ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
02 вересня 2020 року м. Київ № 826/2156/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого Бояринцевої М.А., розглянувши в порядку письмового провадження справу
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві
про визнання протиправними дій, зобов"язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить суд:
- визнати неправомірними дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо відмови у включені усіх складових заробітної плати до нарахованої пенсії та відмові у перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та Постанови Кабінету Міністрів України №15 від 18.01.2017 «Питання оплати праці працівників державних органів»;
- зобов'язати Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м.Києві врахувати усі складові заробітної плати позивача до розрахунку його пенсії на підставі довідки Головного фінансового управління виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) №048-6-2-23/39 від 03.09.2012, в тому числі: сум матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України, без обмеження пенсії граничним розміром та без врахування максимальної величини по заробітній платі, на яку нараховано та сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та ЄСВ;
- здійснити перерахунок позивачу пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та Постанови Кабінету Міністрів України №15 від 18.01.2017 «Питання оплати праці працівників державних органів» у розмірі 80% від заробітної плати, на підставі довідки, виданої Департаментом фінансів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) №054-6-2-24/5 від 27.02.2017 без обмеження пенсії граничним розміром та без врахування максимальної величини по заробітній платі, на яку нараховано та сплачено збір на обов'язкове пенсійне страхування та ЄСВ.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.10.2018, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 27.03.2019, у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Верховного Суду від 23.01.2020 касаційну скаргу ОСОБА_1 задоволено частково, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.10.2018 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 27.03.2019 скасовано, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
В обґрунтування наведених вимог позивач посилається на закони України "Про державну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про оплату праці", "Про пенсійне забезпечення", "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", та зазначає, що Правобережним об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в м.Києві протиправно відмовлено в перерахунку пенсії, оскільки матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, індексації заробітної плати входили до системи оплати праці державного службовця, які повинні враховуватись при призначенні йому пенсії. Також позивач зазначає про протиправність відмови Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві на підставі довідки, виданої Департаментом фінансів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) №054-6-2-24/5 від 27.02.2017, оскільки він має право на перерахунок пенсії у зв"язку із підвищенням заробітної плати працюючим державним службовцям.
Від відповідача надійшов відзив на позов, в якому відповідач посилається на закони України "Про державну службу", "Про оплату праці", "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування" та зазначає, що на час призначення пенсії позивачу Управління діяло в межах своєї компетенції та відповідно до норм чинного законодавства.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в м. Києві з 04.09.2012 та отримує пенсію за віком, як державний службовець.
01.11.2017 позивач звернувся до Правобережного об"єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою, в якій просив надати пояснення щодо підстав не включення до розрахунку його пенсії частини виплачених йому виплат.
Листом від 06.11.2017 за № 1938/03/П-1827 Правобережне об"єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві повідомило позивача про відсутність правових підстав для проведення перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням «інших виплат» згідно довідки від 03.09.2012 № 048-6-23/40, оскільки до заробітної плати, з якої обчислено пенсію державного службовця включені наступні види оплати праці: посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років, надбавка за почесне звання "заслужений", надбавка за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступень кандидата або доктора наук, надбавка за високі досягнення у праці або за виконання особливо важкої роботи, премії, премії до державних професійних свят та ювілейних дат, надбавка за інтенсивність. Також в листі вказано про нормами законів не передбачено проведення перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону України "Про державну службу".
У грудні 2017 року позивач звернувся до Правобережного об"єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою від 12.02.2017 про перерахунок пенсії державного службовця в зв"язку із підвищенням заробітної плати за його останнім місцем роботи.
Листом №35/03/П-2442 від 09.01.2018 Правобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в місті Києві у перерахунку пенсії ОСОБА_1 відмовило з тих підстав, що Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 не передбачає проведення перерахунку пенсії. Крім того зазначив, що постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів №1013 від 09.12.2015 скасовано пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" № 865 від 31.05.2000, яким визначався механізм перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993. Тобто здійснити перерахунок та виплату пенсії державного службовця виходячи із нових складових заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади, рангу, надбавок, премій та інших виплат, згідно поданої довідки №054/6-2-24/5 від 27.02.2017 відсутні правові підстави.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.
Положеннями статті 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Приписами статті 19 Конституції України установлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 визначалися Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723-ХІІ (далі - Закон №3723-ХІІ).
Відповідно до частини другої статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" (надалі - Закон України від 16.12.1993 №3723-ХІІ; в редакції чинній на час призначення пенсії позивачу) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
Згідно з частиною першою статті 1 Закону України "Про оплату праці" від 24 березня 1995 року №108/95-ВР (надалі - Закон України від 24.03.1995 №108/95-ВР) заробітна плата це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 Закону України від 24.03.1995 №108/95-ВР визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частинами другою та шостою статті 33 Закону України від 16.12.1993 №3723-ХІІ передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.
Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (частина сьома статті 33 Закону України від 16.12.1993 № 3723-ХІІ).
Постановою Кабінету Міністрів України від 09 березня 2006 року № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, прокуратури, судів та інших органів" (надалі - Постанова №268) керівникам цих органів надано право у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.
Законом України "Про індексацію грошових доходів населення" від 03 липня 1991 року №1282-ХІІ передбачено, що об'єктом індексації грошових доходів населення є в тому числі заробітна плата, підстави для індексації грошових доходів населення наявні у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка, те що індексація грошових доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи.
Частиною першою статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05 листопада 1991 року №1788-ХІІ визначено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Аналіз положень чинного законодавства України, що діяло в період роботи позивача, дає підстави для висновку, що допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати входять до системи оплати праці державного службовця.
При цьому, за змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Аналогічна позиція зазначена у постановах Верховного Суду від 18 вересня 2018 року у справі №359/3798/17, від 26 березня 2019 року у справі № 712/14740/16-а.
Як встановлено судом, на всі виплати, включені в довідку Головного фінансового управління виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 03.09.2012 № 048-6-2-23/39 про складові заробітної плати (надбавки та премії за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" нараховано страхові внески на загальнообов"язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.
Як вбачається із довідки від 03.09.2012 № 048-6-2-23/39, до інших виплат включено матеріальну допомогу, індексацію.
Наведене свідчить, що, відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії з урахуванням таких виплат, як матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, індексації відповідач діяв усупереч вимогам законів України.
При цьому, суд бере до уваги, що позовні вимоги в частині протиправності дій Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо відмови у включені усіх складових заробітної плати до нарахованої пенсії стосуються неправильного обчислення розміру пенсії позивачу при її призначенні відповідно до вимог Закону України від 16.12.1993 року №3723-ХІІ щодо врахування всіх складових оплати праці, з яких утримано внесок на державне соціальне страхування, на які позивач мав право до набрання чинності Законом України від 10.12.2015 №889-VIII.
За таких обставин, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком, як державному службовцю, включивши до складу заробітної плати для обчислення пенсії, з якої сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, суми матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, зазначені у довідці Головного фінансового управління виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) №048-6-2-23/39 від 03.09.2012, починаючи з дати призначення пенсії.
Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача здійснити призначення пенсії без обмеження пенсії граничним розміром та без врахування максимальної величини по заробітній платі, на яку нараховано та сплачено збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та ЄСВ, суд зазначає наступне.
Предметом розгляду даної адміністративної справи є відмова Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, зокрема, щодо проведення перерахунку пенсії позивачу з включенням всіх складових заробітної плати.
Згідно змісту листів Правобережного об"єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в ньому не містяться посилання на обмеження виплати пенсії (у випадку здійснення її перерахунку) строком або розміром, тому у суду відсутні підстави для надання оцінки відповідності законодавству дій/бездіяльності або рішенню відповідача з цих підстав.
З урахуванням наведеного, позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.
Щодо позовних вимог в частині протиправності відмови територіального органу Пенсійного фонду у перерахунку пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» та Постанови Кабінету Міністрів України №15 від 18.01.2017 «Питання оплати праці працівників державних органів», суд зазначає наступне.
Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 визначалися Законом №3723-ХІІ.
Частина перша статті 37-1 цього Закону у редакції, чинній до 01.01.2015, передбачала, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом, відповідно, здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Проте, 01.01.2015 набрав чинності Закон України від 28.12.2014 №76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон №76-VIII), яким, зокрема, статтю 37-1 Закону №3723-ХІІ було викладено у новій редакції, згідно з якою умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, законодавець повноваження на встановлення умов та порядку перерахунку призначених пенсій державним службовцям після 01.01.2015 делегував Уряду.
Правове регулювання Урядом зазначеного питання у період з 01 січня по 01 грудня 2015 року знайшло своє відображення у пунктах 4, 5 Постанови Кабінету Міністрів України №865, за змістом яких підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця було передумовою для перерахунку пенсії.
Так, за правилами пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України №865 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом № 3723-ХІІ, визначається в такому порядку:
1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку;
2) іншим пенсіонерам на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок.
Перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням ПФУ за погодженням з Мінсоцполітики (пункт 5 постанови Кабінету Міністрів України №865).
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів», якою підвищено розміри заробітку працюючих державних службовців та яка відповідно до її пункту 6 застосовується з 01.12.2015, пункт 4 постанови Кабінету Міністрів України № 865 виключено, а пункт 5 викладено в такій редакції: «форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики».
Положень, які б закріплювали можливість перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням розміру заробітку працюючих державних службовців, постанова Кабінету Міністрів України №1013 не містить.
Отже, з 01.12.2015 по 01.06.2016 чинне законодавство, яке регламентувало пенсійне забезпечення державних службовців, підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців не визначало як підставу для перерахунку пенсій, призначених за статтею 37 Закону №3723-ХІІ. При цьому чинна у зазначений період редакція статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ не визначала передумов перерахунку пенсій, а лише відносила вирішення такого питання до компетенції Кабінету Міністрів України.
У ході реформування системи державного управління 10.12.2015 прийнято новий закон, який регулює відносини, що виникають у зв'язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, Закон №889-VIII.
З 01.05.2016 набув чинності Закон №889-VIII, а положення Закону 3723-XII втратили чинність, в тому числі норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців (крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону №889-VIII).
Натомість, у статті 90 Закону №889-VIII закріплено правило, за яким пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України №1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», стаття 42 якого визначає підстави перерахунку призначених пенсій, підвищення розміру заробітку працюючих державних службовців до яких не віднесено.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про відсутність підстав для перерахунку пенсій державних службовців у зв'язку із підвищенням заробітної плати працюючих державних службовців.
Аналогічна правова позиція щодо застосування норм права у аналогічних правовідносинах викладена у постанові Верховного Суду від 20.02.2018 у справі №501/2412/16-а, від 11.12.2019 у справі №555/2321/16-а, від 06.02.2020 у справі №508/808/16-а
Згідно зі статтею 22 Конституції України права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Посилання позивача на порушення статті 22 Конституції України у зв'язку зі зміною правого регулювання спірних правовідносин є безпідставними, адже ані Закон №76-VIII, яким, зокрема, статтю 37-1 Закону № 3723-ХІІ викладено у новій редакції, ані стаття 90 Закону №889-VIII, не визнані неконституційними Конституційним Судом України, який до того ж у Рішенні від 26 грудня 2011 року №20-рп/2011 вказав, що одним із визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.
Враховуючи наведені обставини та здійснений аналіз норм чинного законодавства, суд вважає, що в даному випадку відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивача на підставі статті 37-1 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 і Постанови № 865 у редакціях, чинних на момент призначення йому пенсії, як він просить у своєму адміністративному позові суд приходить до висновку, що відповідач, діяв на підставі, в межах і спосіб передбачені Конституцією України та законами України, з огляду на що, відсутні підстави для задоволення позовних вимог в цій частині.
За таких обставин, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині, тому позов визнається таким, що задоволенню підлягає частково.
Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Керуючись статтями 139, 241-243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 42098368) про визнання протиправними дій, зобов"язання вчинити дії задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Правобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м.Києві щодо відмови у включені усіх складових заробітної плати до нарахованої пенсії ОСОБА_1 .
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за віком, як державному службовцю, включивши до складу заробітної плати для обчислення пенсії, з якої сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 - єдиний соціальний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, суми матеріальної допомоги та індексації заробітної плати, зазначені у довідці Головного фінансового управління виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) №048-6-2-23/39 від 03.09.2012, починаючи з дати призначення пенсії.
4. В іншій частині позову - відмовити.
5. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 352 (триста п"ятдесят дві) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві (вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 42098368).
Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України. Рішення суду може бути оскаржено за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295 - 297 КАС України.
Суддя М.А. Бояринцева