ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
01 вересня 2020 року м. Київ № 826/15905/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Арсірія Р.О., розглянувши заяву позивача про поновлення пропущеного строку для пред'явлення до виконання виконавчого листа у справі за позовом
за позовомГоловного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області
до Товариства з обмеженою відповідальністю "Пі. Ді. Ем"
простягнення штрафних санкцій в розмірі 1575,00 грн.
прийняв до уваги таке:
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.03.2020 позовні вимоги задоволені повністю.
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.03.2020 набрало законної сили 01.05.2020.
Представником позивача 15.04.2020 подано заяву видачу виконавчого листа, тобто в рамках строку пред'явлення до виконання.
На виконання вищезазначеного рішення та за заявою стягувача видано виконавчий лист 28.07.2020 зі строком пред'явлення до виконання до 03.08.2020.
26.08.2020 представник позивача звернувся до суду з заявою про поновлення строку пред'явлення виконавчого листа до виконання.
В обґрунтування вищезазначеного клопотання представник позивача зазначив, про звернення до суду з заявою про видачу виконавчого листа в рамках строку його виконання. Крім того, посилання на відтермінування строків у зв'язку з введенням карантину на території України.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши наведені заявником обґрунтування, суд дійшов висновку про задоволення заяви представника позивача про поновлення строку на пред'явлення виконавчого листа до виконання по справі №826/15905/18, з огляду на наступне.
Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 30.03.2020 задоволено позов задоволено повністю.
На виконання рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 30.03.2020 видано виконавчий лист 28.07.2020.
Вказаний виконавчий лист отримано стягувачем 12.08.2020, тобто поза строком його пред'явлення до виконання, з незалежних від стягувача обставин.
Крім того, суд не залишає поза увагою ту обставину, що відповідно до положення статті 29 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" з метою запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19 та з урахуванням рішення Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій від 10 березня 2020 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 11 березня 2020 року № 211 "Про запобігання поширенню на території України коронавірусу COVID-19", відповідно до якої установлено з 12 березня 2020 року на усій території України карантин, який не відмінено по теперішній час.
При цьому, 30 березня 2020 року Верховною Радою України прийнято Закон України № 3275 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (СOVID-2019)", відповідно до вимог частини другої статті 9 якого розділ VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України доповнено новим пунктом такого змісту:
" 3. Під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на запобігання поширення коронавірусної хвороби (СОVID-19), строки, визначені статтями 47, 79, 80, 114, 122, 162, 163, 164, 165, 169, 177, 193, 261, 295, 304, 309, 329, 338, 342, 363 цього Кодексу а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також щодо строків звернення до адміністративного суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви, пред'явлення зустрічного позову, розгляду адміністративної справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, продовжуються на строк дії такого карантину".
У зв'язку з вищевикладеним та на виконання приписів цього Закону, а також для належного захисту прав учасників справи, суд вважає за необхідне врахувати вищенаведені норми при розгляді заяви про поновлення строку на пред'явлення виконавчого листа до виконання.
Відповідно до частини п'ятої статті 37 Закону України "Про виконавче провадження" повернення виконавчого документа стягувачу з підстав, передбачених цією статтею, не позбавляє його права повторно пред'явити виконавчий документ до виконання протягом строків, встановлених статтею 12 цього Закону.
Згідно з частиною шостою статті 12 Закону України "Про виконавче провадження" стягувач, який пропустив строк пред'явлення виконавчого документа до виконання, має право звернутися із заявою про поновлення такого строку до суду, який розглядав справу, як суд першої інстанції.
Згідно з частиною першою статті 376 Кодексу адміністративного судочинства України стягувачам, які пропустили строк для пред'явлення виконавчого листа до виконання з причин, визнаних судом поважними, пропущений строк може бути поновлено.
Відповідно до частини другої статті 376 Кодексу адміністративного судочинства України заява про поновлення пропущеного строку подається до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції.
Враховуючи, що матеріали справи не містять інформації про виконання виконавчого листа по справі №826/15905/18 від 28.07.2020, суд вважає за доцільне задовольнити клопотання Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області щодо поновлення строку для пред'явлення виконавчого документа до виконання.
Керуючись статтями 248, 376 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва -
1. Заяву представника Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області про поновлення пропущеного строку для пред'явлення виконавчого листа до виконання задовольнити.
2. Поновити Головному управлінню Держпродспоживслужби в Чернігівській області строк для пред'явлення виконавчого листа у справі №826/15905/18 до виконання строком на 3 місяці з дати набрання законної сили даною ухвалою, тобто до 01.12.2020.
Ухвала набирає законної сили відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду у порядку та у строки, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Р.О. Арсірій