м. Вінниця
31 серпня 2020 р. Справа № 120/3303/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Віятик Наталії Володимирівни, розглянувши у письмовому провадженні в порядку прощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
До Вінницького окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, в якому просив:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови йому в переведенні з пенсії по інвалідності на пенсію за вислугу років;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області призначити йому пенсію за вислугу років на підставі п. «а» ст. 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 07.11.2019, як такому, який має на день звільнення вислугу 26 років 09 місяців 19 днів.
Позовні вимоги обґрунтовані протиправністю дій Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області щодо відмови у призначенні пенсії позивачу за вислугу років на підставі документів наданих Головним управлінням Національної поліції у Вінницькій області з 07.08.2018, оскільки при обчисленні вислуги років, необхідної для призначення пенсії, відповідач неправомірно не враховував його вислугу у пільговому обчисленні. Тим самим протиправно звузив його право на отримання пенсії.
Ухвалою суду від 20.07.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Вирішено розгляд справи здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін (263 КАС). Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк на подачу відзиву на позов.
У встановлений судом строк, від відповідача надійшов відзив на позов, в якому останній заперечує щодо задоволення адміністративного позову. Зазначає, що статтею 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" передбачені умови призначення пенсії за вислугу років, а саме наявність відповідної вислуги років у календарному обчисленні. Оскільки наявної у позивача вислуги років не достатньо для призначення йому пенсії за вислугою років відповідно до пункту "а" частини 1 статті 12 Закону № 2262-ХІІ, тому підстави для задоволення позову відсутні.
Крім того, від представника позивача надійшла відповідь на відзив, одна суд не приймає її до уваги, оскільки у відповідності до ч. 3 ст. 263 КАС України, у справах, визначених ч. 1 цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ з 10.12.1999 року по 06.11.2015 року.
06.11.2015 року ОСОБА_1 був прийнятий на службу до Національної поліції України.
Наказом начальника Головного управління Національної поліції у Вінницькій області № 114 о/с від 09.07.2018 позивача звільнено зі служби з поліції за п. 2 ч. 1 ст. 77 Закону України «Про національну поліцію». Зазначено, що стаж служби в поліції для виплати надбавки за вислугу років та для виплати одноразової допомоги при звільненні зі служби в поліції визначено 20 років 00 місяців 14 днів.
Рішенням Вінницького окружного адміністративного суду від 24.04.2019 у справі № 120/758/19-а задоволено адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції у Вінницькій області. Визнано протиправними дії Головного управління Національної поліції у Вінницькій області щодо не включення до наказу № 114 від 09.07.2018 року вислуги років в пільговому обчисленні час служби ОСОБА_1 у підрозділах боротьби з організованою злочинністю, дільничного інспектора та карного розшуку ОВС з розрахунку 1 місяць служби за 1,5 місяця, та безпосередню участь ОСОБА_1 в антитерористичній операції з розрахунку 1 місяць служби за 3 місяця.
Зобов'язано Головне управління Національної поліції у Вінницькій області внести зміни до наказу № 114 від 09.07.2018 року та включити вислугу років в пільговому обчисленні час служби ОСОБА_1 у підрозділах боротьби з організованою злочинністю, дільничного інспектора та карного розшуку ОВС з розрахунку 1 місяць служби за 1,5 місяця, та безпосередню участь ОСОБА_1 в антитерористичній операції з розрахунку 1 місяць служби за 3 місяця, з зазначенням загальної вислуги років.
На виконання рішення суду, Наказом Головного управління Національної поліції у Вінницькій області від 30.07.2019 №132 о/с доповнено пункт наказу Головного управління Національної поліції у Вінницькій області від 09.07.2018 №114 о/с в частині звільнення підполковника поліції ОСОБА_1 зі служби в Національній поліції України редакцією "в календарному та пільговому обчисленні 26 років 09 місяців 19 днів".
07.11.2019 позивач звернувся з заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області, в якій просив на підставі Наказу Головного управління Національної поліції у Вінницькій області від 30.07.2019 №132 о/с, яким визначено вислугу років - 26 років 09 місяців 19 днів, перевести його з пенсію по інвалідності на пенсію за вислугу років.
Листом ГУ ПФУ у Вінницькій області від 03.12.2019 №3351/І-12, посилаючись на норми ЗУ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та постанови Правління ПФУ №3-1 від 30.01.2007 "Про затвердження Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" роз'яснено позивачеві, що заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом, та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи). Зазначено, що зміни у грошовому забезпеченні, з якого нараховується пенсія, Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області здійснює тільки на підставі документів поданих через уповноважені структурні підрозділи силових міністерств та відомств, тому роз'яснено, що позивачу необхідно звернутись до силової структури для внесення змін в подання для призначення пенсії в частині зарахування вислуги років в календарному та пільговому обчисленні.
Не погоджуючись з вказаними діями відповідача, вказуючи, що відповідно законодавства України має право на призначення пенсії з урахуванням наявної вислуги років в календарному та пільговому обчисленні 26 років 09 місяців і 19 днів, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд керується та виходить з наступного.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту "а" статті 12 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-XII пенсія за вислугу років призначається: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" статті 1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2016 року по 30 вересня 2017 року і на день звільнення мають вислугу 23 календарних роки і більше.
Одночасно стаття 17 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" визначає вичерпний перелік видів служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначенні пенсії.
Згідно з частиною другої статті 17 Закону № 2262-XII до вислуги років поліцейським, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п'яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.
Тобто, вказаним Законом чітко передбачено, що пенсія за вислугу років призначається при наявності вислуги саме 23 календарних роки і більше, та міститься виключний перелік періодів служби, які враховуються в календарну вислугу років. Нормами зазначеного закону не визначено, що пенсію за вислугу років можна призначати особам за недостатності календарному обчисленні, та за умови наявності вислуги в календарному та пільговому обчисленні.
Аналогічний правовий висновок щодо застосування норм матеріального права у спорах цієї категорії міститься, зокрема, у постановах Верховного Суду від 27 березня 2018 року у справі № 295/6301/17, від 19 вересня 2018 року у справі № 725/1959/17, від 22 листопада 2018 року у справі № 161/4876/17.
Слід зазначити, що вислуга років позивача станом на день його звільнення (10.07.2018) у календарному обчисленні становить 20 років 00 місяців 14 днів і це не є достатнім для призначення ОСОБА_1 пенсії за вислугу років у відповідності до Закону №2262, за необхідних 23 календарних років і більше. Нормами зазначеного закону не визначено, що пенсію за вислугу років можна призначати особам за недостатності календарному обчисленні, та за умови наявності вислуги в календарному та пільговому обчисленні.
Відповідно з ч. 4 ст. 17 Закону № 2262-ХІІ при призначенні пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, враховуються тільки повні роки вислуги років або страхового стажу без округлення фактичного розміру вислуги років чи страхового стажу в бік збільшення.
Враховуючи приписи чинного законодавства, суд першої інстанції дійшов вірного висновку щодо відсутності у позивача права на призначення пенсії за вислугою років з урахуванням пільгової вислуги років, оскільки позивач не має встановленої п. "а" ч. 1 ст. 12 Закону №2262-XII необхідної календарної вислуги років.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 27.02.2019 у справі №295/6454/17.
Водночас, посилання позивача на те, що в даному випадку для призначення йому пенсії за вислугу років підлягає застосуванню саме постанова Кабінету Міністрів України "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" від 17 липня 1992 р. N393, якою позивачу на його думку для призначення пенсії вислугу років має зараховуватися пільговий стаж є безпідставними, оскільки згідно ч.3 ст. 7 КАС України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, приписи п.3 Постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. N 393 суперечать приписам п."а" ст.12 Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-XII застосуванню підлягає саме Закон України, оскільки у відповідності до ч.3 ст.7 КАС України має вищу юридичну силу.
Питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, врегульовано постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 № 3-1 (далі - Порядок).
В силу п.1 Порядку Питання подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, врегульовано постановою правління Пенсійного фонду України від 30,01.2007 № 3-1 (далі - Порядок).
У відповідності до п.1 Порядку заяви про призначення пенсії за вислугу років та по інвалідності особам, звільненим зі служби, які мають право на пенсію згідно із Законом ( 2262-12 ), та особам, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до міжнародних договорів у галузі пенсійного забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, подаються цими особами до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - органи, що призначають пенсії) через уповноважені структурні підрозділи Міністерства оборони України, Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства надзвичайних ситуацій України, Міністерства інфраструктури України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної прикордонної служби України, Державної податкової служби України, Державної пенітенціарної служби України, Державної інспекції техногенної безпеки України (далі - міністерства та інші органи).
Уповноважений структурний підрозділ у 10-денний термін з дня одержання заяви про призначення пенсії оформляє всі необхідні документи і своє подання про призначення пенсії (додаток 2), ознайомлює з ним особу, якій оформлюється пенсія, і направляє до органу, що призначає пенсії за місцем проживання особи (п.12 Порядку).
Відтак, з урахуванням наведеного та за умови встановлення судом відсутності у позивача права на призначення пенсії за вислугою років з урахуванням пільгової вислуги років, оскільки останній не має встановленої п. "а" ч. 1 ст. 12 Закону № 2262-XII необхідної календарної вислуги років, в задоволенні позовних вимог слід відмовити.
Згідно статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи вищевикладене, суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Судові витрати відповідно до ст.139 КАС України відшкодуванню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 13322403)
Рішення в повному обсязі складено: 31.08.2020 р.
Суддя Віятик Наталія Володимирівна