Постанова від 26.08.2020 по справі 340/709/20

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 серпня 2020 року м. Дніпросправа № 340/709/20

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Кругового О.О. (доповідач),

суддів: Прокопчук Т.С., Шлай А.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області

на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21.04.2020 року (головуючий судді І інстанції - Хилько Л.І.) в адміністративній справі № 340/709/20 за позовом ОСОБА_1 , який діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 до Олександрійського міського відділу Управління державної міграційної служби України в Кіровоградській області, Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області про визнання протиправною відмову та зобов'язати вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , який діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Олександрійського міського відділу Управління державної міграційної служби України в Кіровоградській області, Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області, в якому просив:

- визнати протиправною відмову Олександрійського міського відділу Управління державної міграційної служби України в Кіровоградській області від 06.07.2019 року та від 07.09.2019 року у видачі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року №2503-ХІІ;

- зобов'язати Олександрійський міський відділ Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області оформити та видати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної ради України від 26.06.1992 року №2503-ХІІ.

В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначив, що ОСОБА_2 в силу приписів чинного законодавства наділена правом на отримання паспорта у формі книжечки (зразка 1994 року), що свідчить про протиправність висновків відповідача та наявність у останнього обов'язку по її оформленню.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21.04.2020 рокум адміністративний позов ОСОБА_1 , який діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 було задоволено частково.

Визнано протиправною відмову Олександрійського міського відділу Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області від 06.07.2019 року №3512-497/3512.1-19 у видачі ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної ради України від 26.06.1992 року №2503-ХІІ.

Зобов'язано Олександрійський міський відділ Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області оформити та видати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної ради України від 26.06.1992 року №2503-ХІІ.

В задоволенні решти позовних вимог було відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області звернулось з апеляційною скаргою, в якій просило скасувати вищезазначене рішення як таке, що прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, та прийняти нове, яким в задоволенні адміністративного позову відмовити.

В обґрунтування апеляційної скарги відповідач зазначив, що заявлені позивачем позовні вимоги є безпідставними, оскільки Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної ради України від 26.06.1992 року №2503-ХІІ обумовлюють порядок оформлення паспорта-книжечки особі, яка досягла шістнадцятирічного віку, в той час як на момент звернення з відповідною заявою ОСОБА_2 було 14 років.

Розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження на підставі ст. 311 КАС України.

Перевіривши матеріали справи, оцінивши доводи апеляційної скарги та правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів останньої, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Як було встановлено судом першої інстанції та підтверджується наявними в матеріалах справи документами, ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий Олександрійським МВ УМВС України в Кіровоградській області 27.08.2002 року; має право здійснювати будь-які платежі без ідентифікаційного номера за серією та номером паспорта) є батьком ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , що посвідчується відповідним свідоцтвом про народження.

Так, позивач в інтересах своєї неповнолітньої доньки ОСОБА_2 звернувся до Олександрійського міського відділу Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області із заявою щодо оформлення паспорта громадянина України, а саме: оформити та видати паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого постановою Верховної ради України від 26.06.1992 року №2503-ХІІ.

Листом Олександрійського міського відділу Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області №3512-497/3512.1-19 від 06.07.2019 року на вказану заяву було надано відповідь в якій зазначено, що правові та організаційні засади видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи, регулюються Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20.11.2012 року №5492-VI. Постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 р. №302 в редакції Постанови Кабінету Міністрів України від 26.10.2016 р. №745 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України» встановлено, що з 01 листопада 2016 року оформлення та обмін паспорта громадянина України проводиться із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру тобто оформляється та видається паспорт громадянина України у формі картки. Наголошено, що єдиний державний демографічний реєстр ведеться з дотриманням вимог Закону України «Про захист персональних даних», оформлені засобами Єдиного державного демографічного реєстру документи забезпечують більш надійний ступінь захисту від втручання, пошкодження чи втрати інформації у порівнянні з документами на паперових носіях. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 року №398 «Про внесення змін до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 року №302» Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення видачі паспорт громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року. Враховуючи викладене, в УДМС України в Кіровоградській області та його територіальних підрозділах відсутні законні підстави для оформлення та видачі ОСОБА_2 паспорта громадянина України відповідно до постанови Верховної ради України від 26.06.1992 року №2503-ХІІ.

В серпні 2019 позивач повторно звернувся до Олександрійського міського відділу Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області із заявою в якій просить оформити та видати його дитині паспорт громадянина України у формі книжечки, відповідно до Положення про паспорт громадянина України затвердженого постановою Верховної ради України від 26.06.1992 року №2503-ХІІ.

В свою чергу, листом Олександрійського міського відділу Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області від 07.09.2019 року №3512-784/3513.1-19 позивача було повідомлено, що за результатами розгляду його заяви щодо видачі ОСОБА_2 паспорта громадянина України у вигляді книжечки зразка, затвердженого постановою Верховної ради України від 26.06.1992 року, аналогічну заяву з даного питання було раніше розглянуто та надано відповідь. Також, роз'яснено, що відповідно до статті 8 Закону України «Про звернення громадян» повторні звернення одним і тим же органам від одного і того ж громадянина з одного і того ж питання, якщо перше вирішено по суті, не розглядаються.

Не погодившись з вказаними висновками відповідача, позивач звернувся до суду.

Вирішуючи спір між сторонами та частково задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що права та законні інтереси неповнолітньої ОСОБА_2 порушені, тому, враховуючи зазначене необхідно зобов'язати відповідача 1 оформити та видати бланк паспорту на ім'я ОСОБА_2 у формі паспортної книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної ради України від 26 червня 1992 №2503-ХІІ.

Колегія суддів апеляційного суду погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції, з огляду на наступне.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус» від 20 листопада 2012 року № 5492-VI(далі - Закон № 5492-VI) суспільні відносини, пов'язані зі збиранням, накопиченням, захистом, зберіганням, обліком, використанням і поширенням інформації Єдиного державного демографічного реєстру (далі - Реєстр), оформленням, видачею, обміном, пересиланням, вилученням, поверненням державі, визнанням недійсними та знищенням передбачених цим Законом документів, регулюються Конституцією України, міжнародними договорами України, цим та іншими законами України, а також прийнятими на їх виконання нормативно-правовими актами у сферах, де використовуються відповідні документи, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи.

Згідно з частиною першою статті 4 Закону №5492-VI Єдиний державний демографічний реєстр - це електронна інформаційно-телекомунікаційна система, призначена для зберігання, захисту, обробки, використання і поширення визначеної цим Законом інформації про особу та про документи, що оформлюються із застосуванням засобів Реєстру, із забезпеченням дотримання гарантованих Конституцією України свободи пересування і вільного вибору місця проживання, заборони втручання в особисте та сімейне життя, інших прав і свобод людини та громадянина.

Єдиний державний демографічний реєстр ведеться з метою ідентифікації особи для оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсними та знищення передбачених цим Законом документів. Єдиний державний демографічний реєстр у межах, визначених законодавством про свободу пересування та вільний вибір місця проживання, використовується також для обліку інформації про реєстрацію місця проживання чи місця перебування.

За змістом частини першої статті 10 Закону № 5492-VI внесення інформації до Реєстру здійснюється уповноваженими суб'єктами за зверненням заявника, на підставі інформації державних органів реєстрації актів цивільного стану, органів реєстрації фізичних осіб, а також інформації органів виконавчої влади, інших державних органів, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування з дотриманням вимог Закону України «Про захист персональних даних».

У разі, якщо інформація про особу вноситься до Реєстру вперше, проводиться ідентифікація особи, після завершення якої автоматично формується унікальний номер запису в Реєстрі та фіксуються час, дата та відомості про особу, яка оформила заяву-анкету (в електронній формі).

Відповідно до частини першої статті 13 Закону № 5492-VI документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру (далі - документи Реєстру), відповідно до їх функціонального призначення поділяються на документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, і документи, що посвідчують особу та підтверджують її спеціальний статус.

Відповідно до частин першої, другої статті 14 Закону № 5492-VI форма кожного документа встановлюється цим Законом. Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета.

За змістом частини другої статті 15 Закону № 5492-VI бланки документів, якщо інше не визначено цим Законом, виготовляються за єдиними зразками та технічними описами, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з частинами першою, другою статті 21 Закону №5492-VI паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. Кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України. Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частини четвертої статті 21 Закону № 5492-VI паспорт громадянина України виготовляється у формі картки, що містить безконтактний електронний носій.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України» (далі - постанова № 302) запроваджено із застосуванням засобів Єдиного державного демографічного реєстру:

з 1 січня 2016 р. оформлення і видачу паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм та паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразки бланків яких затверджено цією постановою, громадянам України, яким паспорт громадянина України оформляється вперше, з урахуванням вимог пункту 2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 р. N 2503-XII;

з 1 листопада 2016 р. оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм, зразок бланка якого затверджено цією постановою, громадянам України відповідно до Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого цією постановою.

Пунктом 3 постанови № 302 установлено, що до завершення роботи із забезпечення в повному обсязі територіальних підрозділів Державної міграційної служби матеріально-технічними ресурсами, необхідними для оформлення і видачі паспорта громадянина України, зразки бланків якого затверджено цією постановою, паспорт громадянина України може оформлятися з використанням бланка паспорта громадянина України у формі книжечки; прийняття документів для оформлення паспорта громадянина України, що не містить безконтактного електронного носія, зразок бланка якого затверджено цією постановою, з 1 листопада 2016 р. припиняється.

Пунктом 131 Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302, передбачено, що до безконтактного електронного носія, який міститься у паспорті, вноситься, зокрема, така інформація: біометричні дані, параметри особи (відцифрований образ обличчя особи, відцифрований підпис особи, відцифровані відбитки пальців рук (за згодою особи).

Отже, безконтактний електронний носій паспорта громадянина України нового зразку містить відцифровані персональні данні особи.

Колегія суддів апеляційного суду зауважує, що відповідно до частини першої статті 6 Закону України «Про захист персональних даних» (надалі - Закон № 2297-VI) мета обробки персональних даних має бути сформульована в законах, інших нормативно-правових актах, положеннях, установчих чи інших документах, які регулюють діяльність володільця персональних даних, та відповідати законодавству про захист персональних даних.

Персональні дані - це відомості чи сукупність відомостей про фізичну особу, яка ідентифікована або може бути конкретно ідентифікована (стаття 2 Закону № 2297-VI).

Обробка персональних даних здійснюється для конкретних і законних цілей, визначених за згодою суб'єкта персональних даних, або у випадках, передбачених законами України, у порядку, встановленому законодавством. Не допускається обробка даних про фізичну особу, які є конфіденційною інформацією, без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини (частини п'ята, шоста статті 6 указаного Закону).

Таким чином, принципами обробки персональних даних є відкритість і прозорість, відповідальність, адекватність та не надмірність їх складу та змісту стосовно визначеної мети їх обробки, а підставою обробки персональних даних є згода суб'єкта персональних даних.

Так, законодавством не врегульовано питання щодо наслідків відмови особи від обробки її персональних даних, тобто фактично відсутня будь-яка альтернатива такого вибору, що в свою чергу обумовлює неякість закону та порушення конституційних прав такої особи.

Позбавлення особи можливості отримання паспорта у традиційній формі - у вигляді книжечки, і спричинені цим побоювання окремої суспільної групи, що отримання паспорта у вигляді ID-картки може спричинити шкоду приватному життю, становить втручання держави, яке не було необхідним у демократичному суспільстві, і воно є непропорційним цілям, які мали б бути досягнуті без покладення на особу такого особистого надмірного тягаря.

Вказані правові висновки також відповідають правовій позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеній в постанові від 19.09.2018 року по справі № 806/3265/17, що враховується судом апеляційної інстанції, відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України.

В свою чергу, постановою Кабінету Міністрів України від 03.04.2019 року №398 було внесено зміни до пункту постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 р. №302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України», зокрема, доповнивши його абзацом такого змісту: "Державна міграційна служба до законодавчого врегулювання питання завершення оформлення та видачі паспорта громадянина України зразка 1994 року здійснює оформлення та видачу таких паспортів у порядку, встановленому Міністерством внутрішніх справ, громадянам України, щодо яких прийнято рішення суду, що набрало законної сили, про зобов'язання Державної міграційної служби оформити та видати паспорт громадянина України зразка 1994 року.".

Так, відповідно до абзацу п'ятого пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 року № 302 «Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України», постанови Кабінету Міністрів України від 03 квітня 2019 року № 398 «Про внесення зміни до пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25 березня 2015 р. № 302», 06.06.2019 року наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 року № 456 затверджено Тимчасове порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України.

Відповідно до частин 3-5 розділу І Тимчасового порядку № 456, оформлення і видачу паспорта здійснюють територіальні підрозділи Державної міграційної служби України (далі - територіальні підрозділи ДМС):

1) особі, яка досягла 16-річного віку,- на підставі заяви про видачу паспорта громадянина України (далі - заява) за зразком, наведеним у додатку 1 до цього Тимчасового порядку, поданої нею особисто;

2) особі, яка досягла 16-річного віку та яка визнана судом обмежено дієздатною або недієздатною,- на підставі заяви одного з батьків (усиновлювачів), опікунів, піклувальників або інших законних представників (далі - законні представники).

Заява є згодою на обробку персональних даних згідно із Законом України «Про захист персональних даних». Під час заповнення заяви особою або її законним представником (далі - заявник) працівник територіального підрозділу ДМС інформує заявника про вимоги Закону України «Про захист персональних даних».

Оформлення і видача паспорта здійснюються протягом 30 календарних днів з дня подання особою до територіального підрозділу ДМС заяви та документів для оформлення і видачі паспорта.

Заява та документи для оформлення і видачі паспорта (у тому числі для вклеювання фотокартки) подаються заявником до територіального підрозділу ДМС за зареєстрованим місцем проживання особи.

Відповідно до п. 1 розділу ІІІ Порядку № 456 Для оформлення паспорта особа, яка досягла 16-річного віку, або її законний представник (далі - заявник) подає: 1) заяву; 2) рішення суду; 3) свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави; 4) оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків (або одного з них), що на момент народження особи перебували(в) у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України). У разі відсутності таких документів або в разі, якщо батьки (чи один із батьків) такої особи на момент її народження були (був) іноземцями(ем) або особами(ою) без громадянства, або в разі набуття особою громадянства України на території України подається довідка про реєстрацію особи громадянином України; 5) дві фотокартки розміром 3,5 x 4,5 см; 6) довідку про реєстрацію/зняття з реєстрації місця проживання особи; 7) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб); 8) посвідчення про взяття на облік бездомної особи, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб).

Згідно п. 5 розділу ІІІ Порядку № 456, рішення про оформлення паспорта приймається територіальним підрозділом ДМС за результатами проведених перевірок та перевірки факту належності особи до громадянства України.

Як свідчать встановлені обставини справи, 12.05.2019 року ОСОБА_2 та її законні представники звернулись до Олександрійського міського відділу Управління державної міграційної служби України в Кіровоградській області з заявою про оформлення та видачу паспорту громадянина України у формі книжечки.

Зі змісту наведеної заяви вбачається, що остання була складена в довільній формі та подавалась на підставі приписів Закону України «Про звернення громадян». У вказаних заяві було зазначено, що копію свідоцтва про народження і дві фотокартки для оформлення паспорта буде подано в подальшому.

Колегія суддів апеляційного суду зазначає, що реалізація волевиявлення особи на отримання паспорта, незалежно від його форми, здійснювалась і здійснюється шляхом подання заяви-анкети, яка за змістом і формою має відповідати встановленому зразку, до компетентного органу разом із об'єктивно необхідними для цього даними про особу і документами, зокрема, для паспорта зразка 1994 року - двома фотокартками і свідоцтвом про народження. Подання заяви в порядку Закону України «Про звернення громадян» не є підставою для оформлення паспорту зразка 1994 року.

Вказані правові висновки також відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постановах від 29.11.2019 року по справі № 260/1414/18 та від 19.07.2019 року по справі № 2340/2976/18, що враховується судом апеляційної інстанції, відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України.

Таким чином, беручи до уваги, що заява позивача про отримання паспорту зразка 1994 року подавались не у встановленій законом формі, в порядку звернення громадян та не містили усіх даних про особу та документів необхідних для реалізації відповідного права і, на що не звернув увагу суд першої інстанції частково задовольняючи позовні вимоги, колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку щодо відсутності правових підстав, в межах спірних правовідносин, для визнання протиправною відмови Олександрійського міського відділу Управління державної міграційної служби України в Кіровоградській області від 06.07.2019 року та зобов'язання останнього видати паспорт-книжечку на підставі наведеної заяви.

При цьому, з матеріалів справи вбачається, що 12.08.2019 року ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 звернувся до Олександрійського міського відділу Управління державної міграційної служби України в Кіровоградській області з заявою про оформлення та видачу паспорту громадянина України у формі книжечки.

Зі змісту наведеної заяви вбачається, що остання була оформлена в довільній формі, за своєю правовою природою була саме заявою про оформлення паспорта-книжечки та до неї було долучено дві фотокартки розміром 3.5*4.5 см. для оформлення бланку паспорта та копію свідоцтва про народження.

Між тим, з матеріалів справи вбачається, що наведена заява була розглянута відповідачем в порядку, визначеному Законом України «Про звернення громадян», що в даному характеру не відповідає її змісту та вимогам.

Відтак, з огляду на наведені обставини справи та з метою повного та належного захисту прав позивача, колегія суддів апеляційного суду дійшла висновку, що в межах спірних правовідносин, належним та обґрунтованим захистом прав позивача є визнання протиправною бездіяльність Олександрійського міського відділу Управління державної міграційної служби України в Кіровоградській області щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 від 12.08.2019 року про оформлення паспорта-книжечки та зобов'язати відповідача прийняти відповідне рішення з урахуванням висновків суду.

При цьому, посилання відповідача на недосягнення ОСОБА_2 , станом на час подання наведеної заяви, шістнадцятирічного віку, як то передбачено Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної ради України від 26.06.1992 року №2503-ХІІ, колегією суддів апеляційного суду до уваги не приймаються, оскільки з огляду на встановлення факту порушення відповідачем процедури розгляду наведеної заяви та не прийняття відповідного рішення, останні, в межах спірних правовідносин, не звільняють відповідача від обов'язку по прийняттю відповідного рішення.

Таким чином, проаналізувавши встановлені обставини справи у сукупності, колегія суддів апеляційного суду дійшла висновку, що апеляційна Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області підлягає частковому задоволенню, а рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про часткове задоволення адміністративного позову.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Керуючись ст. 243, ст. 308, ст. 311, ст. 315, ст. 317 КАС України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Управління Державної міграційної служби України в Кіровоградській області - задовольнити частково.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 21.04.2020 року в адміністративній справі № 340/709/20 - скасувати та прийняти нову постанову.

Адміністративний позов ОСОБА_1 , який діє в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Олександрійського міського відділу Управління державної міграційної служби України в Кіровоградській області щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 , поданої в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 від 12.08.2019 року про оформлення паспорта-книжечки.

Зобов'язати Олександрійський міський відділ Управління державної міграційної служби України в Кіровоградській області розглянути заяву ОСОБА_1 , поданої в інтересах неповнолітньої ОСОБА_2 від 12.08.2019 року та прийняти рішення відповідно до Тимчасового порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 06.06.2019 року № 456 з урахуванням висновків суду.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення за наявності підстав передбачених ч. 4 ст. 328 КАС України.

Повний текст рішення складено 26.08.2020 року.

Головуючий - суддя О.О. Круговий

суддя Т.С. Прокопчук

суддя А.В. Шлай