27 серпня 2020 року м. Чернігів Справа № 620/1575/20
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Тихоненко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області, Державної Служби України з безпеки на транспорті про визнання незаконними та скасування постанов,
ОСОБА_1 (надалі також - ОСОБА_1 , позивач) звернулася до суду з позовом до Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області (надалі також - відповідач 1), Державної Служби України з безпеки на транспорті (надалі також - відповідач 2) про визнання незаконними та скасування постанов заступника начальника Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області Полванюк Ю.В. про застосування адміністративно-господарського штрафу від 25.02.2020 № 190040 у сумі 1700,00 грн та № 190041 у сумі 1700,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що остання зареєстрована в якості фізичної особи-підприємця та є платником єдиного податку ІІ групи. В межах здійснення господарської діяльності ОСОБА_1 надає послуги з перевезення пасажирів і небезпечних вантажів автомобільним транспортом, а саме внутрішні перевезення пасажирів автобусами на маршруті Ніжин-Лосинівка, Ніжин-Безуглівка та Ніжин-Петрівка. Вказує, що 23.01.2020 державними інспекторами Чернігівського управління Укртрансбезпеки здійснено рейдову перевірку транспортних засобів, які належать позивачу на праві власності, по маршруту Ніжин-Лосинівка, при цьому посадові особи просили надати водіїв лише водійське посвідчення та шляховий лист. Протоколу чи іншого документу у присутності водія не складали. Позивача про розгляд справи про притягнення останньої до відповідальності не повідомляли, будь-якої кореспонденції від відповідачів вона не отримувала. В зв'язку з зазначеним вважає, що прийняті 25.02.2020 постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу № 190040 у сумі 1700,00 грн та № 190041 у сумі 1700,00 грн є протиправними та такими, що підлягають скасуванню.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 26.05.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду надано термін для подачі до суду відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.
18.06.2020 ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду заяву Державної служби України з безпеки на транспорті в особі Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області про закриття провадження у даній справі залишено без розгляду та повернуто.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 14.07.2020 у даній справі залучено в якості другого відповідача Державну Службу України з безпеки на транспорті. Вказаною ухвалою встановлено другому відповідачу 15-денний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву.
Представником відповідача Державною Службою України з безпеки на транспорті подано відзив, в якому останній просить відмовити позивачу в задоволенні позову та вказує, що оскаржувані постанови прийняті у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому скасуванню не підлягають.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 зареєстрована в якості фізичної особи-підприємця 15.03.2006, що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця (а.с.13).
Згідно ліцензії серії АГ № 588323 видом господарської діяльності позивача є надання послуг з перевезення пасажирів і небезпечних вантажів автомобільним транспортом, дозволений вид робіт - внутрішні перевезення пасажирів автобусами (а.с.12).
Згідно витягу з реєстру платників єдиного податку ОСОБА_1 є платником єдиного податку ІІ групи (а.с.14).
Як слідує з матеріалів справи 23.01.2020 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області на підставі направлення на рейдову перевірку № 006827 від 20.01.2020 проведена перевірка транспортних засобів, що належать позивачу, а саме:
транспортного засобу марки ПАЗ 32054, номерний знак НОМЕР_1 , водій ОСОБА_2 , під час проведення якої виявлено порушення, а саме: при наданні послуг по перевезенню пасажирів по маршруту Ніжин-Лосинівка, згідно трафарету на передньому вітровому склі автобуса, у водія відсутні документи передбачені ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме розклад руху, схема маршруту, таблиця вартості проїзду, в зв'язку з чим складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 209189. Водій ОСОБА_2 з актом ознайомлений, від пояснень та підпису відмовився (а.с.89);
транспортного засобу марки ПАЗ 4234, номерний знак НОМЕР_2 , водій ОСОБА_3 , під час проведення якої виявлено порушення, а саме: при наданні послуг по перевезенню пасажирів на приміському автобусному маршруті Ніжин-Лосинівка в режимі регулярних перевезень у водія відсутня індивідуальна контрольна книжка водія, чим порушено вимоги ст. 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», в зв'язку з чим складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 209249. Водій ОСОБА_3 з актом ознайомлений, від пояснень та підпису відмовився (а.с.90).
Повідомленням Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області від 29.01.2020 № 8941/41/24-20 позивач повідомлена про розгляд 25.02.2020 справи про порушення нею законодавства про автомобільний транспорт (а.с.91), яке вручено 06.02.2020 о 12 год. 29 хв. (а.с.92).
Заступником начальника Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області 25.02.2020 за результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт прийнято постанову про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу № 190040, якою стягнуто з позивача штраф у сумі 1700,00 грн (а.с.93).
Також заступником начальника Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області 25.02.2020 за результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт прийнято постанову про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу № 190041, якою стягнуто з позивача штраф у сумі 1700,00 грн (а.с.94).
Згідно квитанцій від 10.06.2020 № 26955479 та № 26955546 позивачем сплачено штраф на загальну суму 3400,00 грн по постанові № 190040 та постанові № 190041 (а.с.95-96).
При цьому, вважаючи вказані постанови незаконними, позивач звернулася до суду за захистом своїх прав та інтересів з відповідним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
Відповідно до абзацу 3 пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України № 442 від 10.09.2014 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади», Державна інспекція України з безпеки на наземному транспорті реорганізовується шляхом злиття з Державною інспекцією України з безпеки на морському та річковому транспорті, а також підпорядкувавши службі, що утворюється - Державній службі України з безпеки на транспорті, Державну спеціальну службу транспорту.
Постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 затверджено Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті (надалі також - Укртрансбезпека).
Відповідно до пункту 1 Положення, Укртрансбезпека є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).
У відповідності до пункту 8 Положення, Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.
Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України № 592 від 26.06.2015 «Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті» утворені територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком 3, зокрема, Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України № 1378-р від 16.12.2015 «Питання Державної служби з безпеки на транспорті» здійснення функцій і повноважень, покладених на Державну інспекцію України з безпеки на наземному транспорті (Укртрансінспекцію), припинено та забезпечено можливість їх виконання Укртрансбезпекою.
З огляду на викладене, Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області під час здійснення своїх повноважень діє як структурний підрозділ суб'єкта владних повноважень, якому надані повноваження щодо здійснення державного нагляду та контролю за дотриманням перевізниками законодавства про автомобільний транспорт з правом прийняття відповідних рішень, обов'язкових до виконання.
Закон України від 05.04.2001 № 2344-ІІІ «Про автомобільний транспорт» (надалі також - Закон) визначає засади організації та діяльності автомобільного транспорту.
Відповідно до статті 1 Закону автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами.
Відповідно до пунктів 3, 4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 (надалі також - Порядок), державний контроль на автомобільному транспорті здійснюється посадовими особами органу державного контролю шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
Статтею 39 Закону передбачено, що автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.
Документи для регулярних пасажирських перевезень:
для автомобільного перевізника - ліцензія, договір із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування чи їх дозвіл, паспорт маршруту, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;
для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, квитково-касовий лист, схема маршруту, розклад руху, таблиця вартості проїзду (крім міських перевезень), інші документи, передбачені законодавством України.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи під час проведення рейдової перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання вантажних перевезень 23.01.2020 о 10.00 год. інспекторам водієм були надані такі документи: посвідчення водія; свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, виданого на ім'я ФОП ОСОБА_1 .
Інших документів, а саме: розкладу руху, схеми маршруту, таблиці вартості проїзду водієм надано не було.
Відповідно до п. 21 Порядку у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.
В зв'язку з зазначеним, посадовими особами Укртрансбезпеки правомірно складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 209189 від 23.01.2020.
Водію була надана можливість надати пояснення, але він відмовився, про що зроблено відповідний запис в акті.
Також, як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи під час проведення рейдової перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання вантажних перевезень 23.01.2020 о 11.10 год. інспекторам водієм надані документи, визначені переліком статті 39 Закону, при цьому перелік документів не є вичерпним. У водія відсутня індивідуально-контрольна книжка водія, чим також порушено вимоги ст. 39 Закону.
Так, відповідно до пункту 6.3. Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів затвердженого Наказом Міністерства транспорту та зв'язку від 07.06.2010 № 340 (надалі також - Положення), водій, що керує транспортним засобом, який не обладнаний тахографом, веде індивідуальну контрольну книжку водія.
Пункт 7.1. Положення визначає, що перевірка додержання режиму праці та відпочинку водія здійснюється Державною службою України з безпеки на транспорті з дотриманням вимог Порядку №1567.
В зв'язку з зазначеним, посадовими особами Укртрансбезпеки правомірно складено акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом № 209249 від 23.01.2020.
Водію була надана можливість надати пояснення, але він відмовився, про що зроблено відповідний запис в акті.
Пунктом 25 Порядку №1567 передбачено, що справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
Повідомлення про те, що 25.02.2020 відбудеться розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт позивачу було направлено 30.01.2020, про що свідчить фіскальний чек в матеріалах справи.
Згідно даних перевірки статусу відстеження, відправлення вручено позивачу 06.02.2020 о 12.29 годині.
За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5 до Положення.
Відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт передбачено абзацом 3 частиною першою статті 60 Закону. Зокрема, надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
За результатами розгляду справ, відповідно до статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» 25.02.2020 винесено постанови про застосування до позивача адміністративно - господарського штрафу № 190040 та № 190041 у розмірі 1700,00 грн, кожна.
Вказані постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу, направлені позивачу, про що свідчить фіскальний чек в матеріалах справи.
В зв'язку з закінченням строку на добровільну сплату, 31.03.2020 до Ніжинського міськрайонного відділу ДВС Північно-Східного Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми) із заявами про відкриття виконавчого провадження надіслані постанови про накладення адміністративно-господарського штрафу для примусового стягнення.
10.06.2020 позивачем на адресу Управління Уктрансбезпеки у Чернігівській області надані квитанції про сплату вищезазначених штрафів.
Враховуючи вищевикладене, посилання позивача не знайшли свого підтвердження при розгляді справи та були спростовані наданими відповідачами доказами, які свідчать про правомірність прийняття оскаржуваних постанов про накладення адміністративно-господарського штрафу.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (частина друга статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України).
Частиною першою статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 Кодексу адміністративного судочинства України).
Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.
В зв'язку з відмовою в задоволенні позову, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області, Державної Служби України з безпеки на транспорті про визнання незаконними та скасування постанов відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ).
Відповідач: Управління Укртрансбезпеки у Чернігівській області (вул. П'ятницька, 39/606, м. Чернігів, 14000).
Відповідач: Державна Служба України з безпеки на транспорті (просп. Перемоги, 14, м. Київ, 01135, код ЄДРПОУ 39816845).
Повний текст рішення суду складено 27.08.2020.
Суддя О.М. Тихоненко