Рішення від 18.08.2020 по справі 925/954/20

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 серпня 2020 року м. Черкаси справа № 925/954/20

Господарський суд Черкаської області у складі головуючого судді Спаських Н.М., із секретарем судового засідання Волна С.В., за участі представників сторін:

від позивача: не з'явився;

від відповідача: не з'явився;

розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи за позовом Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (м. Черкаси) до Комунального підприємства "Соснівська служба утримання будинків" Черкаської міської ради (м. Черкаси) про стягнення 31 794,51 грн.,

ВСТАНОВИВ:

Заявлено позов про стягнення з відповідача на користь позивача надміру виплачених бюджетних коштів в сумі 31 794,51 грн. на підставі ст. 1212 ЦК України.

Справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження.

Представники сторін в судове засідання не з'явилися, явка сторін обов'язковою не визнавалася.

Відповідача належно повідомлено про час і місце розгляду справи рекомендованим листом з повідомленням про вручення та оголошенням на веб-порталі судової влади України, що відповідає положенням ст. 120,121 ГПК України.

Відзив на позов у справу не подано. За загальним правилом, у відповідності до ч. 4 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України якщо відзив не містить вказівки на незгоду відповідача з будь-якою із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відповідач позбавляється права заперечувати проти такої обставини під час розгляду справи по суті, крім випадків, якщо незгода з такою обставиною вбачається з наданих разом із відзивом доказів, що обґрунтовують його заперечення по суті позовних вимог, або відповідач доведе, що не заперечив проти будь-якої із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, з підстав, що не залежали від нього.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.

Відмови позивачем від позову не подано, клопотання про відкладення розгляду справи від сторін суд не отримав, докази врегулювання спору відсутні, а тому суд вважає, що розгляд справи слід провести за відсутності представників сторін за наявними документами у справі.

Відповідно до ст. 240 Господарського процесуального кодексу України у судовому засіданні 18.08.2020 виготовлено вступну та резолютивну частини рішення суду.

У відповідності до ст.ст. 13, 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог та заперечень.

Оцінивши наявні у справі докази в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до повного задоволення, виходячи з наступного:

Позивач є виконавчим органом Черкаської міської ради та забезпечує реалізацію державної політики у сфері соціального захисту населення.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про державні цільові програми» центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики формує та подає до Кабінету Міністрів України разом з проектом закону про Державний бюджет України на відповідний рік перелік державних цільових програм із зазначенням обсягів фінансування кожної з них за рахунок бюджетних коштів.

Статтею 3 Закону України «Про державний бюджет України на 2018 рік» затверджено на 2018 рік міжбюджетні трансферти згідно з додатком № 7.

Для реалізації вищезазначеного Закону України постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2002 № 256 затверджений Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенція з державного бюджету, який відповідно до статті 102 Бюджетного кодексу України визначає механізм фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання і водовідведення. квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), вивезення побутового сміття та рідких нечистот, придбання твердого та рідкого пічного побутового палива і скрапленого газу; допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства. дітям-інвалідам, тимчасової державної допомоги дітям та допомоги по догляду за інвалідами І чи II групи внаслідок психічного розладу; компенсації особам, які згідно із статтями 43 та 48 Гірничого закону України мають право на безоплатне отримання вугілля на побутові потреби, але проживають у будинках, що мають центральне опалення; компенсаційних виплат за пільговий проїзд окремих категорій громадян; пільг з послуг зв'язку, зокрема безпровідного доступу до телекомунікаційної мережі з придбанням відповідних стаціонарних абонентських терміналів, та інших передбачених законодавством пільг (крім пільг- на одержання ліків та зубо протезування) за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848, визначає умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо -, тепло -, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

Згідно пункту 15 Положення громадянам, які проживають у житлових приміщеннях (будинках) державного і громадського житлового фонду, в тому числі у гуртожитках та будинках житлово-будівельних (житлових) кооперативів, субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг надається шляхом перерахування коштів на рахунок власників житла (уповноважених ними органів) та підприємств, що надають комунальні послуги, а субсидія для відшкодування витрат на придбання скрапленого газу, твердого га рідкого пічного побутового палива за бажанням громадян виплачується відділеннями поштового зв'язку чи перераховується на їх рахунок в банківській установі.

Пунктом 2 Порядку визначено, що головні розпорядники коштів місцевих бюджетів здійснюють розрахунки з постачальниками послуг на підставі поданих ними щомісячних звітів щодо послуг, наданих особам, які мають право па відповідні пільги.

Згідно пунктів 3 та 4 Порядку головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, об'єднаних територіальних громад, до компетенції яких належать питання праці та соціального захисту населення. Щомісячні суми субвенція перераховуються на рахунки місцевих бюджетів, відкриті Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій у відповідних органах Державної казначейської служби. пропорційно обсягам субвенцій, передбаченим у державному бюджеті для бюджету Автономної Республіки Крим, обласних бюджетів, бюджетів мм. Києва та Севастополя.

Ці законодавчі акти визначили Департамент соціальної політики Черкаської міської ради як головного розпорядника коштів з державного бюджету України на відшкодування витрат підприємствам за надані житлові субсидії населенню.

Надання бюджетних субвенцій ґрунтується на принципі відшкодування витрат підприємствам, які надають послуги пільговим категоріям громадян. Законодавство передбачає відшкодування витрат за надані послуги пільговим категоріям громадян за рахунок бюджетних коштів. При цьому, зобов'язання сторін виникають безпосередньо із Законів України і не залежать від їх бажання.

Таким чином, законодавство України не передбачає обов'язковості договірних відносин сторін спору на відшкодування витрат за надані житлові субсидії населенню, оскільки зобов'язання сторін виникають безпосередньо із законів України.

Як вбачається з матеріалів справи, протягом 2018 року відповідач - комунальне підприємство "Соснівська служба утримання будинків" Черкаської міської ради, надавало послуги з утримання багатоквартирних будинків та прибудинкової території окремим категоріям громадян, а позивач здійснював фінансування субсидій населенню на оплату житлово-комунальних послуг, за рахунок субвенцій з Державного Бюджету України згідно із Законом України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" та ст.102 Бюджетного кодексу України.

Згідно п. 5 Порядку підприємства, установи та організації, що надають послуги з постачання електроенергії, транспортування, розподілу та постачання природного газу, послуг з тепло-, водопостачання і водовідведення готують реєстри обсягів спожитих енергоносіїв та наданих послуг, що підлягають перерахуванню, відповідно до фактичних обсягів спожитих енергоносіїв та наданих послуг, але не вище обсягів нарахованих сум пільг і субсидій, і надсилають їх протягом місяця, але не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним періодом, фінансовим органам райдержадміністрацій, виконавчих органів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення), об'єднаних територіальних громад та головним розпорядникам коштів місцевих бюджетів. Обсяг спожитих енергоносіїв, зазначений у реєстрах, що підлягають перерахуванню, може бути більшим від обсягів нарахованих сум субсидій за наявності у споживача невикористаних сум субсидії у минулих місяцях, що можуть бути використані для оплати послуг відповідно до пункту 15 Положення про Порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848.

Як визначено у п. 6 Порядку фінансові органи районних державних адміністрацій, виконкомів міських рад (міст республіканського Автономної Республіки Крим і обласного значення), об'єднаних територіальних громад на підставі інформації, зазначеної у пункті 5 цього Порядку, щомісяця готують реєстри сум, що підлягають перерахуванню, та подають їх Міністерству фінансів Автономної Республіки Крим, фінансовим органам обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій, управлінням Державної казначейської служби в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі у визначені у цьому пункті строки.

Казначейство перераховує протягом місяця, але не пізніше 20 числа місяця, що настає за звітним періодом, субвенцію для виплати пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу (в тому числі послуг з транспортування, розподілу та постачання), послуг з тепло-, водопостачання і водовідведення за видами послуг згідно із узагальненими реєстрами; квартирної плати (утримання будинків і споруд та прибудинкових територій), управління багатоквартирним будинком, вивезення побутового сміття та рідких нечистот, а також інших витрат, які відшкодовуються об'єднанням співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельним (житловим) кооперативам, управителям багатоквартирних будинків, доставки громадянам повідомлень про призначення субсидії, виплати громадянам частини невикористаної субсидії для відшкодування витрат на оплату природного газу (в тому числі послуг з транспортування, розподілу та постачання), послуг з електропостачання для індивідуального опалення згідно з реєстрами.

Згідно п. 8 Порядку головні розпорядники коштів місцевих бюджетів в межах отриманих коштів за відповідним видом послуг (витрат) здійснюють протягом двох операційних днів розрахунки з підприємствами, установами та організаціями, що надають житлово-комунальні послуги.

З матеріалів справи не вбачається спору між сторонами з приводу неналежного виконання позивачем обов'язків з відшкодування витрат підприємству -відповідачу за надані житлові субсидії населенню.

Між сторонами у справі були підписані акти звіряння розрахунків за надані населенню послуги, на які надаються субсидії № 8 від 31.10.2019 ( а.с. 25), № 22 від 29.11.2019 (а.с. 26), № 11 від 29.11.2019 ( а.с. 27), № 22 від 28.12.2019 (а.с. 28), № 11 від 28.12.2019 ( а.с. 29).

Акти підписані обома сторонами без зауважень та скріплені печатками.

Як вбачається з доводів позивача та актів звіряння розрахунків, заборгованість відповідача перед позивачем рахується по Придніпровському району 4 881,77 грн. та по Соснівському району 26 912,74 грн. (а.с. 28,29).

Загальна сума заборгованості відповідача перед позивачем таким чином становить 31 794,51 грн.

Позивачем на адресу відповідача направлялися вимоги (а.с.13-18), в яких Департамент соціальної політики просив перерахувати спірні кошти з переплати відшкодування субсидій (а.с. 13-19).

Відповідач відповіді на листи не надав, заборгованість в сумі 31 794,51 грн. не сплатив, з чого і виник спір.

Невиконання відповідачем зобов'язання щодо повернення надміру виплачених бюджетних коштів Департаменту відповідно до вимог чинного законодавства стало підставою для звернення позивача до суду за захистом своїх порушених прав та інтересів.

Стаття 1212 ЦК України регулює випадки набуття майна або його збереження без достатніх правових підстав.

Предметом регулювання інституту безпідставного отримання чи збереження майна є відносини, які виникають у зв'язку з безпідставним отриманням чи збереженням майна i які не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права.

За змістом цієї норми зобов'язання з безпідставного набуття, збереження майна виникають за наявності трьох умов: а) набуття або збереження майна, б) набуття або збереження за рахунок iншої особи, в) вiдсутнiсть правової підстави для набуття або збереження майна (відсутність положень закону, адмiнiстративного акта, правочину або інших підстав, передбачених статтею 11 ЦК України).

Об'єктивними умовами виникнення зобов'язань iз набуття, збереження майна без достатньої правової підстави виступають: 1) набуття або збереження майна однiєю особою (набувачем) за рахунок iншої (потерпілого); 2) шкода у вигляді зменшення або не збільшення майна у iншої особи (потерпілого); 3) обумовленість збільшення або збереження майна на стороні набувача шляхом зменшення або вiдсутностi збільшення на стороні потерпілого; 4) вiдсутнiсть правової підстави для вказаної зміни майнового стану цих осіб.

Відповідач надміру отримані бюджетні кошти в сумі 31 794,51 грн. не повернув. Заперечень проти доводів та розрахунків позивача з боку відповідача суду не подано.

Тому до примусового стягнення з відповідача на користь позивача належить 31 794,51 грн. надміру виплачених бюджетних коштів.

Згідно ст. 129 ГПК України, при задоволенні позову судові витрати покладаються на відповідача повністю і з нього на користь позивача слід стягнути 2 102,00 грн. на відшкодування сплаченого судового збору.

Керуючись ст. 238, 240 ГПК України, -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Комунального підприємства "Соснівська служба утримання будинків" Черкаської міської ради (ідентифікаційний код 36701766, м. Черкаси, вул. Гайдара, 3/2) на користь Департаменту соціальної політики Черкаської міської ради (ідентифікаційний код 37853109, м. Черкаси, бул. Шевченка, 307) -- 31 794,51 грн. надміру виплачених бюджетних коштів та 2102,00 грн. на відшкодування сплаченого судового збору.

Наказ видати.

Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.

Рішення може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду протягом 20 днів.

Повне судове рішення складено 27 серпня 2020

Суддя Н.М. Спаських