24610,92х24,9%, 22246,60х43,3%, 22681,80х12,4%, 25809,36х13,7, 35483,04х9,8) не відповідає приписам Порядку №1078.

Разом з тим, суд зазначає наступне.

Згідно з позицією Європейського суду з прав людини, викладену у рішенні «Велікода проти України» від 03.06.2014, законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист.

Одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частинами першою, другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Якщо учасник справи без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які він посилається, суд вирішує справу на підставі наявних доказів.

В контексті наведеного, суд зазначає, що відповідачем під час розгляду справи доведено, що при нарахуванні та виплаті пенсії позивачці він діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачений чинним законодавством України.

Щодо вимог позивача про стягнення 3% річних суд зазначає наступне.

Згідно з частиною другою статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Враховуючи, що під час розгляду справи судом не встановлено обставин неправомірності розрахунку розміру пенсії позивачки, відповідно відсутні підстави для стягнення трьох процентів річних від простроченої суми.

За таких обставин, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог, тому позов визнається таким, що задоволенню не підлягає.

Керуючись статтями 139, 241-243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 42098368) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.

Суддя М.А. Бояринцева