Рішення від 27.08.2020 по справі 826/12478/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2020 року м. Київ № 826/12478/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Маруліної Л.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін (в письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до ІНФОРМАЦІЯ_1 , Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області

про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі також - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі також - відповідач 1), Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (далі також - відповідач 2), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо відмови скласти, оформити і подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області довідку для перерахунку пенсії позивачу, та зобов'язати Київський обласний військовий комісаріат скласти, оформити і подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії в розмірі 77 % грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: премія - 10 %, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50 %, надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (за роботу з таємними виробами, носіями, документами) - 15 %, надбавка за кваліфікацію, в/сл., клас майстер - 11 %, надбавка за особливі умови служби - 15%;

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області щодо не проведення позивачу перерахунку пенсії, та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області нарахувати і виплачувати позивачу пенсію в розмірі 77 % грошового забезпечення з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: премія - 10 %, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50 %, надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (за роботу з таємними виробами, носіями, документами) - 15 %, надбавка за кваліфікацію, в/сл., клас майстер - 11 %, надбавка за особливі умови служби - 15%, починаючи з 01.01.2018.

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що він проходив службу в Збройних Силах України та з 1992 року отримує пенсію за вислугу років відповідно до положень Закону України від 09.04.1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», пенсійна справа № ФК60975.

У квітні 2018 року на виконання вимог постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» відповідачем-1 складено та направлено до відповідача-2 довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії, яка не містить додаткових видів грошового забезпечення, які отримував позивач під час проходження та, які були включені до грошового забезпечення, з якого здійснюється обрахунок призначеної пенсії.

За результатами отримання наведеної вище довідки, територіальним органом Пенсійного фонду України проведено перерахунок пенсійних виплат позивача без урахування додаткових видів грошового забезпечення та зменшено відсотковий показник, з якого обраховується його пенсія, з 77 % відповідних сум грошового забезпечення до 70 %.

За наведених обставин, позивач звернувся до суду за захистом порушеного права з даним адміністративним позовом.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.08.2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Через канцелярію суду 27.08.2018 року відповідачем 2 подано відзив на позовну заяву, в якому зазначено, що Київським обласним військовим комісаріатом підготовлено довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України. На підставі зазначеної довідки головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області було здійснено перерахунок пенсії позивачу відповідно до статті 63 Закону України №2262, Постанов Кабінету Міністрів України №704 у порядку, визначеному Постановою №103. Представник відповідача-2 також наголошує на тому, що Головним управлінням в межах чинного законодавства правомірно перераховано пенсію позивачу, виходячи з 70 % розміру грошового забезпечення, оскільки на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії з 01.01.2018 року встановлений максимальний розмір пенсії, зокрема, для позивача 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

Через канцелярію суду 27.08.2018 року ІНФОРМАЦІЯ_2 подано відзив на позовну заяву, в якому представником відповідача-1 зазначено, що обласні військові комісаріати не є уповноваженими органами, до компетенції яких відноситься видача довідок про додаткові види грошового забезпечення.

За наведених обставин, представники відповідачів вважають, що Київський обласний військовий комісаріат та Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області діяли на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законодавством України, у зв'язку з чим позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 з 1992 року отримує пенсію за вислугу років на підставі положень статті 13 Закону України від 09.04.1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виходячи з 77 % сум грошового забезпечення, що підтверджується наявною у матеріалах справи копією посвідчення серії № НОМЕР_1 .

До грошового забезпечення, з якого обраховувалась його пенсія, включено наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військове звання, процентна надбавка за вислугу років (40 %). надбавка за кваліфікацію в/сл. клас Майстер (11 %), робота з таємн. виробами, носіями, док. 15%, ОУС 15%, надбавка за особливо важливі завдання - (50 %) та премія (10 %).

Вказані обставини представниками відповідачів не заперечуються та підтверджуються наявною у матеріалах справи копією перерахунку пенсії станом на 01.12.2017 року по пенсійній справі № ФК 60975.

У квітні 2018 року у зв'язку з введенням нових щомісячних додаткових видів Київським обласним військовим комісаріатом складено та направлено до територіального органу Пенсійного фонду України довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії, до якої не включено такі додаткові види грошового забезпечення як: надбавка за кваліфікацію в/сл. клас Майстер (11 %), робота з таємн. виробами, носіями, док. 15%, ОУС 15%, надбавка за особливо важливі завдання - (50 %).

Головним управлінням Пенсійного фонду України у Київській області з 01.01.2018 року проведено перерахунок пенсії позивача без урахування наведених вище додаткових видів грошового забезпечення та зменшено відсотковий показник, з якого обраховується пенсія, з 77 % до 70 % сум грошового забезпечення (копія перерахунку пенсії по пенсійній справі № ФК 60975).

У червні 2018 року позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою про виготовлення та направлення до відповідача-2 довідки про розмір грошового забезпечення позивача, яка містить усі додаткові види грошового забезпечення, отримуваних ним під час проходження служби в Збройних Силах України, за результатами розгляду якої отримав відмову відповідача-1.

Листом ІНФОРМАЦІЯ_1 від 23.07.2018 року № 1/2/3505 повідомлено позивача про відсутність правових підстав для видачі довідки із врахуванням додаткових видів грошового забезпечення.

Цього ж місяця позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області із заявою про перерахунок та виплату пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, до якої включено додаткові види грошового забезпечення, виходячи з 77 % сум грошового забезпечення.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області від 18.07.2018 року № 2260/М-01 позивачу відмовлено у перерахунку та виплаті пенсії з підстав відсутності у територіального органу Пенсійного фонду України права на зміну даних, що містяться у довідці про розмір грошового забезпечення позивача.

Позивач вважає, що відповідачами протиправно не включено у довідку про розмір грошового забезпечення, з якої обраховується пенсія, отриманих ним під час проходження служби додаткових видів грошового забезпечення та проведено перерахунок пенсії, з урахуванням даних вказаної довідки, а також зменшено відсотковий показник, з якого обраховується пенсія, з 77 % до 70 %, з огляду на що, останній звернувся до суду за захистом своїх прав.

Всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, відзив, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов наступних висновків.

Спірні правовідносини врегульовано Законом України від 20.12.1991 року № 2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (із змінами і доповненнями) (далі також - Закон № 2011-XII), Законом України від 09.04.1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (із змінами і доповненнями) (далі також - Закону №2262-ХІІ), Законом України від 09.07.2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (із змінами і доповненнями) (далі також - Закон №1058- IV) та іншими нормативно-правовими актами України, прийняті відповідно до цих законів.

В силу положень статті 9 Закону № 2011-XII держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Згідно із частиною другою статті 9 Закону № 2011-ХІІ до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

У свою чергу, питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано статтею 63 Закону № 2262-XII, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій (в редакції Закону України від 06.12.2016 року № 1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який набрав чинності 01.01.2017 року).

Таким чином, з 01.01.2017 року Кабінету Міністрів України делеговано повноваження визначати не лише порядок, а й умови та розмір складових грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На виконання положень статті 63 Закону України № 2262-XII постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі також - Порядок № 45).

Пунктом 1 Порядку № 45 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" (далі також - Постанова № 103) встановлено, що пенсії, призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ, у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

30.08.2017 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 704, яка набрала чинності 01.03.2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103, пунктами 1, 2 якої вирішено перерахувати з 01.01.2018 року пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 01.03.2018 року, відповідно до Постанови № 704.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому у Додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, яку Постановою № 103 було викладено в новій редакції, в якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення).

У подальшому рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, яке залишено без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" та зміни до пункту 5 і додатка 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Водночас, алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема, територіальні органи Пенсійного фонду України та відповідач-1 у зв'язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45, не змінився.

Так, на час звернення позивача до відповідача із заявою про видачу довідки про розміри його грошового забезпечення, пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі також - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Згідно з абзацами другим, четвертим та п'ятим пункту 2.8 Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, затвердженої наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 року № 937 (в редакції, на час звернення позивача до Київського обласного військового комісаріату), на обласні військові комісаріати покладаються: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення за Законом пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону № 2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 року №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їх сімей» (зі змінами) та Порядку № 45 і Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (зі змінами), затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1 (далі також - Порядок № 3-1).

У разі якщо розмір грошового забезпечення на день призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членам їх сімей змінився, обласний військовий комісаріат складає довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій згідно з нормами, що діють на день призначення пенсії за відповідною посадою.

Таким чином, на Київський обласний військовий комісаріат покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального органу Пенсійного фонду України списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.

Наведені вище обставини вказують на безпідставність доводів відповідача-1 щодо відсутності повноважень та компетенції видавати відповідні довідки (за наявності підстав).

Водночас зміни, внесені постановою № 103, зокрема, до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 року - дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18 діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України № 103.

За змістом частини першої статті 49 Закону України від 27.02.2014 року № 794-VII «Про Кабінет Міністрів України» акти Кабінету Міністрів України (постанови і розпорядження) є обов'язковими для виконання.

Аналізуючи наведені вище норми, суд дійшов висновку, що Київський обласний військовий комісаріат у 2018 році та при розгляді заяви позивача від 21.06.2018 року про видачу довідки, з урахуванням додаткових складових грошового забезпечення з метою проведення перерахунку пенсії, не мав правових підстав не врахувати та не застосовувати до спірних правовідносин положення норм статті 63 Закону № 2262-ХІІ та постанову № 103, оскільки її окремі положення зазначені вище, зокрема щодо складових грошового забезпечення та форми довідки, втратили чинність виключно з 05.03.2019 року.

У свою чергу оцінка впливу обставин втрати чинності відповідними положеннями постанови № 103 на відносини позивача та відповідача-1, які виникли у 2019 році, знаходиться поза межами компетенції суду у даній справі.

Втрата чинності вказаними положеннями не є підставою звернення позивача до суду з даним позовом, а відтак не є підставою даного позову.

При цьому визнання нечинними пунктів 1, 2 постанови № 103 рішенням суду в адміністративній справі № 826/3858/18 не може мати наслідком зобов'язання відповідача до вчинення певних дій за період до 05.03.2019 року.

Враховуючи викладене, беручи до уваги те, що суд перевіряє порушення прав позивача на момент виникнення спірних відносин та звернення до суду, обставини втрати чинності пунктами 1, 2 Постанови № 103, а також редакції відповідних додатків до Порядку № 45, не можуть бути враховані в рамках даної справи для оцінки вказаних взаємовідносин та, відповідно, слугувати підставою для висновку про протиправність дій відповідача-1.

За наведених обставин, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання протиправною бездіяльності відповідача-1 щодо відмови скласти, оформити і подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області довідку для перерахунку пенсії позивачу.

Щодо позовних вимог, заявлених до Київського обласного військового комісаріату в іншій частині суд зазначає, що вони є похідними від вимоги про визнання протиправними дій відповідача-1, що виражені у відмові скласти, оформити і подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області довідку для перерахунку пенсії позивач з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення, а відтак відмова у задоволенні первинних вимог є підставою для відмови у задоволенні і похідних від них вимог.

Щодо позовних вимог до відповідача-2, слід зазначити, що виходячи з вищевикладених приписів норм законодавства, територіальний орган Пенсійного фонду України самостійно не здійснює формування сум грошового забезпечення, а також його складових, а виключно їх перерахунок та виплату. Вказані суми формуються відповідним органом (у даному випадку - ІНФОРМАЦІЯ_2 ) та подаються у формі довідки до територіального органу Пенсійного фонду України.

З огляду на те, що Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області не отримувало документів щодо змін у складі грошового забезпечення, з якого здійснюється обрахунок пенсії, зокрема, довідку ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка містила б додаткові види грошового забезпечення, для перерахунку пенсії, позовні вимоги про визнання протиправною бездіяльність відповідача-2 щодо не проведення позивачу перерахунку пенсії, та зобов'язати відповідача-2 нарахувати і виплачувати позивачу пенсію з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення: премія - 10 %, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 50 %, надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (за роботу з таємними виробами, носіями, документами) - 15 %, надбавка за кваліфікацію, в/сл., клас майстер - 11 %, надбавка за особливі умови служби - 15%, починаючи з 01.01.2018 року, є передчасними та задоволенню не підлягають.

Щодо позовних вимог про зобов'язання відповідача-2 нарахувати і виплачувати позивачу пенсію в розмірі 77% грошового забезпечення, починаючи з 01.01.2018 року, суд зазначає наступне.

Призначення і виплата пенсій особам, зазначеним у статті 12 цього Закону, здійснюються органами Пенсійного фонду України (стаття 10 Закону № 2262-XII).

Згідно з частинами першою та другою статті 13 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент призначення позивачу пенсії) пенсії за вислугою строків служби призначаються в таких розмірах:

а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;

б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 95 процентів, до категорій 2 і 3, - 90 процентів.

Відповідно до пунктів 4, 5 Порядку № 45 передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Як вже зазначалось судом вище, 21.02.2018 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктом 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України № 2262-XII до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 ррку відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Таким чином, складові (види) грошового забезпечення, а також їх розміри не є сталими і регулюються постановами Кабінету Міністрів України.

У свою чергу відсотковий показник, з якого обраховується пенсія, визначається положеннями статті 13 Закону України № 2262-XII на момент призначення пенсії та не підлягає зміні у разі проведення перерахунку пенсії на підставі рішень Кабінету Міністрів України.

Аналогічні правові висновки висловлено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 року у зразковій справі № 240/5401/18 (Пз/9901/58/18).

Відповідно до частини другої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, зокрема, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

В силу положень частини другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Під час розгляду даної адміністративної справи судом встановлено, що з 1992 року позивачу призначено пенсію за вислугу років у розмірі 77 % сум грошового забезпечення.

У квітні 2018 року відповідачем-2 проведено перерахунок пенсійних виплат позивача та зменшено відсотковий показник, з якого обраховується його пенсія, з 77 % відповідних сум грошового забезпечення до 70 %.

При цьому у відзиві на позов представник відповідача, обґрунтовуючи правомірність дій територіального органу Пенсійного фонду України в цій частині, посилається на положення частини другої статті 13 Закону України № 2262-XII, згідно з якими максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.

Водночас, передбачений частиною другою статті 13 Закону України № 2262-XII відсотковий показник підлягає застосуванню виключно щодо пенсій, які призначаються вперше, а не пенсій, які підлягають перерахунку на виконання рішень Кабінету Міністрів України.

Жодних інших доказів на підтвердження відсутності у позивача права на пенсію за вислугу років відповідно до положень Закону України № 2262-XII та/або на спростування обставин призначення позивачу з 1996 року пенсії за вислугу років, виходячи з 77 % сум грошового забезпечення, представником відповідача суду не подано.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, що виявились у зменшенні основного розміру пенсії позивача шляхом зміни відсоткового показника, з якого обраховується пенсія, з 77 % сум грошового забезпечення до 70 %, вчинені відповідачем не на підставі та не у спосіб, що визначені Конституцією України та Законом України № 2262-XII.

Відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Враховуючи встановлені судом обставини, з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів, суд дійшов висновку про вихід за межі позовних вимог шляхом визнання дій Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області, що виявились у зменшенні позивачу основного розміру пенсії за вислугу років з 77 % відповідних сум грошового забезпечення до 70 %, протиправними.

Стосовно позовних вимог про зобов'язання відповідача здійснити з 01.01.2018 року позивачу перерахунок пенсії за вислугу років, виходячи з розміру 77 % відповідних сум грошового забезпечення, суд враховує наступне.

Відповідно до частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про: визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, адміністративний суд, виконуючи завдання адміністративного судочинства щодо перевірки відповідності їх прийняття (вчинення), передбаченим частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України критеріям, не втручається та не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень поза межами перевірки за такими критеріями.

У свою чергу ознакою дискреційних повноважень є право суб'єкта владних повноважень приймаючи рішення, вчиняючи дії чи утримуючись від їх вчинення, діяти з певною свободою розсуду, тобто можливістю обрати одне з кількох юридично допустимих рішень.

Беручи до уваги, що алгоритм дій територіальних органів Пенсійного фонду України під час здійснення перерахунку та виплати пенсій, призначених відповідно до положень Закону України № 2262-XII, чітко визначений чинним пенсійним законодавством, суд вважає, що задоволення вимоги про зобов'язання відповідача вчинити вказані дії не є втручанням у компетенцію суб'єкта владних повноважень.

За наведених обставин, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язання відповідача-2 здійснити позивачу з 01.01.2018 року перерахунок та виплату пенсії, виходячи із розрахунку 77 % сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Водночас позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача виплачувати позивачу пенсію у розмірі 77 % грошового забезпечення не підлягають задоволенню з огляду на положення частини першої статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки право на звернення до суду виникає у позивача у разі порушення його прав, свобод чи інтересів, у зв'язку з чим вимоги на майбутнє не можуть бути предметом розгляду у суді.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних в матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню частково.

Відповідно до частини третій статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Як вбачається із квитанцій № 17100907 та № 17100899 від 01.08.2018 року, наявних в матеріалах справи, позивачем сплачено судовий збір за подання даного позову до Окружного адміністративного суду міста Києва в сумі 1409, 60 гривень. Відповідно до цього, судові витрати підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача - 2 пропорційно до задоволених позовних вимог в розмірі 704, 80 гривень.

Керуючись статтями 9, 14, 72-77, 90, 139, 143, 194, 205, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код: 22933548, місцезнаходження: вул. Ярославська, 40, м. Київ, 04071), що виявилась у зменшенні ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) основного розміру пенсії за вислугу років з 77 % відповідних сум грошового забезпечення до 70 %.

3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код: 22933548, місцезнаходження: вул. Ярославська, 40, м. Київ, 04071) з 01.01.2018 здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) пенсії, виходячи із розрахунку 77% сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

4. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

5. Стягнути на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) суму сплаченого судового збору у розмірі 704, 80 грн. (сімсот чотири грн. 80 коп.), пропорційному до задоволених позовних вимог, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Київській області (код ЄДРПОУ 22933548, адреса: 04071, м. Київ, вул. Ярославська, буд. 40).

Відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України. апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

У відповідності до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Відповідно до пункту 4 частини п'ятої статті 246 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивач: ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 );

Відповідач - 1: Київський обласний військовий комісаріат (код ЄДРПОУ 07910662, адреса: 04053, м. Київ, пров. Артилерійський, 5в);

Відповідач-2: Головне управління Пенсійного фонду України в Київській області (код ЄДРПОУ 22933548, адреса: 04071, м. Київ, вул. Ярославська, буд. 40).

Повне рішення складено 27.08.2020 року.

Суддя Л.О. Маруліна