Справа № 761/17759/20
Провадження № 1-кп/761/2450/2020
27 серпня 2020 року Шевченківський районний суд м. Києва в складі:
головуючого судді ОСОБА_1 ,
за участю: секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 ,
обвинуваченого ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Києві кримінальне провадження №12020100100003782 від 30 квітня 2020 року по обвинуваченню
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Києва, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.366-1 КК України,
Обвинувальний акт з додатками у кримінальному провадженні №12020100100003782 від 30 квітня 2020 року відносно ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.366-1 КК України, надійшов до Шевченківського районного суду м. Києва 17 червня 2020 року.
В судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_4 заявив клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст.366-1 КК України, зв'язку із дійовим каяттям та закриття кримінального провадження відносно нього на підставі ст.45 КК України.
Клопотання мотивоване тим, що ОСОБА_4 обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.366-1 КК України, що відповідно до положень ст.12 КК України відноситься до злочину невеликої тяжкості, вперше вчинив злочин, щиро розкаявся у вчиненому, активно сприяв розкриттю злочину, фактично шкода внаслідок кримінального правопорушення не завдана, в подальшому були подана декларація особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє діяльність, тому є підстави, передбачені ст.45 КК України, для звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із дійовим каяттям.
Прокурор не заперечував з приводу задоволення клопотання обвинуваченого та звільнення останнього від кримінальної відповідальності на підставі ст.45 КК України.
Заслухавши думки сторін кримінального провадження, вивчивши обвинувальний акт з додатками та надані в судовому засіданні документи, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання про звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності у зв'язку із дійовим каяттям, виходячи із наступного.
Відповідно до обвинувального акту, ОСОБА_4 , обіймаючи у період з 08.10.2018р. по 06.11.2018 р. посаду головного спеціаліста відділу планування капітальних видатків та ремонтних робіт управління капітальних видатків та оренди Департаменту охорони здоров'я виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), та будучи відповідно до підпункту «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення, у порушення вимог ч. 2 ст. 45 Закону, умисно не подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє діяльність, пов'язану з виконанням функції держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, шляхом заповнення відповідної форми на веб- сайті Національного агентства запобігання корупції в Реєстрі, чим порушив вимоги, передбачені чинним законодавством України, при наступних обставинах.
Так, відповідно до наказу від 08 жовтня 2018 року, № 1940-к по Департаменту охорони здоров'я виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), ОСОБА_4 призначено на посаду головного спеціаліста відділу планування капітальних видатків та ремонтних робіт управління капітальних видатків та оренди Департаменту охорони здоров'я виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації). На підставі наказу Директора Департаменту охорони здоров'я виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), № 2097-К від 05.11.2018, ОСОБА_4 звільнено із указаної посади за ч. 4 ст. 87 ЗУ «Про державну службу», п. 1 ст. 36 КЗпП України за угодою сторін. Департамент охорони здоров'я виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) є структурним підрозділом виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), підпорядковується Київському міському голові, підзвітний та підконтрольний Київській міській раді та постійній комісії Київської міської ради, до функціонального спрямування якої належить питання діяльності Департаменту, а також постійній комісії Київської міської ради, до функціонального спрямування якої належить питання взаємодії Київської міської ради та її виконавчого органу (Київської міської державної адміністрації). З питань виконання функцій органу державної виконавчої влади Департамент є підзвітним та підконтрольним Міністерству охорони здоров'я України. Департамент є головним розпорядником коштів бюджету міста Києва по галузі "Охорона здоров'я".
Відповідно до підпункту «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції», посадові та службові особи органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики є суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у п. 1, підпункті «а» п. 2 ч. 1 ст.3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 01 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.
Абзацом першим частини другої ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і IV пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
ОСОБА_4 було достовірно відомо про передбачений законодавством обов'язок його як державного службовця, який припинив діяльність пов'язану з виконанням функцій держави чи місцевого самоврядування, подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, шляхом заповнення відповідної форми на веб-сайті Національного агентства запобігання корупції в Реєстрі.
Так, під час перебування на посаді ОСОБА_4 був ознайомлений під розпис із Попередженням про обмеження, спрямовані на запобігання корупційним та пов'язаним з корупцією правопорушенням, запобігання та врегулювання конфлікту інтересів і одержанню неправомірної вигоди або подарунка та поводження з ним, щодо сумісництва та суміщення з іншими видами діяльності, дотримання вимог фінансового контролю.
Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції № 2 від 10.06.2016 «Про початок роботи системи подання та оприлюднення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 15.07.2016 за № 958/29088, визначено, що система подання та оприлюднення відповідно до Закону декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, розпочинає свою роботу в два етапи.
Перший етап роботи системи розпочався 01.09.2016, для суб'єктів декларування, які займають, згідно із ст. 50 Закону відповідальне та особливо відповідальне становище. Другий етап - з 00 годин 00 хвилин 01.01.2017 для всіх інших суб'єктів декларування, у тому числі осіб, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування.
Таким чином, ОСОБА_4 , відповідно до положень Закону України «Про запобігання корупції» та примітки до ст. 366-1 КК України являвся суб'єктом декларування, був зобов'язаний подати декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави, яка припинила таку діяльність, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, шляхом заповнення відповідної форми на веб-сайті Національного агентства запобігання корупції в Реєстрі та достовірно знав про цей передбачений законодавством обов'язок.
Незважаючи на вказані обставини, діючи з прямим умислом, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер свого діяння, посягаючи на встановлений законодавством порядок функціонування системи запобігання корупції в Україні, ОСОБА_4 при невстановлених досудовим розслідуванням обставинах, вирішив не подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, якою він являвся до 06.11.2018, та не подав її у визначений законодавством термін, тобто до 04.12.2018.
Відповідно до інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб станом на 13.04.2020, декларацію особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період з 01.01.2018 по 06.11.2018 ОСОБА_4 не подав, хоча зареєструвався у Реєстрі 21.09.2017 о 15 годині 48 хвилин, за адресою: Департаменту охорони здоров'я виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) м. Київ, вул. Прорізна, 15.
У зв'язку із цим, діючи у порядку ст. 49 Закону України «Про запобігання корупції» Національне агентство з питань запобігання корупції листом від 08.05.2019 № 44- 01/37157/19 повідомило ОСОБА_4 про факт неподання ним декларації та зобов'язання подати її протягом 10 днів із для отримання повідомлення.
23.05.2019 р. ОСОБА_4 отримав зазначене вище повідомлення, який в свою чергу ознайомившись із його змістом, достовірно усвідомив факт необхідності подання декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави, яка припинила таку діяльність, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, а також передбачену КК України кримінальну відповідальність за її неподання.
Разом із тим, продовжуючи реалізовувати свій протиправний намір, направлений на невиконання вимог Закону України «Про запобігання корупції», переслідуючи кримінально- протиправну мету щодо умисного неподання декларації, передбачаючи при цьому суспільно- небезпечні наслідки таких дій, та, бажаючи їх настання, ОСОБА_4 , будучи суб'єктом декларування, проігнорував повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції від 08.05.2019, не вчинив необхідних та можливих дій, спрямованих на виконання свого обов'язку, проявив несвідомість і бездіяльність, та нехтуючи встановленим законодавством порядком функціонування системи запобігання корупції в Україні, умисно не подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування яка припинила таку діяльність, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Таким чином, ОСОБА_4 , будучи суб'єктом декларування, умисно не подав декларацію особи, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припинила таку діяльність, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями), тобто вчинив кримінальне правопорушення, відповідальність за яке передбачена ст. 366-1 КК України.
Згідно з положеннями п.2 ч.3 ст.314 КПК України у підготовчому судовому засіданні суд має право закрити провадження у випадку встановлення підстав, передбачених пунктами 4-8 частини першої або частиною другою статті 284 цього Кодексу.
Відповідно до вимог п.1 ч.2 ст.284 КПК України кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Згідно з положеннями ч.1 ст.285 КПК України особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Ч.4 ст.286 КПК України передбачено: якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, сторона кримінального провадження звернеться до суду з клопотанням про звільнення від кримінальної відповідальності обвинуваченого, суд має невідкладно розглянути таке клопотання.
Відповідно до положень статті 5 КК України, яка визначає зворотну дію закону про кримінальну відповідальність у часі: 1. Закон про кримінальну відповідальність, що скасовує кримінальну протиправність діяння, пом'якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи, має зворотну дію у часі, тобто поширюється на осіб, які вчинили відповідні діяння до набрання таким законом чинності, у тому числі на осіб, які відбувають покарання або відбули покарання, але мають судимість. 2. Закон про кримінальну відповідальність, що встановлює кримінальну протиправність діяння, посилює кримінальну відповідальність або іншим чином погіршує становище особи, не має зворотної дії в часі. 3. Закон про кримінальну відповідальність, що частково пом'якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи, а частково посилює кримінальну відповідальність або іншим чином погіршує становище особи, має зворотну дію у часі лише в тій частині, що пом'якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи. 4. Якщо після вчинення особою діяння, передбаченого цим Кодексом, закон про кримінальну відповідальність змінювався кілька разів, зворотну дію в часі має той закон, що скасовує кримінальну протиправність діяння, пом'якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи.
За правилами ст. 45 КК України /в редакції Закону № 198-VIII від 12.02.2015/ особа, яка вперше вчинила злочин невеликої тяжкості або необережний злочин середньої тяжкості, крім корупційних злочинів, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона після вчинення злочину щиро покаялася, активно сприяла розкриттю злочину і повністю відшкодувала завдані нею збитки або усунула заподіяну шкоду.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 вперше притягується до кримінальної відповідальності, обвинувачується у вчиненні кримінального правопорушення, яке відповідно до ст.12 КК України /в редакції Закону №4025-VІ від 15.11.2011/ віднесено до злочинів невеликої тяжкості, щиро розкаявся у вчиненому, активно сприяв розкриттю злочину і усунув завдану внаслідок вчинення кримінального правопорушення шкоду.
За таких обставин, суд приходить до висновку про можливість задоволення клопотання та звільнення ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності у зв'язку із дійовим каяттям.
Долю речових доказів необхідно вирішити відповідно до положень ст.100 КПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст.44, 45 КК України, ч.2 ст.284, 285-288, п.2 ч.3 ст.314 КПК України, суд,
Клопотання обвинуваченого ОСОБА_4 про звільнення від кримінальної відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст.366-1 КК України, - задовольнити.
Звільнити ОСОБА_4 від кримінальної відповідальності за ст.366-1 КК України, у зв'язку із дійовим каяттям.
Кримінальне провадження №12020100100003782 від 30 квітня 2020 року по обвинуваченню ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ст.366-1 КК України, - закрити.
Речові докази, а саме: висновок №47-06/75/20 - залишити при матеріалах кримінального провадження.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Шевченківський районний суд м. Києва протягом семи днів з дня її оголошення.
Ухвала набирає законної сили на наступний день після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо таку не подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Суддя