Постанова від 31.08.2020 по справі П/320/527/20

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № П/320/527/20 Суддя (судді) першої інстанції: Колеснікова І.С.

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 серпня 2020 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі: судді-доповідача: Беспалова О.О., суддів: Ключковича В. Ю., Земляної Г.В. розглянувши у порядку письмового провадження у місті Києві апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 31 березня 2020 року (місце ухвалення: місто Київ, час ухвалення: не зазначений, дата складання повного тексту: 31 березня 2020 року) у справі за позовом ОСОБА_1 до Броварського міського голови Сапожка Ігоря Васильовича про визнання протиправними бездіяльності та розпорядження, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до Київського окружного адміністративного суду з позовом до Броварського міського голови Сапожка Ігоря Васильовича про визнання протиправною бездіяльності Броварського міського голови Сапожка Ігоря Васильовича в частині порушень підпункту 10 пункту 4 статті 42 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та нерозгляду поданої ОСОБА_1 заяви; зобов'язання Броварського міського голову Сапожка Ігоря Васильовича призначити ОСОБА_1 на посаду начальника управління інспекції і контролю Броварської міської ради Київської області; визнання протиправним та скасування розпорядження міського голови від 11.01.2020 №09-ОС "Про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області".

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 31 березня 2020 року у задоволенні позову відмовлено у повному обсязі.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням позивачем подано апеляційну скаргу, в якій просить скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції з огляду на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити у повному обсязі.

Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що суд першої інстанції відмовляючи у задоволенні позовних вимог дійшов до помилкового висновку, що рішенням в адміністративній справі № 320/6471/18 визнано протиправними результати конкурсу проведеного Броварською міською радою Київської області на заміщення вакантної посади начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області проведеного у 2019 році в цілому, оскільки вказане судове рішення стосувалось виключно порушених прав позивача.

Апелянт зазначає, що оскільки за результатом такого конкурсу вона зайняла друге місце, а результати конкурсу визнано нечинними лише в частині визначення переможцем іншої особи, відповідач зобов'язаний зарахувати позивача на вказану посаду, як переможця конкурсу. Відтак, повторне проведення конкурсу на заміщення посади начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області є протиправним.

До Шостого апеляційного адміністративного суду надійшов відзив, зареєстрований 20.07.2020 року за вх. № 24863, відповідно до якого відповідачем щодо задоволення вимог апеляційної скарги заперечено. Відповідачем зазначено, що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 31.07.2019 в адміністративній справі №320/6471/18 проведений у 2019 році на заміщення посади начальника управління інспекції і контролю Броварської міської ради Київської області визнано протиправним, відтак, проведення нового конкурсу є правомірним.

Від позивача до Шостого апеляційного адміністративного суду надійшли заперечення на відзив, зареєстровані 27.07.2020 року за вх. № 26016, відповідно до яких апелнтом повторно вказується на протиправність дій відповідача щодо не призначення її на посаду начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області.

У відповідності до ст. 308 КАС України справа переглядається колегією суддів в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до наступного.

Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, Броварською міською радою Київської області проведено конкурс на зайняття вакантних посад служби в органі місцевого самоврядування Броварській міській раді Київської області, зокрема, начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області.

Протоколом засідання конкурсної комісії Броварської міської ради Київської області №10 від 31.10.2018 вирішено рекомендувати міському голові призначити на посаду начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області ОСОБА_2 , якому виставлено оцінку за результатами іспиту в 21 бал. Іншим конкурсантам, ОСОБА_3 та ОСОБА_1 , за результатами іспиту виставлено оцінку в 14 балів та 16 балів, відповідно.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 31.07.2019 в адміністративній справі №320/6471/18 за позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Броварської міської ради Київської області в особі Броварського міського голови Сапожка Ігоря Васильовича, про визнання протиправними та скасування протоколів засідання конкурсної комісії Броварської міської ради Київської області про визнання ОСОБА_2 переможцем конкурсу на заміщення вакантної посади начальника Управління інспекції і контролю Броварської міської ради Київської області, оформленого протоколом від 31.10.2018 №10 та розпорядження міського голови від 31.10.2018 №308-ОС "Про призначення ОСОБА_2 на посаду начальника Управління інспекції і контролю Броварської міської ради Київської області", позовні вимоги задоволено, визнано протиправними та скасовано рішення конкурсної комісії Броварської міської ради Київської області, оформлене протоколом від 31.10.2018 №10, щодо оголошення результатів конкурсного іспиту на заміщення вакантної посади начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області та рекомендації міському голові призначити на посаду начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області ОСОБА_2 , та розпорядження виконуючого обов'язки міського голови Броварської міської ради Київської області Голубовського Г.П. від 31.10.2018 №308-ОС "Про призначення ОСОБА_2 на посаду начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області".

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 23.12.2019 рішення Київського окружного адміністративного суду від 31.07.2019 в адміністративній справі №320/6471/18 залишено без змін.

ОСОБА_1 звернулась до Броварського міського голови Сапожка І.В. із заявою від 27.12.2019 (вхідний номер Броварської міської ради Київської області №9-5-Н-2550 від 28.12.2019) про призначення на посаду начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області з 27.12.2019 на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 31.07.2019 у справі №320/6471/18 та відповідно до результатів проведеного конкурсу на заміщення вакантної посади начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області від 21.10.2018.

Листом від 27.01.2020 №Н-2550 за підписом міського голови І.В. Сапожка позивачу повідомлено про прийняття на службу в органи місцевого самоврядування на посаду керівників відділів, управлінь та інших працівників органів місцевого самоврядування шляхом призначення міським головою на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України. Вказаний лист отримано позивачем 30.01.2020, про що свідчить відповідна розписка на зазначеному листі.

Виконавчим комітетом Броварської міської ради Київської області прийнято розпорядження від 11.01.2020 №09-ОД "Про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області", яке опубліковано 14.01.2020 на офіційному порталі Броварської міської ради (http://brovary-rada.gov.ua).

Вважаючи порушеним своє право на зайняття вакантної посади начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області, позивач звернувся з позовом до суду.

Організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування визначено Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07.10.2001 №2493-III (далі по тексту - Закон №2493-III).

Статтею 1 Закону №2493-III визначено, що служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.

Згідно статті 3 Закону №2493-III, посадами в органах місцевого самоврядування є: виборні посади, на які особи обираються на місцевих виборах; виборні посади, на які особи обираються або затверджуються відповідною радою; посади, на які особи призначаються сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

За приписами абзацу п'ятого частини першої статті 10 Закону №2493-III, прийняття на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється на посади керівника секретаріату (керуючого справами) районної, обласної ради, керуючого справами виконавчого апарату обласних і районних рад, керівників відділів, управлінь та інших працівників органів місцевого самоврядування шляхом призначення відповідно сільським, селищним, міським головою, головою районної, районної у місті, обласної ради на конкурсній основі чи за іншою процедурою, передбаченою законодавством України.

Відповідно до частини другої статті 10 Закону №2493-III, проведення конкурсу, випробування та стажування при прийнятті на службу в органи місцевого самоврядування здійснюється в порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

Порядок проведення конкурсу на зайняття посад державної служби визначено в главі 2 (статті 22-30) Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII (далі по тексту - Закон №889-VIII).

Згідно частини першої статті 22 Закону №889-VIII (в редакції, чинній на час проведення конкурсу на зайняття вакантної посади начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області, в якому приймала участь позивач), з метою добору осіб, здатних професійно виконувати посадові обов'язки, проводиться конкурс на зайняття вакантної посади державної служби (далі - конкурс) відповідно до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби (далі - Порядок проведення конкурсу), що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 5 частини четвертої статті 27 Закону №889-VIII (в редакції, чинній на час проведення конкурсу на зайняття вакантної посади начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області, в якому приймала участь позивач), під час засідання конкурсної комісії її члени за результатами складення загального рейтингу кандидатів визначають переможця конкурсу та другого за результатами конкурсу кандидата на зайняття вакантної посади.

Частиною п'ятою вказаної статті визначено, що рішення конкурсної комісії вважається прийнятим, якщо за нього проголосувала більшість від її складу.

Згідно частини першої статті 28 Закону №889-VIII (в редакції, чинній на час проведення конкурсу на зайняття вакантної посади начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області, в якому приймала участь позивач), рішення конкурсної комісії оформляється протоколом, який підписується присутніми на засіданні членами комісії, не пізніше ніж протягом трьох календарних днів після його проведення і зберігається в державному органі, в якому проводився конкурс, протягом п'яти років.

Аналогічні за змістом положення передбачено також Порядком проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №246 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 18.08.2017 №648) в чинній на час виникнення між сторонами спірних відносин редакції.

Відтак, результатом проведення конкурсу на зайняття вакантної посади є прийняття конкурсною комісією рішення, яке оформляється протоколом, про визначення переможця конкурсу та другого за результатами конкурсу кандидата на зайняття вакантної посади.

Як вбачається з матерів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, протоколом засідання конкурсної комісії Броварської міської ради Київської області №10 від 31.10.2018 оформлено рішення конкурсної комісії за результатами конкурсу на заміщення вакантної посади начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області, у якому визнано переможцем конкурсу ОСОБА_2 . При цьому за кількістю набраних балів ОСОБА_1 зайняла за результатами конкурсу друге місце.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 31.07.2019 в адміністративній справі №320/6471/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 23.12.2019, скасовано рішення конкурсної комісії Броварської міської ради Київської області, оформлене протоколом від 31.10.2018 №10, щодо оголошення результатів конкурсного іспиту на заміщення вакантної посади начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області та рекомендації міському голові призначити на посаду начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області ОСОБА_2 .

Отже, за висновком суду, результати конкурсу на заміщення вакантної посади начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області, оформлені протоколом засідання конкурсної комісії Броварської міської ради Київської області №10 від 31.10.2018, є невизначеними, з огляду на скасування результатів конкурсу судовим рішенням, яке набрало законної сили. Відповідно, позивач не може вважатись такою, що зайняла друге місце за результатами конкурсу на заміщення вакантної посади начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області. При цьому інші рішення, які б визначали результати конкурсу на заміщення вакантної посади начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області, відсутні.

Так із змісту рішення Київського окружного адміністративного суду від 31.07.2019 в адміністративній справі №320/6471/18 вбачається, що суд, окрім іншого, дійшов висновку про допущення процедурних порушень під час організації та проведення конкурсу на вакантну посаду начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області, які свідчать про надання переваг одним кандидатам над іншими, ставлять під сумнів результати проведеного конкурсу та вказують на його непрозорість, а відтак результати такого конкурсного відбору є недійсними та не можуть породжувати будь-яких юридичних наслідків.

За приписами частини четвертої статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Відтак, з огляду на набрання 23.12.2019 рішенням Київського окружного адміністративного суду від 31.07.2019 в адміністративній справі №320/6471/18 законної сили, обставини щодо факту порушення умов та/або порядку проведення конкурсу на вакантну посаду начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області, яке могло істотно вплинути на його результати, є встановленими та не підлягають доказуванню.

Згідно вимог частини першої статті 29 Закону №889-VIII (в редакції, чинній на час проведення конкурсу на зайняття вакантної посади начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області, в якому приймала участь позивач), другий за результатами конкурсу кандидат на зайняття вакантної посади державної служби має право на призначення на таку посаду протягом одного року з дня проведення конкурсу, якщо посада стане вакантною, а також у разі, якщо переможець конкурсу відмовився від зайняття посади або йому відмовлено у призначенні на посаду за результатами спеціальної перевірки.

Враховуючи скасування у судовому порядку результатів конкурсу на зайняття вакантної посади начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області, за результатами якого ОСОБА_1 зайняла за результатами конкурсу друге місце, суд дійшов висновку про необґрунтованість доводів позивача про наявність у неї відкладеного права другого за результатами конкурсу кандидата на зайняття вакантної посади начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області, з огляду на скасування результатів конкурсу.

Як вірно встановлено судом першої інстанції, рішення Київського окружного адміністративного суду від 31.07.2019 в адміністративній справі №320/6471/18, яким скасовано результати конкурсу на зайняття вакантної посади начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області та яким встановлено факт порушення умов та/або порядку проведення конкурсу на вакантну посаду начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області, набрало законної сили 23.12.2019, відповідно, із зазначеної дати результати конкурсу вважаються скасованими.

Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо перезавантаження влади" від 19.09.2019 №117-IX, який набрав чинності з 25.09.2019, внесено зміни, зокрема до статті 30 Закону №889-VIII, якою передбачено, що повторний конкурс проводиться у разі встановлення факту порушення умов та/або порядку проведення конкурсу, яке могло істотно вплинути на його результати (пункт 1 частини першої).

У випадках, передбачених пунктом 1 частини першої цієї статті, суб'єкт призначення протягом 10 календарних днів з дня виявлення ним такого порушення або набрання законної сили відповідним рішенням суду приймає рішення про проведення повторного конкурсу (частина друга).

Враховуючи приписи наведеної норми та набрання 23.12.2019 законної сили рішенням Київського окружного адміністративного суду від 31.07.2019 в адміністративній справі №320/6471/18, яким встановлено факт порушення умов та/або порядку проведення конкурсу на вакантну посаду начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області, що могло істотно вплинути на його результати, та скасовано результати зазначеного конкурсу, відповідачем правомірно призначено проведення конкурсу на зайняття вакантної посади начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області.

При цьому нова редакція статті 30 Закону №889-VIII не передбачає скасування суб'єктом призначення рішення конкурсної комісії перед прийняттям рішення про повторне проведення конкурсу.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, щодо правомірності розпорядження міського голови від 11.01.2020 №09-ОС "Про проведення конкурсу на зайняття вакантної посади начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області" та, відповідно, правомірності дій відповідача щодо відмови позивачу у задоволенні її заяви про призначення на посаду начальника управління інспекції та контролю Броварської міської ради Київської області з 27.12.2019, відповідно, у задоволенні позову слід відмовити повністю.

Таким чином, доводи апеляційної скарги не спростовують позицію суду першої інстанції та відхиляються колегією суддів за необґрунтованістю.

Згідно ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.

У відповідності до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому підстави для його скасування або зміни відсутні.

У відповідності до ст. 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності, крім випадків, якщо:

а) касаційна скарга стосується питання права, яке має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;

б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;

в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;

г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.

Керуючись ст.ст. 229, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 328, 329 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 31 березня 2020 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Броварського міського голови Сапожка Ігоря Васильовича про визнання протиправними бездіяльності та розпорядження, зобов'язання вчинити певні дії залишити без задоволення.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 31 березня 2020 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку і строки, визначені статтями 328, 329 КАС України.

Суддя-доповідач О. О. Беспалов

Суддя В. Ю. Ключкович

Суддя Г.В. Земляної

(Повний текст постанови складено 31.08.2020 р.)