Рішення від 01.09.2020 по справі 260/1713/19

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 вересня 2020 рокум. Ужгород№ 260/1713/19

Суддя Закарпатського окружного адміністративного суду Скраль Т.В., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовною заявою за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Закарпатського обласного військового комісаріату ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, буд. 4, код ЄДРПОУ 20453063) про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

28 листопада 2019 року, ОСОБА_1 звернувся до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, якою просить: 1) зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ) станом на 01.03.2018 у відповідності з Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, з повною інформацією, за формою передбаченою Додатком №2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 для перерахунку та виплати пенсії з 05.03.2019 на підставі ст. ст. 43, 8, 10 та 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-12 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за кваліфікацію 5% посадового окладу передбачену наказом Міноборони від 07.06.2018 №260; надбавку за роботу з таємними носіями, документами - 15% від посадового окладу передбачену наказом Міноборони від 07.06.2018 №260; надбавку за особливо важливі завдання - 50% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років на підставі п. 5, п.п. 1 постанови КМУ від 30.08.2017 №704; премії у розмірі 10% посадового окладу на підставі п. 5, п.п. 2 постанови КМУ від 30.08.2017 №704); 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063) здійснити перерахунок та проводити виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за кваліфікацію 5% посадового окладу передбачену наказом Міноборони від 07.06.2018 №260; надбавку за роботу з таємними носіями, документами - 15% від посадового окладу передбачену наказом Міноборони від 07.06.2018 №260; надбавку за особливо важливі завдання - 50% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років на підставі п. 5, п.п. 1 постанови КМУ від 30.08.2017 №704; премії у розмірі 10% посадового окладу, на підставі п. 5, п.п. 2 постанови КМУ від 30.08.2017 №704) з 05 березня 2019 року та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумами пенсії.

20 грудня 2019 року, ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду відкрито провадження по даній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

13 січня 2020 року, ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду було зупинено провадження в адміністративній справі до набрання чинності рішенням Верховного суду у зразковій справі № 160/8324/19 (Пз/9901/20/18), що перебуває на розгляді у Великій Палаті Верховного Суду.

03 серпня 2020 року, ухвалою суду поновлено провадження в адміністративній справі.

1. Позиції сторін.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно доЗакону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 з заявою про складення довідки для перерахунку і виплати призначеної пенсії з 05 березня 2019 року з урахуванням всіх додаткових видів грошового забезпечення та премії. Однак, вищевказаним органом йому було відмовлено у видачі нової довідки та перерахунку пенсії, що й стало підставою звернення до суду.

08 січня 2020 року, представником Головного управління ПФУ у Закарпатській області до суду подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову в зв'язку з тим, що скасування з 05.03.2019 року в судовому порядку пунктів 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 за №103 не впливає на результат розгляду вказаної зразкової справи по суті, оскільки алгоритм дій державних органів під час проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", регламентований Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 13.02.2008 за №45, не змінився, а відтак, підстави для проведення перерахунку відсутні. На момент складення Закарпатським ОВК довідки для перерахунку пенсії позивачу з 01.01.2018 року з урахуванням положень пунктів 1, 2 постанови Кабміну від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» було таким, що відповідало діючому законодавству. Водночас, наголошують, що ані Порядок № 45, ані жоден інший нормативно - правовий акт не наділяє уповноважений орган, що видає довідки про розмір грошового забезпечення, повноваженнями самостійно встановлювати розміри грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби, віднімати чи додавати до розміру вказаного у довідці грошового забезпечення окремі види грошового забезпечення. Стосовно позовної вимоги під №3, звертають увагу суду, що позивачем ставляться позовні вимоги до відповідачів, що у випадку задоволення позову можуть виникнути в майбутньому. Тобто, позивач передчасно вже вирішив, що відповідачі в майбутньому порушать його права.

10 січня 2020 року, позивачем подано відповідь на відзив, де звертає увагу суду на рішення ВС у зразковій справі № 160/8324/19.

11 січня 2020 року, представником Закарпатського обласного військового комісаріату до суду подано відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити у задоволенні позову в зв'язку з тим, що підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців. Відповідач надіслав довідку про грошове забезпечення ОСОБА_1 за запитуваним списком Головного управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області. Порядок №45 не передбачає надсилання довідок уповноваженим органом до головних управлінь Пенсійного фонду України за вимогою осіб які отримують пенсію на підставі Закону України № 2262-ХІІ. Разом з цим, ані Порядок №45, ані жоден інший нормативно-правовий акт не наділяє уповноважений орган, що видає довідки про розмір грошового забезпечення, повноваженнями самостійно встановлювати розміри грошового забезпечення осіб, звільнених з військової служби та визначати у довідці окремі види грошового забезпечення.

Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

2. Обставини, встановлені судом.

Судом встановлено, що позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФ України в Закарпатській області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ.

Відповідно допостанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21 лютого 2018 року № 103, ІНФОРМАЦІЯ_3 складено довідку № ХР 15331 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, (а.с. 62).

Відповідно до вказаної довідки визначено грошове забезпечення позивача в наступних розмірах: посадовий оклад - 4 790,00 грн.; оклад за військовим званням (підполковник) - 1 410,00 грн.; надбавка за вислугу років (50 %) - 3 100,00 грн., що в загальному становить 9 300,00 грн., (а.с. 62).

Позивачу на підставі вказаної довідки ГУ ПФ України в Закарпатській області перераховано розмір пенсії з 01 січня 2018 року.

08 серпня 2019 року, позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою в якій просить здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії з 1 січня 2018 року, згідно військового звання та посадового окладу відповідної посади діючого військовослужбовця з урахуванням усіх премій, в тому числі премії у розмірі 33,3% та інших додаткових видів грошового забезпечення, (а.с. 48-49).

08 серпня 2019 року, позивач звернувся до ГУ ПФУ у Закарпатській області із заявою в якій просить надати письмову інформацію про те, на підставі яких нормативно-правових документів починаючи з 1 січня 2018 року перераховану його пенсію нараховують не лише без врахування передбачених Законом України 2262-ХІІ усіх додаткових видів грошового забезпечення, а ще й зі зменшеною, так званою поетапною, добавкою до пенсії на 50% протягом 2018 року і на 25% - протягом 2019 року, непередбаченою жодним Законом України, та чому під час перерахунку у складових його пенсії з 1 січня 2018 року не враховано додаткові види грошового забезпечення, а саме: надбавка за кваліфікацію; надбавка за особливі умови служби; надбавка за роботі з таємними виробами, носіями, документами; надбавка за особливо важливі завдання; премія, передбачені частинами 3 та частини 18 статті 43 Закону 2262, (а.с. 54-55).

22 серпня 2019 року, ГУ ПФУ у Закарпатській області надало відповідь № 569/К-99-01 на звернення позивача від 08 серпня 2019 року, де зазначено, що врахування додаткових видів грошового забезпечення Постановою № 103 не передбачено, (а.с. 57-59).

11 жовтня 2019 року, позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою в якій просить, у зв'язку з прийняттям рішення по справі № 826/3858/18, скласти та направити до Головного управління ПФУ в Закарпатській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 05 березня 2019 року у відповідності з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, з повною інформацією, за формою передбаченою Додатком № 2 до постанови КМУ від 13.02.2008 № 45 для перерахунку та виплати пенсії з 05 березня 2019 року на підставі статей 43,8,10 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХП із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, (а.с. 50).

23 жовтня 2019 року, позивач звернувся до ГУ ПФУ у Закарпатській області із заявою в якій просить здійснити перерахунок та проводити виплату пенсії за вислугу років з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, а саме: надбавки за кваліфікацію 5% посадового окладу передбачену наказом Міноборони від 07.06.2018 №260; надбавку за роботу з таємними носіями, документами - 15% від посадового окладу передбачену наказом Міноборони від 07.06.2018 №260; надбавку за особливо важливі завдання - 50% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років на підставі п. 5, п.п. 1 постанови КМУ від 30.08.2017 №704; премії у розмірі 10% посадового окладу, на підставі п. 5, п.п. 2 постанови КМУ від 30.08.2017 №704), (а.с. 56).

26 вересня 2019 року, Закарпатський обласний військовий комісаріат листом № 5498, на заяву позивача від 08 серпня 2019 року повідомив позивача, що Військовий комісаріат, не порушуючи чинного законодавства, виконав вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 та надав довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, де зазначено складові грошового забезпечення визначені постановою. Станом на 20 вересня 2019 року, військовий комісаріат не отримував розпорядчих документів щодо зміни складових грошового забезпечення зазначених у довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, які визначені постановою КМУ від 21.02.2018 року № 103. Таким чином, підстав для надання до органів Пенсійного фонду нової довідки з складовими грошового забезпечення, які не передбачені постановою КМУ, для проведення перерахунку пенсії, немає, (а.с. 51-52).

04 листопада 2019 року, Закарпатський обласний військовий комісаріат листом № 6256, на заяву позивача від 11 жовтня 2019 року повідомив позивача, що за час, що минув, правова позиція обласного військового комісаріату не змінилася. У зв'язку з відсутністю у військовому комісаріаті розпорядчих документів, які б регламентували порядок проведення масового перерахунку, а не тільки йому, підстав для надання до органів Пенсійного фонду нової довідки з складовими грошового забезпечення, які не передбачені Постановою КМУ від 21.02.2018 року № 103, для проведення перерахунку раніше призначеної пенсії, немає, (а.с. 53).

06 листопада 2019 року, ГУ ПФУ у Закарпатській області надало відповідь № 722/К-99-01 на звернення позивача від 23 жовтня 2019 року, де зазначили, що йому вже надавалася відповідь листом ГУ від 22 серпня 2019 року № 569/К-99-01, (а.с.60).

Не погодившись із такою позицією відповідачів, позивач звернувся до суду.

3. Мотиви суду та норми права, застосовані судом.

Що стосується позовної вимоги про зобов'язання Закарпатський обласний військовий комісаріат скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01.03.2018 у відповідності з Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, з повною інформацією, за формою передбаченою Додатком №2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 для перерахунку та виплати пенсії з 05.03.2019 на підставі ст. ст. 43, 8, 10 та 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-12 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за кваліфікацію 5% посадового окладу передбачену наказом Міноборони від 07.06.2018 №260; надбавку за роботу з таємними носіями, документами - 15% від посадового окладу передбачену наказом Міноборони від 07.06.2018 №260; надбавку за особливо важливі завдання - 50% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років на підставі п. 5, п.п. 1 постанови КМУ від 30.08.2017 №704; премії у розмірі 10% посадового окладу на підставі п. 5, п.п. 2 постанови КМУ від 30.08.2017 №704), судом встановлено наступне.

Статтею 19 частиною 2 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі по тексту - Закон України № 2262-ХІІ).

Відповідно до статті 63 частини 4 Закону України № 2262-ХІІ, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

30 серпня 2017 Кабінет Міністрів України прийняв Постанову за № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", яка набрала чинності 01 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

21 лютого 2018 року, Кабінет Міністрів України прийняв Постанову за № 103, пунктами 1, 2 якої встановлено перерахувати з 01 січня 2018 року пенсії, призначені згідно із Законом України № 2262-ХІІ до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови №704.

Як вже встановлено судом, Закарпатським обласним військовим комісаріатом до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області було надіслано довідку та здійснено перерахунок пенсії з таких сум грошового забезпечення: посадовий оклад - 4 790,00 грн.; оклад за військовим званням (підполковник) - 1 410,00 грн.; надбавка за вислугу років (50 %) - 3 100,00 грн., що в загальному становить 9 300,00 грн., (а.с. 62).

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Відповідно до статті 255 частини 2 КАС України, рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року набрало законної сили 05 березня 2019 року.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач 11 жовтня 2019 року, у зв'язку з прийняттям рішення по справі № 826/3858/18, звернувся до Закарпатського ОВК із заявою, в якій просив скласти та направити до ГУ ПФ України в Закарпатській області довідку про розмір грошового забезпечення станом на 05 березня 2019 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення. Однак, Закарпатський ОВК відмовив позивача у складанні такої довідки (а.с. 50-53).

Відповідно до статті 9 частини 1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 № 2011-ХІІ (далі - Закон України № 2011-ХІІ), держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

У відповідності статті 9 частини 2 Закону України № 2011-ХІІ, до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Відповідно до статті 9 частини 3 Закону України № 2011-ХІІ, грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.

Згідно із статтею 43 частиною 3 Закону України № № 2262-ХІІ , пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону України № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393" (далі по тексту - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.

Пунктом 1 Порядку № 45 передбачено, що пенсії, призначені відповідно до Закону України № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пункту 5 абзацом 1 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

В той же час, рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12 грудня 2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05 березня 2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.

Суд зазначає, що до компетенції Уряду входить прийняття, зміна чи припинення дії Порядку № 45.

Проте, зміни внесені постановою № 103, зокрема до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05 березня 2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема ГУ ПФУ в Закарпатській області та Закарпатський ОВК у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.

Зокрема, на час звернення позивача до Закарпатського ОВК із заявою про видачу оновленої довідки про розміри його грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Згідно із пунктом 2.6 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31 грудня 2014 року № 937, на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону України № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей" (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі по тексту - Порядок № 3-1).

Таким чином, на Закарпатський ОВК покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.

Відповідно до пункту 23 Порядку № 3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону.

Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

У відповідності до пункту 24 Порядку № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії.

Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5).

Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган Пенсійного Фонду України.

Як вже зазначалося судом, 30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704, яка набрала чинності 01 березня 2018 року (далі по тексту Постанова № 704) та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Пунктом 5 підпунктом 2 Постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Крім того, наказом Міністерства оборони України від 07 червня 2018 року за № 260, відповідно до статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" та у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", від 07 червня 2018 року затверджено Порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам (далі - Порядок № 260).

Згідно із пунктом 4 Порядку № 260, грошове забезпечення військовослужбовців із числа осіб офіцерського складу, в тому числі слухачів (ад'юнктів, докторантів), рядового, сержантського та старшинського складу (крім військовослужбовців строкової служби), включає: посадовий оклад; оклад за військовим званням; надбавку за вислугу років; підвищення посадового окладу під час проходження військової служби на території населених пунктів, яким надано статус гірських, та на острові Зміїний; надбавки за особливості проходження служби, за службу в Силах спеціальних операцій Збройних Сил, кваліфікацію, кваліфікаційну категорію, виконання функцій державного експерта з питань таємниць, роботу в умовах режимних обмежень, безперервний стаж на шифрувальній роботі, почесні та спортивні звання; доплати за науковий ступінь та за вчене звання; премію; морську винагороду, винагороди за стрибки з парашутом, за розшук, піднімання, розмінування та знешкодження вибухових предметів, тралення і знешкодження мін, за водолазні роботи та за бойове чергування; одноразові грошові допомоги після укладення першого контракту, для оздоровлення, для вирішення соціально-побутових питань, у разі звільнення з військової служби; інші виплати, які здійснюються відповідно до чинного законодавства України.

Враховуючи вищенаведене, суд приходить висновку, що з 05 березня 2019 року - з дня набрання чинності судовим рішенням у справі № 826/3858/18 виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом України № 2262-ХІІ, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України № 2262-ХІІ та статті 9 Закону України № 2011.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 17 грудня 2019 року у зразковій справі № Пз/9901/20/19 (№ 160/8324/19).

Як вже встановлено судом, 08 серпня 2019 року, позивач звернувся до Закарпатського обласного військового комісаріату із заявою в якій просить здійснити перерахунок раніше призначеної пенсії з 1 січня 2018 року, згідно військового звання та посадового окладу відповідної посади діючого військовослужбовця з урахуванням усіх премій, в тому числі премії у розмірі 33,3% та інших додаткових видів грошового забезпечення, (а.с. 48-49).

11 жовтня 2019 року, позивач звернувся до Закарпатського обласного військового комісаріату із заявою в якій просить, у зв'язку з прийняттям рішення по справі № 826/3858/18, скласти та направити до Головного управління ПФУ в Закарпатській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії станом на 05 березня 2019 року у відповідності з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, з повною інформацією, за формою передбаченою Додатком № 2 до постанови КМУ від 13.02.2008 № 45 для перерахунку та виплати пенсії з 05 березня 2019 року на підставі статей 43,8,10 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХП із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення, (а.с. 50).

26 вересня 2019 року, Закарпатський обласний військовий комісаріат листом № 5498, на заяву позивача від 08 серпня 2019 року повідомив позивача, що Військовий комісаріат, не порушуючи чинного законодавства, виконав вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 та надав довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області, де зазначено складові грошового забезпечення визначені постановою. Станом на 20 вересня 2019 року, військовий комісаріат не отримував розпорядчих документів щодо зміни складових грошового забезпечення зазначених у довідці про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, які визначені постановою КМУ від 21.02.2018 року № 103. Таким чином, підстав для надання до органів Пенсійного фонду нової довідки з складовими грошового забезпечення, які не передбачені постановою КМУ, для проведення перерахунку пенсії, немає, (а.с. 51-52).

04 листопада 2019 року, Закарпатський обласний військовий комісаріат листом № 6256, на заяву позивача від 11 жовтня 2019 року повідомив позивача, що За час, що минув, правова позиція обласного військового комісаріату не змінилася. У зв'язку з відсутністю у військовому комісаріаті розпорядчих документів, які б регламентували порядок проведення масового перерахунку, а не тільки йому, підстав для надання до органів Пенсійного фонду нової довідки з складовими грошового забезпечення, які не передбачені Постановою КМУ від 21.02.2018 року № 103, для проведення перерахунку раніше призначеної пенсії, немає, (а.с. 53).

Отже, в даному випадку має місце протиправна відмова відповідача.

Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цьогоКодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Позивач, просить суд, зобов'язати Закарпатський обласний військовий комісаріат скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01 березня 2018 року у відповідності з Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, з повною інформацією, за формою передбаченою Додатком №2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 для перерахунку та виплати пенсії з 05.03.2019 на підставі ст. ст. 43, 8, 10 та 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-12 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за кваліфікацію 5% посадового окладу передбачену наказом Міноборони від 07.06.2018 №260; надбавку за роботу з таємними носіями, документами - 15% від посадового окладу передбачену наказом Міноборони від 07.06.2018 №260; надбавку за особливо важливі завдання - 50% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років на підставі п. 5, п.п. 1 постанови КМУ від 30.08.2017 №704; премії у розмірі 10% посадового окладу на підставі п. 5, п.п. 2 постанови КМУ від 30.08.2017 №704).

Однак, судом встановлено, що у позивача відсутня надбавка за кваліфікацію у розмірі 5% посадового окладу, оскільки у відповідності до довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 07 березня б/н, судом встановлено, що у позивача наявна надбавка за кваліфікацію у розмірі 4% посадового окладу.

На підставі вищевикладеного, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови ОСОБА_1 в підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01 квітня 2019 року основного розміру пенсії та зобов'язати Закарпатський обласний військовий комісаріат скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 05 березня 2018 року у відповідності з Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, з повною інформацією, за формою передбаченою Додатком №2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 для перерахунку та виплати пенсії з 05.03.2019 на підставі ст. ст. 43, 8, 10 та 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-12 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за кваліфікацію 4% посадового окладу передбачену наказом Міноборони від 07.06.2018 №260; надбавку за роботу з таємними носіями, документами - 15% від посадового окладу передбачену наказом Міноборони від 07.06.2018 №260; надбавку за особливо важливі завдання - 50% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років на підставі п. 5, п.п. 1 постанови КМУ від 30.08.2017 №704; премії у розмірі 10% посадового окладу на підставі п. 5, п.п. 2 постанови КМУ від 30.08.2017 №704).

Щодо позовної вимоги зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 20453063) здійснити перерахунок та проводити виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 ( АДРЕСА_4 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за кваліфікацію 5% посадового окладу передбачену наказом Міноборони від 07.06.2018 №260; надбавку за роботу з таємними носіями, документами - 15% від посадового окладу передбачену наказом Міноборони від 07.06.2018 №260; надбавку за особливо важливі завдання - 50% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років на підставі п. 5, п.п. 1 постанови КМУ від 30.08.2017 №704; премії у розмірі 10% посадового окладу, на підставі п. 5, п.п. 2 постанови КМУ від 30.08.2017 №704) з 05 березня 2019 року та виплатити різницю між фактично отриманою та належною до сплати сумами пенсії, судом встановлено наступне.

Положення Порядку № 45 зобов'язують органи Пенсійного фонду України проводити перерахунок пенсій військовослужбовців на підставі отриманої від уповноваженого органу довідки, в якій визначено розмір грошового забезпечення та його складові.

Разом з тим, до моменту отримання належної довідки від уповноваженого органу у органу пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Враховуючи те, що Закарпатський ОВК довідку про грошове забезпечення станом на 05 березня 2019 року до ГУ ПФУ в Закарпатській області стосовно позивача не направляв, то відповідно в органу Пенсійного фонду України не було можливості та підстав для проведення перерахунку пенсії позивачу з урахуванням відомостей, які просить позивач включити до її складу.

Суд зазначає, що позивач безумовно має право на перерахунок пенсії з 05 березня 2019 року, однак невірно обрав спосіб захисту свого права.

На час виникнення спірних відносин відповідач 2 - ГУ ПФУ в Закарпатській області не допустило протиправної бездіяльності, оскільки на момент звернення позивача до ГУ ПФУ в Закарпатській області у останнього була відсутня інформація (довідка) про розмір грошового забезпечення пенсіонера, що унеможливило здійснити перерахунок пенсії на такій підставі.

Статтею 2 частини 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Суд зазначає, що захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення, що має існувати на момент звернення до суду, передувати йому та підтверджуватися належними доказами. Порушення прав, свобод чи інтересів особи - це фактичний наслідок протиправного рішення, дії чи бездіяльності відповідного органу щодо неї. Моментом порушення є момент прийняття рішення, вчинення дій чи бездіяльності, які породжують або можуть породити в майбутньому негативні наслідки. Іншими словами, таке рішення (дії чи бездіяльність) є юридичним фактом, котрий має існувати на момент звернення до суду, передувати йому та підтверджуватися належними доказами.

КАСне встановлено можливості захисту порушених прав та інтересів осіб на майбутнє, а судове рішення не повинно містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та про зобов'язання відповідача вчинити чи утриматись від вчинення певних дій на майбутнє.

З огляду на вищенаведене позовна вимога в цій частині задоволенню не підлягає.

Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

З огляду на вищевказане, враховуючи обставини встановлені судом, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволенню.

Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Позивач при зверненні до суду сплатив судовий збір у розмірі 1536,80 грн., що підтверджено квитанціями від 11 листопада 2019 року № 52, (а.с. 6) та від 16 грудня 2019 року № 0.0.1551693444.1, (а.с. 63).

Відповідні судові витрати належить компенсувати позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Інші судові витрати у справі відсутні.

Керуючись статтями 9, 14, 90, 139, 242-246, 256 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до Закарпатського обласного військового комісаріату Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови ОСОБА_1 в підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 05 березня 2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01 квітня 2019 року основного розміру пенсії.

3. Зобов'язати Закарпатський обласний військовий комісаріат скласти та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області нову довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 05 березня 2018 року у відповідності з Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704, з повною інформацією, за формою передбаченою Додатком №2 до Постанови Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 для перерахунку та виплати пенсії з 05.03.2019 на підставі ст. ст. 43, 8, 10 та 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-12 з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: надбавки за кваліфікацію 4% посадового окладу передбачену наказом Міноборони від 07.06.2018 №260; надбавку за роботу з таємними носіями, документами - 15% від посадового окладу передбачену наказом Міноборони від 07.06.2018 №260; надбавку за особливо важливі завдання - 50% від посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років на підставі п. 5, п.п. 1 постанови КМУ від 30.08.2017 №704; премії у розмірі 10% посадового окладу на підставі п. 5, п.п. 2 постанови КМУ від 30.08.2017 №704).

4. В іншій частині позовних вимог - відмовити.

5. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Закарпатського обласного військового комісаріату (88015, Закарпатська область, м. Ужгород, вул. Бородіна, 22, код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) судові витрати у розмірі 768, 40 грн. (сімсот шістдесят вісім грн. 40 коп.).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України (пункт 15.5)).

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 01 вересня 2020 року.

СуддяТ.В.Скраль