Рішення від 01.09.2020 по справі 420/4502/20

Справа № 420/4502/20

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 вересня 2020 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Цховребова М.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

встановив:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить:

- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року з посадовим окладом у розмірі 6340 грн. (33 тарифний розряд) у розмірі 86% грошового забезпечення;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.01.2018 року згідно довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року з посадовим окладом у розмірі 6340 грн. (33 тарифний розряд) у розмірі 86% грошового забезпечення, з урахуванням здійснених виплат.

Ухвалою суду від 1 червня 2020 року: відкрито провадження в адміністративній справі; вирішено справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Згідно зі змістом адміністративного позову, позивач просить суд задовольнити адміністративний позов в повному обсязі, з таких підстав:

- відповідно до Закону України № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” та Порядку № 393 позивачу призначено пенсію за вислугу років;

- з 01.04.2018 року пенсія позивача була перерахована відповідно до Постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 року “Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим особам” на підставі довідки про розмір грошового забезпечення за № ЮО60290 від 30.03.2018 року, зазначена посада - заступник начальнику штабу з бойового управління - оперативний черговий командного пункту дивізії протиповітряної оборони. Посадовий оклад визначений - 5070,00 грн., оклад за військовим званням - 1410, 00 грн.;

- 03.12.2019 року на адресу відповідача Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки направлена нова довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з посадовим окладом у розмірі 6340 грн. (33 тарифний розряд);

- позивач звернувся з відповідною заявою про перерахунок пенсії відповідно до нової довідки до відповідача 10.02.2020 року. Листом від 21.02.2020 року Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області відмовило у перерахунку пенсії відповідачу посилаючись на те, що бюджетні асигнування з Державного бюджету України не збільшувались, після набрання законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, з метою збереження соціального захисту військовослужбовців, перераховані пенсії виплачуються в розмірах, що склались на день набрання законної сили судовими рішеннями;

- в порядку ст. 63 Закону України № 2263-XII, п.п. 2, 3 Порядку № 45, ст. 10 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2018 року на підставі наданої Одеським обласним військовим комісаріатом довідки про розмір грошового забезпечення, визначеного відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб”, за нормами, чинними на 01.03.2018 року, де вказаний посадовий оклад є помилковим. Саме помилка стала підставою для не отримання ним в повному обсязі всього розміру належної йому пенсії, яка сталась з вини органу, що призначає і виплачує пенсію;

- посилання відповідача на скасування п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва є також помилковим та таким, що не відповідає правовим позиціям Верховного Суду. Відповідно до правової позиції Верховного Суду від 06.08.2019 у справі № 160/3586/19: Касаційний адміністративний суд роз'яснив, що пунктами 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України № 103 врегульовані строки виплати пенсій, а не порядок проведення перерахунку. А питання строків виплати доплат до пенсії за результатами проведеного перерахунку, тобто частини пенсії особи, а також розмірів такої доплати не охоплюються поняттям «порядок проведення перерахунку пенсії;

- відповідно до правової позиції Верховного суду від 24 квітня 2018 року по справі № 646/6250/17 нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Із зазначеного вбачається, що у разі порушення органом Пенсійного фонду України законодавства про пенсійне забезпечення застосування до адміністративного позову шестимісячного строку звернення до суду, встановленого частиною другою статті 99 КАС України (у редакції, чинній на момент звернення позивача до суду першої інстанції), має наслідком неможливість реалізувати передбачене частиною другою статті 46 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» право пенсіонера на виплату сум пенсії за минулий час та компенсації втрати частини пенсії у зв'язку з порушенням строків її виплати без обмеження будь-яким строком;

- рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 7 квітня 2020 року по справі № 420/6255/19 встановлений розмір грошового забезпечення позивача - 86%. Таким чином перерахунок пенсії позивача повинен бути здійснений саме з цього розміру.

Згідно зі змістом відзиву на позовну заяву, відповідач вважає позовні вимоги позивача необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню, із зазначенням таких фактичних обставин:

- позивач вже звертався до суду із позовом до Головного управління про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, а саме зобов'язати Головне управління провести з 01.01.2018 року перерахунок та здійснити виплату пенсії позивачу з урахуванням розміру пенсії за вислугу років 86% грошового забезпечення, із урахуванням вже виплачених сум. Рішенням суду від 07.04.2020 року по справі № 420/6255/19 позовні вимоги задоволено. На виконання рішення суду від 07.04.2020 року по справі № 420/6255/19 Головним управлінням 08.05.2020 позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2018 виходячи із суми грошового забезпечення 9720,00 грн. та основного розміру пенсії 86% грошового забезпечення;

- 06.05.2019 на адресу Головного управління надійшов лист від Одеського обласного ТЦК та СП разом із новою довідкою про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України на ім'я ОСОБА_1 , але законних підстав для здійснення перерахунку згідно вищезазначеної довідки у Головного управління немає, так як рішенням Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 по справі № 826/3858/18 залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”;

- листом Міністерства соціальної політики від 21.08.2019 № 15308/0/2-19/54, Пенсійний фонд України повідомлено про відсутність законних підстав для проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови КМУ “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби та деяким іншим категоріям осіб” № 103 від 21.02.2018, згідно з повторно наданими довідками про розмір грошового забезпечення. Позивачу призначено пенсію з 16.01.1982 за вислугу років, виходячи з основного розміру 86%;

- після введення в дію постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” Головним управлінням було проведено перерахунок пенсії позивачу на підставі оновленої довідки про розмір грошового забезпечення та з урахуванням основного розміру пенсії вже в розмірі 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення, що передбачено ст. 13 Закону № 2262 в редакції на момент здійснення перерахунку;

- у 2018 році позивачу проведено перерахунок пенсії уже на підставі видів грошового забезпечення діючих військовослужбовців, поліцейських тому і застосуванню підлягає законодавство, що діє на момент виникнення права на такий перерахунок - станом на 01.01.2018. Вказаними змінами не відбулося звуження обсягу існуючого права позивача на призначення пенсії. Так само і не було факту скасування чи звуження обсягу досягнутих прав за критеріями, зазначеними у рішенні Конституційного Суду України від 22.09.2005 № 5-рп/2005;

- після проведення перерахунку розмір пенсії позивача не зменшився, а навпаки, збільшився. До того ж, обмеження максимального розміру пенсії свідчить про врахування законодавцем статті 17 Конституції України, згідно з якою забезпечення економічної безпеки є однією з найважливіших функцій держави та справою всього Українського народу;

- позивач отримує пенсійні виплати, сума яких не зменшилась, право на перерахунок пенсії реалізовано. Перерахунок пенсії позивачу здійснено відповідно до вимог законодавства, що діяло на момент виникнення права на такий перерахунок, і на даний час виплата пенсії здійснюється відповідно до вимог діючого законодавства, тому підстави для визнання протиправними дій головного управління відсутні.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши пояснення, надані учасниками справи, а також докази в їх сукупності, суд встановив таке.

Листом від 13.05.2019 року № 3210 (а.с.5) Одеський обласний центр комплектування та соціальної підтримки повідомив позивача, що:

- листом Департамента фінансів Міністерства оборони України від 19.04.2019 № 0290/К-663/620 (а.с.39) за зверненням позивача Одеському обласному центру комплектування та соціальної підтримки доручено перевірити правильність встановлення розміру посадового окладу та у разі необхідності надіслати до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії;

- Одеським обласним центром комплектування та соціальної підтримки, відповідно до зазначеного листа Департамента фінансів Міністерства оборони України, 06.05.2019 за № 3017 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області направлено довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 з посадовим окладом у розмірі 6340 грн. (33 тарифний розряд), для прийняття рішення про перерахунок пенсії позивача.

10.02.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою (а.с.4), в якій просив здійснити перерахунок пенсії, виходячи із розміру 86% грошового забезпечення, за 33 тарифним розрядом з 01.01.2018 року, відповідно довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, виданої на ОСОБА_1 , відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103, Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.

В даній заяві позивачем зазначено, зокрема, що:

- позивач військовий пенсіонер, пенсійна справа № ЮО60290. Головним управлінням ПФУ в Одеській області з 01.01.2018 року пенсія позивача була знижена з 86% грошового забезпечення до 70% грошового забезпечення на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб»;

- такий висновок Пенсійного фонду України є передчасним та таким, що суперечить Конституції України, з наступних підстав;

- згідно ст. 63 Закону № 2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку з введенням в дію цього Закону проводиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку;

- усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчим, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Листом, № 1176-1097/К-02/8-1500/20 від 21.02.2020 року (а.с.4зв.) відповідач на заяву позивача щодо проведення перерахунку пенсії, яка надійшла до відповідача 10.02.2020 року, повідомив позивача, зокрема, що:

- умови та розміри перерахунку пенсій, здійсненого з 01.01.2018 колишнім військовослужбовцям були передбачені пунктами 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб»;

- рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, пункти 1 і 2 Постанови № 103 визнані протиправними та нечинними. Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 № 1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» зазначені пункти виключені;

- інших рішень Уряд про умови та розміри проведення перерахунку пенсій не приймалося;

- відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі;

- враховуючи викладене, а також, що бюджетні асигнування з Державного бюджету України не збільшувались, після набрання законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, з метою збереження соціального захисту військовослужбовців, перераховані пенсії виплачуються в розмірах, що склались на день набрання законної сили судовим рішенням. Позивачу перерахунок пенсії з 01.01.2018 було проведено з урахуванням розміру 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення;

- до законодавчого врегулювання вказаного питання підстави для перерахунку пенсії відсутні;

- у разі незгоди із зазначеним рішенням воно може бути оскаржене до Пенсійного фонду України або в судовому порядку.

Не погоджуючись із діями відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року з посадовим окладом у розмірі 6340 грн. (33 тарифний розряд) у розмірі 86% грошового забезпечення, позивач звернувся до суду із вищезазначеними вимогами.

На доведення обставин, на яких ґрунтуються заперечення, та на виконання ухвали суду відповідачем суду також надано копії (а.с.19, 20, 24-41):

- листа Пенсійного фонду України від 22.07.2019 року № 22177/02-12 до Міністерства соціальної політики України з проханням висловити позицію щодо підстав для проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови № 103 згідно повторно наданих довідок про розмір грошового забезпечення, із зазначенням, зокрема, що зі своєї сторони Пенсійний фонд України вважає, що підстави для перерахунку пенсій відсутні;

- листа-відповіді Міністерства соціальної політики України від 21.08.2019 року № 15308/0/2-19/54 на лист Пенсійного фонду України від 22.07.2019 року № 22177/02-12, згідно зі змістом якого Мінсоцполітики підтримує позицію Пенсійного фонду України щодо відсутності підстав для проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови № 103 згідно з повторно наданими довідками про розмір грошового забезпечення;

- матеріалів пенсійної справи позивача, які містять, зокрема:

- довідку Одеського обласного військового комісаріату про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України № ЮО60290/ від 30 березня 2018 року, видану позивачу про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними на 01.03.2018, за посадою заступник начальника штабу з бойового управління - оперативний черговий командного пункту дивізії протиповітряної оборони, становить:

- посадовий оклад - 5070,00 грн.

- оклад за військовим званням (підполковник) - 1410,00 грн.

- надбавка за вислугу років (50%) - 3240,00 грн.

Усього: - 9720,00 грн.;

- лист Департамента фінансів Міністерства оборони України від 19.04.2019 № 0290/К-663/620;

- довідку Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України № ЮО60290/ від 2 травня 2019 року, видану позивачу про те, що відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103 розмір посадового окладу, окладу за військовим званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною посадою, за нормами, чинними на 01.03.2018, за посадою заступник начальника штабу з бойового управління - оперативний черговий командного пункту дивізії протиповітряної оборони, становить:

- посадовий оклад - 6340,00 грн.

- оклад за військовим званням (підполковник) -1410,00 грн.

- надбавка за вислугу років (50%) - 3875,00 грн.

Усього: - 11625,00 грн.;

- перерахунок пенсії позивача від 8 травня 2020 року з 1 січня 2018 року, відповідно до якого, зокрема, він здійснений із сум грошового забезпечення:

- посадовий оклад - 5070,00

- оклад за військове звання - 1410,00

- процентна надбавка за вислугу років 50% - 3240,00

- премія 0% - 0,00

ВСЬОГО - 9720,00

Основний розмір пенсії: 86% грошового забезпечення

(вислуга років 32) у розмірі: - 8359,20

Підстава перерахунку: рішення суду.

Згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

В частині 2 статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до абз. 1, 2 ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Частиною 1 статті 78 КАС України встановлено, що обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їх представників.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Спірні правовідносини врегульовано законодавством (чинним та у редакції станом на момент виникнення відповідних правовідносин): законами України: «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII (далі - Закон № 2262-XII), Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 року N 3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за N 135/13402 (далі - Порядок № 3-1).

Статтею 49 Закону № 2262-XII встановлено, що пенсію згідно з цим Законом призначають органи Пенсійного фонду України.

Документи про призначення пенсії розглядає орган Пенсійного фонду України і не пізніше ніж у 10-денний строк з дня їх надходження приймає рішення про призначення або про відмову в призначенні пенсії.

Документом, який підтверджує призначення пенсії, є пенсійне посвідчення, що видається органом Пенсійного фонду України.

Повідомлення про відмову в призначенні пенсії із зазначенням причини орган Пенсійного фонду України видає (надсилає) заявникові не пізніше ніж протягом 5 днів після прийняття відповідного рішення.

Згідно з ч.ч. 1, 2, 4 ст. 63 Закону № 2262-XII перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Відповідно до п. 1 Порядку № 45 пенсії, призначені відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі - Закон), у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 9 Порядку № 45 встановлено, що Пенсійний фонд України та його головні управління мають право перевіряти правильність складення довідок.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, та постанови Кабінету Міністрів України від 02.11.2006 N 1522 «Про передачу органам Пенсійного фонду України функцій з призначення і виплати пенсій деяким категоріям громадян», регулює Порядок № 3-1.

Згідно з абз. 1 п. 4 Порядку № 3-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Відповідно до п. 23 Порядку № 3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону ( 2262-12 ).

Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Відповідно до ч. 5 ст. 45 № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Згідно зі ст. 66 Закону № 2262-XII рішення про відмову в призначенні пенсії або її перерахунку, зарахуванні до вислуги років для призначення пенсії окремих періодів служби в календарному обчисленні або на пільгових умовах, порушення строків і заниження розмірів пенсії може бути оскаржено до вищих органів або до суду.

На підставі вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, та встановлених судом обставин, суд дійшов таких висновків, а саме.

1. Щодо позовних вимог: визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії позивача з 01.01.2018 року на підставі довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року з посадовим окладом у розмірі 6340 грн. (33 тарифний розряд) у розмірі 86% грошового забезпечення, - слід зазначити таке.

Як встановлено судом, 10.02.2020 позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії, виходячи із розміру 86% грошового забезпечення, за 33 тарифним розрядом з 01.01.2018 року, відповідно довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, виданої на ОСОБА_1 , відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103, Одеським обласним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.

Листом № 1176-1097/К-02/8-1500/20 від 21.02.2020 року відповідач на заяву позивача щодо проведення перерахунку пенсії, яка надійшла до відповідача 10.02.2020 року, повідомив позивача, зокрема, що:

- умови та розміри перерахунку пенсій, здійсненого з 01.01.2018 колишнім військовослужбовцям були передбачені пунктами 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб»;

- рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019, пункти 1 і 2 Постанови № 103 визнані протиправними та нечинними. Постановою Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 № 1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» зазначені пункти виключені;

- інших рішень Уряд про умови та розміри проведення перерахунку пенсій не приймалося;

- відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі;

- враховуючи викладене, а також, що бюджетні асигнування з Державного бюджету України не збільшувались, після набрання законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018, з метою збереження соціального захисту військовослужбовців, перераховані пенсії виплачуються в розмірах, що склались на день набрання законної сили судовим рішенням. Позивачу перерахунок пенсії з 01.01.2018 було проведено з урахуванням розміру 70 відсотків відповідних сум грошового забезпечення;

- до законодавчого врегулювання вказаного питання підстави для перерахунку пенсії відсутні.

З наведеного вбачається, що фактично відповідачем на підставі поданої позивачем заяви від 10.02.2020 року про перерахунок раніше призначеної йому пенсії рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії позивача не приймалось.

Проте, системний аналіз вищезазначених норм права дозволяє дійти висновку, що підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути, як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

За результатами розгляду заяви та доданих до неї документів пенсійний орган ухвалює рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної пенсії.

Враховуючи наведене, суд вважає, що підставою для повідомлення про відмову у перерахунку пенсії може бути виключно рішення, прийняте з цього питання.

Як встановлено судом, відповідач на підставі поданої позивачем заяви рішення щодо перерахунку пенсії не приймав.

На виконання ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд врахував висновки щодо застосування норм права, викладені, зокрема, в постановах Верховного Суду від 22.01.2019 року у справі № 201/9987/17, від 20.09.2018 у справі № 320/8057/16-а, від 17.07.2018 у справі № 753/383/17, від 06.03.2018 року у справі № 753/12809/14, відповідно

суд дійшов висновків, що:

- за відсутності рішення відповідача про відмову в перерахунку пенсії, прийнятого у законодавчо визначеному порядку, позиція позивача, що листом відповідача № 1176-1097/К-02/8-1500/20 від 21.02.2020 року йому відмовлено у перерахунку пенсії за заявою від 10.02.2020 року, - є помилковою, відповідно, вимоги позивача визнати про визнання протиправними дій відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії позивача, - є передчасними та такими, що не підлягають задоволенню у заявлений позивачем спосіб;

- проте, виходячи із встановлених судом обставин, керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України, для ефективного захисту прав та інтересів позивача у спірних публічно-правових відносинах від порушень з боку відповідача, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо неприйняття рішення за заявою позивача від 10.02.2020 року про перерахунок пенсії, як таку, що допущена відповідачем: не на підставі та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; без використання повноваження з метою, з якою це повноваження надано; недобросовісно; нерозсудливо; непропорційно, зокрема без дотримання необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямована ця бездіяльність.

2. Щодо похідних вимог позивача зобов'язального характеру: зобов'язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.01.2018 року згідно довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 року з посадовим окладом у розмірі 6340 грн. (33 тарифний розряд) у розмірі 86% грошового забезпечення, з урахуванням здійснених виплат, - слід зазначити таке.

По-перше, судом встановлено, що фактично відповідачем на підставі поданої позивачем заяви від 10.02.2020 року про перерахунок раніше призначеної йому пенсії рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії позивача не приймалось.

По-друге, лист-відповідь відповідача № 1176-1097/К-02/8-1500/20 від 21.02.2020 року не містить жодних обґрунтувань щодо відсутності підстав для перерахунку пенсії позивача за 33 тарифним розрядом з 01.01.2018 року, відповідно до довідки Одеського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, № ЮО60290/ від 2 травня 2019 року, виданої позивачу відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. № 103, та яка наявна в матеріалах пенсійної справи позивача.

Отже, з наведеного вбачається, що фактично певні порушені позивачем у заяві про перерахунок пенсії питання відповідачем по суті взагалі не розглядались.

При цьому, відповідно до п. 9 Порядку № 45 право перевіряти правильність складення довідок мають саме Пенсійний фонд України та його головні управління.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Тобто, діяльність органів державної влади регулюють закони та підзаконні акти, які дають суб'єктам владних повноважень можливість користування певною свободою розсуду при вирішенні питань і встановлюють лише межі такої свободи, тобто наділяють їх дискреційними повноваженнями.

Як вбачається зі змісту Рекомендації №R (80) 2 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо виконання дискреційних повноважень адміністративними органами від 11 березня 1980 року під дискреційним повноваженням слід розуміти повноваження, яке адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду - тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень, наділений дискреційними повноваженнями, тобто повноваженнями з певним ступенем свободи адміністративного органу при прийнятті рішення, коли у межах, які визначені законом, адміністративний орган має можливість самостійно (на власний розсуд) вибрати один з кількох варіантів рішення. А суди не мають право втручатися в дискреційні функції органів владних повноважень. Завдання правосуддя полягає в гарантуванні дотримання вимог права та контролю за легітимністю прийняття рішень.

Відповідно до п. 4 ч. 2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

Згідно з ч. 4 ст. 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Виходячи з: висновків суду про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неприйняття рішення за заявою позивача про перерахунок пенсії; встановлених судом обставин, що фактично певні порушені позивачем у заяві про перерахунок пенсії питання відповідачем по суті взагалі не розглядались, та того, що їх перевірка віднесена до компетенції відповідача у встановленому законодавством порядку, - керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України, для ефективного захисту прав та інтересів позивача у спірних публічно-правових відносинах від порушень з боку відповідача, суд вважає за необхідне також вийти за межі позовних вимог та зобов'язати відповідача розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії від 10.02.2020 року та за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення згідно з вимогами, передбаченими Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 року N 3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за N 135/13402.

З вищенаведеного вбачається, що часткове задоволення позовних вимог позивача полягає у захисті прав та інтересів позивача у спірних правовідносинах в іншій ніж заявлено позивачем спосіб.

Інших суттєвих доводів та/або доказів щодо обґрунтування заявлених позовних вимог та заперечень проти них, які могли б потягнути зміну висновків суду щодо спірних правовідносин, сторонами суду не наведено та не надано.

При цьому суд не бере до уваги посилання відповідача у відзиві на лист Міністерства соціальної політики від 21.08.2019 № 15308/0/2-19/54 та доданий до відзиву лист Пенсійного фонду України від 22.07.2019 року № 22177/02-12 до Міністерства соціальної політики України, з таких підстав:

- фактично відповідачем на підставі поданої позивачем заяви від 10.02.2020 року про перерахунок раніше призначеної йому пенсії рішення про перерахунок або про відмову в перерахунку пенсії позивача не приймалось. Проте, зі змісту законодавства, яке регулює спірні правовідносини вбачається, що підставою для повідомлення про відмову у перерахунку пенсії може бути виключно рішення, прийняте з цього питання;

- відповідно до змісту листа-відповіді відповідача № 1176-1097/К-02/8-1500/20 від 21.02.2020 року, фактично, певні порушені позивачем у заяві про перерахунок пенсії питання відповідачем по суті взагалі не розглядались, та вказаний лист не містить посилань на вищенаведені листи Міністерства соціальної політики та Пенсійного фонду України.

При цьому суд звертає увагу відповідача на положення абз. 2 ч. 2 ст. 77 КАС України, відповідно до яких, у таких справах (про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень) суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Крім того, листи Міністерства соціальної політики та Пенсійного фонду України - не є нормативно-правовими актами у розумінні статті 117 Конституції України, а відтак не є джерелом права відповідно до статті 7 КАС України, носять лише та виключно інформаційно-роз'яснювальний та необов'язковий для врахування/застосування характер.

При цьому щодо змісту вказаних листів суд звертає увагу відповідача, що наведена у них позиція Мінсоцполітики та Пенсійного фонду України щодо відсутності підстав для проведення перерахунку пенсій відповідно до Постанови № 103 згідно з повторно наданими довідками про розмір грошового забезпечення не узгоджується з висновками щодо застосування норм права у спірних правовідносинах, викладеними, зокрема, в рішенні Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 17 грудня 2019 року у зразковій справі № 160/8324/19, 24 червня 2020 року залишеному без змін постановою Великої Палати Верховного Суду.

Щодо решти обґрунтувань сторін також слід зазначити, що рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя (див. п. 30 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 р.).

Однак, ст. 6 п. 1 Конвенції не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін (див. п. 29 Рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 р.).

Відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року № 3674-VI, позивач звільнений від сплати судового збору, відповідно, підстав для розподілу судових витрат в порядку, передбаченому ст. 139 КАС України, немає.

Відповідно до ч. 1 ст. 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Згідно з п. 3 Розділу VI Прикінцевих положень КАС України (в редакції, чинній до 17.07.2020 року) під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), зокрема, процесуальні строки щодо розгляду адміністративної справи продовжуються на строк дії такого карантину.

Згідно з п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо перебігу процесуальних строків під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)» від 18.06.2020 року № 731-ІХ, який набрав чинності 17.07.2020 року, зокрема, процесуальні строки, які були продовжені відповідно до пункту 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України в редакції Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" № 540-IX від 30 березня 2020 року, закінчуються через 20 днів після набрання чинності цим Законом.

Також, відповідно до п. 3 Розділу VI Прикінцевих положень КАС України (в редакції Закону № 731-IX від 18.06.2020) під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), суд за заявою учасників справи та осіб, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки (у разі наявності у них права на вчинення відповідних процесуальних дій, передбачених цим Кодексом), поновлює процесуальні строки, встановлені нормами цього Кодексу, якщо визнає причини їх пропуску поважними і такими, що зумовлені обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином. Суд може поновити відповідний строк як до, так і після його закінчення.

Суд за заявою особи продовжує процесуальний строк, встановлений судом, якщо неможливість вчинення відповідної процесуальної дії у визначений строк зумовлена обмеженнями, впровадженими у зв'язку з карантином.

Станом на 01.09.2020 року жодних заяв, в тому числі про поновлення та/або продовження процесуальних строків по цій справі, від сторін до суду не надійшло.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 78, 139, 241-246, 250, 255, 262, 295, Прикінцевими та Перехідними положеннями КАС України, суд -

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (місцезнаходження: вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107; ідентифікаційний код юридичної особи: 20987385) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо неприйняття рішення за заявою ОСОБА_1 від 10.02.2020 року про перерахунок пенсії.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії від 10.02.2020 року та за результатами її розгляду прийняти відповідне рішення згідно з вимогами, передбаченими Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року № 2262-XII, Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 та Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 року N 3-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 року за N 135/13402, з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Апеляційні скарги на рішення суду подаються учасниками справи до або через Одеський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя М.Г. Цховребова

.