Рішення від 31.08.2020 по справі П/320/1341/20

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 серпня 2020 року справа №П/320/1341/20

Суддя Київського окружного адміністративного суду Терлецька О.О., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області до Комунального підприємство Білоцерківської міської ради "Тролейбусне управління" про застосування заходів реагування,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернулось Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Київській області з позовом до Комунального підприємства Білоцерківської міської ради "Тролейбусне управління", в якому просить суд застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) нежитлових будівель КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА БІЛОЦЕРКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ «ТРОЛЕЙБУСНЕ УПРАВЛІННЯ» (ЄДРПОУ - 13705191) за адресою: Київська область, м. Біла Церква, вул. Леваневського, 135-А, 09108, шляхом зобов'язання відповідача повністю зупинити експлуатацію (роботи) нежитлових будівель до повного усунення порушень зазначених в акті від 17.12.2019 № 1050.

Обґрунтування таких заходів зазначено, що під час проведення перевірки Комунального підприємства Білоцерківської міської ради "Тролейбусне управління" було виявлено ряд порушень правил техногенної і пожежної безпеки, які створюють загрозу життю, а також здоров'ю людей та були зафіксовані в Акті перевірки від 17.12.2019 № 1050.

Враховуючи викладене, керуючись ст. 68 Кодексу цивільного захисту України ГУ ДСНС у Київські області звернулось з даним позовом до суду, в якому просить застосувати заявлені заходи реагування.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 21.02.2020 відкрито загальне позовне провадження в даній адміністративній справі.

Відповідач проти позову заперечив. У відзиві зазначив, що більшість названих у позові порушень не підтверджені і відповідачем спростовані доданими документами і фотографіями, частина порушень вже усунена, а решта кілька порушень, які не є критичними і не становлять потенційної небезпеки для працівників, будуть усунені найближчим часом.

Кілька порушень можуть бути усунені при умові виділення коштів на це власником підприємства, Білоцерківською міською радою. КП БЦМР «Тролейбусне управління» є єдиним у місті перевізником пасажирів, який в основному перевозить вразливі категорії пасажирів: пенсіонери, діти, інваліди, ветерани, потерпілі від аварії на ЧАЕС тощо. Приватні перевізники під різними приводами відмовляють цим пасажирам у перевезенні. Тому зупинення експлуатації об'єктів підприємства призведе до транспортного колапсу і викличе соціальні збурення серед жителів міста.

Таким чином, з врахуванням викладеного відповідач вважає, що кілька наявних виявлених на підприємстві порушень не можуть потягнути за собою аварію чи катастрофу, як їх не було на протязі 40 років роботи, і підстави для зупинення експлуатації (роботи) нежитлових приміщень такого підприємства відсутні, а тому просить відмовити у задоволенні позову повністю.

Протокольною ухвалою суду від 06.07.2020 вирішено подальший розгляд справи здійснювати у порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Відповідно до Кодексу цивільного захисту України, Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», та на виконання наказу Головного управління ДСНС України у Київській області від 13.12.2019 № 1359 «Про проведення перевірок», здійснено позапланову перевірку щодо додержання (виконання) вимог нормативно- правових актів та нормативних документів у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки КП Білоцерківської міської ради «Тролейбусне управління» ЄДРПОУ 13705191, за адресою здійснення господарської діяльності: АДРЕСА_1, про що зазначається в рапорті начальника Білоцерківського РВ ГУ ДСНС України у Київській області підполковника служби цивільного захисту Віктора Юрченко.

13 грудня 2019 року видане посвідчення № 10713 на проведення заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання та виконання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки КП Білоцерківської міської ради «Тролейбусне управління» за адресою: АДРЕСА_1, інспектору групи запобігання НС 1-ДПРЗ ГУ ДСНС України у Київській області лейтенанту служби цивільного захисту ОСОБА_1 .

17 грудня 2019 року за результатами планової перевірки складений акт № 1050 щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки та виявлено 70 порушень, а саме:

1. Не обладнано будівлі на території підприємства (об'єкту) системами протипожежного захисту у відповідності до вимог діючих норм ДБН В.2.5-56:2014 (адміністративно побутовий корпус; захисна споруда) (п. 1.2, глава 1, розділу V ППБУ).

Відсутність автоматичної пожежної сигналізації призводить до пізнього виявлення пожежі та оповіщення людей, які перебувають у будівлі, в зв'язку з чим первинні засоби пожежогасіння будуть не ефективними, продукти горіння та чадний газ унеможливлять своєчасну та безпечну евакуацію людей з будівлі та призведуть до отруєння людей що перебуватимуть у ній, гасіння пожежі здійсниться лише після прибуття пожежних підрозділів з необхідними засобами гасіння);

2. Не обладнано на території підприємства будівлю головного виробничого корпусу АСПГ у відповідності до вимог діючих норм продовження таблиці А.1 пункту 12.2 ДБН В.2.5-56:2014 (п. 1.2, глава 1, розділу V ППБУ).

Відсутність АСПГ унеможливлює первинну ліквідацію пожежі, що у свою чергу збільшує масштаби розвитку горіння, збільшує матеріальні збитки, а також ускладнює ліквідацію (гасіння) пожежно-рятувальним підрозділам;

3. Не проведено заміри опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання (п. 1.20, глави 1, розділу IV ППБУ).

Не своєчасна перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок на їх відповідність, призводить до аварійної роботи електромережі в наслідок чого може виникнути коротке замкнення та загоряння електромережі з усіма негативними наслідками у наслідок виникнення пожежі;

4. Не позначено електрощитам схемами підключення споживачів з пояснювальними написами і вказаним зазначенням номінального струму апаратів захисту (п. п. 1.16, п. 1, розділ IV ППБУ).

Відсутність схеми в електрощитках у разі потреби не забезпечує своєчасне відключення електромереж для попередження замкнення мережі, у разі чого може виникнути загоряння горючих елементів та розповсюдження горіння;

5. Допускається застосування саморобних подовжувачів, які не відповідають вимогам ГІУЕ, що предявляються до переносних (пересувних) електропроводок (головний виробничий корпус) (п. п 1.18, п. 1, розділу IV ППБУ).

При використані саморобних подовжувачів та їх не відповідність, призведе до аварійної роботи електромережі в наслідок чого може виникнути коротке замкнення та загоряння електромережі з усіма негативними наслідками у наслідок виникнення пожежі;

6. Допускається експлуатація побутових електронагрівальних приладів (електрочайник) в місцях де їх застосування заборонено (приміщення приймальної, операторської, охорони, відділ експлуатації тролейбусів; бухгалтерія) (п. 1.7, глава 1, розділ IV ППБУ).

Використання побутових електронагрівальних приладів допускається виключно в спеціально відведених приміщеннях (місцях). Експлуатація вищевказаних приладів не за регламентом може призвести аварійних режимів роботи даних приладів, що в свою чергу може спровокувати виникнення пожежі;

7. Не виконано профілактичний огляд та планово попереджувальний ремонт електричної мережі та електричного обладнання (п. 1.1, глава 1, розділ IV ППБУ).

Не виконання профілактичний огляду та планово попереджувального ремонту електричної мережі та електричного обладнання, призводить до аварійної роботи електромережі в наслідок чого може виникнути коротке замкнення та загоряння електромережі з усіма негативними наслідками у наслідок виникнення пожежі;

8. Допускається підвішування світильників безпосередньо на струмогіровідні проводи (адміністративно побутовий корпус; головний виробничий корпус) (п. 1.18, глава 1, розділ IV ППБУ).

Підвішування світильників безпосередньо на струмопровідні проводи може призвести до аварійної експлуатації освітлювальної та силової електромережі та зниження її технічних характеристик, яке призводить до виникнення пожежі та впливу небезпечних факторів пожежі (продуктів горіння, чадного газу та підвищених температур) на людей та створить загрозу життю та/або здоров'ю людей;

9. Не закрита розподільча коробка на коридорі готелю кришкою з негорючого або важкогорючого матеріалу (диспетчерська) (п. 1.7, глава 1, розділ IV ППБУ).

У разі виникнення короткого замкнення з'єднувальній коробці може призвести до швидкого спалаху, що призведе до стрімкого розвитку пожежі та до можливих негативних наслідків (загрозу життю та/або здоров'ю людей, великим матеріальним збиткам

10. Будівля об'єкту не обладнана пристроями блискавко - захисту будівель відповідно до вимог ДСТУ Б В.2.5-38:2008 «Інженерне обладнання будинків і споруд. Улаштування блискавко - захисту будівель і споруд» (будівлі та приміщення об'єкту) (п. 1.21, глава 1, розділ IV ППБУ).

Відсутність блискавкозахисту може призвести до швидкого займання та появи пожежі внаслідок якої виникають небезпечні фактори (продукти горіння, чадний газ та підвищених температур), та створює загрозу життю та/або здоров'ю людей;

11. Не забезпечені сходові клітки, коридори, проходи та інші шляхи евакуації евакуаційним освітленням. Світильники евакуаційного освітлення повинні вмикатися з настанням сутінків у разі перебування в будинку людей (п. 2.31, розділ III ППБУ).

При недотриманні вимог до шляхів евакуації та евакуаційних виходів може призвести до перешкоджання евакуації людей, затору людського потоку та збільшення часу евакуації, що в свою чергу збільшує час впливу небезпечних факторів пожежі на людину та створює загрозу життю та/або здоров'ю людей;

12. Не змонтовано над евакуаційними виходами у будівлі готелю світлові покажчики з написом "Вихід" білого кольору на зеленому фоні підключеними до джерела живлення евакуаційного (аварійного) освітлення або такі, що переключаються на нього автоматично у разі зникнення живлення на їх основних джерелах живлення (п. 2.32. розділ III ППБУ).

При недотриманні вимог до шляхів евакуації та евакуаційних виходів може призвести до перешкоджання евакуації людей, затору людського потоку га збільшення часу евакуації, що в свою чергу збільшує час впливу небезпечних факторів пожежі на людину та створює загрозу життю та/або здоров'ю людей;

13. Допускається зменшення шляхів евакуації на 3-му поверсі (перегороджені капітальними стінами, закриті евакуаційні двері які виходять на сходову клітину) (п. 2.10, глава 12, розділ VI ППБУ).

При недотриманні вимог до шляхів евакуації та евакуаційних виходів може призвести до перешкоджання евакуації людей, затору людського потоку та збільшення часу евакуації, що в свою чергу збільшує час впливу небезпечних факторів пожежі на людину та створює загрозу життю та/або здоров'ю людей;

- Допускається закладання вікон (перегороджені капітальними стінами, 3-й та 1- й поверх) (п. 2.3, глава 2, розділ III ППБУ).

Самовільна реконструкція приміщень що ведуть до шляхів евакуації та евакуаційних виходів може призвести до перешкоджання евакуації людей, затору людського потоку та збільшення часу евакуації, що в свою чергу збільшує час впливу небезпечних факторів пожежі на людину та створює загрозу життю та/або здоров'ю людей;

14. Не проведено евакуаційні заходи щодо працівників та майна суб'єкта господарювання під час виникнення надзвичайних ситуацій (частина 4, стаття 20 Кодексу цивільного захисту України).

При недотриманні вимог до шляхів евакуації та евакуаційних виходів може призвести до перешкоджання евакуації людей, затору людського потоку та збільшення часу евакуації, що в свою чергу збільшує час впливу небезпечних факторів пожежі на людину та створює загрозу життю та/або здоров'ю людей;

15. Не проведено об'єктові тренувань і навчань з питань цивільного захисту (частина 11, стаття 20 Кодексу цивільного захисту України).

Виконання даних заходів спрямовані на розвиток навичок та знання відповідного регламенту дій при виникненні надзвичайних ситуацій у працюючого персоналу об'єкту. Відсутність певного розуміння дій та навичок, котрі повинен виконувати кожен працівник при виникненні надзвичайної ситуацій призводить до паніки й унеможливлює евакуацію з приміщень об'єкту. Результатом чого є загибель й травмування людей;

16. З'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів в приміщеннях головного виробничого корпусу не виконано за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (п. 1.6, глава 1, розділ IV ППБУ).

Здійснення з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів не за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів призводить до аварійної експлуатації зазначених мереж та зниження її технічних характеристик, яке призводить до виникнення пожежі та впливу небезпечних факторів пожежі (продуктів горіння, чадного газу та підвищених температур), та створює загрозу життю та/або здоров'ю людей;

17. Не обладнано світильники з лампами розжарювання в пожежонебезпечних зонах адміністративної будівлі та будівлі гаражу захисним суцільним склом (ковпаком) з відбивачами і розсіювачами, виготовленими з негорючого матеріалу (п. 1.18, глава 1, розділ IV ППБУ).

Дане порушення призводить до аварійної експлуатації зазначених мереж та зниження її технічних характеристик, яке призводить до виникнення пожежі та впливу небезпечних факторів пожежі (продуктів горіння, чадного газу та підвищених температур), та створює загрозу життю та/або здоров'ю людей;

18. Лінії живлення до кожного побутового кондиціонера, групи кондиціонерів не забезпечені автономними пристроями електричного захисту незалежно від наявності захисту на загальній лінії, яка живить групу кондиціонерів (Абзац другий п. 2.26, глави 2, розділу IV ППБУ).

Дане порушення призводить до зниження технічних характеристик електричного захисту, яке призводить до виникнення пожежі та впливу небезпечних факторів пожежі (продуктів горіння, чадного газу та підвищених температур), та створює загрозу життю та/або здоров'ю людей;

19. Не забезпечено вільне відкривання фрамуг у зовнішніх стінах сходових клітин типу СК1 адміністративно побутової будівлі, згідно з ДБН В. 1.1- 7:2016 (п. 2.37 глави 2, розділу III ППБУ).

При недотриманні вимог до шляхів евакуації та евакуаційних виходів може призвести до перешкоджання евакуації людей, затору людського потоку та збільшення часу евакуації, що в свою чергу збільшує час впливу небезпечних факторів пожежі на людину та створює загрозу життю та/або здоров'ю людей;

20. Не забезпечено (зменшено) нормативну площу фрамуг у зовнішніх стінах сходових клітин типу СК1 адміністративної будівлі площа яких має становити не менше ніж 1,2 м2 згідно з ДБН В. 1.1-7:2016 (п. 2.37, глави 2, розділу III ППБУ).

При недотриманні вимог до шляхів евакуації та евакуаційних виходів може призвести до перешкоджання евакуації людей, затору людського потоку та збільшення часу евакуації, що в свою чергу збільшує час впливу небезпечних факторів пожежі на людину та створює загрозу життю та/або здоров'ю людей;

21. Не заборонено застосування пічного опалення у приміщеннях категорій за вибухопожежною та пожежною небезпекою А, Б, В (токарний цех в головному виробничому корпусі) (п. 2.14, глави 2, розділу IV ППБУ).

Дане порушення призводить до того, що під час виникнення пожежі може призвести до швидкого розповсюдження полум'я, а також до загибелі людей які перебувають в будівлі;

22. Допускається спільне зберігання в одній секції з каучуком та автомобільною гумою, а також ЛЗР та ГР в головному виробничому корпусі (п. п. 4, п. 9.1,глава 9, розділ VI ППБУ).

Відсутність однорідності пожежонебезпечних фізико-хімічних властивостей підвищує вплив небезпечних факторів пожежі (продуктів горіння, чадного газу та підвищених температур) й супроводжує розповсюдження диму та вогню до інших приміщень, що унеможливлює евакуацію людей з будівлі та створює загрозу послідуючого отруєння чадним газом, продуктами горіння. Відповідно дане порушення створює загрозу здоров'ю й життю людей;

23. Не обладнано сертифікованими протипожежними дверима з межею вогнестійкості RE1 30 (акумуляторна; вентиляційна; побутове приміщення в актовому залі; складські приміщення в головному виробничому корпусі) (п. 2.3, глава 2, розділ III ППБУ).

Відсутність протипожежних дверей з нормованою межею вогнестійкості сприяє розповсюдження диму та вогню до інших приміщень, ускладнює евакуацію людей з будівлі та створює загрозу послідуючого отруєння чадним газом, продуктами горіння. Відповідно дане порушення створює загрозу здоров'ю й життю людей;

24. Не встановлено протипожежний люк виходу на горище адміністративної будівлі (п. 2.3, глава 1, розділ III ППБУ).

Відсутність протипожежних люку з нормованою межею вогнестійкості сприяє розповсюдження диму та вогню до інших приміщень, ускладнює евакуацію людей з будівлі та створює загрозу послідуючого отруєння чадним газом, продуктами горіння. Відповідно дане порушення створює загрозу здоров'ю й життю людей;

25. Відсутній візуальний огляд усіх наявних кран-комплектів у вбудованих або навісних шафках, які мають отвори для провітрювання і пристосовані для опломбування. При виготовленні шаф рекомендується передбачати в них місце для зберігання двох вогнегасників. На дверцята шаф, в яких знаходяться вогнегасники, мають бути нанесені відповідні покажчики за ДСТУ ISO 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности» (п. п. 6, п. 2.2, глава 2, розділу V ППБУ).

У випадку відсутності пожежних кранів або їх неукомплектованості може призвести у випадку пожежі до невчасної локалізації та ліквідації пожежі на ранніх стадіях, що призведе до її розповсюдження та матеріальними збитками, перешкоджає евакуації людей. Потрібно вчасно проводити технічне обслуговування для того щоб системи знаходились в справному стані і могли використовуватися за призначення;

26. Не заведено журнал обліку технічного обслуговування кран-комплектів (п. п. 9, п. 2.2, глава 2, розділ V ППБУ).

У випадку відсутності пожежних кранів або їх неукомплектованості може призвести у випадку пожежі до невчасної локалізації та ліквідації пожежі на ранніх стадіях, що призведе до її розповсюдження та матеріальними збитками, перешкоджає евакуації людей. Потрібно вчасно проводити технічне обслуговування для того щоб системи знаходились в справному стані і могли використовуватися за призначення;

27. Не перевірено всі наявні кран-комплекти на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки не рідше одного разу на рік у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування (п. п. 9, п. 2.2, глава 2, розділ V ППБУ).

У випадку виникнення пожежі не буде можливості вчасно локалізувати та ліквідувати пожежу на ранніх стадіях, що призведе до її розповсюдження та матеріальними збитками, перешкоджає евакуації людей. Потрібно вчасно проводити технічне обслуговування для того щоб системи знаходились в справному стані і могли використовуватися за призначення;

28. Не укомплектовані кран-комплекти пожежними рукавами однакових з ними діаметрами та стволами, а також важелями для полегшення відкривання вентилів (п.п. 2, п. 2.2, глава 2, розділ V ППБУ).

У випадку виникнення пожежі не буде можливості вчасно локалізувати та ліквідувати пожежу на ранніх стадіях, що призведе до її розповсюдження та матеріальними збитками, перешкоджає евакуації людей. Потрібно вчасно проводити технічне обслуговування для того щоб системи знаходились в справному стані і могли використовуватися за призначення.

29. Не поновлено покажчики біля місць розташування пожежних гідрантів (об'ємні із світильником або плоскі із застосуванням світло відбивних покриттів) з нанесеними на них: літерним індексом ПГ, цифровим значенням відстані в метрах від покажчика до гідранта, внутрішнього діаметра трубопроводу в міліметрах, зазначенням виду водопровідної мережі (тупикова чи кінцева) (п.п. 9, п. 2.2, глава 2, розділ V ППБУ).

Відсутність світлових покажчиків місць знаходження пожежних вододжерел збільшує час їх знаходження, що в свою чергу збільшує час встановлення пожежного автомобіля на вододжерело та подачу вогнегасної речовини до осередку пожежі. Внаслідок чого збільшується час впливу продуктів горіння, чадного газу та підвищених температур на несучі конструкції будівель, споруд та людей які можуть в них знаходитись, що створює загрозу їх життю та/або здоров'ю;

30. Не проведено випробування на тиск та витрату води пожежні гідранти з оформленням відповідного акту (пункт 2.1, глава 1, розділу V ППБУ).

Призводить до відсутності засобів пожежогасіння, які можуть використатись у разі виникнення пожежі. Необхідність обладнання та порядок підтримання експлуатаційної придатності систем протипожежного водогону регламентована вимогами пунктів Правил. При несправності систем протипожежного водопостачання виникає проблема у гасінні пожежі працівниками та пожежно- рятувальними підрозділами, що в свою чергу супроводжується збільшенням площі пожежі, матеріальними збитками, перешкоджає евакуації людей. Потрібно вчасно проводити технічне обслуговування для того щоб системи знаходились в справному стані і могли використовуватися за призначення;

31. Не укомплектувані пожежні щити на території об'єкту: вогнегасниками - З шт., ящик з піском - 1 шт., покривало з негорючого тепло ізолюючого матеріалу розміром 2x2 - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2шт., сокири - 2шт (п. 3.11, глава 3, розділ V ППБУ).

Виконання цього пункту надає можливість вчасно локалізувати та ліквідувати пожежу до прибуття пожежно-рятувальних підрозділів власними силами. Однією із потрібних умов для цього є наявність в межах швидкої досяжності пожежного інвентарю. Доцільно зберігати всі інструменти для гасіння пожежі в одному місці, щоб забезпечити до них швидкий доступ. Для цих цілей служить пожежний щит - невід'ємний елемент системи пожежної безпеки, що забезпечує зберігання інвентарю, необхідного для здійснення робіт з пожежогасіння в максимально доступному і зручному місці;

32. Не визначено на об'єкті необхідну кількість первинних засобів пожежогасіння окремо для кожного поверху та приміщення (п. 3.8, глава З, розділ V ППБУ);

Відсутність загальної нумерації на вогнегасниках може призвести до порушення умов їх експлуатації та несвоєчасного обслуговування вогнегасників, що в свою чергу унеможливлює їхню експлуатацію за призначенням у разі виникнення надзвичайної ситуації;

33. Не розміщені переносні вогнегасники шляхом навішування на вертикальні конструкції на висоті не більше 1,5м., від рівня підлоги до нижнього торця вогнегасника і на відстані від дверей, достатній для їх повного відчинення (п. 3.10, глава 3, розділ V ППБУ).

Відсутність загальної нумерації на вогнегасниках може призвести до порушення умов їх експлуатації та несвоєчасного обслуговування вогнегасників, що в свою чергу унеможливлює їхню експлуатацію за призначенням у разі виникнення надзвичайної ситуації

34. Не надано облікові (інвентарні) номера вогнегасникам за прийнятою на об'єкті системою нумерації (п. 3.18, глава 3, розділ V ППБУ).

Відсутність загальної нумерації на вогнегасниках може призвести до порушення умов їх експлуатації та несвоєчасного обслуговування вогнегасників, що в свою чергу унеможливлює їхню експлуатацію за призначенням у разі виникнення надзвичайної ситуації;

35. Не зазначено місцезнаходження первинних засобів пожежогасіння вказівними знаками згідно з ДСТУ 180 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір», ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Знаки повинні бути розміщені на видимих місцях на висоті 2-2,5 м., від рівня підлоги як усередині, так і поза приміщеннями (за потреби) (п. 3.10, глава 3, розділ V ППБУ).

Відсутність знаків безпеки може призвести до перешкоджання евакуації людей, затору людського потоку та збільшення часу евакуації, що в свою чергу збільшує час впливу небезпечних факторів пожежі на людину та створює загрозу життю та/або здоров'ю людей;

36.Особою відповідальною за стан пожежної безпеки не здійснюється щомісячний огляд наявних в експлуатації вогнегасників з занесенням результатів до відповідного журналу (п. 3.10, глава 3, розділ V ППБУ). Відсутність оглядів наявних в експлуатації вогнегасників може призвести до несвоєчасній їх заміні у випадку їх пошкодження, або несправності, що може призвести до неспрацювання вогнегаснику у разі потреби, та може спричинити розвиток пожежі з усіма негативними наслідками;

37. Допускається використання технічних поверхів й приміщень (у тому числі вентиляційні камери, електрощитові) не за призначенням, розміщувати в них виробничі і складські дільниці, засмічувати та захаращувати їх сторонніми предметами (п. 2.12, глава 2, розділ III ППБУ).

Дане порушення підвищує вплив небезпечних факторів пожежі (продуктів горіння, чадного газу та підвищених температур) й супроводжує розповсюдження диму та вогню до інших приміщень, що унеможливлює евакуацію людей з будівлі та створює загрозу послідуючого отруєння чадним газом, продуктами горіння. Відповідно дане порушення створює загрозу здоров'ю й життю людей.

38. Не складено на резервуар з дизельним паливом технологічну карту, в якій вказується номер резервуара, його тип, призначення, максимальний рівень наливання, мінімальний залишок, швидкість наповнення і випорожнення (п. п 5, п. 9.2, глава 9, розділ IV ППБУ).

Дане порушення може призвести до розлиття по території паливно-мастильних матеріалів з подальшим горінням та можливе розповсюдження пожежі на інші території і будівлі. При відсутності заходів щодо розтікання пролитого палива можливе виникнення масштабна пожежа.

39. Не вивішено на АЗС на видимому місці плакати, які містять обов'язки водія під час заправлення автотранспорту, а також інструкції про заходи пожежної безпеки (територія АЗС) (п. 10.4, глава 10, розділ IV ППБУ).

Дане порушення може призвести до розлиття по території паливно-мастильних матеріалів з подальшим горінням та можливе розповсюдження пожежі на інші території і будівлі. При відсутності заходів щодо розтікання пролитого палива можливе виникнення масштабна пожежа;

40. Не забезпечено АЗС набором інструмента з металу, що не утворює іскор для відкривання і закривання пробок металевої тари (п. 10.1 1, глава 10, розділ VI ППБУ).

При відсутності набору інструмента з металу, що не утворює іскор для відкривання і закривання пробок металевої тари можливе виникнення масштабна пожежа.

41. Не встановлено на території АЗС металевий ящик з кришкою для збирання просоченого піску, яким попередньо засипано розлиті на землю нафтопродукти (п. 10.12, глава 10, розділ VI ППБУ);

При відсутності металевого ящика з кришкою для збирання просоченого піску, яким попередньо засипано розлиті на землю нафтопродукти можливе виникнення масштабної пожежа.

42. Допускається до роботи на АЗС осіб, які не пройшли навчання за програмою пожежно-технічного мінімуму і мають про це відповідне посвідчення (п. 10.1, глава 10, розділ VI ППБУ).

Виконання даних заходів спрямовані на розвиток навичок та знання відповідного регламенту дій при виникненні пожежі та надзвичайних ситуацій у працюючого персоналу об'єкту. Відсутність певного розуміння дій та навичок;

43. Не враховано при розміщенні тимчасових крісел в актовому залі:- ширина проходів між рядами не менше 0,45 м;- відстань між спинками крісел (глибина ряду) не менше 0,9 м., а між спинками стільців не менше 0,85 м (п. 2.8, глава 2, розділ VI ППБУ).

При недотриманні вимог до шляхів евакуації та евакуаційних виходів може призвести до перешкоджання евакуації людей, затору людського потоку та збільшення часу евакуації, що в свою чергу збільшує час впливу небезпечних факторів пожежі на людину та створює загрозу життю та/або здоров'ю людей;

44. Не встановлено на об'єкті відповідним документом (наказом, інструкцією тощо) протипожежний режим (п. З, розділ II ППБУ).

Відсутність встановленого протипожежного режиму з питань пожежної безпеки, може призвести до порушення правил пожежної безпеки та виникнення надзвичайної ситуації;

45. Не поновлено на території об'єкта, у приміщеннях відповідні знаки безпеки. Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ 180 6309:2007 «Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір» (180 6309:1987, ЮТ) та ГОСТ 12.4.026-76 «ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности» (глава 8, розділ II ППБУ).

Відсутність знаків безпеки може призвести до перешкоджання евакуації людей, затору людського потоку та збільшення часу евакуації, що в свою чергу збільшує час впливу небезпечних факторів пожежі на людину та створює загрозу життю та/або здоров'ю людей;

46. Не організовано проходження навчання з питань цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки посадових осіб відповідно до «Переліку категорій осіб керівного складу та фахівців, діяльність яких пов'язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту, та періодичність проходження функціонального навчання» (п. 2.4; п. 10 Порядок здійснення підготовки населення; ПКМУ № 819 від 23.10.2013).

Відсутність навчання з питань цивільного захисту призведе може призвести до невірних дій персоналу при виникненні надзвичайної ситуації техногенного характеру, що в свою чергу сприяє розвитку надзвичайної ситуації, перешкоджає евакуації людей в окремих випадках при незнанні небезпечних чинників у технологічному процесі та його порушення може призвести до виникнення пожежі або вибуху;

47. Не забезпечено всі виробничі, службові та адміністративні приміщення, радіотрансляційними точками для гарантованого приймання програм державного радіомовлення (ст. ЗО Кодексу цивільного захисту).

Дане порушення може призвести до невчасного попередження про пожежу та її розповсюдження, що створить загрозу життю та здоров'ю людям;

48. Не забезпечено працюючий персонал засобами колективного та індивідуального захисту згідно з номенклатурами і нормами забезпечення (ст. 20 Кодексу цивільного захисту України).

Відсутність для працюючого персоналу засобів індивідуального захисту збільшує час впливу небезпечних факторів на органи дихання та створює загрозу життю та/або здоров'ю людей;

49. Не заборонено здачу в оренду приміщень та будівель підприємства орендарям без поданої декларації відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки (п. 2, статті 57 Кодексу цивільного захисту України).

Згідно Кодексу цивільного захисту України початок використання суб'єктом господарювання об'єктів нерухомості (будівель, споруд, приміщень або їх частин) здійснюється суб'єктом господарювання на підставі поданої декларації відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки (далі - декларація), а для суб'єктів господарювання з високим ступенем ризику - також за наявності позитивного висновку за результатами оцінки (експертизи) протипожежного стану підприємства, об'єкта чи приміщення;

50. Не розміщено інформацію про заходи безпеки та відповідну поведінку населення у разі виникнення аварії (частина 3, стаття 20 Кодексу цивільного захисту України).

Відсутність положень, наказів та інструкцій з питань техногенної безпеки може призвести до паніки та невірним діям персоналу при виникненні надзвичайної ситуації техногенного характеру, що в свою чергу сприяє розвитку аварії або іншій надзвичайній ситуації, перешкоджає евакуації людей в окремих випадках при незнанні небезпечних чинників у технологічному процесі та його порушення може призвести до виникнення пожежі або вибуху;

51. Не забезпечено аварійно-рятувальне обслуговування об'єкта (п. 12 частини першої статті 20 Кодексу цивільного захисту України).

Забезпечення аварійно-рятувального обслуговування спрямоване на виконання ряду протипожежних заходів (технічне обслуговування систем зовнішнього протипожежного водопостачання, надання практичної допомоги при проведення об'єктових навчань, тренувань та інше) на об'єкті котрі спрямовані на забезпечення належного рівня пожежної та техногенної безпеки;

52. Не забезпечено виконання заходів цивільного захисту шляхом розроблення ідентифікації щодо визначення потенційної небезпеки на об'єкті з урахуванням усіх чинників небезпеки, відповідно до вимог пункту 7 наказу МНС №140 від 16.08.2005 року «Про внесення змін до наказу МНС України від 18.12.2000 N338» (частина 1, стаття 20 Кодексу цивільного захисту України; ПКМУ № 956 від 11 липня 2002 року). Відсутність ідентифікації об'єкта господарської діяльності для встановлення наявності або відсутності джерел небезпеки, які можуть ініціювати виникнення надзвичайних ситуацій, унеможливлює визначення рівнів можливих надзвичайних ситуацій, що в свою чергу не дозволяє виконати своєчасне реагування на надзвичайну ситуацію;

53. Не забезпечено захисну споруду засобами пожежогасіння (п. 5, розділ II Наказ МВС України від 09.07.2018 р. № 579).

У зв'язку з військовими подіями на сході нашої держави питання стану захисних споруд цивільного захисту є дуже актуальним. Укриття населення в захисних спорудах є найбільш надійним способом захисту від впливу небезпечних факторів, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів;

54. Не укомплектовано захисну споруду необхідним майном (відповідно до переліку) (п. 2, розділ V Наказ МВС України від 09.07.2018 р. № 579).

У зв'язку з військовими подіями на сході нашої держави питання стану захисних споруд цивільного захисту є дуже актуальним. Укриття населення в захисних спорудах є найбільш надійним способом захисту від впливу небезпечних факторів, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів;

55. Не забезпечено герметичність та дотримання в сховищі температурно - волонісного режиму, який запобігає утворенню в ній конденсату (п. 1, глава 3, розділ III Наказ МВС України від 09.07.2018 р. № 579).

У зв'язку з військовими подіями на сході нашої держави питання стану захисних споруд цивільного захисту є дуже актуальним. Укриття населення в захисних спорудах є найбільш надійним способом захисту від впливу небезпечних факторів, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів;

56. Не проводиться перевірка та обслуговування захисно - герметичних пристроїв сховища, захисно-герметичних та герметичних дверей (п. 8, розділ VI Наказ МВС України від 09.07.2018 р. № 579).

У зв'язку з військовими подіями на сході нашої держави питання стану захисних споруд цивільного захисту є дуже актуальним. Укриття населення в захисних спорудах є найбільш надійним способом захисту від впливу небезпечних факторів, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів;

57. Не проводиться щорічно перевірка на герметичність сховища (глава 3, п. 1 та 2, глави 9 розділ III Наказ МВС України від 09.07.2018 р. № 579).

У зв'язку з військовими подіями на сході нашої держави питання стану захисних споруд цивільного захисту є дуже актуальним. Укриття населення в захисних спорудах є найбільш надійним способом захисту від впливу небезпечних факторів, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів;

58. Не проводиться перевірка системи вентиляції сховища щорічно з відповідними записами у журналі перевірки сховища (п. 2, додатку 10 Наказ МВС України від 09.07.2018 р. № 579).

У зв'язку з військовими подіями на сході нашої держави питання стану захисних споруд цивільного захисту є дуже актуальним. Укриття населення в захисних спорудах є найбільш надійним способом захисту від впливу небезпечних факторів, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів;

59. Відсутній план консервації та збереження спеціального обладнання, інженерних мереж та систем життєзабезпечення сховища (п. 4, розділ VIII Наказ МВС України від 09.07.2018 р. № 579).

У зв'язку з військовими подіями на сході нашої держави питання стану захисних споруд цивільного захисту є дуже актуальним. Укриття населення в захисних спорудах є найбільш надійним способом захисту від впливу небезпечних факторів, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів;

60. Не проводиться ремонт відповідно до чинних положень про проведення планово-попереджувальних ремонтів будівель і споруд (п. 2, глава З розділ VI Наказ МВС України від 09.07.2018 р. № 579).

У зв'язку з військовими подіями на сході нашої держави питання стану захисних споруд цивільного захисту є дуже актуальним. Укриття населення в захисних спорудах є найбільш надійним способом захисту від впливу небезпечних факторів, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів;

61. Не проводиться щорічно перевірка та обслуговування систем каналізації сховища з відповідними записами у журналі перевірки сховища (п. 21, глава 9, розділ III Наказ МВС України від 09.07.2018 р. № 579).

У зв'язку з військовими подіями на сході нашої держави питання стану захисних споруд цивільного захисту є дуже актуальним. Укриття населення в захисних спорудах є найбільш надійним способом захисту від впливу небезпечних факторів, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів;

62. Не проводиться перевірка та обслуговування баків (ємностей) для питної води з відповідними записами у журнал сховища (п. 1-3, глави 6, розділ III Наказ МВС України від 09.07.2018 р. № 579).

У зв'язку з військовими подіями на сході нашої держави питання стану захисних споруд цивільного захисту є дуже актуальним. Укриття населення в захисних спорудах є найбільш надійним способом захисту від впливу небезпечних факторів, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів;

63. Не відповідає експлуатація та утримання електрообладнання захисної споруди вимогам чинного законодавства у сфері улаштування електроустановок (п. 9, розділ II Наказ МВС України від 09.07.2018 р. № 579).

У зв'язку з військовими подіями на сході нашої держави питання стану захисних споруд цивільного захисту є дуже актуальним. Укриття населення в захисних спорудах є найбільш надійним способом захисту від впливу небезпечних факторів, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів;

64. Не забезпечено формування спеціальним інвентарем та майном, у тому числі засобами індивідуального захисту, радіаційної і хімічної розвідки, спеціальної обробки (п. 5, розділ VII Наказ МВС України від 09.07.2018 р. № 579).

У зв'язку з військовими подіями на сході нашої держави питання стану захисних споруд цивільного захисту є дуже актуальним. Укриття населення в захисних спорудах є найбільш надійним способом захисту від впливу небезпечних факторів, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів;

65. Не захищено від корозії системи водопостачання, каналізації і опалення захисної споруди (п. 10, розділ II Наказ МВС України від 09.07.2018 р. № 579).

У зв'язку з військовими подіями на сході нашої держави питання стану захисних споруд цивільного захисту є дуже актуальним. Укриття населення в захисних спорудах є найбільш надійним способом захисту від впливу небезпечних факторів, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів;

66. Не відповідає технічний стан захисної споруди вимогам цивільного захисту з утримання (п. 7, розділ II Наказ МВС України від 09.07.2018 р. № 579).

У зв'язку з військовими подіями на сході нашої держави питання стану захисних споруд цивільного захисту є дуже актуальним. Укриття населення в захисних спорудах є найбільш надійним способом захисту від впливу небезпечних факторів, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів;

67. Не захищена захисна споруда від підтоплення і затоплення грантовими, поверхневими технологічними та стічними водами (п. 8, розділ II Наказ МВС України від 09.07.2018 р. № 579).

У зв'язку з військовими подіями на сході нашої держави питання стану захисних споруд цивільного захисту є дуже актуальним. Укриття населення в захисних спорудах є найбільш надійним способом захисту від впливу небезпечних факторів, що виникають внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів;

68. Не відповідає стан входів та виходів захисної споруди вимогам з утримання цивільного захисту їх доступність для усіх категорій населення, зокрема - для осіб з інвалідністю та іншими мало мобільними групами населення (п. 6, розділ V Наказ МВС України від 09.07.2018 р. № 579).

На думку позивача, всі перелічені порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки зазначені в акті перевірки створюють реальну загрозу життю і здоров'ю людей, які працюють, перебувають на об'єкті, що стало підставою для звернення до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку відносинам, які склались між сторонами спору, суд зазначає наступне.

Спірні правовідносини регулюються Кодексом цивільного захисту України від 02.10.2012 №5403-VI, Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 №877-V (далі - Закон №877-V) та Правилами пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом Міністерством внутрішніх справ України від 30.12.2014 №1417 та зареєстровані в Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за №252/26697.

Згідно статті 1 Закону №877-V державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.

Відповідно до частини першої статті 4 Закону №877-V державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.

Виключно законами встановлюються: органи, уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності; види господарської діяльності, які є предметом державного нагляду (контролю); повноваження органів державного нагляду (контролю) щодо зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг; вичерпний перелік підстав для зупинення господарської діяльності; спосіб та форми здійснення заходів здійснення державного нагляду (контролю); санкції за порушення вимог законодавства і перелік порушень, які є підставою для видачі органом державного нагляду (контролю) припису, розпорядження або іншого розпорядчого документа (частина 4 статті 4 Закону №877-V).

Частиною сьомою статті 7 Закону №877-V визначено, що на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Згідно зі статтею 64 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.

Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: 1) органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; 2) органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; 3) підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.

Відповідно до статті 66 Кодексу цивільного захисту України центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Згідно з частиною першою статті 67 Кодексу цивільного захисту України до повноваженьцентрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема: здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Відповідно до Указу Президента України від 16.01.2013 №20/2013 "Деякі питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій" Державна служба України з надзвичайних ситуацій (ДСНС України) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра оборони України (далі - Міністр).

ДСНС України входить до системи органів виконавчої влади і забезпечує реалізацію державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності.

Основними завданнями ДСНС України є, зокрема: реалізація державної політики у сферах цивільного захисту, захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій та запобігання їх виникненню, ліквідації надзвичайних ситуацій, рятувальної справи, гасіння пожеж, пожежної та техногенної безпеки, діяльності аварійно-рятувальних служб, профілактики травматизму невиробничого характеру, а також гідрометеорологічної діяльності; здійснення державного нагляду (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки, цивільного захисту, за діяльністю аварійно-рятувальних служб.

ДСНС України здійснює свої повноваження безпосередньо та через територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення, а також міжрегіональні (повноваження яких поширюються на кілька адміністративно-територіальних одиниць) територіальні органи (у разі їх створення).

Таким чином, Головне управління ДСНС України у Київській області є територіальним органом центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, а тому воно наділене повноваженнями здійснювати державний нагляд (контролю) за додержанням та виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки і звертатись до суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Санкції за порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки визначені статтею 68 Кодексу цивільного захисту України, відповідно до якої посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.

У разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Відповідно до частини першої статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є: 1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; 2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; 3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки; 4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій; 5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи; 6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність; 7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами; 8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій; 9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.

Згідно з частиною 2 цієї статті повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Аналіз наведених правових норм права дає підстави для висновку, що застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг можливе лише за рішенням адміністративного суду, прийнятим за зверненням центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки. Такі заходи можуть бути застосовані на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки і ці порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей.

Згідно з частиною другою статті 51 та частиною 3 статті 55 Кодексу цивільного захисту України забезпечення техногенної та пожежної безпеки суб'єкта господарювання покладається на власників та керівників таких суб'єктів господарювання.

Відповідно до пунктів 26, 33, 43 частини першої статті 2 Кодексу цивільного захисту України небезпечний чинник - складова частина небезпечного явища (пожежа, вибух, викидання, загроза викидання небезпечних хімічних, радіоактивних і біологічно небезпечних речовин) або процесу, що характеризується фізичною, хімічною, біологічною чи іншою дією (впливом), перевищенням нормативних показників і створює загрозу життю та/або здоров'ю людини; пожежна безпека - відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та пов'язаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю; техногенна безпека - відсутність ризику виникнення аварій та/або катастроф на потенційно небезпечних об'єктах, а також у суб'єктів господарювання, що можуть створити реальну загрозу їх виникнення. Техногенна безпека характеризує стан захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного характеру. Забезпечення техногенної безпеки є особливою (специфічною) функцією захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій.

Суд зазначає, що у контексті вищенаведених норм, настання реальної загрози життю та здоров'ю людей слід пов'язувати з обставинами, які можуть призвести до займання, розповсюдження вогню, виникнення аварій (катастроф) та з впливом небезпечних факторів, які породжують вказані явища.

Суд звертає увагу на те, що встановлення фактів усунення відповідачем порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, зафіксованих Актом перевірки від 17.12.2019 №1050, можливе лише за наявності акту заходу державного нагляду (контролю), із зазначенням про відсутність виявлених порушень вимог законодавства. Тому посилання відповідача на те, що ним усунено більшість порушень не підтверджені належним доказами.

Факт порушення відповідачем вимог законодавства у сфері пожежної безпеки, цивільного захисту, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, підтверджується наявним у матеріалах справи, зокрема Актом перевірки.

На підставі викладеного та оцінюючи у сукупності встановлені обставини і перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, які підлягають задоволенню.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 9, 14, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 90, 143, 242- 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов - задовольнити.

Застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації (роботи) нежитлових будівель КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА БІЛОЦЕРКІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ «ТРОЛЕЙБУСНЕ УПРАВЛІННЯ» (ЄДРПОУ - 13705191) за адресою: Київська область, м. Біла Церква, вул. Леваневського, 135-А, 09108, шляхом зобов'язання повністю зупинити експлуатацію (роботи) нежитлових будівель до повного усунення порушень зазначених в акті від 17.12.2019 № 1050.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.

Суддя Терлецька О.О.