Рішення від 26.08.2020 по справі 348/629/20

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"26" серпня 2020 р. справа № 348/629/20

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Панікара І.В.,

при секретарі Подольській Т.М.,

позивача: ОСОБА_1 ,

представника відповідача: Дем'янчука Я.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Надвірнянської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернулася до Надвірнянського районного суду з адміністративним позовом до Надвірнянської міської ради (надалі - відповідач) про визнання дій неправомірними та зобов'язання до вчинення дій.

Ухвалою Надвірнянського районного суду від 16.04.2020 справу передано за підсудністю до Івано-Франківського окружного адміністративного суду.

Відповідно до автоматизованого розподілу судових справ 25.05.2020 року вказану адміністративну справу №348/629/20 передано на розгляд судді Панікару І.В.

Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач протиправно відмовив у видачі будівельного паспорта на забудову земельної ділянки для реконструкції літньої кухні під житловий будинок по АДРЕСА_1 , мотивуючи таку відмову невідповідністю намірам забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам. Просить суд, визнати протиправними дії Надвірнянської міської ради щодо відмови у видачі ОСОБА_1 будівельного паспорта на забудову земельної ділянки для реконтрукції літньої кухні під житловий будинок по АДРЕСА_1 та зобов'язати відповідача у встановлений законом строк видати їй будівельний паспорт на забудову земельної ділянки для реконтрукції літньої кухні під житловий будинок по АДРЕСА_1 .

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 01.06.2020 року позовну заяву залишено без руху (а.с.61-62).

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 22.06.2020 року відкрито провадження у даній справі, за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін (а.с.75-76).

Відповідач скористався правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 05.08.2020 року (а.с. 92-93), згідно змісту якого, представник відповідача щодо можливості задоволення заявлених позовних вимог заперечив. Вказав, що згідно Генерального плану м. Надвірна в експлікації під № 104 знаходиться ковбасний цех. Довкола території ковбасного цеху встановлена санітарно-захисна зона шириною 50 м. В даній санітарно-захисній зоні знаходиться земельна ділянка з кадастровим номером 2624010100:09:001:0300 за адресою АДРЕСА_1 , що належить позивачці та її чоловіку. На вказаній земельній ділянці розміщена літня кухня, стосовно якої ОСОБА_1 хотіла провести реконструкцію. Після реконструкції літньої кухні функціональне призначення будівлі змінюється з господарської будівлі на житловий будинок, який буде розміщений в санітарно-захисній зоні, тобто наміри забудови не відповідають будівельним нормам, стандартам і правилам.

10.08.2020 року на адресу суду від позивача надійшла відповідь на відзив, в якому позивач підтримала позовні вимоги та просила позов задоволити (а.с. 116-118). Зазначила, що із змістом заперечень відповідача у відзиві не погоджується, оскільки вважає, що жодні подальші зміни до Генерального плану населеного пункту не можуть обмежувати її право на користування власною житловою забудовою.

В судовому засіданні позивач заявлені позовні вимоги підтримала з підстав наведених нею у позовній заяві та відповіді на відзив.

Представник відповідача щодо задоволення адміністративного позову заперечив з мотивів викладених у відзиві на позовну заяву.

Суд, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, заслухавши в судовому засіданні пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши в сукупності письмові докази, встановив наступне.

Позивачу на праві приватної власності належить земельна ділянка з кадастровим номером 2624010100:09:001:0300, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копіями наступних документів: Державного акту на право власності на земельну ділянку Серії ЯК № 849631 та витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (а.с.18-22).

Окрім того, позивачу на праві приватної власності належить житловий будинок, літня кухня з господарськими будівлями по АДРЕСА_1 , що підтверджується копіями таких документів: свідоцтва про право на спадщину за заповітом, витягу про реєстрацію в Спадкому реєстрі, витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (а.с.12-17).

Згідно Державного акта на право власності на земельну ділянку Серії ЯК № 849631 цільове призначення земельної ділянки за кадастровим номером 2624010100:09:001:0300 по АДРЕСА_1 , площею 0,1000 га - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (а.с.18).

ОСОБА_1 звернулася до відділу містобудування та архітектури Надвірнянської міської ради із заявою про видачу будівельного паспорта на забудову земельної ділянки для реконструкції літньої кухні під житловий будинок по АДРЕСА_1 .

Листом від 24.07.2019 року за № 12/06-04 Надвірнянська міська рада відмовила позивачу у видачі будівельного паспорту забудови земельної ділянки з причини невідповідності намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам (а.с.44).

В подальшому, позивач повторно звернулася до Надвірнянської міської ради із заявою про видачу будівельного паспорта на забудову земельної ділянки для реконструкції літньої кухні під житловий будинок по АДРЕСА_1 (а.с.45-47).

Листом від 19.11.2019 року за № 22/06-04 Надвірнянська міська рада відмовила позивачу у видачі будівельного паспорту забудови земельної ділянки з причини розміщення земельної ділянки в санітарно-захисній зоні (а.с.49).

Не погодившись з відмовою відповідача, позивач звернувся до суду за захистом свої прав та законних інтересів.

Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до вимог частини 2 статті 19 Конституції України, ограни державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 41 Конституції України передбачено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право власності набувається в порядку визначеному законом.

Згідно статті 64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмежені, крім випадків передбачених Конституцією України.

За змістом частини 3 статті 24 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", органи місцевого самоврядування та їх посадові особи діють лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією і законами України, та керуються у своїй діяльності Конституцією і законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, а в Автономній Республіці Крим - також нормативно-правовими актами Верховної Ради і Ради міністрів Автономної Республіки Крим, прийнятими у межах їхньої компетенції.

Відповідно до статті 74 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" органи та посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами.

Згідно зі статтею 27 Закону України "Про регулювання містобудівної діяльності" забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт).

Будівельний паспорт визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового будинку, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного поверху) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель і споруд, гаражів, елементів благоустрою та озеленення земельної ділянки.

Будівельний паспорт складається з текстових та графічних матеріалів.

За наявності плану зонування території розроблення будівельного паспорта здійснюється на його підставі.

Проектування на підставі будівельного паспорта здійснюється без отримання містобудівних умов та обмежень. Для об'єктів, зазначених у частині першій цієї статті, розроблення проекту будівництва здійснюється виключно за бажанням замовника.

Надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Порядок видачі та форма будівельного паспорта визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №103 від 05.07.2011 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 22.07.2011 року за №902/19640, затверджено Порядок видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки (надалі, також - Порядок).

Відповідно до пунктів 2.1, 2.3 вказаного Порядку, видача будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг. Будівельний паспорт надається уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження пакета документів, до якого входять: заява на видачу будівельного паспорта зі згодою замовника на обробку персональних даних за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку; засвідчена в установленому порядку копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію; ескізні наміри забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об'єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об'єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що плануються до застосування, тощо); проект будівництва (за наявності); засвідчена в установленому порядку згода співвласників земельної ділянки (житлового будинку) на забудову.

Уповноважений орган містобудування та архітектури на підставі отриманих документів визначає відповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам чинної містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

Згідно з пунктами 2.4, 2.5 Порядку, пакет документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього повертається уповноваженим органом містобудування та архітектури замовнику з таких підстав: неподання повного пакета документів, визначених пунктом 2.1 або 2.2 цього розділу; невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам.

Повернення пакета документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього здійснюється з відповідним обґрунтуванням уповноваженим органом містобудування та архітектури у строк, який не перевищує строк його надання.

Як встановлено судом, цільове призначення земельної ділянки за кадастровим номером 2624010100:09:001:0300 по АДРЕСА_1 , площею 0,1000 га - для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд.

Однак, відмовляючи позивачу у наданні будівельного паспорта, відповідачем не враховано вищезазначену обставину, а також те, що на вказаній земельній ділянці знаходиться як індивідуальний житловий будинок так і літня кухня яку позивач мала намір реконструювати.

Таким чином, посилання Надвірнянської міської ради на те, що відповідно до пункту 2.4 Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 05 липня 2011 року №103, пакет документів для видачі будівельного паспорта або внесення змін до нього повертається уповноваженим органом містобудування та архітектури замовнику з таких підстав: невідповідність намірів забудови земельної ділянки вимогам містобудівної документації на місцевому рівні, детальним планам територій, планувальним рішенням проектів садівницьких та дачних товариств, державним будівельним нормам, стандартам і правилам - є необґрунтованим, оскільки на час придбання вказаної земельної ділянки позивачем та відповідно, оформлення права власності на неї, були відсутні будь-які обмеження.

Посилання відповідача на пункт 5.4 Державних санітарних правил планування та забудови населених пунктів, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я України від 19.06.1996 року № 173 жодним чином не спростовують протиправність відмови у видачі будівельного паспорта, оскільки зазначені норми регулюють питання будівництва нових споруд. В даному ж випадку, позивач має намір реконструювати приватну забудову, яка належить йому на праві приватної власності.

При цьому, слід зазначити, що вищевказана правова норма обмежує можливість встановлення санітарно-захисних зон до межі житлової забудови.

Згідно положень пункту 3.21 Норм ДБН А.2.2-3_2014 Склад та зміст проектної документації на будівництво, реконструкція - це перебудова прийнятого в експлуатацію існуючого об'єкта, що передбачає зміну його геометричних розмірів та/або функціонального призначення, внаслідок чого відбувається зміна основних техніко-економічних показників (кількість продукції, потужність тощо), забезпечується удосконалення виробництва, підвищення його техніко-економічного рівня та якості продукції, що виготовляється, поліпшення умов експлуатації та якості послуг. Реконструкція передбачає повне або часткове збереження елементів несучих і огороджувальних конструкцій та призупинення на час виконання робіт експлуатації об'єкта в цілому або його частин (за умови їх автономності).

Як наслідок суд приходить до висновку, що відмова Надвірнянської міської ради у видачі ОСОБА_1 будівельного паспорта на забудову земельної ділянки для реконструкції літньої кухні під житловий будинок по вул. Калнишевського, 16, м. Надвірна, Івано-Франківська область, є протиправною.

Відповідно до частини 4 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті (визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії), суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

В судовому засіданні встановлено, що позивачем подано всі документи необхідні для отримання будівельного паспорта, а єдиною підставою для відмови у видачі слугував висновок відповідача щодо невідповідності намірів забудови діючому генеральному плану міста. Зазначену обставину в судовому засіданні підтверджено представником відповідача.

Відтак, з урахуванням встановленої судом протиправності відмови відповідача у видачі будівельного паспорта, суд приходить до висновку, що слід зобов'язати Надвірнянську міську раду у строк встановлений пунктом 2.1 Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2011 № 103, видати ОСОБА_1 будівельний паспорт на забудову земельної ділянки для реконтрукції літньої кухні під житловий будинок по вул. Калнишевського, 16, м. Надвірна, Івано-Франківська область.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Водночас, всупереч наведеним вимогам, відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірності своїх дій.

З урахуванням викладеного, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають задоволенню, слід стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Надвірнянської міської ради на користь позивача сплачений судовий збір в розмірі 840,80 грн.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 задоволити.

Визнати протиправними дії Надвірнянської міської ради щодо відмови у видачі ОСОБА_1 будівельного паспорта на забудову земельної ділянки для реконтрукції літньої кухні під житловий будинок по АДРЕСА_1 .

Зобов'язати Надвірнянську міську раду у строк встановлений пунктом 2.1 Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 05.07.2011 № 103, видати ОСОБА_1 будівельний паспорт на забудову земельної ділянки для реконструкції літньої кухні під житловий будинок по АДРЕСА_1 .

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Надвірнянської міської ради (код ЄДРПОУ 04054257, вул. Г. Мазепи, 29, м. Надвірна, Івано-Франківська область, 78401) на користь ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ) сплачений нею судовий збір в розмірі 840 (вісімсот сорок) гривень 80 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

Позивач:

ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1 , АДРЕСА_2 ).

Відповідач:

Надвірнянська міська рада (код ЄДРПОУ 04054257, вул. Г. Мазепи, 29, м. Надвірна, Івано-Франківська область, 78401).

Суддя /підпис/ Панікар І.В.

Рішення складене в повному обсязі 01 вересня 2020 р.