Справа № 580/181/20 Суддя (судді) суду 1-ї інстанції:
Л.В. Трофімова
Іменем України
25 серпня 2020 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача Сорочка Є.О.,
суддів Коротких А.Ю.,
Федотова І.В.,
за участю секретаря с/з Грисюк Г.Г.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 10 березня 2020 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області, ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:
1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо неврахування складових грошового забезпечення позивача з яких утримувались страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме грошової допомоги на оздоровлення у сумі 7273,00 грн, починаючи з 03.08.2018, під час нарахування позивачу пенсії;
2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області перерахувати позивачу пенсію з урахуванням грошової допомоги на оздоровлення у сумі 7273,00 грн, починаючи з 03.08.2018, нарахувати та виплатити заборгованість що утворилася з вини Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області починаючи з 03.08.2018 до часу перерахунку пенсії;
3) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Черкаській області щодо не проведення позивачу прерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців починаючи з 01.02.2019;
4) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Черкаській області провести перерахунок пенсії позивачу у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців починаючи з 01.02.2019, нарахувати та виплатити заборгованість що утворилася внаслідок несвоєчасного перерахунку пенсії починаючи з 01.02.2019 до часу перерахунку пенсії.
Позивачем 10.02.2020 подано заяву про збільшення позовних вимог, якою доповнено вимоги позовної заяви пунктами:
5) визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо ненадання позивачу довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії із зазначенням усіх складових видів грошового забезпечення (основних та додаткових);
6) зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 надати позивачу та Головному управлінню пенсійного фонду України в Черкаській області довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії із зазначенням усіх складових грошового забезпечення (основних та додаткових) згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, за посадою, яку займав позивач на час звільнення станом на 01.02.2019 відповідно до наданої Черкаським зональним відділом Військової служби правопорядку довідки та чинної на даний час редакції додатку 2 до Порядку №45.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 10 березня 2020 року у задоволенні позову відмовлено.
Позивач в апеляційній скарзі просить скасувати вказане судове рішення та ухвалити нове, яким позов задовольнити, оскільки вважає, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини справи, судом неправильно застосовано норми матеріального права, порушено норми процесуального права.
Доводи апеляційної скарги ґрунтуються на тому, що до розміру пенсії протиправно не враховано грошову допомогу на оздоровлення, а також не було проведено перерахунок пенсії позивача на підставі рішення Міністра оборони України від 28.12.2018 № 248/9240, прийнятого на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, що набула чинності з 01.01.2019 та не підготовлено довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.
Відповідачі у відзивах на апеляційну скаргу просять відмовити у її задоволенні, посилаючись на необґрунтованість доводів скаржника.
Дослідивши матеріали справи, перевіривши підстави для апеляційного перегляду, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Матеріалами справи підтверджується, що згідно протоколу від 20.09.2018 ОСОБА_1 призначено пенсію з 04.08.2018 у сумі 10771,35 грн, грошового атестату та довідки від 10.08.2018 №67 про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для обчислення пенсії відповідно до статті 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262 та абзацу 88 пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 зі змінами.
У довідці від 10.08.2018 №67 зазначено щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премія: надбавка за особливості проходження служби (абз. 4 пп. 1 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України №704); надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці (постанова Кабінету Міністрів України №414); премія (пп. 2 п. 5 постанови Кабінету Міністрів України №704).
Пенсію призначено відповідно до подання про призначення пенсії від 05.09.2018 №ФР-51925.
Позивач вважає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області протиправно не враховано складові грошового забезпечення з яких утримано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а саме грошову допомогу на оздоровлення за 2018 рік про виплату якої зазначено у грошовому атестаті серії ЗУ №047441 від 03.08.2018.
Крім того, позивач вважає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Черкаській області протиправно не проведено перерахунок пенсії позивача у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, хоча підвищення грошового забезпечення відбулося у січні 2019 року на підставі рішення Міністра оборони України від 28.12.2018 №248/9240, прийнятого на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, що набула чинності з 01.01.2019. Згідно довідки Черкаського зонального відділу Військової служби правопорядку від 20.12.2019 №67/фес/1625 середньомісячне грошове забезпечення за відповідною посадою на якій працював позивач з 01.01.2019 становить 19770,87 грн.
Позивач 24.12.2019 звернувся із заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про перерахунок пенсії: 1) із врахуванням до складу горошового забезпечення з якого має обчислюватися пенсія грошової допомоги на оздоровлення та одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби; 2) перерахунок у зв'язку з фактичною зміною грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі рішення Міністра оборони України від 28.12.2018 №248/9240 та довідки Черкаського зонального відділу Військової служби правопорядку від 20.12.2019 №67/фес/1625 про середньомісячне грошове забезпечення за відповідною посадою на якій працював позивач.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 08.01.2020 №1738/Щ-10 позивача повідомлено про наступне. Пенсію ОСОБА_1 з 04.08.2018 (дата призначення пенсії) обчислено із грошового забезпечення 13774,78 грн., визначеного згідно зі ст. 43 Закону України №2262, п. 7 постанови №393, грошовим атестатом серії ЗУ №047441 і довідкою від 10.08.2018 №67 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення за останні 5 міс. (з 01.03.2018 до 31.07.2018) служби перед звільненням. Законні підстави для включення до грошового забезпечення, з якого обчислюється пенсія грошової допомоги на оздоровлення та одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби відсутні. Зазначено, що позивачем не подано заяви про перерахунок пенсії за встановленою формою, а також довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії за встановленою формою відовідно до п. 4 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 №3-1. Вказано, що лист Черкаського зонального відділу Військової служби правопорядку від 20.12.2019 №67/фес/1625 не є підставою для перерахунку пенсії. Також зазначено, що рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18 стосується постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, однак перерахунок пенсії позивача згідно з цією постановою не підлягає, оскільки пенсію призначено після 01.03.2018.
Позивач 08.01.2020 звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою, у якій на підставі скасування та визнання нечинними окремих положень та додатків постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 та рішення Верховного Суду від 17.12.2019 по справі №160/8324/19 просив надати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2019 відповідно до ст. 43 Закону України №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грршового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку розміру пенсії. До заяви додав довідку Черкаського зонального відділу Військової служби правопорядку від 20.12.2019 №67/фес/1625 про середньомісячне грошове забезпечення за відповідною посадою на якій працював позивач.
Листом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 11.01.2020 №6/8/ФР-51925/42 позивача повідомлено: 1) що додаткові документи, які дають право на подальше призначення пенсії, пенсіонери подають органам, які призначають пенсію, що передбачено пунктом 23 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 №3-1; 2) на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 органами Пенсійного фонду України було проведено перерахунок пенсій, призначених до 01.03.2018 за нормами Закону. Оскільки заявника звільнено та призначено пенсію за нормами Закону після 01.03.2018, дія постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 до заявника не застосовується; 3) нормативно-правових актів щодо визначення умов, порядку та розмірів, за якими має проводитися перерахунок пенсії, призначених відповідно до Закону, після дати призначення заявнику пенсії, не приймалося. Від пенсійного органу списки осіб, пенсії яких підлягають перерахунку для складання довідок не надходили. Видання Міністром оборони України наказів щодо зміни складових грошового забезпечення та премій військовослужбовців не є підставою для проведення перерахунку пенсій. Тому підстави для складання довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2019 відсутні.
Вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з позовом.
Суд першої інстанції в оскаржуваному рішенні дійшов висновків про те, що грошова допомога на оздоровлення не є щомісячною виплатою, тому не підлягає врахуванню до складових грошового забезпечення, з яких обчислюється пенсія. Підстави для перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців починаючи з 01.02.2019 відсутні, оскільки Кабінетом Міністрів України відповідного рішення не приймалось.
Колегія суддів суду апеляційної інстанції при прийнятті цієї постанови виходить з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» 20.12.1991 №2011-XII (далі - Закон України №2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
Згідно частин 2, 3 статті 9 Закону України №2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Таким чином, до складу грошового забезпечення військовослужбовців входять чотири види складових: 1) посадовий оклад; 2) оклад за військовим званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення; 4) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Частиною першою статті 15 Закону України №2011-ХІІ визначено, що пенсійне забезпечення військовослужбовців, після звільнення їх з військової служби, провадиться відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".
Однією з умов пенсійного забезпечення військовослужбовців є визначення видів грошового забезпечення, які враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до ч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон України №2262-ХІІ) пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з п. 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та членам їхніх сімей», пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів: щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.
Отже, Закон України №2262-ХІІ передбачає, що до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія військовослужбовцям, включаються лише щомісячні основні види грошового забезпечення, до яких належать: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, а також щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії.
Тобто, при обчисленні пенсії не враховуються одноразові додаткові види грошового забезпечення, зокрема щорічні, щоквартальні, разові додаткові види грошового забезпечення, крім щомісячних, або тих, що виплачуються раз на місяць.
При цьому факт сплати єдиного внеску не є безумовною підставою для включення виплати, з якої цей внесок утримано, до грошового забезпечення, з розміру якого обчислюється пенсія, та має значення лише для включення до цього грошового забезпечення його видів з переліку, визначеного ст. 43 Закону України №2262-ХІІ, який є вичерпним.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права висловлена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 року у справі №522/2738/17.
Велика Палата Верховного Суду у вказаному рішенні, крім зазначеного, вирішила за необхідне відступити від правового висновку Верховного Суду України, викладеного у постанові цього суду від 10.03.2015 (№ 21-70а15).
Відповідно до частини п'ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Згідно з частини 6 статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
З огляду на викладене, підстави для врахування грошової допомоги на оздоровлення та одноразової грошової допомоги при звільненні з військової служби під час розрахунку та призначення пенсії були відсутні, тому вимоги позивача в цій частині є необгрунтованими.
Щодо не проведення позивачу перерахунку пенсії у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців починаючи з 01.02.2019, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до ст. 63 Закону № 2262-XII, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України 17.07.1992 №393 "Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей" (в чинній редакції на час виникнення спірних правовідносин) перерахунок пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Кабінетом Міністрів України прийнято постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018 №103 (далі - Постанова №103).
Пунктами 1-2 Постанови №103 було постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом №2263 до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704. Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 постанови №103 підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018 у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 відсотків; з 01.01.2019 до 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 по справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та постановою Верховного Суду від 12.11.2019, визнано протиправними та нечинними пункти 1 та 2 Постанови №103 та внесені цією постановою зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку.
Відповідно до частини 2 статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
З 05.03.2019 у Постанові №103 відсутні вимоги щодо використання під час перерахунку пенсій виключно таких видів грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років.
Пункт 5 Порядку з 05.03.2019 діє у редакції, що діяла до внесення змін Постановою №103 (з урахуванням змін, внесених постановою Кабінету Міністрів України від 20.06.2018 №497), а саме: для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів: посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок; інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію; щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 01.01.2008 для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства. Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які на день звільнення з органів внутрішніх справ мали спеціальне звання внутрішньої служби (крім підрозділів виконання покарань та Державної фельд'єгерської служби), перерахунок пенсії починаючи з 01.01.2018 проводиться: особам начальницького складу - з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом 1 цього пункту, та схеми тарифних розрядів за основними типовими посадами осіб начальницького складу органів і. підрозділів цивільного захисту (додаток 6), затвердженої постановою Кабінету Міністрів України №704; особам рядового складу - з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом 1 цього пункту, та тарифної сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу (додаток 1), затверджених зазначеною постановою.
Рішенням Міністра оборони України, доведеним телеграмою від 28.12.2018 №248/9240, з 01.01.2019 встановлено виплату додаткових видів грошового забезпечення (у розмірах для відповідної категорії військовослужбовців): надбавки за особливості проходження служби - в розмірі 65 відсотків посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, премії - в розмірі 41 відсотків посадового окладу (для осіб, яким встановлено 21 тарифний розряд за посадою).
Відповідно до пунктів 2, 3 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 13.02.2008 №45, Головні управління Пенсійного фонду України складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, уповноваженим рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Враховуючи, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, що 05.03.2019 набрало законної сили, визнано протиправними та нечинними, у тому числі внесені постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 зміни до додатку 2 Порядку, тому з 05.03.2019 залишається діяти попередня редакція Додатку 2 до Порядку, що встановлює форму Довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, у якій крім окладу за посадою, окладу за військовим званням та надбавки за вислугу років передбачено зазначення і інших додаткових видів грошового забезпечення, що виплачуються відповідній категорії військовослужбовців.
У Примітці до зазначеного Додатку 2 до Положення визначено: «у довідці зазначаються найменування, сума і розмір у відсотках усіх щомісячних (які мають постійний характер) додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премія, що встановлені Кабінетом Міністрів України за відповідною посадою (посадами) на момент перерахунку пенсії та враховуються згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» для обчислення розміру пенсії, а також складові грошового забезпечення, з яких вони обчислюються».
При цьому, колегія суддів звертає увагу на те, що як вбачається з матеріалів справи, пенсія позивача не була перерахована на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103, оскільки її призначено після 01.03.2018. Зокрема, про таку обставину зазначали і відповідачі в листах від 08.01.2020 №1738/Щ-10 від 11.01.2020 №6/8/ФР-51925/42.
Відповідно до позовної заяви, у даному випадку позивач просить видати і направити довідку та перерахувати його пенсію не у зв'язку зі скасуванням положень нормативних актів, що передбачали здійснення попереднього перерахунку та зменшували перелік видів грошового забезпечення, що враховується при обчисленні пенсії, а саме у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення рішенням Міністра оборони України, доведеним телеграмою від 28.12.2018 №248/9240. Тому посилання позивача на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, яке стосується постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 є необгрунтованими.
Статтею 63 Закону України №2262 Кабінету Міністрів України делеговано право встановлювати умови, порядок та розміри пенсійних виплат при перерахунку пенсії військовослужбовців, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, у зв'язку зі зміною грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, що узгоджується з функціями Уряду України, визначеними в пунктах 2, 3 статті 116 Конституції України.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що зазначена телеграма Міністра оборони України не є рішенням Кабінету Міністрів України, реалізація повноважень якого, за приписами Порядку №45, має стати підставою для відповідних дій зі сторони органів Пенсійного фонду України та військових комісаріатів.
Таким чином, оскільки Кабінетом міністрів України відповідне рішення про збільшення будь-якого виду грошового забезпечення після дати призначення позивачу пенсії не приймалось, дії Черкаського обласного військового комісаріату щодо ненадання довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії є правомірними, тому позовні вимоги в цій частині є необгрунтованими.
При цьому, зі змісту пункту 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону №2262-ХІІ, затвердженого постановою Правління Пенсійного Фонду України від 30.01.2007 №3-1, вбачається, що до моменту отримання належної довідки від військового комісаріату у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії, тому вимоги до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про перерахунок пенсії є передчасними та не підлягають задоволенню.
Підсумовуючи викладене, за результатами розгляду апеляційної скарги колегія суддів суду апеляційної інстанції дійшла висновку, що суд першої інстанції прийняв правильне рішення про відмову у задоволенні позову.
Відповідно до пункту 30 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Hirvisaari v. Finland» від 27 вересня 2001 року, рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя .
Згідно пункту 29 рішення Європейського Суду з прав людини у справі «Ruiz Torija v. Spain» від 9 грудня 1994 року, статтю 6 не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обґрунтовувати рішення може розглядатися лише в світлі обставин кожної справи
Згідно пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.
Доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, оскільки ґрунтуються на невірному трактуванні фактичних обставин та норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини.
Повноваження суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення встановлені статтею 315 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Відповідно до пункту першого частини першої статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
За змістом частини першої статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки судове рішення ухвалене судом першої інстанції з додержанням норм матеріального і процесуального права, на підставі правильно встановлених обставин справи, а доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення - без змін.
Керуючись статтями 34, 243, 310, 311, 316, 321, 325, 328, 329, 331 КАС України, суд
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення, а рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 10 березня 2020 року - без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.
Судді-доповідача Є.О. Сорочко
Суддя А.Ю. Коротких
Суддя І.В. Федотов