ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
26 серпня 2020 року м. Київ № 640/8171/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Федорчука А.Б., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін клопотання та матеріали адміністративної справи
за позовом Фонду соціального страхування України (04070, м. Київ, вул. Боричів Тік, буд.
28)
до Секретаріата Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (01008,
м. Київ, вул. Інститутська, буд. 21/8)
третя особа Уповноважений Верховної Ради України з прав людини Денісова Людмила
Леонтіївна (01008, м. Київ, вул. Інститутська, буд. 21/8)
про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,-
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернувся Фонд соціального страхування України (далі по тексту - позивач) з адміністративним позовом до Секретаріата Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (далі по тексту - відповідач), за участю третьої особи - Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини Денісової Людмили Леонтіївни, у якому просить:
- визнати незаконними та протиправними дії представників Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, що здійснювали моніторинговий візит до виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України щодо дотримання прав застрахованих осіб на своєчасне отримання матеріального забезпечення, страхових виплат, а також трудових прав працівників виконавчої дирекції Фонду в період з 26 лютого 2020 року по 12 березня 2020 року;
- визнати незаконним та протиправним «Звіт за результатами проведення моніторингового візиту до виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України щодо дотримання прав застрахованих осіб на своєчасне отримання матеріального забезпечення, страхових виплат, а також трудових прав працівників виконавчої дирекції Фонду за період з 26 лютого по 12 березня 2020 року» та лист Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини від 24.03.2020 року за №1692.2/20/25.2, який за своєю суттю є актом реагування Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, складеним на підставі Звіту;
- зобов'язати Секретаріат Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини (Відповідача) видалити інформацію розміщену на офіційному веб- порталі Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини за посиланням http://www. ombudsman. gov.ua/ua/all-news/pr/of%D 1 %96s- ombudsmana-viyaviv-zaborgovan%D 1 %96st-ndu-socz%D 1 %96alnogo- straxuvannya-pered-ukra%Dl%97nczyami-na-892-mln-grn-ta-porushennya-prav- pracz%D 1 %96vnik%D 1 %96v-samogo-fondu/, як недостовірну та отриману на підставі протиправних та незаконних дій.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13 квітня 2020 року відкрито провадження у даній адміністративній справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
До суду надійшли клопотання представника Секретаріата Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та представника Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини Денісової Людмили Леонтіївни про розгляд даної справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін).
Розглянувши матеріали справи та клопотання про призначення розгляду справи за правилами загального позовного провадження з викликом сторін, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 2 частини шостої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є справи щодо оскарження бездіяльності суб'єкта владних повноважень або розпорядника інформації щодо розгляду звернення або запиту на інформацію.
Відповідно до частини 4 статті 260 Кодексу адміністративного судочинства України якщо відповідач в установлений судом строк подасть заяву із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, суд залежно від обґрунтованості заперечень відповідача протягом двох днів із дня її надходження до суду постановляє ухвалу про: 1) залишення заяви відповідача без задоволення; 2) розгляд справи за правилами загального позовного провадження та заміну засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.
Згідно з частиною 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Відповідно до частини 6 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін: 1) у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу; 2) якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Дослідивши клопотання представників відповідача та третьої особи, матеріали справи, предмет та підстави позову, склад учасників справи, суд не вбачає обґрунтованих підстав для розгляду справи за правилами загального позовного провадження з викликом сторін та приходить до висновку, про відмову в задоволенні клопотань.
Керуючись статтями 12, 260, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Відмовити в задоволенні клопотання представника Секретаріата Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та представника Уповноваженої Верховної Ради України з прав людини Денісової Людмили Леонтіївни про розгляд даної справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін).
Відповідно до ч. 2 ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями). Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя А.Б. Федорчук