Рішення від 25.08.2020 по справі 520/9015/2020

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Харків

25 серпня 2020 р. № 520/9015/2020

Харківський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Кухар М.Д., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

-визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області у виключенні періодів страхового стажу для здійснення оптимізації розміру пенсії ОСОБА_1 ;

-зобов'язати Головне управління ПФУ в Харківській області провести новий розрахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії, виключити із розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії за віком періоди визначені ОСОБА_1 з 01.05.2001 року по 31.05.2006 року;

-зобов'язати Головне управління ПФУ в Харківській області з 28.05.2015 провести перерахунок та виплату пенсії за віком ОСОБА_1 виключивши із розрахунку заробітної плати для обчислення пенсії періоди, визначені ОСОБА_1 з 01.05.2001 року по 31.05.2006 року.

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що відповідач по відношенню до позивача допустив протиправну бездіяльність стосовно нездійснення перерахунку її пенсії на підставі абз.3 ч.1 ст.40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Вказаною бездіяльністю порушено права позивача на отримання пенсії у розмірі вищому ніж розрахований до проведення оптимізації пенсії. Зазначені обставини зумовили звернення позивача до суду з даним позовом задля захисту порушених прав.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 16.07.2020 відкрито спрощене провадження у справі.

Запропоновано відповідачу подати до суду протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали відзив на позов та докази на обґрунтування відзиву, а також докази направлення відзиву позивачу.

Відповідач надав до суду відзив згідно змісту якого у задоволенні вимог просив суд відмовити. Також вказав, що відповідач у спірних правовідносинах діяв згідно чинного законодавства.

Згідно з ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

З огляду на вказане вище, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначено пенсію по інвалідності III групи загального захворювання за Законом України «Про пенсійне забезпечення» з 19.07.2001. На момент призначення пенсії ОСОБА_1 працювала.

З 12.08.2002 ОСОБА_1 встановлено II групу інвалідності загального захворювання.

У зв'язку з введенням в дію Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 з 01.01.2004 ОСОБА_1 проведено перерахунок пенсії за нормами цього Закону відповідно до статті 43 на підставі документів про вік, страховий стаж, заробітну плату, що знаходились під час перерахунку в пенсійній справі.

З 15.02.2010 згідно наданої заяви позивача переведено на пенсію за віком за нормами Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІУ від 09.07.2003.

Позивач 06.03.2012 звернулася до Управління із заявою про перерахунок пенсії.

Після проведення перерахунку пенсії від стажу та заробітної плати у 2012 пенсію позивачу обчислено із заробітної плати за період з 01.12.1986 по 30.11.1991, з 01.07.2000 по 06.03.2012 при страховому стажі 39 років 10 місяців 27 днів (або 478 місяців), при цьому при оптимізації із підрахунку заробітної плати був вилучений період з 01.03.2002 по 31.01.2006, або 47 місяців підряд, що становить 10% страхового стажу, наявного на момент проведення перерахунку пенсії від стажу та заробітної плати.

У липні 2015 року при внесенні інформації про періоди працевлаштування (звільнення) програмним забезпеченням безпідставно було здвоєно страховий стаж. При страховому стажі 79 років 9 місяців 00 днів коефіцієнт страхового стажу становив 0,75000 (з обмеженням, встановленим частиною 2 статті 25 Закону).

У квітні 2018 при перевірці пенсійної справи було виявлено помилку у розрахунку страхового стажу, що призвела до невірного обчислення розміру пенсійної виплати.

Розпорядженням відділу з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій страховий стаж приведений у відповідність до діючого законодавства з одночасним коригуванням заробітної плати відповідно до інформації, що містилася в системі персоніфікованого обліку на момент перевірки без утримання зайве виплачених сум пенсії. Після коригування страховий стаж зарахований по 05.03.2012 та становить 39 років 10 місяців 16 дні (або 478 місяців), коефіцієнт стажу-0,39833. Відкоригований коефіцієнт заробітної плати становить 1,70610, при цьому при оптимізації із підрахунку заробітної плати вилучений період з 01.07.2000 по 31.05.2004, або 47 місяців підряд, що становить 10% страхового стажу, наявного на момент проведення перерахунку пенсії від стажу та заробітної плати у 2012 році.

З метою отримання інформації позивач звернулась до пенсійного фонду з заявами.

Листом від 05.02.2020 фондом на адресу позивача направлено копію розпорядження з інформацією про періоди страхового стажу та заробітної плати (доходу), які враховані при розрахунку пенсії, як передбачено п. 4.9 Порядку.

Не погоджуючись з розрахунком позивач звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з даним адміністративним позовом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058).

Відповідно до частини 1 статті 40 Закону № 1058 для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.

Отже, вказаною нормою передбачено право за вибором особи виключити період, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

Частиною 1 статті 44 Закону №1058 визначений порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії.

Заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Відповідно до пункту 12 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 01.03.2001 №121, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" правлінням Пенсійного фонду України постановою від 25.11.2005 №22-1 затверджено Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до п.1.5 Порядку № 22-1 заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії, про виплату пенсії у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, поновлення виплати пенсії, про припинення перерахування пенсії на банківський рахунок та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, про виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, про виплату пенсії за довіреністю, термін дії якої більше одного року, через кожний рік дії такої довіреності, подається пенсіонером особисто або його законним представником до органу, що призначає пенсію, за місцем перебування на обліку як одержувача пенсії, а пенсіонерами, які зареєстровані на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя і не отримують пенсії від уповноважених органів Російської Федерації, - до органу, що призначає пенсію, визначеного Пенсійним фондом України. При цьому у заяві про виплату частини пенсії непрацездатним членам сім'ї особи, яка знаходиться на повному державному утриманні, вказується адреса одержувача цієї частини пенсії

Відповідно до п. 4.1 Порядку орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).

Додатком 3 до вказаного Порядку є заява про призначення/перерахунок пенсії, в якій є абзац, який в разі необхідності підлягає заповненню: «При призначенні пенсії прошу виключити із підрахунку заробітної плати період з _____ до _____ або провести це автоматизованим способом (непотрібне закреслити).»

Водночас, закріплена у наведених нормах можливість оптимізації заробітку стосується призначення пенсій і не може бути застосована при перерахунку вже призначеної пенсії.

Тобто, таке право реалізується особою у момент звернення за призначенням пенсії, шляхом волевиявлення, тобто шляхом зазначення у відповідній заяві періоду, який особа бажає виключити.

Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 18 липня 2018 року у справі № 461/4328/16-а.

Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Як встановлено судом, позивач, на час звернення до відповідача з заявою про призначення пенсії не виявила бажання щодо виключення певних періодів страхового стажу, за які враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, із розрахунку пенсії.

Суд зазначає, що ані матеріали адміністративної справи, ані матеріали пенсійної справи не містять доказів звернення позивача до відповідача у встановленому законодавством порядку під час призначення її пенсії з приводу виключення відповідних періодів із розрахунку заробітної плати.

Відповідно до положень ч. 2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням встановлених обставин, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України.

Керуючись ст. ст. 139, 241 - 247, 255, 257, 263, 291, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, буд. 5, Держпром, під. 3, пов. 2,м. Харків,61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без задоволення.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Скарга може бути подана у порядку ч.1 ст. 297 КАС України безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду або у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Другого апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складено 25 серпня 2020 року.

Суддя Кухар М.Д.