01 липня 2020 року Справа № 160/4754/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Єфанової О.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Правобережного управління праці та соціального захисту населення Дніпровської міської ради про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Правобережного управління праці та соціального захисту населення Дніпровської міської ради в якій позивач просить:
визнати протиправними дії Правобережного Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської міської ради щодо непризначення ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на підставі її заяви від 12.04.2019 року;
зобов'язати Правобережне Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської міської ради здійснити призначення, нарахування та виплату ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) щомісячної адресної допомоги відповідно до п.3 Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №505 від 01.10.2014 року «Про надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг» за період з 13.06.2018 року по 15.04.2019 року.
В обґрунтування позову позивачка зазначила, що відповідач неодноразово відмовляв позивачці в призначенні щомісячної адресної допомоги з підстав незнаходження її місця реєстрації в Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, проте, згідно діючих норм с.Семигір'я Бахмутського району Донецької області знаходиться у вказаному переліку, а тому непризначення щомісячної адресної допомоги є протиправним.
Також, ухвалою суду від 01.06.2020 року у даній справі відкрито провадження, та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Цією ж ухвалою відповідачу було надано строк для подання письмового відзиву на позовну заяву - протягом 15 днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.
Відповідач 22.06.2020 року надав відзив, в якому зазначено, що на підставі заяви від 16.04.2019 року позивачці призначена щомісячна адресна допомога, за період з 13.06.2018 року по 12.04.2019 року позивачка фактично не зверталась.
Відповідно до ч.1 ст.257 КАС України, за правилами спрощеного позовного провадження розглядаються справи незначної складності.
Згідно з ст.258 КАС України, суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
За приписами ч.5 ст.262 КАС України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
За викладених обставин, у відповідності до вимог ст.ст.258, 262 КАС України, справу розглянуто за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Згідно ч.2 ст.263 КАС України справи, визначені частиною першою цієї статті, суд розглядає у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.
Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції з 20.11.2014 року, про що свідчить довідка № 1204000855 від 20.11.2014 року. Місцем реєстрації вказаної вище особи було визначено адресу: АДРЕСА_1 .
03.12.2014 року позивачка надала до органу соціального захисту заяву для призначення щомісячної адресної допомоги переміщеним особам, що переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово- комунальних послуг, передбачену п. 5 вищевказаного Порядку.
Додатково слід зазначити, що для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк уповноважений представник сім'ї подає до уповноваженого органу заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги, а також пред'являє довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб усіх членів сім'ї. Таку заяву на наступний шестимісячний строк може бути подано з дати його початку або не раніше ніж за 15 днів до закінчення поточного шестимісячного строку.
Таким чином на підставі вищезазначеного, ОСОБА_1 тривалий час у період з 01.01.2015 по 01.12.2017 призначалась та виплачувалась відповідна державна соціальна допомога.
Проте, за результатами розгляду чергової заяви ОСОБА_1 про призначення адресної допомоги переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг від 03.01.2018, комісією з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам при виконавчому Комітеті Новокодацької районної у місті Дніпрі ради 10.01.2018 (протокол № 7) останній було відмовлено у подовженні виплати вищевказаної державної соціальної допомоги, з причин фактичного місця реєстрації останньої у населеному пункті, який не входить до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 року № 1085.
Так, суд зазначає, що дійсно Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення від 7 листопада 2014 р. № 1085-р в редакції станом на 03.01.2018 року не містить в переліку с.Семигір'я Бахмутського району Донецької області.
Суд звертає увагу, що зміни до Переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення на які наголошує позивачка були внесені розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2018 року №79-р. Зазначеним нормативно-правовим актом до вказаного вище переліку було внесено й с. Семигір'я Бахмутського (Артемівського) району, Донецької області.
Враховуючи вищезазначене, з метою реалізації права на отримання адресної допомоги переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг з відповідним пакетом документів та в порядку передбаченому постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 року, позивачем у період з 13.06.2018 по 12.04.2019 фактично надано не було.
В подальшому, 12.04.2019 року позивачка звернулась до управління з письмовим проханням щодо надання їй письмового роз'яснення про причини відмови у призначенні адресної допомоги переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
Зазначена заява розглянута по суті відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян» та 15.04.2019 органом соціального захисту за вихідним № Ш-22, ОСОБА_1 була надана ґрунтовна відповідь та зазначено про необхідність надання заяви щодо поновлення виплати за умов отримання довідки, що містить факт перевірки управлінням зареєстрованого місця проживання останньої.
16.04.2019 з метою поновлення права на призначення адресної допомоги переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, позивачкою до органу соціального захисту було надано відповідну заяву, за результатам розгляду якої ОСОБА_1 згідно рішення від 04.06.2019 року з 16.04.2019 року до 15.10.2019 призначена відповідна державна соціальна допомога.
13.03.2020 позивачка повторно звернулась до управління з письмовим проханням щодо надання їй письмового роз'яснення про причини відмови у призначенні адресної допомоги переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в період з 01.02.2018 року до 14.04.2019 року. Зазначена заява була розглянута відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян» та листом від 27.03.2020 № 14/59 органом соціального захисту ОСОБА_1 було надано відповідне роз'яснення в якому зазначено про те, що єдиний раз коли позивачка зверталася із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги було 03.01.2018 року та на підставі вказаної заяви позивачці відмовлено в призначені щомісячної адресної допомоги.
Так, суд зазначає, що механізм надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг визначає Порядок надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затверджений постановою КМУ від 01.10.2014 № 505 (далі Порядок).
Згідно п.5 Порядку (в редакції станом на 12.04.2019 року) для отримання грошової допомоги (зокрема в разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку) уповноважений представник сім'ї звертається за фактичним місцем проживання (перебування) сім'ї до установи уповноваженого банку для відкриття в установленому порядку поточного рахунка, пред'являє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для іноземців та осіб без громадянства - документ, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус, та подає на адресу уповноваженого органу відповідну заяву про надання грошової допомоги (для призначення грошової допомоги вперше) або заяву, в якій повідомляє про відсутність змін, що впливають на призначення грошової допомоги (у разі призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк, якщо її виплата раніше не здійснювалася через установи уповноваженого банку). З метою визначення дати, часу подання заяви та адреси, за якою подається заява, уповноважений представник сім'ї звертається у контакт-центр уповноваженого банку.
У заяві зазначаються такі відомості про всіх членів сім'ї, які претендують на отримання грошової допомоги:
прізвище, ім'я та по батькові;
число, місяць, рік народження;
серія, номер (у разі наявності) паспорта громадянина України, ким і коли виданий або серія, номер документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України, а для іноземців та осіб без громадянства - документа, що посвідчує особу та підтверджує її спеціальний статус;
реєстраційний номер облікової картки платника податків (не зазначається фізичними особами, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному територіальному органу ДФС і мають відмітку в паспорті);
інформацію про:
- зареєстроване та фактичне місце проживання (перебування);
- наявність у будь-якого із членів сім'ї у власності житлового приміщення/частини житлового приміщення, розташованого в інших регіонах, ніж тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, Автономній Республіці Крим і м. Севастополі, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення;
- наявність житлового приміщення, яке зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції, або заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації;
- наявність у будь-якого з членів сім'ї на депозитному банківському рахунку (рахунках) коштів у розмірі, що перевищує 25-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб;
- місце роботи осіб працездатного віку та час, з якого особа там працює;
- наявність у будь-якого з членів сім'ї інвалідності із зазначенням групи інвалідності.
Таким чином, подана позивачкою заява від 12.04.2019 року не відповідала вимогам п.5 Порядку, в редакції станом на 12.04.2019 року, а тому відповідач розглянув ї відповідно до вимог Закону України «Про звернення громадян».
Щодо позовних вимог про зобов'язання Правобережного Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської міської ради здійснити призначення, нарахування та виплату ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги за період з 13.06.2018 року по 15.04.2019 року суд зазначає, що позивачка у визначений період до відповідача не зверталась із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги.
З огляду на вищевикладене, в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Відповідно до ст. 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Частина 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначає, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ст.139 КАС України, оскільки в задоволенні позовних вимог відмовлено, судовий збір не повертається.
Керуючись ст.ст.243-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні позовної заяви відмовити.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя О.В. Єфанова