Рішення від 27.08.2020 по справі 620/1940/20

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2020 року м. Чернігів Справа № 620/1940/20

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Клопота С.Л.,

за участю секретаря Шевченко А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до міського голови м.Ніжина Лінника Анатолія Валерійовича, Виконавчого комітету Ніжинської міської ради Чернігівської області про зобов'язання вчинити певні дії та стягнення коштів,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до міського голови м.Ніжина Лінника Анатолія Валерійовича, Виконавчого комітету Ніжинської міської ради Чернігівської області та просить:

1. Стягнути з місцевого бюджету 699,99 грн. (шістсот дев'яносто дев'ять грн. 99 коп.) (у заяві є повний розрахунок цієї суми) за оплачену позивачем сфабриковану заборгованість за послуги Ніжинтепломережі.

2. Зобов'язати міського голову Лінника А.В. та міський виконавчий комітет у новому опалювальному сезоні та кожен послідовний рік опалювального сезону не нехтувати зверненнями інваліда війни про допомогу вирішення питання по оплаті опалювання та у подальших опалювальних сезонах інваліду війни II групи та заборонити в подальшому не перекладати на ОСОБА_1 створені борги.

3. Визнати дії міського голови Лінника А.В. та міського виконавчого комітету неправомірними, безпідставно інваліду війни не надали матеріальної допомоги у 2019 р. -2020 р.

4. Стягнути з місцевого бюджету 1000000 (один мільйон) грн. за моральну шкоду, душевні та фізичні страждання, що завдали психологічну шкоду.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що відмовляючи йому у наданні матеріальної допомоги на погашення заборгованості перед Ніжинтеплоелектромережі, за спожиті послуги в сумі 699 грн. 99 коп. відповідачі діють в порушення норм чинного законодавства, систематично порушуючи його права та соціальні гарантії.

Також позивач зазначає, що систематичне ігнорування відповідачами його законних вимог також порушує його звичайний спосіб життя, негативно впливає на стан його здоров'я, що завдає йому значних та подовжених моральних страждань.

Від позивача до суду надійшла заява, в якій він просить розглядати справу без його участі.

Відповідач, представник відповідача в судове засідання не з'явились, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином. До суду надійшла заява про розгляд справи без участі представників ваідповідачів.

За таких обставин суд вважає за можливе розглянути справу у відсутності сторін за наявними в матеріалах справи доказами.

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу відповідно до ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України не здійснювалося.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач мешкає в м. Ніжин Чернігівської області, є інвалідом 2 групи, має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни.

Позивач зазначє, що неодноразово звертався до міського голови м. Ніжин з вимогою надати йому матеріальну допомогу на погашення заборгованості перед Ніжинтеплоелектромережі, за спожиті ним послуги в сумі 699 грн. 99 коп.

Як зазначив позивач, на свої звернення він отримував відмови.

Не погодившись з такими відмовами позивач оскаржив їх до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Щодо тверджень позивача, що саме міський голова м. Ніжина Лінник А.В. та виконавчий комітет Ніжинської міської ради нав'язали йому борг за послуги з теплопостачання за 2018-2020 роки у загальному розмірі 699,99 грн. і вказаний борг є незаконним та підлягає стягненню з міського бюджету, суд зазначає наступне.

Статтею 19 Конституції України та ч. 3 ст. 24 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» від 21.05.1997 №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 Закону України «Про теплопостачання» до основних повноважень органів місцевого самоврядування у сфері теплопостачання належать, зокрема, встановлення для всіх категорій споживачів тарифів на теплову енергію і тарифів на виробництво теплової енергії (крім тарифів на теплову енергію, вироблену на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях та когенераційних установках) у порядку і межах, визначених законодавством.

Так, виконавчим комітетом Ніжинської міської ради 20.12.2018 було прийнято рішення №443 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання та послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води по товариству з обмеженою відповідальністю «НіжинТеплоМережі», згідно пункту 3 якого встановлено ТОВ «НіжинТеплоМережі» тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання (з ПДВ), зокрема для потреб населення.

Згідно частини 10 ст. 59 Закону №280/97-ВР акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законам України визнаються незаконними в судовому порядку.

Станом на день розгляду справи судом рішення виконавчого комітету Ніжинської міської ради від 20.12.2018 №443 ніким не оскаржувалось, відповідно є чинним.

Повноваження міського голови м. Ніжина визначені у частині 4 ст. 42 Закону №280/97-ВР, зокрема, міський голова: 1) забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади; 2) організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету; 3) підписує рішення ради та її виконавчого комітету; 4) вносить на розгляд ради пропозицію щодо кандидатури на посаду секретаря ради; 5) вносить на розгляд ради пропозиції про кількісний і персональний склад виконавчого комітету відповідної ради; 6) вносить на розгляд ради пропозиції щодо структури виконавчих органів ради, апарату ради та її виконавчого комітету, їх штатів, встановлених відповідно до типових штатів, затверджених Кабінетом Міністрів України; 7) здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету; 8) скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради; 9) забезпечує підготовку на розгляд ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень ради з інших питань, що належать до її відання; оприлюднює затверджені радою програми, бюджет та звіти про їх виконання; 10) призначає на посади та звільняє з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад, крім випадків, передбачених частиною другою статті 21 Закону України «Про культуру»; 11) скликає загальні збори громадян за місцем проживання; 12) вносить на розгляд ради пропозиції про утворення спеціалізованої установи з надання безоплатної первинної правової допомоги.

Зважаючи на наведене судом встановлено, що відповідачі не мають жодного відношення до виникнення у позивача будь якої заборгованості перед ТОВ «НіжинТеплоМережі».

Щодо тверджень позивача, що виконавчим комітетом Ніжинської міської ради та міським головою м. Ніжина відмовлено ОСОБА_1 у наданні матеріальної допомоги та вимоги щодо визнання таких дій неправомірними, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 1 частини 1 ст. 34 Закону №280/97-ВР до відання виконавчих органів міських рад належать, зокрема повноваження встановлення за рахунок власних) вносить на розгляд ради пропозиції щодо кандидатури на посаду керівника установи з надання безоплатної первинної правової допомоги; 12) забезпечує виконання рішень місцевого референдуму, відповідної ради, її виконавчого комітету; 13) є розпорядником бюджетних коштів, використовує їх лише за призначенням, визначеним радою; 14) представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства; 15) звертається до суду щодо визнання незаконними актів інших органів місцевого самоврядування, місцевих органів виконавчої влади, підприємств, установ та організацій, які обмежують права та інтересй територіальної громади, а також повноваження ради та її органів; 16) укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подає їх на затвердження відповідної ради; 17) веде особистий прийом громадян; 18) забезпечує на відповідній території додержання законодавства щодо розгляду звернень громадян та їх об'єднань; 18-1) бере участь у здійсненні державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності в межах та у спосіб, встановлені Законом України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності»: 19) здійснює інші повноваження місцевого самоврядування, визначені цим та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або не віднесені радою до відання її виконавчих органів; 20) видає розпорядження у межах своїх повноважень.

Суду не представлено доказів того, що позивач оскаржував у судовому порядку виставлені ТОВ «Ніжинтепломережі» рахунки за спожиті ним послуги з теплопостачання за період 2018-2020 років на загальну суму 699, 99 грн.

Відтак, матеріали справи не містять жодного доказу, що заборгованість позивача перед ТOB «Ніжинтепломережі» за спожиті ним послуги з теплопостачання за період 2018-2020 років на загальну суму 699,99 грн. є неправомірно нарахованою, або сфабрикованою.

Також суд зазначає, що ні виконавчий комітет Ніжинської міської ради ні міський голова м. Ніжина не надають позивачеві послуги з теплопостачання, відповідно до повноважень виконавчого комітету Ніжинської міської ради та міського голови м. Ніжина не входять повноваження щодо нарахування позивачеві грошових зобов'язань щодо плати за спожиті послуги з теплопостачання, контроль за їх сплатою, надсилання претензій щодо сплати заборгованості за спожиті послуги з теплопостачання, примусу позивача до сплати будь-якої заборгованості за спожиті послуги з теплопостачання.

Таким чином, вимоги позивача до виконавчого комітету Ніжинської міської ради та міського голови м. Ніжина Лінника А.В. про визнання незаконними дій про виставлення заборгованості позивачеві за спожиті послуги з теплопостачання, стягнення з міського бюджету 699,99 грн., а також зобов'язання заборони у подальшому не перекладати на Позивача борги задоволенню не підлягають.

Щодо тверджень позивача що виконавчим комітетом Ніжинської міської ради та міським головою м. Ніжина відмовлено ОСОБА_1 у наданні матеріальної допомоги та вимоги щодо визнання таких дій неправомірними, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 1 частини 1 ст. 34 Закону №280/97-ВР до відання виконавчих органів міських рад належать, зокрема повноваження встановлення за рахунок власних коштів і благодійних надходжень додаткових до встановлених законодавством гарантій щодо соціального захисту населення.

Суд зазначає, що зазначене є правом, а не обов'язком органу місцевого самоврядування. Ваказане роз'яснювалось позивачу у листі Міністерства соціальної політики України за підписом міністра Реви А. від 30.01.2019 №371/0/5-19/56.

Суд акцентує увагу, що у пунктах 22 та 23 частини 1 ст. 26 Закону №280/97-ВР визначено, що до виключних повноважень Ніжинської міської ради віднесено затвердження програм соціально-економічного та культурного розвитку відповідних адміністративно-територіальних одиниць, цільових програм з інших питань місцевого самоврядування: розгляд прогнозу місцевого бюджету, затвердження місцевого бюджету, внесення змін до нього, затвердження звіту про виконання відповідного бюджету.

Так, рішенням від 30.05.2016 №32-11/2016 «Про затвердження Положення про комісію з питань надання матеріальної допомоги жителям м. Ніжина та складу комісії» Ніжинська міська рада затвердила Положення про комісію з питань надання матеріальної допомоги жителям м. Ніжина (далі - Положення) та склад відповідної комісії (зі змінами) (додатки №3 до відзиву).

Рішенням від 26.02.2020 №39-68/2020 «Про затвердження Положення щодо надання одноразової матеріальної допомоги малозабезпеченим жителям Ніжинської міської об'єднаної територіальної громади, які опинилися у складній життєвій ситуації та складу, комісії» затверджено Положення у новій редакції (додаток №4 до відзиву).

Згідно частини 1 ст. 73 Закону №280/97-ВР акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Так, відповідно до пункту 1.4. Положення (у редакції від 27.03.2019 року) про надання одноразової матеріальної допомоги жителям Ніжинської міської об'єднаної територіальної громади, які опинилися в складній життєвій ситуації, за зверненнями до міського голови підставою для розгляду питання щодо надання матеріальної допомоги є заява громадянина про надання йому або членам його сім'ї матеріальної допомоги у зв'язку зі скрутним матеріальним становищем, що спричинене:

- пожежею, повінню, буревіями (часткове відшкодування збитків);

- тяжкою хворобою та необхідністю проведення дороговартісного лікування, а також оперативного втручання;

- мобілізованим до ЗСУ та членам їх сімей;

- учасникам АТО та членам їх сімей на оплату ЖКП;

- членам сімей загиблих учасників АТО;

- особам, які здійснили поховання членів Ніжинської міської об'єднаної територіальної громади;

- іншими обставинами.

Інших рішень Ніжинської міської ради про надання мешканцям громади додаткових пільг, бюджетних програм, які є підставою для виплати коштів матеріальної допомоги мешканцям громади тощо, в природі немає.

Суду не представлено доказів того, що ОСОБА_1 звертався до відповідачів з заявою про надання йому матеріальної допомоги саме з підстав, що визначені пунктом 1.4. Положенням.

Доказів того, що ОСОБА_1 звертався до відповідачів про надання йому матеріальної допомоги у зв'язку зі скрутним матеріальним становищем також суду не представлено.

Відтак, відповіді надані ОСОБА_1 у листах від 05.02.2019 №02.2-04/особ. та від 13.04.2020 №02.2-04/М-1024, якими позивачу роз'яснено, що виконавчий комітет Ніжинської міської ради не надає матеріальної допомоги жителям м. Ніжина саме на оплату житлово-комунальних послуг, не можуть вважатись неправомірною відмовою у наданні позивачу матеріальної допомоги.

Також суд зазначає, матеріали справи не місять жодних доказів того, що виконавчий комітет Ніжинської міської ради та міський голова м. Ніжина перевищили свої повноваження у відношенні позивача, зловживали своїм службовим становищем, що призвело до його дискримінації та соціального геноциду чи завдання йому моральної шкоди.

Враховуючи вищевикладене, в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 необхідно відмовити.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до міського голови м.Ніжина Лінника Анатолія Валерійовича (пл.Івана Франка, 1, м.Ніжин, Чернігівська область,16600), Виконавчого комітету Ніжинської міської ради Чернігівської області ( пл.Івана Франка, 1, м.Ніжин, Чернігівська область,16600) про зобов'язання вчинити певні дії та стягнення коштів - відмовити в повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст рішення виготовлено 02 вересня 2020 року.

Суддя С.Л. Клопот