ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
26 серпня 2020 року м. Київ № 640/19831/20
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Аблов Є.В., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "П'ЯТА СТРАЖА КИЇВ"
доПівнічного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України
провизнання протиправним та скасування розпорядження,
Товариство з обмеженою відповідальністю "П'ЯТА СТРАЖА КИЇВ" (далі по тексту - позивач, ТОВ "П'ЯТА СТРАЖА КИЇВ") звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Північного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України (далі по тексту - відповідач, відділення АКУ), в якому просить:
визнати протиправним та скасувати розпорядження Адміністративної колегії Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 25 лютого 2020 року №60/13-рп/к "Про початок розгляду справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції".
Вирішуючи питання щодо наявності підстав для відкриття провадження у справі, суд виходить з наступного.
Пунктом 1 частини першої статті 19 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
У відповідності до приписів частини першої статті 60 Закону України "Про захист економічної конкуренції" заявник, відповідач, третя особа мають право оскаржити рішення органів Антимонопольного комітету України повністю або частково до господарського суду у двомісячний строк з дня одержання рішення.
Таким чином, законодавством встановлено інший порядок судового оскарження рішень Антимонопольного комітету України, адміністративної колегії Антимонопольного комітету України та державного уповноваженого Антимонопольного комітету України.
Виняток з цього правила передбачено у статті 27 Кодексу адміністративного судочинтсва України, згідно з якою адміністративні справи з приводу оскарження рішень Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель та рішень у сфері державної допомоги суб'єктам господарювання, адміністративні справи за позовом Антимонопольного комітету України у сфері державної допомоги суб'єктам господарювання, вирішуються окружним адміністративним судом, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ.
Предметом оскарження у даній справі є розпорядження Київського обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 25 лютого 2020 року №60/13-рп/к "Про початок розгляду справи про порушення законодавства про захист економічної конкуренції".
Оскаржуване рішення не стосуються з розгляду скарги про порушення законодавства у сфері публічних закупівель або державної допомоги суб'єктам господарювання, тому дана справа не відноситься до юрисдикції окружного адміністративного суду. Натомість, згідно зі статтею 60 Закону України від 11.01.2001 №2210-III "Про захист економічної конкуренції" даний спір відноситься до юрисдикції господарських судів.
Враховуючи, що дану справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства, суд дійшов висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі.
У відповідності до пункту 1 частини першої статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Згідно з пунктом 3 частини першої статті 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі відмови у відкритті провадження у справі в суді першої інстанції, апеляційного та касаційного провадження у справі.
Відповідно до пункту 5 Порядку повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до державного та місцевих бюджетів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2013 № 787, повернення помилково або надміру зарахованих до бюджету податків, зборів, пені, платежів та інших доходів бюджетів здійснюється за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, а при поверненні судового збору (крім помилково зарахованого) - за ухвалою суду, яка набрала законної сили.
У разі повернення судового збору (крім помилково зарахованого) до органу Казначейства подається оригінал або належним чином засвідчена копія ухвали суду.
Ухвала суду подається платником до органу Казначейства разом з його заявою про повернення коштів з бюджету та оригіналом або копією документа на переказ або паперовою копією електронного розрахункового документа, які підтверджують перерахування коштів до бюджету (у разі знаходження оригіналу документа на переказ, який підтверджує зарахування судового збору до бюджету, в матеріалах судової справи та зазначення про це в ухвалі суду).
Враховуючи наведене та з огляду на сплату позивачем судового збору на виконання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху, суд зазначає про наявність правових підстав для повернення позивачу сплаченого судового збору в розмірі 2197,00 грн., сплаченого на рахунок Окружного адміністративного суду міста Києва, згідно із платіжним дорученням № 8754 від 18.08.2020.
Керуючись частиною першою статті 170, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1. Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "П'ЯТА СТРАЖА КИЇВ".
2. Повернути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "П'ЯТА СТРАЖА КИЇВ" (01013, Київ, вул.Будіндустрії, 7, код ЄДРПОУ 35838823) судовий збір у розмірі 2197,00 (дві тисячі сто дев'яносто сім) грн., сплачений на рахунок Окружного адміністративного суду міста Києва, згідно із платіжним дорученням № 8754 від 18.08.2020.
Відповідно до частини другої статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями). Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя Є.В. Аблов