79014, м. Львів, вул. Личаківська, 128
19.08.2020 справа № 914/948/20
Господарський суд Львівської області у складі судді Долінської О.З., за участю секретаря судового засідання Муравець О.М.,
розглянувши в судовому засіданні матеріали справи за позовом: Київського квартирно-експлуатаційного управління, м.Київ
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю “Благогаз Збут”, м. Львів
про: визнання укладеними додаткових угод
За участю представників:
від позивача: Руссов В.І.- представник відповідно до повноважень, які містяться в матеріалах справи.
від відповідача: Морганюк Ю.Є. - адвокат, доручення за вих. № 24/04-09 від 24.04.2020 р., свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю № 001172 від 28.09.2018 р.
21.04.2020 р. Київське квартирно-експлуатаційне управління звернулося до Господарського суду Львівської області з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю “Благогаз Збут” про визнання укладеними додаткових угод.
Ухвалою Господарського суду Львівської області від 27.04.2020 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження і розгляд справи у підготовчому засіданні призначено на 27.05.2020 року.
19.05.2020 р. відповідачем подано на адресу суду відзив на позовну заяву з додатками за вх. № 18050/20, відповідно до якого відповідач просить суд відмовити у позовній заяві позивача про визнання укладеними додаткових угод з підстав, викладених у відзиві.
Ухвалою викликом Господарського суду Львівської області від 27.05.2020 року підготовче засідання у справі відкладено на 26.06.2020 року.
27.05.2020 року позивачем подано на адресу суду відповідь на відзив з додатками у встановленому статтею 166 ГПК України порядку за вх. № 18591/20, відповідно до якого позивач просив суд позовні вимоги задоволити повністю з підстав, викладених у позовній заяві та поданій відповіді на відзив.
Ухвалою Господарського суду Львівської області від 10.06.2020 р. судом постановлено виправити допущену описку в ухвалі - виклику Господарського суду Львівської області суду від 27.05.2020 року у справі №914/948/20, в якійслід читати: "Підготовче судове засідання призначити на 24.06.2020 о 14:50 год."
Ухвалою Господарського суду Львівської області від 24.06.2020 р. закрито підготовче провадження та призначено справу №914/948/20 до судового розгляду по суті на 29.07.2020 р.
30.06.2020 року позивачем, на виконання вимог ухвали Господарського суду Львівської області від 24.06.2020 р., надано належним чином завірену копію положення про Київське квартирно-експлуатаційне управління, затверджене наказом командувача сил логістики Збройних Сил України № 149 від 14.04.2020 р. та витяг з наказу начальника Київського квартирно-експлуатаційного управління № 114 від 11.06.2018 р.
Ухвалою Господарського суду Львівської області від 29.07.2020 р. судове засідання з розгляду справи по суті відкладено на 05.08.2020 р.
Ухвалою Господарського суду Львівської області від 30.07.2020 р. судом постановлено виправити допущену описку у п. 1 резолютивної частини ухвали Господарського суду Львівської області суду від 29.07.2020 року, а саме п. 1 резолютивної частини даної ухвали слід читати: "Судове засідання з розгляду справи по суті відкласти на 19.08.2020 на 12:00 год."
19.08.2020 р. в судове засідання з розгляду справи по суті з'явився представник позивача, просив суд позовні вимоги задоволити повністю, з підстав, викладених у позовній заяві, у відповіді на відзив за вх. № 18591/20 від 27.05.2020 р. та поясненнях, наданих у судовому засіданні.
19.08.2020 р. в судове засідання з розгляду справи по суті з'явився представник відповідача, проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву за вх. № 18050/20 від 19.05.2020 р. та поясненнях, наданих у судовому засіданні.
Рух справи відображено в ухвалах суду, що містяться в матеріалах справи.
Враховуючи вищенаведене, судом, згідно вимог ГПК України, надавалась в повному обсязі можливість учасникам справи щодо обґрунтування їх правової позиції по суті справи та подання доказів.
Враховуючи те, що норми ст. 81 ГПК України щодо обов'язку господарського суду витребувати у сторін документи і матеріали, необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом учасників справи подавати докази, а п.4 ч.3 ст.129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства - свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, господарським судом створені належні умови для надання сторонами доказів в обґрунтування своєї правової позиції.
Отже, судом було забезпечено принцип змагальності сторін, рівність сторін, що полягає у наданні їм однакових можливостей для реалізації ними своїх процесуальних прав, з огляду на сплив строків для подання доказів, з метою дотримання прав позивача на своєчасне вирішення спору, суд вважає за можливе ухвалити рішення в цій справі.
Враховуючи, що зібраних в матеріалах справи доказів достатньо для з'ясування обставин справи і прийняття судового рішення, в судовому засіданні 19.08.2020 р., відповідно до ч. 1 ст. 240 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Правова позиція позивача.
31.01.2020 між Київським квартирно-експлуатаційним управлінням, в особі начальника Діцуленка Костянтина Сергійовича, який діє на підставі Положення (надалі - Споживач, Позивач,Київське КЕУ), з однієї сторони, та Товариством з обмеженою відповідальністю «БЛАГОГАЗЗБУТ», в особі Маланія Миколи Івановича, який діє на підставі Статуту (надалі за текстом-Постачальник, Відповідач, ТОВ «БЛАГОГАЗ ЗБУТ») з іншої сторони (надалі разом - Сторони) було укладено Договір № 64-2020005 постачання природного газу(надалі -Договір). З урахуванням вимог Закону України «Про публічні закупівлі», сторонами на момент підписання Договору були погоджені всі істотні умови - предмет, ціну та строк виконання зобов'язань за договором відповідно до вимог частини третьої статті 180 Господарського кодексу України та Закону України «Про публічні закупівлі». За умовами п. 1.1. Договору Постачальник зобов'язується передати у власність Споживачу товар, зазначений у п. 1.2 цього Договору, а Споживач зобов'язується прийняти та оплатити вартість товару у розмірах, строки та порядок, що визначені цим Договором. Умовами п. п. 1.2.-1.3. Договору встановлено найменування товару: за кодом СРУ ДК021-2015 09120000-6 Газове паливо (Природний газ на 2020 рік), далі - Товар, природний газ. Очікуваний обсяг постачання Газу Споживачу Постачальником у період з 01 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року до 2350 тис.куб. метрів. Згідно з п. 4.5. Договору загальна сума Договору складається із місячних сум вартості газу поставленого Споживачеві за даним Договором і становить 9 163 041, 67 грн., крім того ПДВ 1 832 608,33 грн., всього з ПДВ - 10 995 650, 00 грн. Відповідно до п. 4.1.- 4.3. Договору, сторони узгодили, що ціна Газу за цим Договором визначається за 1000 (одну тисячу) метрів кубічних. Споживач розраховується з Постачальником за природний газ за ціною з урахуванням витрат на транспортуванняприродного газу, що становить: Ціна Газу за 1000 куб. м. - 3899, 17 грн., крім того ПДВ 779,83 грн., всього з ПДВ - 4679, 00 грн. В п. 10.1 Договору Сторони погодили, що цей Договір набуває чинності з 01.01.2020 і діє до 31.12.2020.Згідно з п. 10.6. Договору усі зміни та доповнення до Договору оформлюються письмово, підписуються уповноваженими представниками Сторін та скріплюються їх печатками (за наявності). Протягом строку дії Договору Сторонами укладались відповідні додаткові угоди, зокрема, в частині обсягів постачання газу, загальної суми та строку дії Договору. Так, Додатковою угодою № 1 від 10.02.2020 Сторони дійшли згоди внести зміни до п. 1.3 та п. 4.5. Договору шляхом викладу їх в наступній редакції: « 1.3. Очікуваний обсяг постачання Газу Споживачу Постачальником у період з 01 лютого 2020 року по 31 грудня 2020 року до 1960 тис.куб. метрів, у тому числі за місяцями та кварталами (тис. куб. метрів). 4.5. Загальна сума Договору складається із місячних сум вартості газу поставленого Споживачеві за даним Договором і становить 7 642 366, 67 грн., всього з ПДВ - 9 170 840, 00 грн...».
Додатковою угодою № 2 від 13.02.2020 Сторони дійшли згоди внести зміни до п. 10.1. Договору шляхом викладу його в наступній редакції: « 10.1. Цей Договір набуває чинності з моменту підписання і діє до 31.12.2020...». Договір укладений за процедурою закупівлі шляхом проведення відкритих торгів впорядку Закону України «Про публічні закупівлі», який підлягає застосуванню у спірних правовідносинах як спеціальний нормативний акт у сфері публічних закупівель.
Позивач зазначає, що за приписами ч. 4 ст. 36 вказаного Закону умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків, зокрема, зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі. Згідно роз'яснень Міністерства економічного розвитку і торгівлі України «Щодо зміни істотних умов договору про закупівлю» від 07.04.2015 № 3302-05/11398-07 у залежності від коливання ціни товару на ринку сторони протягом дії договору про закупівлю можуть вносити зміни декілька разів в частині ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків кожного разу з урахуванням попередніх змін, внесених до нього, сукупність яких може перевищувати 10 відсотків від ціни за одиницю товару, визначеної сторонами на момент укладання договору про закупівлю та за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної у договорі, і виконати свої зобов'язання відповідно до такого договору з урахуванням зазначених змін. Враховуючи викладене, при кожному внесенні змін до договору про закупівлю у вищезазначеному випадку шляхом укладання додаткової угоди до договору сторони договору зобов'язані належним чином виконувати умови такого договору з урахуванням змінених його умов кожного разу. Водночас внесення таких змін до договору про закупівлю повинно бути обгрунтованим та документально підтвердженим. Аналогічні положення Сторони закріпили в п. 10.4. укладеного Договору. У п. 4.4. Договору сторонни погодили, що ціна, зазначена в п. 4.2. Договору, може змінюватись протягом дії Договору у випадках, передбачених ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі». Зміна ціни узгоджується шляхом підписання додаткової угоди до цього Договору.
Підпунктами 4.4.1-4.4.3. Договору Сторони узгодили, що у випадку зміни ціни за одиницю Товару, ціна змінюється на відсоток коливання ціни такого товару на ринку, але не більше ніж на 10 відсотків у разі її збільшення. У випадку зменшення ціни за одиницю Товару, сума Договору буде зменшена шляхом підписання відповідної Додаткової угоди. У випадку збільшення ціни за одиницю Товару, зменшуються обсяги споживання при цьому сума Договору залишається незмінною. Під коливанням ціни необхідно розуміти зміну за певний період часу ціни природногогазу на ринку в сторону зменшення чи в сторону збільшення. І таке коливання має відбуватись саме в період після укладання договору і до внесення відповідних змін до нього. На офіційному веб-сайті Акціонерного товариства Національної акціонерної компані ї«Нафтогаз України» (надалі - НАК «Нафтогаз України») опубліковані Прейскуранти на природний газ із ресурсів НАК «Нафтогаз України», згідно з якими, в залежності від обсягів закупівлі та умов оплати, НАК «Нафтогаз України» у січні, лютому, березні 2020 року пропонував газ за ціною, що мають наступну інформацію: «Промисловим споживачам та іншим суб'єктам господарської діяльності, що не підпадають під дію Положення про покладення спеціальних обов'язків на суб'єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонуванняринку природного газу, встановлені такі ціни на природний газ: з 01 по 31 січня 2020 року (включно): за умови оплати протягом або після періоду (календарний місяць) поставки газу 7286,40 грн. за 1000 куб. м; з 01 по 29 лютого 2020 року (включно): за умови оплати протягом або після періоду (календарний місяць) поставки газу 6249,60 грн. за 1000 куб. м; з 01 по 31 березня 2020 року (включно): за умови оплати протягом або після періоду(календарний місяць) поставки газу 5527,20 грн. за 1000 куб. м.». Із наведених Прейскурантів чітко вбачається, що в період після укладання Договору відбувалось коливання ціни на природний газ в бік її зменшення, зокрема: з 01 по 29 лютого 2020 року в порівнянні з ціною, що була встановлена з 01 по 31 січня2020 року - ціна зменшилась на 14%; з 01 по 31 березня 2020 року в порівнянні з ціною, що була встановлена з 01 по 29лютого 2020 року - ціна зменшилась на 12%. Доводи Позивача на коливання ціни на природний газ в бік зменшення підтверджуються також Довідкою Торгово-промислової палати України № 658/08.0-7.3від 11.03.2020, відповідно до якої підтверджено, що в період після укладання Договору відбувалось коливання ціни на природний газ в бік її зменшення, з 01 по 29 лютого 2020 року в порівнянні з ціною, що була встановлена з 01 по 31 січня 2020 року - ціна зменшилась на 14%; з 01 по 31 березня 2020 року в порівнянні з ціною, що була встановлена з 01 по 29лютого 2020 року - ціна зменшилась на 12%. Законодавством у сфері публічних закупівель конкретну особу, наділену повноваженнями надавати інформацію на підтвердження коливання ціни товару на ринку, не визначено. На підтвердження факту коливання ціни на товар, у документі, на який здійснює посилання особа, має бути зазначена діюча ціна на товар і її порівняння з ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціни на ринку, як у бік збільшення, так і у бік зменшення (тобто наявності коливання). Необхідність зазначення такої інформації зумовлюється також тим, що у випадку коливання цін, зміни до договору про закупівлю вносяться з урахуванням показників коливання цін, що стали підставою для здійснення попередніх змін до договору. Позивач посилається на те, що чинним законодавством не визначено ані форму, ані зміст довідки про ціну на товар або послугу, що видається уповноваженим органом. Разом з вказаним, Довідка Торгово-промислової палати України № 658/08.0-7.3 від 11.03.2020, яка є уповноваженим органом, що має право, зокрема, здійснювати моніторинг цін та визначати вартість товару, містить інформацію щодо діючої ціни на товар і її порівняння з ціною станом на дату, з якої почалися змінюватися ціни на ринку у бік зменшення (тобто відображає наявність коливання), а отже з аналізу наявної в ній інформації та ціни за одиницю продукції, можна прослідкувати динаміку цін, а отже встановити її рух у бік зменшення та встановити факт наявності коливання ціни. На підставі викладеного, як вказує позивач, Довідка Торгово промислової палати України № 658/08.0-7.3 від 11.03.2020 може використовуватися на підтвердження коливання ціни товару на ринку. Згідно з ч. 2 ст. 11 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» методичні та експертні документи, видані торгово-промисловими палатами в межах їхповноважень, є обов'язковими для застосування на всій території України. Отже, позивач вважає, що надані Торгово-промисловою палатою України відомості є належними доказами, на підставі яких можна встановити коливання ціни на природний газ. Враховуючи факт зниження ціни на природний газ, що підтверджуються Довідкою Торгово-промислової палати України № 658/08.0-7.3 від 11.03.2020, а також даними прейскуранта НАК «Нафтогаз України», відповідно до п. 2, 5 ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» з боку Позивача неодноразово ініціювалось питання перед Відповідачем про внесення змін до Договору шляхом зниження ціни на природний газ. Так, 14.02.2020 засобами поштового зв'язку Позивач повідомив Відповідача листом (за вих. № 517/646 від 07.02.2020), що згідно офіційної інформації, яка підтверджується наявними на сайті НАК «Нафтогаз України» відомостями у лютому 2020 року в порівнянні з січнем 2020 року відбулося зниження цін на природний газ на 14%. Враховуючи зазначене зниження ціни на ринку природного газу та згідно з п. п. 2, 5 ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», до вказаного листа Позивачем додано підписаний зі свого боку та скріплений печаткою проект відповідної Додаткової угоди (у двох примірниках) про зменшення ціни за одиницю Товару та відповідно суми Договору. Як зазначає позивач, в усному порядку Відповідач повідомив його про відмову в укладанні Додаткової угоди. У зв'язку з вказаним, листом вих. № 517/826 від 18.02.2020 Позивач повторно повідомив Відповідача, що згідно офіційної інформації, яка підтверджується наявними на сайті НАК «Нафтогаз України» відомостями у лютому 2020 року в порівнянні з січнем 2020року відбулося зниження цін на природний газ на 14%. Враховуючи зазначене зниження ціни на ринку природного газу, до вказаного листа Позивачем знову додано підписаний зі свого боку та скріплений печаткою проект відповідної Додаткової угоди (у двох примірниках), відповідно до умов якої було запропоновано пункт 4.2. доповнити та 4.5. Договору викласти внаступній редакції: « 4.2. Споживач розраховується з Постачальником за природний газ з 01.02.2020 за ціною з урахуванням витрат на транспортування природного газу, що становить: Ціна Газу за 1000 куб. м. - 3509,25 грн., крім того ПДВ 701,85 грн., всього з ПДВ- 4211,10 грн. 4.5. Загальна сума Договору складається із місячних сум вартості газу поставленого Споживачеві за даним Договором і становить 6 878 130,00 грн., крім того ПДВ1 375 626,00 грн., всього з ПДВ - 8 253 756,00 грн...».
Листом за вих. № 25/02-01 від 25.02.2020 Відповідач повідомив Позивача про відсутність, на його думку, підстав для укладання Додаткової угоди до Договору на зменшення ціни за 1000 м. куб. природного газу. Вказану позицію мотивовано тим, що укладений Договір не містить посилань на такі фактори, як на підставу для зміни ціни природного газу. Також, Відповідач зазначив, що відповідно до Довідки Львівської торгово-промислової палати станом на 01.01.2020 ціна природного газу, а саме цінових показників по регіонах України становить: ТОВ «Житомиргаз збут» 8 148,99 грн., ТОВ «Волиньгаз збут» 8 149,50 грн., ТОВ «Закарпатгаз збут» 8 148,99 грн. У зв'язку з вищенаведеним, Відповідач акцентував увагу на те, що ціна природного газу на ринку вища, ніж ціна, за яку здійснюється постачання природного газу за укладеним Договором.
Враховуючи роз'яснення Міністерства економічного розвитку і торгівлі України «Щодо
зміни істотних умов договору про закупівлю» від 07.04.2015 № 3302-05/1 1398-07, відповідно
до яких у залежності від коливання ціни товару сторони протягом дії договору можуть вносити зміни декілька разів в частині ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків
кожного разу з урахуванням попередніх змін, внесених до нього, 14.03.2020 засобами поштового зв'язку Позивач вкотре повідомив Відповідача листом (за вих. № 517/1356 від 12.03.2020), що згідно офіційної інформації, яка підтверджується Довідкою Торгово промислової палати України № 658/08.0-7.3 від 11.03.2020, а також наявними на сайті НАК«Нафтогаз України» відомостями, у лютому 2020 року в порівнянні з січнем 2020 року відбулося зниження цін на природний газ на 14% та у березні 2020 року в порівнянні з лютнем 2020 року відбулося зниження цін на природний газ на 12%. До вказаного листа Позивачем додано підписані зі свого боку та скріплені печаткою проекти відповідних Додаткових угод (по два примірники кожної) про зменшення ціни за одиницю Товару та відповідно суми Договору, а саме вкотре -проект Додаткової угоди № 3 (на умовах, зазначених вище), та проект Додаткової угоди № 4, відповідно до умов якої було запропоновано пункт 4.2. доповнити та 4.5. Договору викласти в наступній редакції (з урахуванням змін, на яких наполягає Позивач в Додатковій угоді № 3): « 4.2. Споживач розраховується з Постачальником за природиий газ з 01.03.2020 за ціною з урахуванням витрат на транспортування природного газу, що становить: Ціна Газу за 1000 куб. м. -3158,32 грн., крім того ПДВ 631,67 грн., всього з ПДВ - 3 789,99 грн. 4.5. Загальна сумаДоговору складається із місячних сум вартості газу поставленого Споживачев і за даним Договором і становить 6 296 076,71 грн., крім того ПДВ 1 259 215,34 грн., всього з ПДВ -7 555 292,05 грн...».
Листом вих. № 27/03-02 від 27.03.2020 Відповідач знову повідомив Позивача про відсутність на його думку підстав для укладання Додаткових угод до Договору на зменшення
ціни за 1000 м. куб. природного газу. Вказану позицію мотивовано тим, що цінові показники,
що містяться у наданій Позивачем Довідці Торгово-промислової палати України № 658/08.0-
7.3 від 11.03.2020 є значно вищими, за ціну природного газу, котра визначена у Договорі, Позивач вважає, що таке безпідставне ухилення від внесення змін до Договору поставки природного газу щодо зменшення ціни природного газу за наявності для цього всіх передбачених Договором та Законом підстав і умов - є фактично неправомірною поведінкою
Відповідача та безпідставним ухиленням Відповідача від виконання зобов'язань за Договором та умов Закону України «Про публічні закупівлі». Не внесення змін до ціни договору внаслідок коливання ціни на природний газ в бік зменшення з підстав, що прямо передбачені в Договорі та ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» - тягне за собою неефективне використання бюджетних коштів, що також є очевидним порушенням принципів процедури закупівлі, встановленим преамбулою та статтею 3 Закону України «Про публічні закупівлі».
Позивач зазначає, що в жодному з листів Відповідачем не спростована інформація та доводи Позивача щодо наявності факту коливання ціни на природний газ в бік зменшення після укладення Договору на 14% та 12% відповідно. З огляду на вказані обставини, Позивач звернувся до суду з цим позовом та просить Суд визнати укладеними Додаткову угоду № 3 до Договору та Додаткову угоду № 4 до Договору між сторонами в редакції, викладеній Позивачем. Вказані додаткові угоди долучені позивачем до матеріалів справи.
Правова позиція відповідача.
Правові засади функціонування ринку природного газу України, заснованого на принципах вільної конкуренції, належного захисту прав споживачів та безпеки постачання природного газу визначено Законом України «Про ринок природного газу».
Відповідно до проведеної тендерної процедури публічних закупівель за номером UA- 2019-10-28-001542-с 16 січня 2020 р. Київським квартирно-експлуатаційним відділом оголошено процедуру закупівлі 2350 тис.м3 природного газу з поставкою за адресою замовника та підпорядкованих закладів, строком поставки до 31.12.2020 року. Частиною першої статті 36 Закону України «Про публічні закупівлі» передбачено, що договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом. Статтею 627 Цивільного кодексу України визначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. За результатами процедури відкритих торгів 31.01.2020р. між сторонами було укладено Договір № 64-2020005 на постачання природного газу. Відповідно до п. 1.3. Договору очікуваний обсяг постачання Газу Споживачу Постачальником у період з 01 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року до 2350 тис. куб. метрів у тому числі за місяцями та кварталами. Відповідно до 10.3. Договору умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю газу) переможця процедури закупівлі. Відповідно до п.4.2. Договору Споживач розраховується з Постачальником за природний газ за ціною з урахуванням витрат на транспортування природного газу, що становить: Ціна Газу за 1000 куб. м. - 3899.17 грн. (три тисячі вісімсот дев'яносто дев'ять грн. 17 коп.), крім того ПДВ 779.83 грн. (сімсот сімдесят дев'ять грн. 83 коп.), всього з ПДВ - 4679,00 грн. (чотири тисячі шістсот сімдесят дев'ять грн. 00 коп.). Відповідно до п. 4.4. Договору ціна, зазначена в п. 4.2. Договору, може змінюватись протягом дії Договору у випадках, передбачених ст.36 Закону України від 25.12.15р. № 922-VIII «Про публічні закупівлі». Зміна ціни узгоджується шляхом підписання додаткової угоди до цього Договору. 4.4.1 У випадку зміни ціни за одиницю Товару, ціна змінюється на відсоток коливання ціни такого товару на ринку, але не більше ніж на 10 відсотків у разі її збільшення. 4.4.2. У випадку зменшення ціни за одиницю Товару, сума Договору буде зменшена шляхом підписання відповідної Додаткової угоди.4.4.3. У випадку збільшення ціни за одиницю Товару, зменшуються обсяги споживання при цьому сума Договору залишається незмінною. Зміна обсягів споживання узгоджується шляхом підписання відповідної Додаткової угоди.
Так, з урахуванням вимог Закону України «Про публічні закупівлі», сторонами на момент підписання договору були погоджені всі істотні умови- предмет, ціну та строк виконання зобов'язань за договором відповідно до вимог ч.3 ст. 180 ГК України та ЗаконуУкраїни « Про публічні закупівлі».
Згідно з положенням ст. 12 Закону «Про ринок природного газу» постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов'язується поставити споживачеві природний газ належної якості та в кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов'язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором. Відповідно до доказів, які долучені до позовної заяви позивач направляв відповідачу лист№517/646 від 07.02.2020р. з пропозицією зменшити ціну за 1000куб.м. з проектом Додаткової угоди №2. Станом на 13.02.2020р. Додаткова угода №2 до Договору була вже укладена. В Додатковій угоді №2 було змінено п.10.1., а саме термін дії договору до 31.12.2020р.
Листом №25/02-01 від 25.02.2020р. Відповідач повідомив Позивача про відсутність підстав для зменшення ціни природного газу за 1000 м.куб. до 4 211.00 грн., оскільки посилання в листі на інформацію, викладену на офіційному ресурсі НАК «Нафтогаз» не є коректним та підставним для перегляду ціни в сторони зменшення, а саме: Укладений Договір на закупівлю природного газу від 31.01.2020р. не містить посилань на такі фактори, як на підставу для зміни ціни природного газу; Прейскурант НАК «Нафтогаз» не враховують реальні обставини формування ціни на ринку газу, зокрема, не корелюються відповідно до факторів подобового балансування (в тому числі наявності небалансів у споживанні споживачів), ні до сплати фінансового забезпечення постачальниками газу, ні до оплат витрат на розподіл потужностей, ні до ринкового принципу формування ціни постачання газу. Крім того, у вказаній довідці не зафіксовано ціну газу на конкретну дату, а вказаний повний календарний місяць, а тому неможливо встановити станом на яку дату відбулося коливавання на ринку газу. Також дана довідка має інформаційний характер та визначає лише ціни НАК «Нафтогаз України» (одного з учасників ринку природного газу), а не середню ринкову ціну газу. Відповідно до довідки Львівської торгово-промислової палати станом на 01.01.2020р. ціна природного газу, а саме цінових показників по регіонах України становить: ТОВ «Житомиргаз збут» 8 148,99 грн., ТОВ«Волиньгаз збут» 8 149,50 грн.,ТОВ «Закарпатгаз збут» 8 148,99 грн.
Як зазначає відповідач, у зв'язку з вищенаведеним, ціна природного газу на ринку вища, ніж ціна за яку здійснюється постачання природного газу позивачу.
12.03.2020р. позивач направив відповідачу лист №517/1356 від 12.03.2020р. з пропозицією укласти Додаткову угоду № 3,4 до Договору про зменшення ціни природного газу у лютому до 4 211,10 грн. т а у березні 2020р. до 3 789,99 грн. за 1000 куб.м. В додатку до листа зазначено, що позивачем було долучено додаткові угоди №3 та №4 про зменшення ціни. Проте, як зазначає відповідач, дані угоди не були долучені позивачем до позовної заяви, як додаток, таким чином не можна стверджувати, що Додаткові угоди, які були долучені до листа, відповідають вимогам позивача про укладення Додаткових угод у позовній заяві.
Листом №27/03-02 від 27.03.2020р. Відповідач повідомив Позивача про відсутність підстав для укладення Додаткової угоди про зменшення ціни природного газу - згідно Довідки Торгово-промислової палати України, ціна природного газу за 1000 куб.м. в період з 01 лютого по 29 лютого 2020 р. становить 5 527, 20 грн., а Відповідач постачає Позивачу природний газ за ціною 4679,00 грн. за 1000 куб.м. Відповідно до п.4.2. Договору № 64-2020005 від 31.01.2020р. Ціна Газу за 1000 куб. м.- 3899,17 грн. ( три тисячі вісімсот дев'яносто дев'ять грн. 17 коп.) крім того ПДВ 779.83 грн., всього з ПДВ - 4679,00 грн.
Як зазначає відповідач, абсолютні цінові показники, що містяться у Довідці ТПП України №658/08.0-7.3 від 11.03.2020р. є значно вищими, за ціну природного газу, котра визначена у Договорі. Уже під час проведення тендерних торгів відповідачем було враховано можливість коливань ціни природного газу на ринку, також було враховано, що Договір буде укладено у період закінчення опалювального сезону, коли є тенденції до зменшення ціни на ринку.
Також у вимозі про визнання укладеними Додаткової угоди №3 від 14.02.2020р. і Додаткової угоди №4 від 14.03.2020р., одразу зазначено дату укладення даної додаткової угоди. Відповідач вважає, що датою укладання додаткової угоди, має бути дата, коли сторони виявили бажання укласти таку угоду. Дана угода вважається укладеною та набирає чинності з моменту її підписання Сторонами та скріплення печатками.
Відповідач зазначає, що є постачальником природного газу - суб'єкт господарювання, який здійснює діяльність із постачання природного газу, відповідно до постанови НКРЕКП від 13.02.2018р. Відповідно до ст. 42 Господарського Кодексу України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку. Ціна природного газу формується з урахуванням закупівельних цін природного газу у оптових покупців (трейдерів). Відповідач щомісячно здійснює закупівлю газу за ринковою ціною для подальшої реалізації. В ціну товару також входить податок на додану вартість та інші обов'язкові збори. Тому вимоги позивача спрямовані на те, щоб відповідач реалізував товар по нижчій собівартості, що додатково вказує на безпідставність вимог позивача. Так, в лютому 2020р. Відповідач закупив газ в ТОВ «ЗАХІДНАДРАСЕРВІС» в об'ємі 1000 000 м.куб за ціною 4 716,00 грн. без урахування доступів до потужностей за 1000 м.куб., що підтверджується Специфікацією №1-02 до Договору №ЗНС-19/12-19-2 поставки природного газу від 22.01.2020р. та актом приймання-передачі природного газу за лютий 2020р. від 29.02.2020р.У березні Відповідач закупив газ в ТОВ «УКР ГАЗ РЕСУРС» в об'ємі 900 тис. куб. за ціною 4 455 грн. без урахування замовленої потужності за 1000 м.куб та 300.2 тимс.куб.м. за ціною 4 548, грн. без урахування замовленої потужності за 1000 м.куб., що підтверджується Додатковою угодою №12 до Договору №10ПГ-12 від 25.02.2020р. та актом №УГР0000512 прийому-передачі природного газу від 31.03.2020р. та Додатковою угодою №13 до Договору №10ПГ-12 від 12.03.2020р. та актом №УГР00000784 прийому-передачі природного газу від31.03.2020р. В лютому 2020р. вартість величини замовленої (договірної) потужності на період на добу наперед в точках входу «виходу» газотранспортної системи в лютому складає 148.99 грн. з ПДВ за 100 куб.м. та в березні 2020р. складає 163.89 грн. за 1000куб.м. У зв'язку з вищенаведеним, зменшення ціни природного газу у лютому - березні 2020р. по Договору завдало б збитків відповідачу, як постачальнику природного газу. Відповідач погоджується зменшити ціну на природний газ для позивача на максимально можливий показник, щоб господарська діяльність товариства не виявилася збитковою. Так, відповідач направив позивачу листа з проектом Додаткової угоди з поступовим зменшення ціни природного газу за 1000м.куб. з 01.04.2020р. до 4 500,00 грн., та з 01.05.2020р. до 4 200.00 грн. 08.05.2020р. Відповідачем було отримано лист від позивача, відповідно до якого позивач не погоджується на запропоноване зменшення ціни на природний газ.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши подані суду документи і матеріали, оглянувши оригінали документів, долучених до матеріалів справи, заслухавши пояснення представника позивача та представника відповідача, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, сукупно оцінивши докази, які мають значення для справи, оглянувши оригінали документів, суд встановив наступне.
Згідно ст. 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов'язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов'язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.
Статтею 174 ГК України передбачено, що однією з підстав виникнення господарського зобов'язання є господарський договір та інші угоди, передбачені законом, а також угоди не передбачені законом, але такі, які йому не суперечать.
Частиною 1 ст. 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Так, ч. 1 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» (в редакції, яка діяла на момент виникнення правовідносин між сторонами і повинна застосовуватися при вирішенні спору) передбачено, що договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Відповідно до ст. 655 ЦК України, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
До договору купівлі-продажу на біржах, конкурсах, аукціонах (публічних торгах), договору купівлі-продажу валютних цінностей і цінних паперів застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, якщо інше не встановлено законом про ці види договорів купівлі-продажу або не випливає з їхньої суті (положення ч. 4 ст. 656 ЦК України).
Як встановлено судом, за результатами процедури відкритих торгів 31.01.2020 р. між Київським квартирно-експлуатаційним управлінням, в особі начальника Діцуленка Костянтина Сергійовича, який діє на підставі Положення (надалі - Споживач, Позивач, Київське КЕУ), з однієї сторони, та Товариством з обмеженою відповідальністю «БЛАГОГАЗ ЗБУТ», в особі Маланія Миколи Івановича, який діє на підставі Статуту (надалі за текстом-Постачальник, Відповідач, ТОВ «БЛАГОГАЗ ЗБУТ») з іншої сторони (надалі разом -Сторони) було укладено Договір № 64-2020005 постачання природного газу (надалі -Договір).
З урахуванням вимог Закону України «Про публічні закупівлі», сторонами на момент підписання Договору були погоджені всі істотні умови - предмет, ціну та строк виконання зобов'язань за договором відповідно до вимог частини третьої статті 180 Господарського кодексу України та Закону України «Про публічні закупівлі». За умовами п. 1.1. Договору Постачальник зобов'язується передати у власність Споживачу товар, зазначений у п. 1.2 цього Договору, а Споживач зобов'язується прийняти та оплатити вартість товару у розмірах, строки та порядок, що визначені цим Договором.Умовами п. п. 1.2.-1.3. Договору встановлено найменування товару: за кодом СРУ ДК021-2015 09120000-6 Газове паливо (Природний газ на 2020 рік), далі - Товар, природний газ. Очікуваний обсяг постачання Газу Споживачу Постачальником у період з 01 січня 2020 рокупо 31 грудня 2020 року до 2350 тис.куб. метрів. Згідно з п. 4.5. Договору загальна сума Договору складається із місячних сум вартості газу поставленого Споживачеві за даним Договором і становить 9 163 041, 67 грн., крім тогоПДВ 1 832 608,33 грн., всього з ПДВ - 10 995 650, 00 грн. Відповідно до п. 4.1.- 4.3. Договору, сторони узгодили, що ціна Газу за цим Договором визначається за 1000 (одну тисячу) метрів кубічних. Споживач розраховується з Постачальником за природний газ за ціною з урахуванням витрат на транспортування природного газу, що становить: Ціна Газу за 1000 куб. м. - 3899, 17 грн., крім того ПДВ 779,83 грн., всього з ПДВ - 4679, 00 грн. В п. 10.1 Договору Сторони погодили, що цей Договір набуває чинності з 01.01.2020 і діє до 31.12.2020. Згідно з п. 10.6. Договору усі зміни та доповнення до Договору оформлюються письмово, підписуються уповноваженими представниками Сторін та скріплюються їх печатками (за наявності).
Протягом строку дії Договору Сторонами укладались відповідні додаткові угоди, зокрема, в частині обсягів постачання газу, загальної суми та строку дії Договору.
Так, Додатковою угодою № 1 від 10.02.2020 Сторони дійшли згоди внести зміни до п. 1.3 та п. 4.5. Договору шляхом викладу їх в наступній редакції: « 1.3. Очікуваний обсяг постачання Газу Споживачу Постачальником у період з 01 лютого 2020 року по 31 грудня 2020 року до 1960 тис.куб. метрів у тому числі за місяцями та кварталами (тис. куб. метрів). 4.5. Загальна сума Договору складається із місячних сум вартості газу поставленого Споживачеві за даним Договором і становить 7 642 366, 67 грн., всього з ПДВ - 9 170 840, 00 грн...».
Додатковою угодою № 2 від 13.02.2020 Сторони дійшли згоди внести зміни до п. 10.1. Договору шляхом викладу його в наступній редакції: « 10.1. Цей Договір набуває чинності з моменту підписання і діє до 31.12.2020...». Договір укладений за процедурою закупівлі шляхом проведення відкритих торгів в порядку Закону України «Про публічні закупівлі», який підлягає застосуванню у спірних правовідносинах як спеціальний нормативний акт у сфері публічних закупівель.
Стаття 36 Закону України "Про публічні закупівлі" (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлює основні вимоги до договору про закупівлю. Так, договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом (частина 1 статті 36 Закону). Учасник - переможець процедури закупівлі під час укладення договору повинен надати дозвіл або ліцензію на провадження певного виду господарської діяльності, якщо отримання такого дозволу або ліцензії на провадження такого виду діяльності передбачено законодавством (частина 2 статті 36 Закону). Забороняється укладання договорів, що передбачають оплату замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур закупівель, крім випадків, передбачених цим Законом (частина 3 статті 36 Закону). Відповідно до частини 4 статті 36 Закону України "Про публічні закупівлі" умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури. Істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків: 1) зменшення обсягів закупівлі, зокрема з урахуванням фактичного обсягу видатків замовника; 2) зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі; 3) покращення якості предмета закупівлі за умови, що таке покращення не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі; 4) продовження строку дії договору та виконання зобов'язань щодо передання товару, виконання робіт, надання послуг у разі виникнення документально підтверджених об'єктивних обставин, що спричинили таке продовження, у тому числі непереборної сили, затримки фінансування витрат замовника, за умови, що такі зміни не призведуть до збільшення суми, визначеної в договорі; 5) узгодженої зміни ціни в бік зменшення (без зміни кількості (обсягу) та якості товарів, робіт і послуг); 6) зміни ціни у зв'язку із зміною ставок податків і зборів пропорційне до змін таких ставок; 7) зміни встановленого згідно із законодавством органами державної статистики індексу споживчих цін, зміни курсу іноземної валюти, зміни біржових котирувань або показників Platts, регульованих цін (тарифів) і нормативів, які застосовуються в договорі про закупівлю, у разі встановлення в договорі про закупівлю порядку зміни ціни; 8) зміни умов у зв'язку із застосуванням положень частини п'ятої цієї статті.
Відповідно до ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі», умови договору про закупівлю не повинні відрізнятися від змісту тендерної пропозиції за результатами аукціону (у тому числі ціни за одиницю товару) переможця процедури закупівлі або ціни пропозиції учасника у разі застосування переговорної процедури.
Як вбачається з матеріалів справи, 14.02.2020 позивач засобами поштового зв'язку, повідомив Відповідача про зниження ціни на ринку природного газу листом (за вих. № 517/646 від 07.02.2020) та долучив до вказаного листа підписаний зі свого боку та скріплений печаткою проект відповідної Додаткової угоди (у двох примірниках) про зменшення ціни за одиницю Товару та відповідно суми Договору.
Листом за вих. № 517/826 від 18.02.2020 позивач повідомив Відповідача про зниження ціни на ринку природного газу та до вказаного листа Позивачем додано підписаний зі свого боку та скріплений печаткою проект відповідної Додаткової угоди (у двох примірниках), відповідно до умов якої було запропоновано пункт 4.2. доповнити та 4.5. Договору викласти в наступній редакції: « 4.2. Споживач розраховується з Постачальником за природний газ з 01.02.2020 за ціною з урахуванням витрат на транспортування природного газу, що становить: Ціна Газу за 1000 куб. м. - 3509,25 грн., крім того ПДВ 701,85 грн., всього з ПДВ- 4211,10 грн. 4.5. Загальна сума Договору складається із місячних сум вартості газу поставленого Споживачеві за даним Договором і становить 6 878 130,00 грн., крім того ПДВ1 375 626,00 грн., всього з ПДВ - 8 253 756,00 грн...».
14.03.2020 засобами поштового зв'язку Позивач повідомив Відповідача листом (за вих. № 517/1356 від 12.03.2020) про зниження ціни на ринку природного газу та до вказаного листа Позивачем додано підписані зі свого боку та скріплені печаткою проекти відповідних Додаткових угод (по два примірники кожної) про зменшення ціни за одиницю Товару та відповідно суми Договору, а саме вкотре -проект Додаткової угоди № 3 (на умовах, зазначених вище), та проект Додаткової угоди № 4, відповідно до умов якої було запропоновано пункт 4.2. доповнити та 4.5. Договору викласти в наступній редакції (з урахуванням змін, на яких наполягає Позивач в Додатковій угоді № 3): « 4.2. Споживач розраховується з Постачальником за природиий газ з 01.03.2020 за ціною з урахуванням витрат на транспортування природного газу, що становить: Ціна Газу за 1000 куб. м. -3158,32 грн., крім того ПДВ 631,67 грн., всього з ПДВ - 3 789,99 грн. 4.5. Загальна сума Договору складається із місячних сум вартості газу поставленого Споживачев і за даним Договором і становить 6 296 076,71 грн., крім того ПДВ 1 259 215,34 грн., всього з ПДВ -7 555 292,05 грн..».
Суд зазначає, що підписавши Договір постачання природного газу № 64-2020005 від 31.01.2020р., відповідач погодився з його умовами, які в свою чергу, відповідають змісту тендерної пропозиції.
Разом з тим, п. 2 ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» визначено, що істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватися після його підписання до виконання зобов'язань сторонами в повному обсязі, крім випадків:зміни ціни за одиницю товару не більше ніж на 10 відсотків у разі коливання ціни такого товару на ринку, за умови, що зазначена зміна не призведе до збільшення суми, визначеної в договорі.
Суд відзначає, що наявність умов (навіть таких, що об'єктивно виникли) для зміни істотних умов договору, не виключає права сторони не прийняти такі умови згідно процедур, які встановлені цивільним та господарським законодавством. Внесення змін до Договору в порядку, передбаченому ч. 4 ст. 36 Закону України «Про публічні закупівлі» (як і в загальному порядку внесення змін до договору) передбачає волевиявлення обох сторін договору, яке в даному випадку відсутнє.
При прийнятті рішення у справі суд виходив також з наступного.
Листом №25/02-01 від 25.02.2020р. Відповідач повідомив Позивача про відсутність підстав для зменшення ціни природного газу за 1000 м.куб. до 4 211.00 грн., оскільки посилання в листі на інформацію, викладену на офіційному ресурсі НАК «Нафтогаз» не є коректним та підставним для перегляду ціни в сторони зменшення, а саме: Укладений Договір на закупівлю природного газу від 31.01.2020р. не містить посилань на такі фактори, як на підставу для зміни ціни природного газу; Прейскурант НАК «Нафтогаз» не враховують реальні обставини формування ціни на ринку газу, зокрема, не корелюються відповідно до факторів подобового балансування (в тому числі наявності небалансів у споживанні споживачів), ні до сплати фінансового забезпечення постачальниками газу, ні до оплат витрат на розподіл потужностей, ні до ринкового принципу формування ціни постачання газу. Крім того, у вказаній довідці не зафіксовано ціну газу на конкретну дату, а вказаний повний календарний місяць, а тому неможливо встановити станом на яку дату відбулося коливавання на ринку газу. Також дана довідка має інформаційний характер та визначає лише ціни НАК «Нафтогаз України» (одного з учасників ринку природного газу), а не середню ринкову ціну газу. Відповідно до довідки Львівської торгово-промислової палати станом на 01.01.2020р. ціна природного газу, а саме цінових показників по регіонах України становить: ТОВ «Житомиргаз збут» 8 148,99 грн., ТОВ«Волиньгаз збут» 8 149,50 грн.,ТОВ «Закарпатгаз збут» 8 148,99 грн. У зв'язку з вищенаведеним, ціна природного газу на ринку вища, ніж ціна за яку здійснюється постачання природного газу позивачу.
Листом №27/03-02 від 27.03.2020р. Відповідач повідомив Позивача про відсутність підстав для укладення Додаткової угоди про зменшення ціни природного газу - згідно Довідки Торгово-промислової палати України, ціна природного газу за 1000 куб.м. в період з 01 лютого по 29 лютого 2020 р. становить 5 527, 20 грн., а Відповідач постачає Позивачу природний газ за ціною 4679,00 грн. за 1000 куб.м. Відповідно до п.4.2. Договору № 64-2020005 від 31.01.2020р. Ціна Газу за 1000 куб. м.- 3899,17 грн. (три тисячі вісімсот дев'яносто дев'ять грн. 17 коп.), крім того ПДВ 779.83 грн., всього з ПДВ - 4679,00 грн. Абсолютні цінові показники, що містяться у Довідці ТПП України №658/08.0-7.3 від 11.03.2020р. є значно вищими, за ціну природного газу, котра визначена у Договорі. Уже під час проведення тендерних торгів відповідачем було враховано можливість коливань ціни природного газу на ринку, також було враховано, що Договір буде укладено у період закінчення опалювального сезону, коли є тенденції до зменшення ціни на ринку. Це підтверджується долученими відповідачем матеріалами, що містяться у справі.
Крім того, Відповідач є постачальником природного газу - суб'єкт господарювання, який здійснює діяльність із постачання природного газу, відповідно до постанови НКРЕКП від 13.02.2018р. Відповідно до ст. 42 Господарського Кодексу України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку. Ціна природного газу формується з урахуванням закупівельних цін природного газу у оптових покупців (трейдерів). В ціну товару також входить податок на додану вартість та інші обов'язкові збори. Так, в лютому 2020р. Відповідач закупив газ в ТОВ «ЗАХІДНАДРАСЕРВІС» в об'ємі 1000 000 м.куб за ціною 4 716,00 грн. без урахування доступів до потужностей за 1000 м.куб., що підтверджується Специфікацією №1-02 до Договору №ЗНС-19/12-19-2 поставки природного газу від 22.01.2020р. та актом приймання-передачі природного газу за лютий 2020р. від 29.02.2020р.У березні Відповідач закупив газ в ТОВ «УКР ГАЗ РЕСУРС» в об'ємі 900 тис. куб. за ціною 4 455 грн. без урахування замовленої потужності за 1000 м.куб та 300.2 тимс.куб.м. за ціною 4 548, грн. без урахування замовленої потужності за 1000 м.куб., що підтверджується Додатковою угодою №12 до Договору №10ПГ-12 від 25.02.2020р. та актом №УГР0000512 прийому-передачі природного газу від 31.03.2020р. та Додатковою угодою №13 до Договору №10ПГ-12 від 12.03.2020р. та актом №УГР00000784 прийому-передачі природного газу від31.03.2020р. В лютому 2020р. вартість величини замовленої (договірної) потужності на період на добу наперед в точках входу «виходу» газотранспортної системи в лютому складає 148.99 грн. з ПДВ за 100 куб.м. та в березні 2020р. складає 163.89 грн. за 1000куб.м. У зв'язку з вищенаведеним, зменшення ціни природного газу у лютому - березні 2020р. по Договору завдало б збитків відповідачу, як постачальнику природного газу. Відповідач погоджується зменшити ціну на природний газ для позивача на максимально можливий показник, щоб господарська діяльність товариства не виявилася збитковою. Так, відповідач направив позивачу листа за вих.№ 24/04-10 від 24.04.2020 р. (вказаний лист долучений до матеріалів справи) з проектом Додаткової угоди з поступовим зменшення ціни природного газу за 1000м.куб. з 01.04.2020р. до 4 500,00 грн., та з 01.05.2020р. до 4 200.00 грн. 08.05.2020р., тобто на неопалювальний сезон.
Відповідно до ч. 3-5 ст. 188 ГК України, сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.
Частиною 2 ст. 651 ЦК України передбачено, що договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Крім того, суд зазначає, що статтею 627 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) визначено, що відповідно до статті 6 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового оборогу, вимог розумності та справедливості.
Положеннями статей 11, 629 ЦК України встановлено, що договір є однією з підстав виникнення зобов'язань та є обов'язковим для виконання сторонами.
Зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору (частини 1, 2 статті 651 ЦК України).
Відповідно до частини 1 статті 652 ЦК України у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору, договір може бути змінений або розірваний за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або не випливає із суті зобов'язання. Зміна обставин є істотною, якщо вони змінилися настільки, що, якби сторони могли це передбачити, вони не уклали б договір або уклали б його на інших умовах.
Якщо сторони не досягли згоди щодо приведення договору у відповідність з обставинами, які істотно змінились, або щодо його розірвання, договір може бути розірваний, а з підстав, встановлених частиною четвертою цієї статті, - змінений за рішенням суду на вимогу заінтересованої сторони за наявності одночасно таких умов: 1) в момент укладення договору сторони виходили з того, що така зміна обставин не настане; 2) зміна обставин зумовлена причинами, які заінтересована сторона не могла усунути після їх виникнення при всій турботливості та обачності, які від неї вимагалися; 3) виконання договору порушило б співвідношення майнових інтересів сторін і позбавило б заінтересовану сторону того, на що вона розраховувала при укладенні договору; 4) із суті договору або звичаїв ділового обороту не випливає, що ризик зміни обставин несе заінтересована сторона (частина 2 статті 652 ЦК України).
Частиною 4 статті 652 ЦК України визначено, що зміна договору у зв'язку з істотною зміною обставин допускається за рішенням суду у виняткових випадках, коли розірвання договору суперечить суспільним інтересам або потягне для сторін шкоду, яка значно перевищує затрати, необхідні для виконання договору на умовах, змінених судом.
У разі зміни договору зобов'язання сторін змінюються відповідно до змінених умов щодо предмета, місця, строків виконання тощо. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили (частини 1, 3 статті 653 ЦК України).
За приписами частин 1, 2 та 3 статті 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування. Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом. Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається.
Відповідно до вимог ч.1 ст.73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ч.1 ст.74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
У відповідності до ст.76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Зі змісту ст.77 ГПК України вбачається, що обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Згідно ст.78 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
У відповідності до ст.79 ГПК України наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Частинами ч. ч. 1, 2, 3 ст.13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 рішення Європейського суду з прав людини у справі “Салов проти України” від 06.09.2005 р.).
У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі “Надточий проти України” від 15.05.2008р. зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.
Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.
Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об'єктивного з'ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.
За таких обставин, суд дійшов висновку про те, що позивачем не підтверджено доводів позовної заяви, а судом не виявлено на підставі наявних документів у справі інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для задоволення позову.
Суди здійснюють правосуддя на основі Конституції і законів України та на засадах верховенства права (ч. 1 ст. 6 Закону України “Про судоустрій і статус суддів”).
У свою чергу, Європейський суд з прав людини у рішенні від 10.02.2010 р. у справі “Серявін проти України” зауважив, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях, зокрема, судів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною залежно від характеру рішення.
У справі “Трофимчук проти України” (№ 4241/03, §54, ЄСПЛ, 28.10.2010 р.) Європейський суд з прав людини також зазначив, що хоча п. 1 ст. 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, це не може розумітись як вимога детально відповідати на кожен довід.
Суд враховує висновки, що їх зробив Європейський суд з прав людини у справі “Проніна проти України” (рішення Європейського суду з прав людини від 18.07.2006). Зокрема, Європейський суд з прав людини у своєму рішенні зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи.
З огляду на викладене, враховуючи встановлені обставини, наведені положення законодавства, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають до задоволення, відтак у задоволенні позову необхідно відмовити.
Відповідно до ст. 129 ГПК України сплачений судовий збір у даній справі в розмірі 4 204,00 грн. покладається на позивача.
Керуючись ст. ст. 2, 12, 74, 76, 77, 78, 79, 86, 123, 129, 233, 236, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. У задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
2. Рішення набирає законної сили в порядку та в строки, визначені ст. 241 ГПК України, та може бути оскаржено в порядку та в строки, визначені ст. ст. 256, 257 ГПК України.
Веб-адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua/.
Повний текст рішення складено 28.08.2020 р.
Суддя О.З. Долінська