Справа № 158/2037/20
Провадження № 3/0158/716/20
31 серпня 2020 року м. Ківерці
Суддя Ківерцівського районного суду Волинської області Польова М.М.,
за участю секретаря судового засідання Сороки І.Є.
розглянувши матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, жителя АДРЕСА_1 , за ч. 3 ст. 126 КУпАП,-
17.08.2020 до Ківерцівського районного суду Волинської області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ДПР18 № 218163 від 13.08.2020, відповідно до якого 13.08.2020 о 13 год. 00 хв. ОСОБА_1 , будучи особою, стосовно якої встановлено тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами відповідно до постанови державного виконавця Ківерцівського РВ ДВС від 31.07.2020 у виконавчому провадженні №61775179 на підставі п. 9 ч. 2 ст. 71 Закону України «Про виконавче провадження», керував транспортним засобом ВАЗ 2109 д.н.з. НОМЕР_1 в м. Ківерці по вул. Пушкіна, 12, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 126 КУпАП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вищевказаному правопорушенні не визнав та пояснив, що заборгованість в рамках виконавчого провадження №61775179, через наявність якої його було обмежено у праві керування транспортними засобами, ним була погашена. Про наявність існування постанови, якою його обмежено у праві керування транспортними засобами, станом на 13.08.2020 йому відомо не було.
Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, дослідивши письмові докази, які містяться в матеріалах справи, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ст.252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Згідно зі ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, а також іншими документами.
Зі змісту ст.10 КУпАП слідує, що адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 126 КУпАП, передбачає умисну форму вини, а саме: особа повинна усвідомлювати, що будучи тимчасово обмеженою у праві керування транспортними засобами, умисно продовжує керувати транспортним засобом.
Як вбачається з постанови про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві керування транспортними засобами від 31.07.2020 у виконавчому провадженні № 61775179, винесеної старшим державним виконавцем Ківерцівського РВ ДВС Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів), ОСОБА_1 у зв'язку з наявною заборгованістю по сплаті аліментів в розмірі 27000 грн. 00 коп., було обмежено у праві керування транспортними засобами до погашення заборгованості зі сплати аліментів у повному обсязі (а.с.3).
В матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутні докази скерування постанови державного виконавця на адресу фактичного проживання ОСОБА_1 , а також відсутні належні та допустимі докази, які дають підстави вважати, що ОСОБА_1 було відомо про винесення постанови державного виконавця від 31.07.2020 та про тимчасове обмеження щодо керування ним транспортними засобами.
Разом з тим, постановою державного виконавця Ківерцівського РВ ДВС Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Львів) від 25.08.2020 у виконавчому провадженні №61775179 у зв'язку з відсутністю у ОСОБА_1 заборгованості по сплаті аліментів скасовано тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами (а.с.7).
Наведене свідчить про відсутність в діях ОСОБА_1 події та складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 126 КУпАП.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
За наведених обставин суд вважає, що провадження у справі відносно ОСОБА_1 підлягає закриттю на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Керуючись ст. 126, п. 1 ст. 247, ст. ст. 283-284 КУпАП, -
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ознаками ч. 3 ст. 126 КУпАП у зв'язку із відсутністю в його діях події та складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Ківерцівський районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Ківерцівського районного суду М.М. Польова