31 липня 2020 року Справа № 160/5954/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Єфанової О.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «Білмакс» до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Білмакс» до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області в якій позивач просить:
визнати протиправним та скасувати Рішення № 087/34 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності від 18.02.2020 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що відповідачем в порушення вимог законодавства оскаржуване рішення винесено до закінчення строків для надання заперечення. Крім того, позивачем страхові виплати проведені у відповідності до вимог чинного законодавства.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.06.2020 року відкрито провадження у справі №160/5954/20 та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), а також встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву протягом п'ятнадцяти днів з дня отримання ухвали.
Представник відповідача надав відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити. В обґрунтування зазначив, що оскаржуване рішення винесено у відповідності до вимог чинного законодавства, на підставі виявлених порушень, які підтверджені матеріалами перевірки.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно з ст.258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
За приписами ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
За викладених обставин, у відповідності до вимог ст.ст.258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, з 04 по 10 лютого 2020 року посадовими особами Жовтоводського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Дніпропетровській області проведено планову перевірку товариства з обмеженою відповідальності «Білмакс» дотримання страхувальником вимог законодавства у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно акту №12 від 10.02.2020 року перевірки дотримання страхувальником вимог законодавства у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування ТОВ «Білмакс», Жовтоводським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування в Дніпропетровській області виявлено порушення вимог законодавства:
п.1 ч.4 ст. 19, ч.2 ст.33 Закону України №1105 та абз.2 п.29 Постанови №1266: по 8-ми листках непрацездатності: серії АГФ №395705 на період з 14.01.2016 по 21.01.2016, серії АБД №257655 на період з 10.06.2016 по 17.06.2016, що видані ОСОБА_1 ; серії АГС №222734 на період з 24.03.2016 по 15.03.2016, серії АДБ № 257669 на період з 10.06.2016 по 15.06.2016, серії АДБ № 257976 на період з 31.05.2016 но 09.06.2016, серії АДБ №257975 на період з 05.05.2016 по 10.05.2016, що видані ОСОБА_2 ; серії АДС № 135144 на період з 29.1 1.2018 по 22.12.2018, що видані ОСОБА_3 ; серії АДС № 135379 на період з 28.08.2018 по 10.09.2018, що видані ОСОБА_4 - протягом дванадцяти місяців перед настанням страхового випадку за даними Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування застрахована особа мала страховий стаж менше шести місяців. Розрахована допомога перевищує розмір встановленої мінімальної заробітної плати на момент настання страхового випадку;
ст.24 Закону України 31105: по 3-х листках непрацездатності: серії АГС №711936 на період з 24.11.2015 по 02.12.2015, що видані ОСОБА_5 ; серії АГС № 711247 на період з 20.11.2015 по 27.11.2015, серії AГС № 659757 на період з 28.09.2015 по 02.10.2015, що видані на ім'я ОСОБА_6 - оплата допомоги в розмірі, що не відповідає страховому стажу визначеному відповідно до вимог законодавства;
п.5 ч.1 ст.23 Закону України №1105: по 1-му листку непрацездатності серії АДС № 726901 на період з 04.12.2018 по 29.12.2018, що виданий ОСОБА_7 - оплата допомоги по тимчасовій непрацездатності, що пов'язана із сп'янінням;
ч.2 ст.33 Закону України №1105, п.27 порядок 1266: по 3-х листках непрацездатності: серії АДТ № 207634 на період з 19.11.2018 по 26.11.2018, що виданий ОСОБА_8 ; серії АДК № 460485 на період з 21.03.2018 по 28.03.2018, що виданий ОСОБА_9 ; серії АДК № 460314 на період з 15.03.2018 по 23.03.2018, що виданий ОСОБА_10 - не вірно визначено розрахунковий період для застрахованої особи, яка перебувала у трудових відносинах менше, ніж календарний місяць;
ч.2 ст.33 Закону України №1105, абз. 1 п.3 порядок 1266: по 3-х листках непрацездатності: серії АДК № 511457 на період з 14.06.2018 по 20.06.2018, серії АДК №511008 на період з 29.05.2018 по 13.06.2018, серії АДК № 362241 на період з 21.05.2018 по 28.05.2018 що виданий ОСОБА_11 - невірно визначено розрахунковий період;
ч.2 ст.23 Закону України №1105: по 1-му листку непрацездатності серії серія АДБ №525753 на період з 06.03.2017 по 14.03.2017, що виданий ОСОБА_12 - оплата допомоги по тимчасовій непрацездатності, що пов'язана з порушенням режиму.
За результатами перевірки винесено рішення №087/34 від 18.02.2020 року, яким до позивача застосовано фінансові санкції у розмірі:
неправомірні витрати - 7771,51 грн.;
штраф у розмірі 50% - 3885,76 грн.
Суд зазначає, що згідно ч.4 ст.78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Так, розглянуто адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_13 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області про визнання протиправною та скасування постанови №109 про накладення адміністративного стягнення та рішенням Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області від 13.03.2020 року у справі №176/415/20, залишеного без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 20.05.2020 року - адміністративний позов задоволено, скасовано постанову №109 від 18.02.2020 року.
Так, підставою для прийняття постанови №109 від 18.02.2020 року відносно позивача у вищевказаній справі став акт перевірки ТОВ «Білмакс» №12 від 10.02.2020 року, який також став підставою для прийняття рішення №087/34 від 18.02.2020 року відносно ТОВ «Білмакс».
Таким чином, суд вважає за можливе застосувати ч.4 ст.78 КАС України.
Так, рішенням Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області від 13.03.2020 року у справі №176/415/20, залишеного без змін постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 20.05.2020 року встановлено, Порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, порядок прийняття рішень за результатами перевірок та процедуру оскарження рішень за результатами перевірок визначений Інструкцією про порядок проведення перевірок страхувальників по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, прийняття рішень за їх результатами та процедуру оскарження, яка затверджена Постановою правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності 22.12.2010 року №29 (далі по тексту - Інструкція №29).
Відповідно до піі. 3.13.4. Інструкції № 29, в останній день перевірки два примірники акта перевірки підписуються посадовими особами органу Фонду, які її проводили, керівником, головним бухгалтером (бухгалтером) або уповноваженою керівником особою та головою комісії (уповноваженим) із соціального страхування страхувальника, який перевіряється.
Примірники акта перевірки підписуються посадовою особою органу Фонду та керівником або головним бухгалтером (бухгалтером) чи уповноваженою керівником особою страхувальника на кожній сторінці із зазначенням на останній сторінці загальної кількості сторінок. Один примірник акта перевірки вручається страхувальнику з відміткою про отримання, а другий зберігається в органі Фонду, який здійснив перевірку. У разі відмови посадової особи страхувальника підписати та отримати акт перевірки посадова особа органу Фонду вносить до нього відповідний запис із складанням акта відмови від підпису акта перевірки та його отримання у двох примірниках (у довільній формі). Протягом трьох робочих днів один примірник акта відмови від підпису та його отримання разом з актом перевірки надсилається страхувальнику рекомендованим листом.
У разі підписання акта перевірки із запереченнями страхувальник подає їх у письмовій формі як додаток до акта перевірки або надсилає до органу Фонду, який проводив перевірку, окремим документом протягом 10 календарних днів з дня підписання акта.
Орган Фонду розглядає інформацію, викладену у заперечення до акта і надає на них письмову відповідь, яка надсилається страхувальнику у порядку, визначеному пунктом 4.1 розділу IV цієї Інструкції.
Якщо акт підписано без заперечень або впродовж передбаченого терміну заперечення не надійшли або надіслані з порушенням зазначеного терміну, акт перевірки вважається узгодженим.
19 лютого 2020 року в зв'язку з тим, що посадові особи Жовтоводського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Дніпропетровській області відмовилися особисто приймати заперечення на Акт перевірки №12, то ТОВ «Білмакс» направило заперечення поштою, що підтверджується описом вкладеного в цінний лист №5221000284631. /ах. 28/
ТОВ «Білмакс» подало заперечення до Акту №12 у порядку та в строки передбаченому пп. 3.13.4. Інструкції № 29.
Однак, Управління фонду не розглянуло заперечення ТОВ «Білмакс» та відповідь товариству не направило.
За таких обставин, акт №12 перевірки вважається неузгодженим.
На підставі викладеного суд вважає, що акт перевірки від 10.02.2020 №12 не може підтверджувати факт порушення вимог законодавства у сфері загальнообов'язкового державного соціального страхування ТОВ «Білмакс».
Таким чином, суд, з урахуванням вимог ч.4 ст.78 КАС України, приходить до висновку, що Рішення № 087/34 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності від 18.02.2020 року підлягає скасуванню.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з ч.1 ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог.
Згідно до ч. 1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись ст.ст.243-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати Рішення № 087/34 про повернення коштів Фонду та застосування фінансових санкцій за порушення законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності від 18.02.2020 року.
Стягнути на користь позивача судовий збір в розмірі 2102,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Дніпропетровській області.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Єфанова