Рішення від 27.08.2020 по справі 640/19118/19

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 серпня 2020 року м. Київ № 640/19118/19

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Скочок Т.О., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомДепартаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації)

доМіністерства юстиції України

провизнання протиправним та скасування наказу, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) з позовом до Міністерства юстиції України, в якому просить:

- визнати незаконним та скасувати наказ Міністерства юстиції України від 16.08.2019 №3199/7 «Про відмову у задоволенні скарги Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 25.07.2019 №05703-13863 без розгляду її по суті»;

- зобов'язати Міністерство юстиції України розглянути по суті скаргу Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 25.07.2019 №05703-13863.

В обґрунтування заявлених позовних вимог вказано про протиправність оскаржуваного наказу, з огляду на те, що про рішення державного реєстратора філії Комунального підприємства Мирнопільської сільської ради «Результат» у м. Києві Шейк-Сейкіним О.А. про державну реєстрацію прав від 29.08.2017 №36815405 Департаменту стало відомо 18.07.2019 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, на підтвердження чого Міністерству юстиції України надано витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 18.07.2019. На підставі викладеного, з урахуванням того, що скаргу Департаментом подано 25.07.2019, представником позивача наголошено на тому, що строк на оскарження до Міністерства юстиції України рішення державного реєстратора не порушено. Крім того, у позовній заяві наголошено на тому, що твердження відповідача про невідповідність копій документів, доданих до скарги, в частині неналежного засвідчення останніх, не відповідають фактичним обставинам справи, з урахуванням того, що кожний додаток до скарги окремо прошитий та пронумерований, відмітка про засвідчення копії документа містить усі необхідні реквізити, а саме: складається зі слів «Згідно з оригіналом», назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії, а кожний документ прошитий та скріплений гербовою печаткою.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва відкрито провадження у справі та призначено останню до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено сторонам строк для надання відзиву, відповіді на відзив та заперечення.

Від представника відповідача через канцелярію суду надійшов відзив, в якому останній заперечував проти задоволення позовних вимог, вказуючи про те, що оскаржуваний наказ прийнято правомірно та у межах наданих Міністерству юстиції України повноважень, оскільки скаржником порушено вимоги Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» щодо оформлення скарги та строків її подачі. Так, за твердженням представника відповідача, оскаржуване рішення прийнято державним реєстратором 29.08.2017, натомість, скарга подана 26.07.2019 (згідно зі штампом на конверті), що вказує на порушення строків подачі скарги, встановлені ст. 37 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень». У той же час, скарга оформлена без дотримання вимог, зазначених у ч. 5 ст. 37 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», оскільки додані до скарги копії документів не засвідчені у встановленому порядку, а саме: відсутня дата засвідчення копій.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва 27.08.2020 відмовлено у задоволенні заяви представника Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Агрокомбінат «Хотівський» про залучення останнього до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.

Розглянувши подані представниками сторін документи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Як вбачається з наявних у матеріалах справи доказів, Департаментом земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) подано до Міністерства юстиції України скаргу на рішення державного реєстратора від 29.08.2017 №36815405 про державну реєстрацію прав від 25.07.2019 №05703-13863, в якій останній просив скасувати рішення державного реєстратора філії Комунального підприємства Мирнопільської сільської ради «Результат» у м. Києві Шейк-Сейкіна О.А. від 29.08.2017 №36815405 про реєстрацію права оренди земельної ділянки з кадастровим номером 8 000 000 000:79:101:0001, площею 24,5245 га за Сільськогосподарським товариством з обмеженою відповідальністю Агрокомбінат «Хотівський».

За результатами розгляду вказаної скарги Міністерством юстиції України прийнято наказ від 16.08.2019 №3199/7 «Про відмову у задоволенні скарги Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 25.07.2019 №05703-13863 без розгляду її по суті» з посиланням на положення п.п. 1, 8 ч. 8 ст. 37 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», п. 7 Порядку розгляду скарг у сфері державної реєстрації, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1128, з огляду на те, що додані до скарги копії документів не засвідчені в установленому порядку, а також закінчився встановлений законом строк подачі скарги. В якості підстави для прийняття вказаного наказу зазначено висновок Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації від 15.08.2019 за результатами розгляду скарги Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київська міська державна адміністрація) від 25.07.2019 №05703-13863, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 31.07.2019 за №26138-33-19.

Так, зі змісту вказаного висновку вбачається, що відмова у задоволенні скарги Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 25.07.2019 №05703-13863 без розгляду її по суті мотивована тим, що оскаржуване рішення прийнято державним реєстратором 29.08.2017, натомість, скарга подана до Міністерства юстиції України 26.07.2019 (згідно зі штампом на конверті), що вказує на порушення строків подачі скарги для її розгляду, відповідно до вимог ст. 37 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», з урахуванням того, що скарга оформлена без дотримання вимог, визначених ч. 5 ст. 37 цього Закону, оскільки додані до скарги копії документів не засвідчені у встановленому порядку, а саме: відсутня дата засвідчення копій.

Вважаючи наказ Міністерства юстиції України від 16.08.2019 №3199/7 протиправним та таким, що підлягає скасуванню, а свої права та охоронювані законом інтереси порушеними, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Розглядаючи справу по суті, суд виходить з наступного.

Порядок оскарження рішень, дій або бездіяльності у сфері державної реєстрації прав визначено положеннями Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» (тут і надалі у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин), згідно з приписами ст. 37 якого, рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації прав можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України, його територіальних органів або до суду.

Міністерство юстиції України розглядає скарги: 1) на рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав (крім випадків, коли таке право набуто на підставі рішення суду, а також коли щодо нерухомого майна наявний судовий спір); 2) на рішення, дії або бездіяльність територіальних органів Міністерства юстиції України.

Рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації прав можуть бути оскаржені до Міністерства юстиції України та його територіальних органів протягом 60 календарних днів з дня прийняття рішення, що оскаржується, або з дня, коли особа дізналася чи могла дізнатися про порушення її прав відповідною дією чи бездіяльністю.

Днем подання скарги вважається день її фактичного отримання Міністерством юстиції України або його територіальним органом, а в разі надсилання скарги поштою - дата отримання відділенням поштового зв'язку від скаржника поштового відправлення зі скаргою, яка зазначена відділенням поштового зв'язку в повідомленні про вручення поштового відправлення або на конверті.

У разі якщо останній день строку для подання скарг, зазначеного у частині третій цієї статті, припадає на вихідний або святковий день, останнім днем строку вважається перший робочий день, що настає за вихідним або святковим днем.

Скарга на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації прав або територіального органу Міністерства юстиції України подається особою, яка вважає, що її права порушено, у письмовій формі та має містити: 1) повне найменування (ім'я) скаржника, його місце проживання чи перебування (для фізичних осіб) або місцезнаходження (для юридичних осіб), а також найменування (ім'я) представника скаржника, якщо скарга подається представником; 2) реквізити рішення державного реєстратора, яке оскаржується; 3) зміст оскаржуваного рішення, дій чи бездіяльності та норми законодавства, які порушено, на думку скаржника; 4) викладення обставин, якими скаржник обґрунтовує свої вимоги; 5) відомості про наявність чи відсутність судового спору з порушеного у скарзі питання, що може мати наслідком скасування оскаржуваного рішення державного реєстратора та/або внесення відомостей до Державного реєстру прав; 6) підпис скаржника або його представника із зазначенням дати складання скарги.

До скарги додаються засвідчені в установленому порядку копії документів, що підтверджують факт порушення прав скаржника у результаті прийняття рішення державним реєстратором (за наявності), а також якщо скарга подається представником скаржника - довіреність чи інший документ, що підтверджує повноваження такого представника, або копія такого документа, засвідчена в установленому порядку.

Скарга на рішення про державну реєстрацію прав розглядається в порядку, визначеному цим Законом, виключно за умови, що вона подана особою, яка може підтвердити факт порушення її прав у результаті прийняття такого рішення.

Якщо скарга на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єкта державної реєстрації прав подається представником скаржника, до скарги додається довіреність чи інший документ, що підтверджує його повноваження, або копія такого документа, засвідчена в установленому порядку.

За результатами розгляду скарги Міністерство юстиції України та його територіальні органи приймають мотивоване рішення про: 1) відмову у задоволенні скарги; 2) задоволення (повне чи часткове) скарги шляхом прийняття рішення про: а) скасування рішення про державну реєстрацію прав, скасування рішення територіального органу Міністерства юстиції України, прийнятого за результатами розгляду скарги; б) скасування рішення про відмову в державній реєстрації прав та проведення державної реєстрації прав; в) внесення змін до записів Державного реєстру прав та виправлення помилки, допущеної державним реєстратором; г) тимчасове блокування доступу державного реєстратора до Державного реєстру прав; ґ) анулювання доступу державного реєстратора до Державного реєстру прав; д) скасування акредитації суб'єкта державної реєстрації; е) притягнення до дисциплінарної відповідальності посадової особи територіального органу Міністерства юстиції України; є) направлення до Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату при Міністерстві юстиції України подання щодо анулювання свідоцтва про право на зайняття нотаріальною діяльністю.

Міністерство юстиції України та його територіальні органи відмовляють у задоволенні скарги, якщо: 1) скарга оформлена без дотримання вимог, визначених частиною п'ятою цієї статті; 2) на момент прийняття рішення за результатом розгляду скарги відбулася державна реєстрація цього права за іншою особою, ніж зазначена у рішенні, що оскаржується; 3) наявна інформація про судове рішення або ухвалу про відмову позивача від позову з того самого предмета спору, про визнання позову відповідачем або затвердження мирової угоди сторін; 4) наявна інформація про судове провадження у зв'язку із спором між тими самими сторонами, з тих самих предмета і підстав; 5) є рішення цього органу з того самого питання; 6) в органі розглядається скарга з цього питання від того самого скаржника; 7) скарга подана особою, яка не має на це повноважень; 8) закінчився встановлений законом строк подачі скарги; 9) розгляд питань, порушених у скарзі, не належить до компетенції органу; 10) державним реєстратором, територіальним органом Міністерства юстиції України прийнято таке рішення відповідно до законодавства.

Порядок розгляду скарг на рішення, дії або бездіяльність державного реєстратора, суб'єктів державної реєстрації прав, територіальних органів Міністерства юстиції України визначається Кабінетом Міністрів України.

Рішення, дії або бездіяльність Міністерства юстиції України та його територіальних органів можуть бути оскаржені до суду.

На виконання вказаних законодавчих положень Постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2015 №1128 затверджено Порядок розгляду скарг у сфері державної реєстрації у редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин (надалі - Порядок №1128).

Відповідно до п. 3 Порядку №1128, розгляд скарг здійснюється за заявою особи, яка вважає, що її права порушено (далі - скаржник), що подається виключно у письмовій формі та повинна містити обов'язкові відомості та документи, що долучаються до скарги, передбачені Законами, а також відомості про бажання скаржника та/або його представника взяти участь у розгляді відповідної скарги по суті та про один із способів, зазначених у пункті 10 цього Порядку, в який скаржник бажає отримати повідомлення про зазначений розгляд.

Перед розглядом скарги по суті комісія вивчає скаргу для встановлення: 1) чи віднесено розгляд скарги відповідно до Законів до повноважень суб'єкта розгляду скарги (належний суб'єкт розгляду скарги); 2) чи дотримано вимоги Законів щодо строків подання скарги, вимог щодо її оформлення та/або щодо документів, що долучаються до скарги; 3) чи наявні (відсутні) інші скарги у суб'єкта розгляду скарги (п. 5 Порядку №1128).

У разі коли встановлено порушення вимог Законів щодо строків подання скарги, вимог щодо її оформлення та/або щодо документів, що долучаються до скарги, суб'єкт розгляду скарги на підставі висновку комісії приймає мотивоване рішення про відмову у задоволенні скарги без розгляду її по суті у формі наказу (п. 7 Порядку №1128).

Як було зазначено вище, підставою для відмови у задоволенні скарги Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 25.07.2019 №05703-13863 без розгляду її по суті слугували висновки Комісії з питань розгляду скарг у сфері державної реєстрації про порушення Департаментом строків подачі скарги для її розгляду, відповідно до вимог ст. 37 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», з урахуванням того, що скарга оформлена без дотримання вимог, визначених ч. 5 ст. 37 цього Закону, оскільки додані до скарги копії документів не засвідчені у встановленому порядку, а саме: відсутня дата засвідчення копій.

Зі змісту наявної у матеріалах справи копії скарги Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) на рішення державного реєстратора від 29.08.2017 №36815405 про державну реєстрацію прав від 25.07.2019 №05703-13863, наданої представником відповідача до суду, вбачається, що абз. 2 сторінки 2 останньої має наступний зміст: «Проте, Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент) з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно стало відомо, що державним реєстратором філії комунального підприємства Мирнопільської сільської ради «Результат» у м. Києві Шейк-Сейкіним Олексієм Анатолійовичем було прийнято рішення про державну реєстрацію речових прав від 29.08.2017 №36815405, а саме зареєстровано право оренди земельної ділянки з кадастровим номером 8 000 000 000:79:101:0001, площею 24,5245 га, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за СТОВ агрокомбінат «Хотівський» (строк дії до 02.08.2029)».

У той же час, копія даної скарги, надана представником позивача до суду, в абз. 2 сторінки 2 останньої вже містить допис зроблений ручкою про те, що «…, Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент) 18.07.19 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно стало відомо, що державним реєстратором філії комунального підприємства Мирнопільської сільської ради «Результат» у м. Києві Шейк-Сейкіним Олексієм Анатолійовичем було прийнято рішення про державну реєстрацію речових прав від 29.08.2017 №36815405, а саме зареєстровано право оренди земельної ділянки з кадастровим номером 8 000 000 000:79:101:0001, площею 24,5245 га, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва за СТОВ агрокомбінат «Хотівський» (строк дії до 02.08.2029)».

Зміст вказаних документів свідчить про те, що скарга Департаменту, направлена на адресу Міністерства юстиції України не містить дати, з якої позивач дізнався чи міг дізнатися про порушення його прав відповідною дією чи бездіяльністю, а копія скарги, надана до суду вже містить таку дату. Відтак, приймаючи оскаржуваний наказ Міністерство юстиції України не мало інформації щодо дати, з якої позивач дізнався чи міг дізнатися про порушення його прав відповідною дією чи бездіяльністю, з огляду на відсутність такої інформації у скарзі Департаменту, направленій на адресу відповідача.

Також, суд звертає увагу, що додані до скарги Департаменту документи не засвідчені у встановленому порядку, а саме: відсутня дата засвідчення копій, що передбачено п. 5.27 ДСТУ 4163-2003 «Вимоги до оформлювання документів», затверджених наказом Держспоживстандарту України від 07.04.2003 №55, згідно з яким відмітку про засвідчення копії документа складають зі слів «Згідно з оригіналом», назви посади, особистого підпису особи, яка засвідчує копію, її ініціалів та прізвища, дати засвідчення копії і проставляють нижче реквізиту 23.

На підставі викладеного, суд дійшов до висновку, що наявними у матеріалах справи підтверджено той факт, що скарга Департаменту від 25.07.2019 №05703-13863 разом з доданими до неї матеріалами, поданими до Міністерства юстиції України, оформлена без дотримання вимог, зазначених у ч. 5 ст. 37 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», оскільки додані до скарги копії документів не засвідчені у встановленому порядку, а саме: відсутня дата засвідчення копій, а також остання подана з порушенням строків подачі скарги, оскільки подана до Міністерства юстиції України скарга не містить дати, з якої позивач дізнався чи міг дізнатися про порушення його прав відповідною дією чи бездіяльністю. Як наслідок, оскаржуваний наказ Міністерства юстиції України про відмову у задоволенні скарги без розгляду її по суті прийнято відповідачем правомірно та у межах наданих останньому повноважень.

Крім того, суд звертає увагу, що у провадженні Господарського суду м. Києва перебуває справа №910/6441/20 за позовом першого заступника прокурора міста Києва в інтересах держави в особі Київської міської ради до Сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю Агрокомбінат «Хотівськи» та державного реєстратора філії Комунального підприємства Мирнопільської сільської ради «Результат» у місті Києва Шейка-Сейкіна Олексія Анатолійовича про скасування рішення про державну реєстрацію речових прав та державної реєстрації права, в якій позовні вимоги обґрунтовані незаконною реєстрацією за відповідачем 1 права оренди земельної ділянки площею 24,5245 га (кадастровий номер 8000000000:79:101:0001) по вул. Академіка Заболотного у місті Києві , у зв'язку з чим прокурор просить суд скасувати рішення відповідача 2 про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (індексний номер 36815405) від 29.08.2017, а також скасувати запис, вчинений 28.08.2017 відповідачем 2 за №22073586, про право оренди відповідача 1 на вказану земельну ділянку.

Отже, станом на момент розгляду судом даної адміністративної справи наявне судове провадження щодо правомірності рішення державного реєстратора від 29.08.2017 за індексним номером 36815405.

У силу ч.ч. 1 та 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Беручи до уваги викладене, суд дійшов до висновку про необґрунтованість позовних вимог та відсутність підстав для задоволення останніх.

Керуючись ст.ст. 12, 77, 139, 246, 257-262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (код ЄДРПОУ 26199097, адреса: 01601, м. Київ, вул. Хрещатик, 32-А) до Міністерства юстиції України (код ЄДРПОУ 00015622, адреса: 01001, м. Київ, вул. Архітектора Городецького, 13) відмовити у повному обсязі.

Рішення набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Т.О. Скочок