про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі
01 вересня 2020 року СєвєродонецькСправа № 360/3202/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Борзаниця С.В., розглянувши матеріали позовної заява ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Управління Державної міграційної служби України в Луганській області (93400, Луганська обл., м. Сєвєродонецьк, вул. Партизанська, буд. 12) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
27.08.2020 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі також - позивач) до Управління державної міграційної служби України в Луганській області (далі також - відповідач, УДМС в Луганській області), відповідно до якого, з урахуванням уточнених позовних вимог, позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Управління державної міграційної служби України щодо відмови в оформленні та видачі ОСОБА_1 паспорта громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ;
- зобов'язати Управління державної міграційної служби України в Луганській області оформити та видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України зразка 1994 року у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що 22.02.2020 позивач звернулась до УДМС в Луганській області із заявою з приводу можливості оформлення та видачі нового паспорту громадянина України у формі паспортної книжечки взамін пошкодженого. У заяві в заяві було зазначено про небажання позивача за релігійними переконаннями отримувати паспорт нового зразку у формі пластикової ID-картки, безконтактний електронний носій якого містить відцифровані персональні дані особи, оскільки позивач є віруючою людиною.
У листі від 13.03.2020 № Б-29/6/4401-20/4401.3/456-20 відповідач роз'яснив, що оформлення і видача паспортів громадянина України зразка 1994 року здійснюється громадянам, щодо яких прийнято рішення суду, яке набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року, а також навів повний перелік документів, необхідних для обміну паспорта громадянина України у разі непридатності паспорта для користування.
Не погодившись з рішенням відповідача, позивач звернувся до суду.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 07.05.2020 у справі № 360/1273/20 У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби в Луганській області про визнання протиправною відмову, зобов'язання вчинити певні дії відмовити. Цим рішенням позивачеві було відмовлено у задоволенні позовних вимог з підстав не дотримання порядку звернення за видачею паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки, оскільки, як зазначено у рішенні, позивач не зверталася до відповідача із відповідною заявою встановленого зразка та до заяви не додано жодних документів для оформлення і видачі паспорта.
08.08.2020 позивач вдруге звернулася до відповідача із письмовою заявою про обмін пошкодженого паспорта на паспорт у вигляді паспортної книжечки зразка 1994 року, але разом з якою вже надала необхідні документи для обміну паспорта у відповідності до розділу IV Тимчасового порядку (z0620-19), а саме: заяву про видачу паспорта від 08.08.2020 за формою встановленого зразка; паспорт громадянина України Серії НОМЕР_1 , виданий на ім'я ОСОБА_1 ; дві фотокартки ОСОБА_1 розміром 3,5x4,5см; квитанцію Ощадбанка № 51 від 08.08.2020 р. за сплату ОСОБА_1 державного мита у розмірі 34 грн.
Листом від 17.08.2020 вих. № 11534/1/4401-20/4401.3/11895-20 УДМС у Луганській області інформувало позивача, що питання стосовно обміну пошкодженого паспорта на паспорт громадянина України зразка 1994 року було, нібито, розглянуто раніше та відповідачу надана відповідь від 13.03.2020 за вих. № Б-29/6/4401-20/4401.3/456-20.
Листом від 20.08.2020 вих. № 11534/1/4401-20/4401.3/11895-20/4401.3/12093-20 відповідач повідомив позивача про відмову щодо обміну пошкодженого паспорта громадянина України на паспорт громадянина України у формі книжечки зразка 1994 року, посилаючись на те, що позивачем «не надано повного переліку необхідній документів, визначених чинним законодавством України в УДМС в Луганській області відсутні законні підстави для обміну паспорта громадянина України зразка 1994 року у зв'язку з його непридатністю на паспорт громадянина України зразка 1994 року».
Позивач зазначила, що первісна заява позивача від 21.02.2020 дійсно не містила необхідних додатків (документів), що й було підставою для відмови у задоволенні позовних вимог позивача згідно рішення Луганського окружного адміністративного суду від 07.05.2020 у справі № 360/1273/20. Натомість заява позивача від 08.08.2020 фактично містила всю необхідну інформацію, була подана разом з необхідними документами, та в ній чітко висловлено прохання оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року у формі книжечки.
Позивач вважає, що відповідач своєю відмовою щодо оформлення та видачі позивачу паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки зразка 1994 року відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою ВР України від 26.06.1992 № 2503-XII, порушує особисті права позивача, що не відповідає основоположним приписам Конституції України та Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 (ратифікованої Законом України № 475/97-ВР від 17.07.1997), у зв'язку з чим позивачка змушена звернутися до суду з даним позовом.
Відповідно до частини другої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Позивач надав клопотання про звільнення від сплати судового збору, про поновлення строку звернення до суду.
Зазначена позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 Кодексу адміністративного судочинства України, підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження в адміністративній справі не встановлено, у зв'язку з чим вважаю за необхідне відкрити провадження у справі.
Згідно з пунктом 4 частини дев'ятої статті 171 КАС України про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначаються за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа.
Позивачем заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору у зв'язку з тим, що позивач є одинокою, малозабезпеченою особою похилого віку, соціальні виплати є єдиним джерелом існування.
Згідно з частинами першою, другою статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до положень частин першої, другої статті 133 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк. Якщо у строк, встановлений судом, судові витрати не будуть оплачені, позовна заява залишається без розгляду або витрати розподіляються між сторонами відповідно до судового рішення у справі, якщо сплату судових витрат розстрочено або відстрочено до ухвалення судового рішення у справі.
Пунктом 3 частини першої статті 8 Закону України від 08.07.2011 № 3674-VI Про судовий збір регламентовано, що враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров'ю.
На підтвердження відсутності можливості сплатити судовий збір, позивач надала довідки УПтаСЗН від 29.01.2020 № 1/910, від 09.07.2020, довідку ЦНАП про склад сім'ї, виписки АТ КБ «ПриватБанк» від 25.03.2020.
З метою дотримання права позивача на доступ до правосуддя, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання частково та відстрочити позивачу сплату судового збору у розмірі 840,80 гривень до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного). Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи. Загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Частиною третьою статті 257 КАС України встановлено, що при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин (пункт 20 статті 4 КАС України).
Відповідно до пункту 10 частини шостої статті 12 КАС України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
Зазначена справа не є справою у спорах, що відповідно до приписів частини четвертої статті 12 КАС України має розглядатись виключно за правилами загального позовного провадження.
Згідно з частиною першою статті 260 КАС України питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Частиною п'ятою статті 262 КАС України передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
З огляду позовної заяви вбачається, що позивач в даній справі є фізичною особою, якій територіальним органом ДМС України відмовлено у видачі паспорт у формі книжечки, у відповідності до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ; відповідач - територіальні органи ДМС України.
Таким чином, дана справа має ознаки типової справи, визначені Верховним Судом у рішенні від 19.09.2018, ухваленому у зразковій справі № 806/3265/17 (Пз/9901/2/18).
За таких обставин, суд дійшов висновку, що справу слід розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) з дотримання особливостей, визначених статтею 290 КАС України.
Керуючись статтями 5, 77, 160, 168, 171, 174, 175, 257, 260, 261, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Відкрити провадження в справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Управління Державної міграційної служби України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Справу розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відстрочити ОСОБА_1 сплату збору у розмірі 840,80 гривень за подання до суду позовної заяви до Управління Державної міграційної служби України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії в адміністративній справі № 360/3202/20 до ухвалення судового рішення у справі.
Зобов'язати відповідача протягом п'ятнадцяти днів з дня відкриття провадження у справі надіслати (надати) суду відзив на позовну заяву (відзив) і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду) разом з документами, що підтверджують надіслання (надання) позивачу копії відзиву та доданих до нього документів; всі документи, що були або мали бути взяті до уваги при прийнятті рішень, вчинення дій, допущення бездіяльності, з приводу яких подано позов (звернення щодо оформлення паспорта у вигляді книжечки; рішення за результатами розгляду звернення тощо).
Роз'яснити відповідачу, що відповідно до частини четвертої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
Зобов'язати Управління Державної міграційної служби України в Луганській області у строк до 18 вересня 2020 року надати для приєднання до справи належним чином засвідчену копію заяви ОСОБА_1 від 08.08.2020 про оформлення та видачу паспорта громадянина України зразка 1994 року у формі книжечки разом з усіма доданими до неї документами, та усі рішення (листи), прийняті за результатами розгляду зазначеної заяви.
Справа розглядатиметься суддею Борзаницею С.В. одноособово.
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі надіслати учасникам справи разом з витягом про їхні процесуальні права та обов'язки, встановлені статтями 44, 47 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідачу разом з ухвалою про відкриття провадження у справі надіслати копію позовної заяви з копіями доданих до неї документів.
Повідомити сторони про можливість реєстрації в системі “Електронний суд” для отримання процесуальних документів в електронному вигляді, для чого потрібно:
- зареєструватися в системі обміну електронними документами між судом та учасниками судового процесу, розміщеній на офіційному веб-порталі судової влади України за адресою: mail.gov.ua;
- подати до суду заявку про отримання процесуальних документів в електронному вигляді, яку необхідно роздрукувати на офіційному веб-порталі судової влади України у вищевказаному розділі.
Учасники справи можуть отримати інформацію щодо даної справи в мережі Інтернет за веб-адресою сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України http://court.gov.ua/fair/sud1270/.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню не підлягає.
СуддяС.В. Борзаниця