Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
про відмову в зупиненні провадження
26.08.2020 р. № 520/7454/2020
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Сагайдак В.В., розглянувши в порядку спрощеного провадження клопотання представника відповідача про зупинення провадження у справі №520/7454/2020 за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) до Держава Україна в особі Територіального управління Державної судової адміністрації України у Харківській області (майдан Героїв Небесної Сотні, буд. 36, корпус 2,м. Харків,61050, код ЄДРПОУ 26281249) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач, ОСОБА_1 , звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому, з урахуванням уточненої позовної заяви від 07.08.2020 року, просить суд:
- визнати протиправними дії держави Україна в особі Територіального управління Державної судової адміністрації України у Харківській області щодо нарахування та виплати судді Балаклійського районного суду Харківської області ОСОБА_1 суддівської винагороди з 18 квітня 2020 року по день ухвалення рішення судом включно із застосуванням щомісячного обмеження її нарахування, передбаченого частиною третьою статті 29 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» із змінами та доповненнями, внесеними Законом України № 553-ІХ від 13 квітня 2020 року - у розмірі, що не перевищує 10 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня 2020 року;
- зобов'язати державу Україна в особі Територіальне управління Державної судової адміністрації України у Харківській області (61050, м. Харків, майдан Героїв Небесної Сотні, 36, корпус 2) нарахувати та виплатити судді Балаклійського районного суду Харківської області ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_1 ) суддівську винагороду з 18 квітня 2020 року по день ухвалення рішення судом включно на підставі частин 2, 3, 5 статті 135 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» № 1402-УІІІ від 02.06.2016р., виходячи з базового розміру посадового окладу судді - 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня календарного року, щомісячної доплати за вислугу років у розмірі 50 відсотків вказаного посадового окладу, з утриманням з цих сум передбачених законом податків та обов'язкових платежів при їх виплаті, з урахуванням раніше виплачених сум;
- постанову суду про присудження виплати суддівської винагороди у межах суми стягнення за один місяць допустити до негайного виконання;
- зобов'язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України у Харківській області подати у десятиденний строк звіт про виконання судового рішення.
Від представника відповідача надійшов відзив, в якому, зокрема, просив суд зупинити провадження у справі №520/7454/2020 до прийняття Конституційним Судом України рішення за конституційним поданням Пленуму Верховного Суду від 29.05.2020 щодо конституційності встановлення обмежень на час карантину, передбачених положеннями окремих нормативно-правових актів, ухвалених Кабінетом Міністрів України та Верховною Радою України.
Дослідивши матеріали адміністративної справи та заявлене клопотання, судом встановлено наступне.
Предметом розгляду даної справи є дії відповідача щодо нарахування та виплати судді Балаклійського районного суду Харківської області ОСОБА_1 суддівської винагороди з 18 квітня 2020 року по день ухвалення рішення судом включно із застосуванням щомісячного обмеження її нарахування.
Згідно інформації, що розміщена на офіційному веб-порталі Конституційного Суду України, 04.06.2020 до Конституційного Суду України надійшло конституційне подання Верховного Суду від 29.05.2020 щодо конституційності встановлення обмежень на час карантину, передбачених положеннями окремих нормативно-правових актів, ухвалених Кабінетом Міністрів України та Верховною Радою.
Ухвалою колегії суддів КСУ відкрито конституційне провадження у справі; справа розглядається Великою палатою Суду з 02.07.2020.
Зокрема, суб'єкт права на конституційне подання просить перевірити на відповідність Конституції України підпункти 5, 6, 7, 14 пункту 3, абзац шостий пункту 6 постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2020 №392 "Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби С'OVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів", пункти 10, 17 Порядку здійснення протиепідемічних заходів, пов'язаних із самоізоляцією, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2020№ 392, частини першу і третю статті 29 Закону України від 14.11.2019 № 294-ІX "Про Державний бюджет України на 2020 рік"; абзац дев'ятий пункту 2 розділу 11 "Прикінцеві положення" Закону України від 13.04.2020 № 553-ІХ "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік".
Суд зазначає, що підстави для зупинення провадження у справі передбачені ст. 236 Кодексу адміністративного судочинства України. Зазначеною статтею визначено випадки обов'язкового зупинення провадження у справі та випадки, коли суд має право зупинити провадження у справі, а також строки зупинення провадження та підстави і порядок відновлення зупиненого провадження у справі.
Відповідно до п.3 ч. 1 ст. 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд зупиняє провадження у справі в разі об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі. Суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Згідно статті 152 Конституції України закони та інші правові акти за рішенням Конституційного Суду України визнаються неконституційними повністю чи в окремій частині, якщо вони не відповідають Конституції України або якщо була порушена встановлена Конституцією України процедура їх розгляду, ухвалення або набрання ними чинності. Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність. Матеріальна чи моральна шкода, завдана фізичним або юридичним особам актами і діями, що визнані неконституційними, відшкодовується державою у встановленому законом порядку.
За вказаних обставин у разі прийняття Конституційним Судом України ймовірного рішення про задоволення подання Пленуму Верховного Суду положення частин 1 та 3 статті 29 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» втратять чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, тобто будуть застосовуватися до правовідносин, які виникнуть після ухвалення рішення Конституційним Судом України.
Враховуючи те, що станом на день розгляду справи дії відповідача вже мали місце, зокрема, відбулось обмеження розміру суддівської винагороди позивача, суд дійшов висновку про відсутність необхідності зупинення провадження у адміністративній справі до розгляду Конституційним Судом України подання Пленуму Верховного Суду, оскільки ймовірне рішення Конституційного Суду України про задоволення подання не буде розповсюджуватися на правовідносини, які виникли до його ухвалення.
Згідно правової позиції Верховного Суду, яка викладена у постанові від 12.12.2019 року по справі № 826/25204/15 (номер у ЄДРСР 86333355), зупинення провадження в адміністративній справі з підстав неможливості її розгляду до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, доцільне у випадках, коли предметом розгляду органу конституційної юрисдикції є норми закону чи іншого акту, якими врегульовано питання щодо юридичної відповідальності фізичної особи. В інших випадках визнання неконституційним закону чи іншого акту не матиме впливу на правове регулювання відносин, що виникли (відбулися) до ухвалення рішення Конституційним Судом України.
Суд зазначає, що предметом подання Пленуму Верхового Суду щодо перевірки відповідності Конституції України (конституційності), зокрема, і частин 1 та 3 статті 29 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» не є питання щодо юридичної відповідальності фізичної особи.
Таким чином, відсутні підстави для задоволення клопотання представника відповідача про зупинення провадження у адміністративній справі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 236, 243, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Відмовити у задоволенні клопотання Територіального управління Державної судової адміністрації України у Харківській області про зупинення провадження у справі №520/7454/2020 за позовом ОСОБА_1 до Держава Україна в особі Територіального управління Державної судової адміністрації України у Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвала набирає чинності з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено 26 серпня 2020 року.
Суддя Сагайдак В.В.