Справа № 640/4843/20 Суддя (судді) першої інстанції: Каракашьян С.К.
01 вересня 2020 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Оксененка О.М.,
суддів: Ключковича В.Ю.,
Лічевецького І.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 червня 2020 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії, -
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного Фонду України в м. Києві щодо відмови у призначенні пенсії за вислугу років рішенням від 05.12.2019 за № 294808/03;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного Фонду України в м. Києва призначити з 15 жовтня 2019 року пенсію за вислугу років у відповідності до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ (у редакції від 10.01.2002), починаючи з 15.10.2019, відповідно до довідки від 11.10.2019, а саме в обсязі, який відповідає рівню заробітної плати, а саме у розмірі 90 % від суми місячного (чинного) заробітку, обчисленого за останні 24 місяця роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією, а в подальшому довічно здійснювати належні виплати пенсії за вислугу років щомісячно, без обмеження максимального розміру пенсії.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що пенсійний орган протиправно відмовив у призначенні пенсії, що протиправно позбавляє отримувати пенсію у тому розмірі, що відповідає рівню його заробітної плати.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 червня 2020 року зупинено провадження в адміністративній справі № 640/4843/20 до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 560/2120/20.
В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що предметом даного позову є саме призначення пенсії за вислугу років у відповідності до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ, а не перерахунок пенсії за вказаним законом.
Відтак, об'єктивні підстави для зупинення даної справи відповідно до пункту 9 частини другої статті 236 КАС України у даному випадку відсутні.
Перевіривши повноту встановлення судом першої інстанції фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла наступного висновку.
Зупиняючи провадження у справі, суд першої інстанції виходив з того, що дана адміністративна справа відповідає ознакам типової справи № 560/2120/20, в якій Верховним Судом відкрито провадження та яка є зразковою, тому наявні підстави для зупинення провадження в адміністративній справі № 640/4843/20 до набрання законної сили рішення Верховного Суду у справі № 560/2120/20.
Колегія суддів не погоджується з наведеними висновками суду першої інстанції з огляду на таке.
Відповідно до п.9 частини другої ст.236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі у разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
Згідно частини першої ст.290 КАС України, якщо у провадженні одного або декількох адміністративних судів перебувають типові адміністративні справи, кількість яких визначає доцільність ухвалення зразкового рішення, суд, який розглядає одну чи більше таких справ, може звернутися до Верховного Суду з поданням про розгляд однієї з них Верховним Судом як судом першої інстанції.
Частиною сьомою ст.290 КАС України передбачено, що ухвала про відкриття Верховним Судом провадження у зразковій справі публікується на офіційному веб-порталі судової влади України, а також в одному із загальнодержавних друкованих засобів масової інформації не пізніше ніж за десять днів до дати судового засідання для розгляду зразкової справи.
Відповідно до частини першої ст.291 КАС України суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.
З аналізу наведених норм процесуального закону вбачається, що зупинення провадження у типовій справі з підстав розгляду Верховним Судом зразкової справи належить до дискреційних повноважень суду та вирішення питання про зупинення провадження у типовій справі залежить від оприлюднення Верховним Судом повідомлення про відкриття провадження у зразковій справі.
Так, з Єдиного державного реєстру судових рішень вбачається, що ухвалою Верховного Суду від 20 травня 2020 року відкрито провадження у зразковій справі №560/2120/20 за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, в якому позивач просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області №12 від 12.03.2020 про відмову йому у перерахунку пенсії за вислугу років;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити з 10.03.2018 року перерахунок та виплату йому пенсії за вислугу років відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ (у редакції, що діяла на момент призначення пенсії), в розмірі 90 відсотків від суми місячної заробітної плати, зазначеної у довідці прокуратури Хмельницької області №18-174вих-20 від 05.03.2020 без обмеження її максимального розміру.
У вказаному рішенні колегією суддів касаційної інстанції було визначено ознаки типової справи:
- позивачами у них є колишні працівники прокуратури, які перебувають на обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України та є пенсіонерами за вислугою років;
- відповідачем у них є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи) - територіальні органи Пенсійного фонду України - Головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі;
- спір виник з аналогічних підстав у відносинах, що регулюються одними нормами права (у зв'язку із відмовою відповідним територіальним органом Пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії позивача з посиланням на відсутність чіткого законодавчого врегулювання спірних правовідносин);
- позивачі заявили аналогічні позовні вимоги (по-різному висловлені, але однакові по суті: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови позивачу, якому призначена пенсія за вислугою років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» здійснити перерахунок та виплату пенсії).
У той же час, в рамках даної справи спірні правовідносини виникли саме у зв'язку з відмовою відповідача у призначенні пенсії за вислугу років у відповідності до вимог ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-ХІІ.
Таким чином, дана адміністративна справа не є типовою до зразкової справи №560/2120/20 (провадження № Пз/9901/9/20), розгляд якої здійснює Верховний Суд, що свідчить про відсутність передбачених п.9 частиною другою ст.236 КАС України підстав для зупинення провадження у справі до набрання законної сили вказаним рішенням Верховного Суду у зразковій справі №560/2120/20 (провадження №Пз/9901/9/20).
За правилами частини третьої ст. 312 КАС України у випадках скасування судом апеляційної інстанції ухвал про відмову у відкритті провадження у справі, про повернення позовної заяви, зупинення провадження у справі, закриття провадження у справі, про залишення позову без розгляду справа (заява) передається на розгляд суду першої інстанції.
Згідно з ст. 320 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування ухвали суду, яка перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків суду обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права чи порушення норм процесуального права, які призвели до неправильного вирішення питання.
Отже, враховуючи вищевикладене, апеляційну скаргу слід задовольнити, ухвалу суду першої інстанції - скасувати та направити справу до Окружного адміністративного суду міста Києва для продовження розгляду.
Керуючись ст. ст. 242, 250, 308, 310, 312, 315, 320, 321, 322, 325, 328, 329 КАС України суд,
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.
Ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 19 червня 2020 року - скасувати, а справу №640/4843/20 направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Постанова набирає законної сили з дати прийняття та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя О.М. Оксененко
Судді В.Ю. Ключкович
І.О. Лічевецький