Україна
Донецький окружний адміністративний суд
01 вересня 2020 р. Справа№200/3596/20-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження в приміщенні Донецького окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дій щодо автоматичного перерахунку пенсії у жовтні 2017 року, зобов'язання скасувати автоматичний перерахунок пенсії у жовтні 2017 року та повернути раніше призначену у січні 2016 року пенсію, розраховану із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачені страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2013-2015 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що відповідачем порушено його право на пенсійне забезпечення через зменшення основного розміру пенсії після проведеного з 01.10.2017 перерахунку пенсії внаслідок застосування під час такого перерахунку показника оцінки страхового стажу 1% за кожний рік страхового стажу (до перерахунку цей показник становив 1,35%). Такі зміни, на думку позивача застосовані із порушенням принципу незворотності дії закону, закріпленого в ст. 58 Конституції України. Посилаючись на позицію Європейського суду з прав людини викладену в Рішенні у справі Велікода проти України, за змістом якої зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність права на соціальний захист, позивач наполягав на протиправності проведеного відповідачем перерахунку пенсії із застосуванням показника кратності менше ніж 1,35 %, оскільки такий перерахунок ставить під сумнів гарантоване Конституцією України право на соціальний захист.
Крім цього, за змістом викладеного в позові у відповідача були відсутні підстави для перерахунку пенсії за відсутності відповідної заяви від позивача.
Позивач зауважив на неможливості дізнатись про проведення відповідачем перерахунку пенсії одразу після його проведення, оскільки загальний розмір (5172,80 грн.) отримуваної ним пенсії після перерахунку не змінився через здійснення йому доплати до раніше призначеного основного розміру пенсії.
Відповідач проти задоволення заявленого позову заперечував, підстави незгоди виклав у наданому до суду відзиві, де зазначив, що з 27.12.2015 позивач перебуває на обліку в управлінні та отримує пенсію за віком згідно зі ст. 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Розмір пенсії позивачу обчислено з урахуванням загального страхового стажу 42 роки 3 місяці 26 днів. Під час обчислення пенсії враховано заробіток позивача з 01.07.2000 по 31.12.2015.
11.10.2017 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII, яким внесено зміни до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно якого з 1 жовтня 2017 року пенсії перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням показника кратності оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,0 %.
На виконання вказаних норм позивачу проведено перерахунок пенсії з використанням величини оцінки страхового стажу в розмірі 1%, а не 1,35% із одночасним збільшенням розміру середньої заробітної плати до 3764,40 грн.
Відповідач зазначив, що перерахунок пенсії позивача проведено ним у повній відповідності до вимог чинного законодавства.
Ухвалою від 06.04.2020 позов залишено без руху, ухвалою від 21.04.2020 відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні). У зв'язку з тимчасовою непрацездатністю судді Бабіча С.І., на розгляді у якого перебувала справа, здійснено її повторний автоматичний розподіл, за наслідком якого справу передано на розгляд судді Михайлик А.С. Ухвалою від 31.07.2020 справу прийнято до провадження судді Михайлик А.С., її розгляд розпочато спочатку, справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін,
Згідно з ч. 4 ст. 243 Кодексу адміністративного судочинства України (судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 цього Кодексу датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 . Позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в Маріупольському об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Донецької області, що є відповідачем у справі. .
Згідно з наявним в матеріалах справи протоколом № 159 від 21.01.2016 позивачу на підставі заяви призначено пенсію з 27.12.2015 в розмірі 4666,30 грн., з яких основний розмір пенсії - 4591,12 грн., доплата за понаднормовий стаж (за 7 років) - 75,18 грн. За змістом зазначеного протоколу під час призначення позивачу пенсії відповідач виходив із наступних показників: середньомісячний заробіток - 8081,10 (30.11.2015), загальний стаж (повний) 42 роки 1 місяць 27 днів (30.11.2015), коефіцієнт стажу - 0,42083, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 % - 0,56813.
10.05.2016 проведено перерахунок пенсії позивача з дня призначення у зв'язку з «уточненням показників СЗП по НГ річна», після якого розмір пенсії за віком позивача збільшився до 5136,02 грн., з яких основний розмір пенсії - 5060,84 грн., доплата за понаднормативний стаж (7 років) - 75,18 грн. За змістом зазначеного протоколу під час призначення позивачу пенсії відповідач виходив із наступних показників: середньомісячний заробіток - 8908,05 грн., загальний стаж (повний) 42 роки 1 місяць 27 днів (30.11.2015), коефіцієнт стажу - 0,42083, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності 1,35 % - 0,56812.
На підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII, яким внесені зміни до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», рішенням № 914120193573 від 18.02.2018 з 01.10.2017 перераховано призначену позивачу пенсію та визначено її в розмірі 5150,04 грн., у т.ч. основний розмір - 4322,01 грн., доплата за понаднормативний стаж (за 7 років ) - 101,64 грн., доплата до старого основного розміру пенсії - 726,37 грн. За змістом зазначеного рішення під час перерахунку пенсії відповідач виходив із наступних показників: середньомісячний заробіток - 10 249,75 грн., загальний стаж (повний) 42 роки 2 місяця 26 днів (30.11.2015), коефіцієнт стажу - 0,42167, коефіцієнт стажу з урахуванням кратності - 0,42167.
Інформацію щодо показників, які враховувалися під час перерахунку пенсії, зокрема, про застосований до коефіцієнту стажу показник кратності (від дня призначення 1,35%, з 01.09.2017 - 1%) позивач отримав із листа відповідача від 20.02.2020 № 21ч-01-01-15. До суду позивач звернувся 31.03.2020 із дотриманням визначених Кодексом адміністративного судочинства України строків.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ ТА ВИСНОВКИ СУДУ
Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV (далі - Закон № 1058).
Відповідно до частини 1 ст. 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в реакції, чинній на час призначення позивачу пенсії передбачала, що розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп * Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону..
При цьому, відповідно до ст. 27 Закону України № 1058 в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії коефіцієнт страхового стажу, що застосовується для обчислення розміру пенсії, визначається із заокругленням до п'яти знаків після коми за формулою: Кс = (См*Вс)/ 100% * 12, де Кс - коефіцієнт страхового стажу; См - сума місяців страхового стажу; Вс - визначена відповідно до цього Закону величина оцінки одного року страхового стажу (у відсотках). За період участі тільки в солідарній системі величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1,35%, а за період участі в солідарній і накопичувальній системах пенсійного страхування - 1,08%.
11.10.2017 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 № 2148-VIII (далі - Закон № 2148). Зазначеним законом друге речення абзацу п'ятого викладен в такій редакції: "За період участі в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування величина оцінки одного року страхового стажу дорівнює 1%".
Крім цього, зазначеним Законом Прикінцеві положення Закону України № 1058 доповнено п.п. 4-3, яким визначено, що призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1 %. При здійсненні перерахунку пенсій відповідно до абзацу першого цього пункту використовується розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, установлений на 1 грудня 2017 року Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", збільшений на 79 гривень.
Згідно п. 2 Розділу ІІ Прикінцевих положень Закону № 2148-VIII у разі якщо внаслідок перерахунку, проведеного відповідно до цього Закону, розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Позивачу пенсію призначено відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» № 1058 в редакції, чинній до набрання чинності Законом № 2148, у зв'язку з чим пенсія підлягала перерахунку з 01.10.2017 відповідно до пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», тобто із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
За змістом викладеного в позові відповідачем протиправно застосовано під час проведення перерахунку пенсії запроваджену Законом України № 2148 відсоткову величину оцінки одного року страхового стажу (1% замість попереднього 1,35%), внаслідок чого позивачу визначено основний розмір пенсії в меншому, ніж належить, розмірі.
Суд звертає увагу, що при зменшенні величини оцінки одного року страхового стажу з 1,35% до 1% одночасно було підвищено розмір середньої заробітної плати, який використовується при обчисленні пенсій. З 01.10.2017 перерахунок раніше призначених пенсій здійснено із використанням показника середньої заробітної плати на рівні 3764,40 грн.
З матеріалів справи вбачається, що основний розмір пенсії позивача до проведеного перерахунку 01.10.2017 був більшим ніж розмір пенсії, обчислений після проведеного з 01.10.2017 перерахунку, у зв'язку з чим відповідачем відповідно до п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2148 здійснювалась позивачу доплата до старого основного розміру пенсії - 726,39 грн.
У мотивувальній частині Рішення Конституційного Суду України від 11.10.2015 №8-рп/2005 зазначено, що звуження обсягу прав і свобод - це зменшення кола суб'єктів, розміру території, часу, розміру або кількості благ чи будь-яких інших кількісно вимірювальних показників використання прав і свобод, тобто їх кількісної характеристики.
Оскільки загальний розмір отримуваної позивачем пенсії після 01.10.2017 не є меншим загального розміру пенсії, отримуваної позивачем до 01.10.2017, суд вважає безпідставними доводи позивача про допущення звуження обсягу його прав і свобод внаслідок перерахунку пенсії
Посилання позивача на допущення відповідачем внаслідок проведення перерахунку ст. 58 Конституції України суд також вважає необґрунтованими з огляду на наступне.
Конституційний Суд України в Рішенні №1-рп/99 від 09.02.1999 у справі №1-7/99 зазначив, що дію в часі законів та інших нормативно-правових актів треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Перерахунок пенсії позивача із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% здійснено з 01.10.2017, тобто з дати набрання чинності пунктом 4-3 Прикінцевих положень Закону №1058, що виключає порушення принципу недопущення зворотної дії закону в часі.
Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 05.02.2020 у справі № 822/3781/17.
Під час надання оцінки доводам позивача щодо протиправності проведеного відповідачем перерахунку за відсутності заяви позивача на проведення такого перерахунку суд виходить із наступного.
Статтею 43 Закону України № 1058 передбачено, що перерахунок пенсій за віком, по інвалідності, в разі втрати годувальника, за вислугу років, призначених до набрання чинності цим Законом, здійснюється за нормами цього Закону на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час перерахунку в пенсійній справі та відповідають вимогам законодавства, що діяло раніше, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. Водночас, пункт 4-3 Прикінцевих Положень закону України № 1058 містить вказівку щодо перерахування з 01.10.2017 пенсій, призначених до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", з 1 жовтня 2017 року.
Таким чином, відповідач під час проведення перерахунку пенсії на підставі пункту 4-3 Прикінцевих положень Закону України № 1058 діяв у межах наявних повноважень та у відповідності до положень чинного законодавства.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що під час перерахунку пенсії з 01.10.2017 з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу у розмірі 1% відповідач діяв правомірно, а відтак позовні вимоги про визнання протиправними дій щодо автоматичного перерахунку пенсії у жовтні 2017 року та зобов'язання скасувати автоматичний перерахунок пенсії у жовтні 2017 року та повернути раніше призначену у січні 2016 року пенсію із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачені страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2013-2015 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 % є необґрунтованими і задоволенню не підлягають.
Оскільки у задоволенні позовних вимог відмовлено, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
З огляду на викладене вище, на підставі положень Законів України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», Постанови Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році» та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до Маріупольського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дій щодо автоматичного перерахунку пенсії у жовтні 2017 року, зобов'язання скасувати автоматичний перерахунок пенсії у жовтні 2017 року та повернути раніше призначену у січні 2016 року пенсію із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачені страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2013-2015 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1,35 %, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
У відповідності до пп. 15.5 п. 15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Відомості про сторін:
ОСОБА_1 (позивач) - АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;
Маріупольське об'єднане Управління Пенсійного фонду України Донецької області (відповідач) - 87548, Донецька обл., м. Маріуполь, вул. Зелінського, 27 а, код ЄДРПОУ 42171861.
Суддя А.С. Михайлик